PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz Card από τον οτε??



WinMik
18-07-03, 23:57
Γεια χαρά σε όλους! Αν και είναι το πρώτο μου post, παρακολουθώ το site εδώ και καιρό. Empire kai moderators πραγματικα αξίζετε συγχαρητήρια!

Λοιπόν περνάω σήμερα από το ΟΤΕshop του Αμαρουσίου και ρωτάω τον υπάλληλο: Ενδιαφέρομαι για aDSL, είναι αναγκαστικό nα πάρω modem από ΟΤΕ? Μου λέει όχι ακριβώς, αλλά να επειδή στην αρχή μπορεί να έχεις προβλήματα καλό είναι να πάρεις από τον ΟΤΕ που είναι δοκιμασμένα γιατί αν πάρεις άλλο και έχεις πρόβλημα δε θα σε βοηθήσουν. Του λέω γι αυτό το λόγο θέλω να πάρω άλλο modem, γιατί έχω ακούσει ότι αυτά που δινει ο ΟΤΕ έχουν προβλήματα και ειδικά αυτά της IntraCom. Τα χάνει για λίγο και παει και φέρνει ενα φυλλάδιο της Fritz. Μου λέει σήμερα ήρθε μια εγκύκλιος για αυτά τα καινούρια modem, που είναι PCI και μπορείς να τα κανεις και router. Οk του λέω, εδώ στην Κηφισιά το DSL AM είναι Siemens, θα δουλέψει? Μου λέει ναι, αυτά τα Fritz δουλεύουν παντού.

Πήρα λοιπόν το φυλλάδιο και εφυγα. Είναι για μια σειρά Fritz!Card DSL PCI modems. Ακούστε details:

Fritz!Card in Detail:
-->Lines in Accordance with "ADSL over ISDN"(G.992.1 Annex B)
-->Up to 6 MBit/s downstream and 800 kbit/s upstream
-->PPP over Ethernet and PPP over ATM
-->Security through IP masquerading (Fritz!Web DSL)
-->DSL NDIS WAN CAPI Driver, CAPI 2.0, ISDN CAPI Port
-->PPP over ISDN, channel bundling, data compression
-->ISDN Group 3 fax (T.30), X.75, V.110, V.120 and many more

Τι συμπέρασμα βγάζετε? Έχει ακούσει κανείς κάτι αντίστοιχο?

fumantsu
19-07-03, 00:11
η Fritz! ειναι κορυφαια στα ISDN modems και πιστευω οτι και αυτο θα ειναι πολυ καλο. Αν προσεξες ειναι 2 σε 1 αν (φτου σκορδο) κοπει το adsl για πΟΤΕ λογους μπορεις να το δουλεψεις σαν ISDN.
Αλλα για να το δωσει ο πΟΤΕ μαλλον θα πρεπει να γκρεμισουν πολλοι φουρνοι. :P

wintech2003
19-07-03, 00:58
Πράγματι το Fritz!Card DSL είναι πολύ καλό modem! Έχει βγεί πρώτο πολλές φορές σε κορυφαία γερμανικά περιοδικά.

Επίσης διαθέτει και πολυ software με ωραίο GUI :)

Η τιμή του εκτιμάτε γύρω στα 100€

Θα κοιτάξω να μάθω περισσότερα, με ενα τηλεφώνημα στον εδώ αντιπρόσωπο.

Εγω προσωπικά λεω να το αγοράσω για το σπίτι :)
Εξάλλου ξέρω και Γερμανικά οπότε και στα γερμανικά μόνο να είναι το software, δεν έχω πρόβλημα (το γερμανικο site έχει ΠΟΛΥ περισσότερες πληροφορίες από το αγγλικο....)

Athlon_XP
19-07-03, 01:08
Το συγκεκριμένο adsl modem είναι compo δηλαδή ADSL και ISDN modem ταυτόχρονα και έχει και καλή τιμή. Αλλά έχω ακούσει ότι τα εσωτερικά adsl modems έχουν κάποια προβλήματα όσο αφορά το Authentication (εννοώ όταν γίνεται ο έλεγχος του χρήστη και του κωδικού πρόσβασης) και φυσικά μπορεί καμμιά φορά να δημιουργηθούνε δίαφορα conflicts λόγω ότι χρησιμοποιείται κάποιο IRQ για αυτό.

NeK
19-07-03, 06:43
Γεια χαρά σε όλους! Αν και είναι το πρώτο μου post, παρακολουθώ το site εδώ και καιρό. Empire kai moderators πραγματικα αξίζετε συγχαρητήρια!

Καλωσήρθες και σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια, τα συγχαρητήρια αν θέλεις να τα δώσεις και σε όλους τους χρήστες-μέλη γιατί τα αξίζουν περισότερο!



Λοιπόν περνάω σήμερα από το ΟΤΕshop του Αμαρουσίου...

Λοιπόν αυτά είναι πολύ καλά νέα γιατί από ότι φαίνεται αρχίζουν σιγά σιγά και ξεχνάνε το "μόνο από τον ΟΤΕ" και το που σου πρότιναν και Fritz! (που είναι από τα καλύτερα παγκοσμίως) μόνο καλό μας κάνει!

Σε παρακαλώ πολύ μην χάσεις ευκαιρία να μας ενημερώσεις για το τι έγινε παρακάτω, γιατί ανυπομονούμε. Μερικοί από εμάς πήραμε τα μοντεμάκια της intracom με το ζόρι και πολύ θα θέλαμε να μαθέναμε τι μπορούμε να κάνουμε γιαυτό! :)

Pope
19-07-03, 12:49
:D :D ---> http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1261

Έχει ήδη συζητηθεί αρκετά, και το νέο που μας φέρνεις είναι ιδιαίτερα ευχάριστο. :)

WinMik
19-07-03, 15:11
Λοιπόν σήμερα ξαναπήγα και ρώτησα τον τύπο του OTEshop αν μπορώ να κάνω αίτηση για DSL με modem το Fritz-ακι, και μου είπε οτι από τη Δευτέρα περιμένουν νέα εγκύκλιο που θα προσδιορίζει επίσημα ότι δεν είναι απαραίτητη η αίτηση με modem του ΟΤΕ. Δηλαδή του λέω απο βδομάδα που θα έρθει η εγκύκλιος θα μπορώ να κάνω την αίτηση και να πάρω όποιο modem θέλω? Ναι μου λέει, αλλά πέρνα πάλι την Τρίτη.

Αυτό λοιπόν θα κάνω και ελπίζω οι ΟΤΕτζήδες να μην το καθυστερήσουν άλλο. Θα σας ενημερώσω μόλις έχω νεότερα !! :lol:

hikoc
19-07-03, 17:07
Λοιπόν σήμερα ξαναπήγα και ρώτησα τον τύπο του OTEshop αν μπορώ να κάνω αίτηση για DSL με modem το Fritz-ακι, και μου είπε οτι από τη Δευτέρα περιμένουν νέα εγκύκλιο που θα προσδιορίζει επίσημα ότι δεν είναι απαραίτητη η αίτηση με modem του ΟΤΕ. Δηλαδή του λέω απο βδομάδα που θα έρθει η εγκύκλιος θα μπορώ να κάνω την αίτηση και να πάρω όποιο modem θέλω? Ναι μου λέει, αλλά πέρνα πάλι την Τρίτη.

Αυτό λοιπόν θα κάνω και ελπίζω οι ΟΤΕτζήδες να μην το καθυστερήσουν άλλο. Θα σας ενημερώσω μόλις έχω νεότερα !! :lol:

Ρώτα και για τα έξοδα εγκατάστασης 50€ γιατί τα λαμόγια του ΟΤΕ μπορεί να στα χρεώσουν απο "λογιστικό" λάθος.

beez
21-07-03, 09:18
gia alli mia fora apodikniete oti o ka8enas leei ta dika tou. milisa prin 5` sto 134 kai mou eipane oti den exei er8ei egkiklios kai oti mallon gia egkatastasi xoris modem apo ton oktovri xoris kati na einai sigouro.vevaia den xanei kaneis na tous parei na rotisei oso pio poli tous prizoume toso to kalitero.

kala i EETT kimate ton ipno tou dikaiou. den mporei na etoimastei mia epistoli kai na tin ipograpsoume oloi oi endiaferomenoi tou site gia na stal8ei stin EETT sxetika me to parapano 8ema?

wintech2003
21-07-03, 15:42
beez: Egw EKANA idi tin egkatasasi monos mou. I aithsh proxwrise kanonika kai o OTE tin dextike (toulahiston to tmima epixeirisiakwn diktiwn) xwris antirisi. Kai edw kai meres ehw kai DSL...

Ara ola auta peri oktobriou kai 134 einai mpourdes.............

Pope
21-07-03, 16:52
Άρα, για να έχουμε καλά ερωτήματα:

με ποιόν ISP είσαι?
τι DSLAM έχει το κέντρο σου?
από πού πήρες την FritzCard?

bond
21-07-03, 17:06
beez: Egw EKANA idi tin egkatasasi monos mou. I aithsh proxwrise kanonika kai o OTE tin dextike (toulahiston to tmima epixeirisiakwn diktiwn) xwris antirisi. Kai edw kai meres ehw kai DSL...

Ara ola auta peri oktobriou kai 134 einai mpourdes.............

Μπουρδες, αλλά όπως λέω και σε άλλο thread, πρέπει να πέσεις στου σωστούς ανθρώπους, γιατί ο καθένας κάνει του κεφαλιού του. Εσύ που εκανες την αίτηση; Τι ζήτησες; Εχεις εταιρεία; Τα 50 Ευρώ τα πλήρωσες/θα τα πληρώσεις;

beez
21-07-03, 17:25
wintech se poia perioxi meneis? isos 8a voi8ouse an iparxei kana onoma sto topiko kentro tou OTE oste na epikoinonisoun oloi oi endiaferomenoi stin perioxi sou.

ego pantos akri den exo vgalei san etairiki sindesi...

wintech2003
21-07-03, 17:39
Είμαι Χαλκίδα:

Όποιος είναι απο εδώ και θέλει ενα όνομα για να απευθυνθεί ας μου στείλει pm.

Όσο για αυτά που ρωτάς Pope είμαι με ACN ADSL Connect Plus, το DSLAM είναι Siemens και modem δεν είπα πως έχω Fritz...

bond: Την αίτηση την έκανα στον ΟΤΕ Χαλκίδας, στο τμήμα εξυπηρέτηση εταιρικών πελατών. Δεν έχω ο ίδιος εταιρία αλλα είμαι υπευθυνος για το δίκτυο της εταιρίας και αναλαμβάνω ο ίδιος αγορες/παραγγελείες τέτοιου είδους. Δεν πληρωσα ουτε θα πληρώσω τα 50 ευρώ εγκατάστασης. Αγόρασα το efficient router στην τιμή που έδινε ο ΟΤΕ (απλά ήθελα να έχω κάτι που να ξέρω πως είναι συμβατό) και ζήτησα να τα εγκαταστήσω μόνος μου. Παρέλαβα μερικές μέρες μετά το router, και μου είπαν πως Δευτερα θα έρθει τεχνικός από Αθήνα να ενεργοποιήσει γραμμές. Δευτερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν αν έχω τα πάντα για την ενεργοποίηση της γραμμής. Συνέδεσα το splitter, πάνω εκεί το router και το netmod, πήρα τον τεχνικό στο κινητό και μετά απο 10 λεπτά είχα σύνδεση. Μισή ώρα μετά μου είχε ενεργοποιήσει και η ACN την συνδεση και είχα internet.

Αυτα....

beez
21-07-03, 18:41
file wintech mou fenete den diavases kala ta simfrazomena..i egkiklios itan sxetika me tin energopisi grammis DSL xoris agora modem apo ton OTE. opote nomizo oti i oli sizitisi ksefige.

to kirio provlima den einai me ta 50 euro kostos egkatastasis..alla me ta kokalomodem pou einai panakriva kai den pezoun kai kala opos anaferete sta forum

wintech2003
21-07-03, 22:17
το modem οπως γραφω παραπάνω το αγόρασα όχι γιατι μου το επιβάλανε αλλά επειδη είναι αρχή ακόμα και ήθελα κάτι σιγουρο (εξάλλου δεν πληρωνω εγω.. η εταιρία... :twisted: )
Ο ανθρωπος με ρώτησε ξεκάθαρα (πριν 1μηνα μιλάμε τωρα) "Το μοντεμ θα το πάρεις απο μας ή έχεις δικό σου?" και η απάντηση ήταν "Θα το πάρω απ εσας αλλα θα το περάσω μόνος μου"

Ταυτόχρονα δε ενεργοποίησα και την σύνδεση ενός Internet Cafe που θα φτιάξει η εταιρία μας το οποίο έχει Cisco 1721 Router οπότε δεν ήθελα μοντεμ εκει.. ε και αυτή η αίτηση έχει προχωρήσει κανονικά. Μου έχουν πει απλά να τους ενημερώσω πότε θέλω να ενεργοποιηθει η DSL για να κανουν τα απαραίτητα στο κέντρο.

Λοιπον δεν φταιω αν εσας δεν σας αφήνουν να κάνετε αιτηση χωρις να παρετε μοντεμ, αλλα είμαι αρκετα έξυπνος για να ξέρω τα διαδικαστικά και να ξέρω πως ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΩΘΗΚΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΟΝΤΕΜ ΟΥΤΕ ΧΡΕΩΘΗΚΑ ΚΟΣΤΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ!! οκ? :)

Ευχαριστώ 8)

wintech2003
21-07-03, 22:21
επισης το μοντεμ δουλευει αψογα... efficient networks 5935 router

το jetspeed δεν το έχω δοκιμάσει αφού εμείς εδώ εχουμε Siemens DSLAMs..

BoGe
22-07-03, 01:50
αλλα είμαι αρκετα έξυπνος για να ξέρω τα διαδικαστικά και να ξέρω πως ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΩΘΗΚΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΟΝΤΕΜ ΟΥΤΕ ΧΡΕΩΘΗΚΑ ΚΟΣΤΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ!! οκ? :)



Επειδή εμείς δεν είμαστε τόσο έξυπνοι, αν δεν σου κάνει κόπο έλα στην Αθήνα ή Θεσσαλονίκη να κάνεις και για μας τις αιτήσεις, οκ? :)

wintech2003
22-07-03, 09:33
Ρε ppl γιατι με παρεξηγείτε?

Δεν είπα ότι ειμαι πιο έξυπνος απο κανεναν άλλο ούτε έθιξα κανεναν... Απλά ηθελα να σας πω πως ξερω τι λέω και οτι δεν μιλάω με λόγια του αέρα... That's all...

Λοιπον anyway,

Προφανώς εγώ υπήρξα τυχερος, μακάρι όλοι να ήταν το ίδιο..

WinMik
23-07-03, 16:56
Λοιπόν όπως είχα πει πήγα και σήμερα στο ΟΤΕshop Αμαρουσίου να ρωτήσω για το θέμα με τα modem αλλά δυστυχώς ο υπεύθυνος μου είπε ότι δεν ήρθε κάποια εγκύκλιος και μου είπε να ρωτήσω και αύριο.

Λυπάμαι που το παραδέχομαι, αλλά μάλλον το μόνο που κατάφερα με αυτό το topic ήταν να ξυπνήσω πληγωμένες ελπίδες. Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται, όπως σωστά επισήμανε ο wolverine σε άλλο topic, το συγκεκριμένο OTEshop είναι στην οδό Βασ. Σοφίας νούμερο 19, τηλέφωνο 210 6149240-9. Ο τύπος που μίλησα λέγεται Μαμαλης Λουκάς.

beez
24-07-03, 09:55
kai go file wintech..ksero ti zitao... lolll :) alla mexri stigmis ADSL xoris kokalomodem den ginete. oso gia tin egiglio pou leei o filtatos winmik mporei na sinexisei ep aoristo na rotaei ka8e mera alla egkiklio den 8a dei prin kana 2-3 mines..eidika tora en meso augoustou kai diakopon.

afou den iparxei kanenans na piezei ton OTE kai i gnomi ton pelaton tou opos panta den pezei rolo..giati na allaksei kati sintoma

waste
24-07-03, 18:18
θα διαφωνισω καπως μαζι σου βεε. Ο ΟΤΕ κυριως τωρα που ο προεδρος του βρισκεται στην κοψη του ξυραφιου δεν θελει να δινει αφορμες, ειδικα αφορμες που μπορει να ειναι επιζημιες για το πασοκ. νομιζω οτι ειναι στο τσακ να σπασουν, ισως εαν η βιβοντι εκανε τιποτα που να δημιουργησει λιγο ντορο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.