PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληροφορίες για νέα σύνδεση



wavesoft
19-09-07, 03:33
Καλησπέρα!
Ψάχοντας τις προσφορές για ADSL, βρήκα ενδιαφέρουσα την προσφορά της Forthnet 2play και σύντομα ετοιμάζομαι να υποβάλλω αίτηση (αύριο πχ. :p).. ωστόσω, μου έκαναν εντύπωση τα θέματα για πολύ μεγάλες καθυστερήσεις για την ενεργοποίηση, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω 2-3 πράγματα..

Κατ' αρχήν, ποιες είναι οι φάσεις από τις οποίες περνάει η αίτηση μέχρι την ενεργοποίηση; Αποστολή αιτήσεων προς την εκάστοτε εταιρία, παραλαβή εξοπλισμού κλπ..
Πόσος είναι ο μέσος όρος του χρόνου που μεσολαβεί μεταξύ των παραπάνω φάσεων; Και κατά μέσο όρο, πόσο έχετε περιμένει μέχρι την τελική ενεργοποίηση;
Κατά τη διάρκεια της ενεργοποίησης θα λειτουργεί το τηλέφωνο; Αν ναι, σε ποια φάση θα κοπεί το τηλέφωνο και για πόσο χρόνο;

Απ' ότι είδα, έχουν αναφερθεί αυτά τα θέματα σε άλλα threads, αλλά υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις, και η κάθε μία με τελείως διαφορετικούς χρόνους (από μερικές μέρες μέχρι αρκετούς μήνες (!!)), όπου από κάποιο σημείο και μετά έχασα την μπάλα... :blink:

Νομίζω ότι θα ήταν καλό και για νέους χρήστες που θα ήθελαν να βάλουν Forthnet, να έχουν κάπου μια γρήγορη αναφορά σε στατιστικά και πληροφορίες που αφορούν τη διαδικασία εγγραφής... :oops:

Κλείνοντας, έχω PSTN σύνδεση με ΟΤΕ και η Forthnet λέει (με τον οδηγό, βάση τηλεφώνου) οτι έχει υποστήρηξη ιδιόκτητης γραμμής για το κέντρο μου (ΧΑΡΙΛΑΟΥ -HARI- @ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)

deniSun
19-09-07, 08:36
1. Αποστολή της αίτησης, καταχώρηση της αίτησης στο σύστημα, δέσμευση πόρτας, αποστολή αίτησης στον ΟΤΕ, διαδικασία κατασκευής, ενεργοποίηση
2. 1-3μήνες αναομονή
3. Το τηλ. δεν επιρεάζεται. Δίκτυο θα έχεις πλέον μέσω ΑΡΥΣ από forthnet για όσο καιρό περιμένεις

Αν υπάρχουν πόρτες θα περιμένεις 1 μήνα.
Αν δεν υπάρχουν θα κάνεις πάνω από μήνα.
Για το αν υπάρχουν πόρτες ή όχι δεν μπορεί να σε πληροφορήσει κανένας.
Αυτό που σου λένε για διαθεσιμότητα πορτών είναι για εκείνη την στιγμή.
Δεν ξέρεις πόσες αιτήσεις εκκρεμούν και τι σειρά έχεις (δεν μπορείς να το μάθεις).
Το καλύτερο είναι αφού το αποφάσισες, να κάνεις την αίτηση όσο ποιο γρήγορα γίνεται και να περιμένεις.

pappoulis
19-09-07, 09:02
Εγώ πάντως περίμενα μόνο 15 μέρες.... Είναι τι θα σου τύχει!

slaughter
19-09-07, 10:17
Δίκτυο θα έχεις πλέον μέσω ΑΡΥΣ από forthnet για όσο καιρό περιμένεις



Internet(ADSL) δεν θα έχεις αφού κ τώρα δεν έχεις. Θα ενεργοποιηθείς μια κ καλή όταν έρθει η ώρα σου.
Το βασικό είναι να έχεις υπομονή κ να ξέρεις οτι θα πάρεις adsl μέχρι 24 κ για την ακρίβεια αρκετά πιο χαμηλά κ δεν μιλάω για ταχύτητα συγχρονισμού αλλά για download speed.
Στα λέω για να μην ενεργοποιηθείς κ μετά λες γιατί πιάνεις μόνο 8ΜΒ κ που πήγανε τα υπόλοιπα.
Όλα αυτά πάλι είναι κ θέμα τύχης . ΄Ποτέ δεν ξέρεις τι θα βρεις μπροστά σου
:p

wavesoft
19-09-07, 11:01
... να ξέρεις οτι θα πάρεις adsl μέχρι 24 κ για την ακρίβεια αρκετά πιο χαμηλά κ δεν μιλάω για ταχύτητα συγχρονισμού αλλά για download speed.
Στα λέω για να μην ενεργοποιηθείς κ μετά λες γιατί πιάνεις μόνο 8ΜΒ κ που πήγανε τα υπόλοιπα.


Μωρέ και 8 να είναι, πάλι είναι φθηνότερη από το τα πακέτα της ΟΤΕnet για 8Mb :p ωστόσο είμαι αισιόδοξος..


Εγώ πάντως περίμενα μόνο 15 μέρες.... Είναι τι θα σου τύχει!

Την αίτηση την έκανες μέσω ταχυδρομείου ή την άφησες στα γραφεία της; Μήπως καθυστερεί πολύ η διαδικασία με το ταχυδρομείο...

Πάντως, εγώ μόλις τελείωσα την αίτηση και κατεβαίνω σιγά σιγά στα γραφεία της να την καταθέσω.. και ξεκινάει η μακράααα αναμονή αυτής της πολυπόθητης σύνδεσης (Που σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη έρχεται standard μαζί με το σπίτι σου... :biggrin:)

Ευχαριστώ παιδιά :oneup:

Jazzer
19-09-07, 11:10
Την αίτηση την έκανες μέσω ταχυδρομείου ή την άφησες στα γραφεία της; Μήπως καθυστερεί πολύ η διαδικασία με το ταχυδρομείο...

Πάντως, εγώ μόλις τελείωσα την αίτηση και κατεβαίνω σιγά σιγά στα γραφεία της να την καταθέσω.. και ξεκινάει η μακράααα αναμονή αυτής της πολυπόθητης σύνδεσης (Που σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη έρχεται standard μαζί με το σπίτι σου... :biggrin:)

Ευχαριστώ παιδιά :oneup:
Προσωπικά σου συνιστώ να καταθέσεις ο ίδιος την αίτησή σου στα γραφεία τους στην Ατθιδών.
Στη δική μου περίπτωση η ενεργοποίηση του 2play έγινε σε 21 μέρες συνολικά από την κατάθεση της αίτησης.
Πάντως, είναι και λίγο θέμα τύχης, αλλά και υπομονής με τη forthnet.:p

wavesoft
19-09-07, 11:50
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα... από Firewall (Από τη μεριά της Forthnet) ξέρει κανείς τι παίζει;
Αν κόβουν συγκεκριμένες εισερχόμενες θύρες;

deniSun
19-09-07, 12:30
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα... από Firewall (Από τη μεριά της Forthnet) ξέρει κανείς τι παίζει;
Αν κόβουν συγκεκριμένες εισερχόμενες θύρες;

Δεν είδα να κόβει καμιά πόρτα.
Ποια εταιρεία έχει κλειδωμένες πόρτες; :hmm:

TonyMontana
19-09-07, 12:38
ισχύει ότι πει ο ύψιστος.

δεν υπάρχει πρόβλημα στα ports αλλά σίγουρα οι ταχύτητες δεν είναι αυτές που θα έπρεπε και δεν εννοώ λόγω προβλήματος στην γραμμή από το κέντρο μέχρι τον πελάτη αλλά λόγω κάποιου "κόφτη"... παράδειγμα εγώ κλειδώνω στα 16500 περίπου και σε μεμονομένα αρχεία κατεβάζω με 200kb/s αντί για 1.5-1.6MB/s...

αν τώρα βάλω download manager και χώσω πολλά αρχεία μαζί τότε ανεβαίνω στα 700 - 1000kb/s πάλι πολύ κάτω από το θεωρητικά αναμενόμενο (πριν κάνα μηνα δεν πήγαινε πάνω από 600). Φίλος μου με Vivodi κατεβάζει 700+kb/s ανά αρχείο και παιδιά από εδώ με Φορθνετ χτυπάνε 2MB/s!!!! οπότε κάπου τα έχει μπλέξει η Forthnet.

δεν υπάρχει pattern να ακολουθήσει κανείς στο θέμα. οτι κάτσει.

wavesoft
19-09-07, 16:58
Άντε.. γράφτηκα και εγώ :P .. ας ελπίσω να μη το μετανιώσω.. πολλά βλέπω.. τρόμαξε το μάτι μου :lol:

Τελικά, διάρκεια ενεργοποίησης μου είπαν 2 μήνες... :rolleyes: ... και ένας γνωστός μου που έχει κάνει αίτηση πρίν 1.5 μήνα δεν έχει δει τίποτα ακόμα, οπότε μάλλον θα τους πιστέψω και δε θα ελπίζω τίποτα νωρίτερα..

Για τις πόρτες δεν ήξεραν να μου πουν τίποτα.. δε νομίζω να τις κόβουν .. απλά ακούω διάφορα και δεν έχω κάποια καθαρή εικόνα.
Όσον αφορά τα limits.. λογικό το βρίσκω να έχουν περάσει QoS και να δίνουν προτεραιότητα σε άλλες υπηρεσίες, αφήνοντας τα p2p στον πάτο...

Teykros
15-11-07, 19:48
Καλησπέρα.
Ξέρει κανείς που βρίσκεται το DSLAM στη Χαριλάου;

hel
15-11-07, 20:21
Καλησπέρα.
Ξέρει κανείς που βρίσκεται το DSLAM στη Χαριλάου;

Για κοίτα εδώ http://www.adslgr.com/features/map/exchanges.php?id=12 και βρες το.

@ ADSLgr.com All rights reserved.