PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 2play - χωρίς internet από 2/9 !!!!



deliol
19-09-07, 12:54
Αγαπητοί φίλοι, εδώ και 1 χρόνο περίπου είχα ένα ADSL-in-a-box plus στα 2048 και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα (ανήκω σε dslam του Κορυδαλλού). Τον Ιούνιο αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα και να περάσω σε 2play, μεταφέροντας φυσικά τηλέφωνο και internet στην forthnet.
Στις 11/8 και ενώ βρίσκομαι εκτός Αθήνας σε διακοπές μου έρχεται μήνυμα ότι η υπηρεσία 2play θα ενεργοποιηθεί μέσα στις επόμενες ώρες. Γυρνώντας από τις διακοπές μου στις 24 Αυγούστου βρίσκω το router μου (Linksys WAG354 v2 ) συγχρονισμένο στα 15600 σε fast mode !!!

Μέχρι εδώ όλα καλά, οι ταχύτητες super, χωρίς αποσυνδέσεις και χωρίς προβλήματα...Μέχρι τις 2/9 δηλαδή...
Χωρίς να έχω αλλάξει κάτι σε καλώδιο, μπρίζα, settings κλπ, από τις 2/9 και μετά δεν μπορεί να κλειδώσει με τίποτα.....Προσπαθεί στα... 17581Mbps (αλλά σε Interleaved mode που σημαίνει παραπάνω θόρυβος στη γραμμή) και αμέσως η σύνδεση πέφτει...ούτε Ip δεν προλαβαίνει να πάρει...Τις ελάχιστες φορές που θα καταφέρει να πάρει ip, η σύνδεση κρατάει μόλις λίγα δευτερόλεπτα και πέφτει....
Δοκίμασα σε άλλη τηλεφωνική πρίζα, δοκίμασα με το siemens cl-110 που μου στείλανε, καμμία διαφορά... Δεν μπορεί με τίποτα να συγχρονίσει....

Στη forthnet έχω αναφέρει τη βλάβη από τις 5/9, και καθημερινά μιλάω με την τεχνική εξυπηρέτηση της όπου μου λένε :

Forthnet- Α,ώστε το πρόβλημα παραμένει
-Παραμένει, αφού δεν κάνατε και τίποτα...
Forthnet- Θα το ξαναπροωθήσω στο αρμόδιο τμήμα, το βράδυ (στις 11/9) τι ώρα μπορείτε να σας πάρει τηλέφωνο τεχνικός?"
(φυσικά κανείς δεν πήρε ούτε χτες ούτε προχτες όπως μου είχαν πει)

Στις 12/9 το βράδυ και αφού τα έχω π@ρει πολύ άσχημα τους παίρνω εγώ γύρω στις 11μμ.

Forthnet- Μα βλέπω ότι σήμερα το πρωί δόθηκε βλάβη στον ΟΤΕ (10 ημέρες μετά!!)
- Και τόσες ημέρες τι κάνετε? Γιατί δηλώθηκε σήμερα και όχι την προηγούμενη εβδομάδα?
Forthnet- Ξέρετε, υπάρχουν διαδικασίες, πρέπει να μιλήσετε με τους τεχνικούς πρώτα, να γίνουν μετρήσεις...
- Και τόσες ημέρες που σας παίρνω τι κάνω?? Κάθε φορά τα ίδια με ρωτάτε και σας απαντάω (αν δοκίμασα με άλλο router, σε άλλο πριζάκι,κλπ) και μου λέτε ότι ΣΗΜΕΡΑ δώσατε τη βλάβη, μετά από 10 μέρες??? Και πότε θα φτιαχτεί???
Forthnet- Αύριο ή μεθαύριο θα σας καλέσουμε ξανά και θα σας πούμε...
...

Μέχρι χτες 18/9 δεν με έχουν καλέσει , οπότε αποφασίζω να τους ξαναπάρω

Forthnet- Βλέπω ότι η βλάβη από τον ΟΤΕ έχει κλείσει
- ??? Ναι, αλλά εγώ δεν έχω ακόμα Internet...:mad:
Forthnet- Περιμένετε μισό λεπτό.... (δηλ.12λεπτά για να ηρεμήσετε)
Forthnet-Έχει προγραμματιστεί ραντεβού και σήμερα το βράδυ θα έρθει τεχνικός στον κατανεμητή σας... Από τα μεσάνυχτα ή αύριο το πρωί θα έχετε οπωσδήποτε internet...
- ?? OK, ευχαριστώ

Όσο τον είδατε εσείς, άλλο τόσο τον είδα και εγώ τον τεχνικό και φυσικά internet δεν έχω μέχρι αυτή τη στιγμή...

Σήμερα 19/9 τους ξαναπαίρνω
...
Forthnet- Και σας είπαν ότι θα έρθει τεχνικός στον κατανεμητή? Μα δεν έχει κλειστεί ραντεβού! Σας πήρε το αρμόδιο τμήμα για να κλείσει ραντεβού??
- :mad: Με δουλεύετε??? Εσείς μου είπατε ....μπλαμπλα... :mad:
Forthnet- Θα σας πάρει το αρμόδιο τμήμα για να κλείσει ραντεβού...
- Πότε??
Forthnet- Δεν έχω τέτοια ενημέρωση...
- Δώστε μου τότε να μιλήσω με καποιον που να ξέρει... Θέλω να μάθω γιατί δημιουργήθηκε η βλάβη, αλλα κυριότερα ΠΟΤΕ θα την φτιάξετε!!!!
Forthnet- Δεν μπορώ να σας δώσω...
- Τότε μιλήστε εσείς πουέχετε πρόσβαση και πείτε μου πότε θα έρθει ο τεχνικός!
Forthnet- Περιμένετε λίγο...
(μετά από λίγα λεπτά)
Forthnet- Κοιτάξτε, έχω βάλει την βλάβη σας υπερ-επείγουσα και το συντομότερο δυνατό θα επικοινωνήσουν μαζί σας για να έρθει ο τεχνικός...
- Ωραία, τότε γράψτε στην καρτέλα μου στα σχόλια ότι αν μέχρι την Δευτέρα δεν έχει φτιαχτεί η βλάβη, θα σας στείλω καταγγελία, αίτηση διακοπής και εξώδικο και δεν πρόκειται να πάρετε φράγκο για την υπηρεσία που δεν παρέχετε...Ευχαριστώ!!

Αυτό ήταν... Ψάχνω ήδη για εναλλακτικό....

tolis_01
19-09-07, 20:27
Θα θελα να'ξερα οι υπαλληλοι που σηκωνουν τα τηλεφωνα μεγαλομετοχοι της εταιριας ειναι? Δεν τους νοιαζει να κανουν καλα την δουλεια τους? Δεν φοβουνται μην τους διωξουν?
Πραγματικα οτι και να τους πεις στα @@ τους σε γραφουν. Πραγματικα πιστευω οτι ουτε το ονομα σου δεν σημειωνουν οταν δηλωνεις βλαβη. Σου λενε, ναι θα λυθει και δεν κανουν τιποτα.

Εγω θα ειχα φυγει καιρο απ'την forthnet αλλα εχει βολεψει και την υπολοιπη οικογενεια (24Mbit, απεριοριστα υπεραστικα) οποτε δεν με αφηνουν.

myhtical
20-09-07, 08:49
Δεν τους νοιαζει να κανουν καλα την δουλεια τους? Δεν φοβουνται μην τους διωξουν?


:lol: σίγα μην τρελαθούν τα παλικάρια!
600 ευρώ για 8 ώρες να ακους βρίσιμο? σίγουρα υπάρχουν καλύτερες δουλειές.


κουράγιο deliol.
δοκίμασε αν θες να επιλέξεις στο router G.DMT (μόνο) μήπως και συγχρονίσει...

deliol
20-09-07, 23:37
Επιτέλους, κάνω post από το σπίτι...δηλαδή μου διορθώσανε την βλάβη!!!
Η εξήγηση που μου δώσανε ήταν ότι η γραμμή μου φορτωνότανε με 30volt από άλλη γραμμή (κοινώς ο ΟΤΕ είχε μπλέξει μαζί με τα μπούτια του και τις γραμμές), στις βλάβες που δίνανε στο ΟΤΕ εκείνος έλεγε ότι η γραμμή είναι ΟΚ (!) , και τελικά χτες το μεσημέρι o OTE αποφάσισε να μου δώσει άλλο ζεύγος (χωρίς να ειδοποιήσει φυσικά , και ακόμα πιο φυσικά το άφησε στον αέρα χωρίς ειδοποιήσει την forthnet, με αποτέλεσμα να μου κοπεί ΚΑΙ το τηλέφωνο!)....
Σήμερα το πρωί πήγε ο τενικός της forthnet στο κέντρο του ΟΤΕ και αποκατέστησε την σύνδεση και νά'μαι!!!
Το μεσημέρι έμπαινε στα 17320Mbps αλλά σε Interleaved mode, τώρα που έκανα reboot τον router κλείδωσε στα 14817Mbps σε FAST mode!!!
Μάλιστα στην κοπέλα που πήρε από το βλαβοληπτικό , της έκανε πολύ εντύπωσε που συνδεόμουν πριν τη βλάβη σε fast!! Μου είπε ότι όλα τα dslam full llu είναι ρυθμισμένα να συνδέουν σε interleaved! Αύριο θα την πάρω να της πω ότι μετά το reboot σγχρόνισα πάλι σε fast!
Το μόνο καλό που βγήκε από την ιστορία, είναι το τηλέφωνο αυτής της κοπέλας , η οποία ήταν και η μόνη η οποία μου εξήγησε τι συνέβει και προθυμοποιήθηκε να βοηθήσει στο μέλλον αν έχω ξανά πρόβλημα... Την ευχαριστώ (και επιφυλάσσομαι ;-) )..!

@ ADSLgr.com All rights reserved.