PDA

Επιστροφή στο Forum : Η τελλάς με δουλεύει



kadronarxis
19-01-05, 23:42
Από τον Μαϊο 2004 είμαι με την τελλάς, και την δευτέρα που μας πέρασε έκανα αίτηση διακοπής της σύνδεσής μου.

Έστειλα ένα φάξ στις 11 το πρωί από τη δουλειά μου, και ένα άλλο από τον Γερμανό στις 1 το μεσημέρι.

Παίρνω χτες Τρίτη 18/1 τηλέφωνο, και μου λένε το τρομερό: Κύριε, πρέπει να περάσουν 5 μέρες γοα να περαστεί το φάξ στο σύστημα. :shock:
Ξαναπέρνω σήμερα, είπα από μέσα μου μήπως και έπεσα σε υπάλληλο που δεν ήθελε να ψάξει και μου ξαναλένε το ίδιο και ότι πρέπει να περιμένω μέχρι την Παρασκευή.

Είναι εκατομμύρια τα φάξ που δέχεται καθημερινά η τελλάς, που δεν μπορεί να τα επεξεργαστεί όλα μαζί.
Και μετά κάνουμε παράπονα για το 134 του οτέ.

Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

Άντε γερά.

ΥΓ: κρίμα γιατί τόσον καιρό δεν είχα κανένα παράπονο.

Lazy Dog
19-01-05, 23:46
Κύριε, πρέπει να περάσουν 5 μέρες γοα να περαστεί το φάξ στο σύστημα.
Να και κατι καινουργιο.. :shock: :shock: :shock: :shock:
Οχι μονο η Trellas αλλα ολοι μας δουλευουν :atom

indigo
20-01-05, 11:24
όταν είναι να "στα πάρουνε" όμως ( και όχι μόνο η Τελάς αλλά γενικότερα όλοι ) δουλεύουν ρολοϊ όλα ... και φαξ και εμαιλ και όλα ... :lol:

kadronarxis
20-01-05, 13:07
Ακριβώς.
Και στις 3 το πρωί να πάρεις τηλέφωνο για καινούργια σύνδεση, στις 3:30 θα έχεις adsl.
Αλλά όταν είναι να φύγεις κάνουν τον κινέζο.

Εύχομαι h forthnet, με την οποία έκανα σύνδεση, να έχει καλύτερη εξυπηρέτηση πελάτων(σύμφωνα με όσα διαβάζω εδώ στο forum).

Stay tuned, θα έχει και συνέχεια η υπόθεση, το βλέπω από μακριά.

Άντε γερά.

WaVe
20-01-05, 13:12
Δεν ειχες καλες ταχύτητες απο tellas?

kadronarxis
20-01-05, 13:32
Είχα πολύ καλές ταχύτητες όσο το dslam στο οποίο ανήκω ήταν σχετικά άδειο.
Από τον Γενάρη και μετά έχει γίνει overbooked, και οι ταχύτητες έχουν πέσει στο μισό και κάτι παραπάνω.
γιατί να πληρώνω 30 ευρώ το μήνα για ταχύτητες που δεν έχω, όταν μπορώ να πληρώνω τα μισά στη forthnet, για 256/128?!
Δεν φταίει η τελλάς για τις ταχύτητες.

Απλά, δεν μου αρέσει να με δουλεύουν με τέτοιο τρόπο και τέτοιες δικαιολογίες (5 μέρες για ανάγνωση του φάξ :shock: )που θίγουν τη νοημοσύνη μου.

Στην κοσμοτέ να στείλεις φάξ, με 3 εκατομμύρια συνδρομητές στην Ελλάδα, σε 2 ώρες θα έχει περαστεί στο σύστημα.

Αυτά.

no_logo
20-01-05, 13:40
τα παραπάνω είναι η πιο ωραία αποδειξη πως το αντι-ΟΤΕ μένος ορισμένων δεν εχει ούτε ενα επιχείρημα. Προσπαθούν απλά να ταιριάξουν με την πλειοψηφία

cmos
20-01-05, 13:43
Φιλε kadronarxis την ίδια σύνδεση με τη Forthnet έχω από το Δεκέμβριο και γω.
Eιναι best value for money για την κλάση της (για τους 18 μήνες), η μόνη που μάλλον είναι η Sparknet, αλλά να σου πω την αλήθεια - αυτούς δεν τους ξέρω και πολύ οπότε και τους φοβάμαι λίγο !!!

Στην περιοχή μου Tερψιθέα - Γλυφάδα λίγο πριν την σύνδεση μου είχε προστεθεί ένα δεύτερο Siemens (Siemens II) στο οποίο και με κάρφωσαν.
Ειμαι τυχερός γιατί προς το παρόν δεν υπάρχει συμφόρηση όλη την ημέρα.
Η γραμμή μπορεί και αποδίδει σταθερά 32Kbytes/sec ακατάπαυστα.

WaVe
20-01-05, 13:43
kadronarxis, εγώ για μια απλή διακοπή αιτήματος έκανε 1 μην :)

Σταύρος
20-01-05, 13:48
Αλλος ένας που κάνει υποβάθμιση - για να μην πληρώνει αναβαθμισμένα ευρώ για υποβαθμισμένες υπηρεσίες.
Ωραία, να ζήσει ο ΟΤΕ.

wolfy
20-01-05, 14:15
Aυτό θα έκανα και εγώ αν δεν με ενδιεφεραν τα παιχνίδια!! Η τελλάς είναι ακριβή και δεν αξίζει, για όσους δεν πάιζουν παιχνίδια ον λινε!

kadronarxis
20-01-05, 16:03
Παιδιά κοιτάξτε.
Η τελλάς είχε και έχει πάρα πολύ καλές ταχύτητες.

ΟΜΩΣ, 2 φορές που τους έστειλα γράμμα παλιότερα, πότε θα υπάρχει μείωση τιμών, με έγραψαν κανονικά.

Άλλαξα το password, και πέρασαν 3 βδομάδες από τότε και ακόμα έχει το παλιό!!!

Στα online games μέχρι πρότεινος, είχε πολύ καλά Pings, μετά με πρόδωσε ο οτέ με το οverbooking του.

Αλλά μια εταιρεία είναι σωστή σε όλους τους τομείς.Και ο πελάτης έχει πάντα δίκιο. Μου τη δίνει όταν με κοιτούν σαν πορτοφόλι με ευρώ.

Αν πάρει η διακοπή της σύνδεσης ένα μήνα, θα μας γράψουν οι εφημερίδες.

Άντε γερά

ΥΓ: πράγματι μέχρι στιγμής, και όσο μου το επιτρέπει ο οτέ με το dslam του, η forthnet έχει καλές ταχύτητες.
Κρίμα γιατί με στεναχώρησε η τελλάς και ήμουνα και φανατικός οπαδός της.

ermis333
20-01-05, 16:11
Παίρνω χτες Τρίτη 18/1 τηλέφωνο, και μου λένε το τρομερό: Κύριε, πρέπει να περάσουν 5 μέρες γοα να περαστεί το φάξ στο σύστημα.


Αυτό είναι κοτσάνα του τηλεφωνητή, ο χρόνος που απαιτείται για τη λήψη του Φαξ είναι γύρω στις 48 ώρες. Όταν έκανα διακοπή πριν 3 μήνες περίπου μετά από μιάμιση μέρα το είχανε λάβει.


Επίσης πρέπει να ξέρεις πως η διακοπή γίνεται μετά από 1 μήνα και αναφέρεται ρητά στο συμβόλαιο.


Aυτό θα έκανα και εγώ αν δεν με ενδιεφεραν τα παιχνίδια!! Η τελλάς είναι ακριβή και δεν αξίζει, για όσους δεν πάιζουν παιχνίδια ον λινε!

Ε;

Στην 384 είναι από τις φτηνότερες εταιρίες. 24.95€ ή 20.55€ (για υπαλλήλους-συνταξιούχους ΔΕΗ)

kadronarxis
20-01-05, 16:16
ερμή,
την Τετάρτη που πήρα τηλέφωνο και μίλησα με άλλον τηλεφωνητή, γιατί μου είπαν πάλι για την Παρασκευή;(είχαν ήδη περάσει 48 ώρες)

Δεν έχω υπογράψει κανένα συμβόλαιο.Τους είχα πει και τηλεφωνικώς να μου στείλουν συμβόλαιο και για την σταθερή τηλεφωνία(τρομάρα μου!!), και ακόμα το περιμένω(πριν τα Χριστούγεννα).
Από τον Μάϊο που έχω την σύνδεση, δεν υπέγραψα τίποτα.

Άντε γερά.

ermis333
20-01-05, 16:26
kadronarxis, Με το που πλήρωσες τον πρώτο λογαριασμό...υπέγραψες το συμβόλαιο. Πληρωμή = Αποδοχή. Αν δε διάβασες τους όρους είναι δική σου η ευθύνη, πάντως το ότι η διακοπή παίρνει 1 μήνα έχει αναφερθεί πολλάκις στο Forum.


Έστειλα ένα φάξ στις 11 το πρωί από τη δουλειά μου, και ένα άλλο από τον Γερμανό στις 1 το μεσημέρι

Απ ότι βλέπω το Φάξ το έστειλες Τετάρτη 19/1 στις 11...οπότε σωστά σου είπαν για Παρασκευή. Π΄νατως ξανακάλεσε τους στο 13800 και πές τους όταν σε ρωτήσουν για το πότε το στείλατε..."πριν μερικές μέρες δε θυμάμαι ακριβώς" :lol:

kadronarxis
20-01-05, 16:29
ερμή,
Δευτέρα 17 το έστειλα!
:D
Να σε πάρει η ευχή( :P ), δεν το διάβασες το πρώτο μου post! :lol:

Άντε γερά.

pontifikas
20-01-05, 16:31
Δεν υπογράφεις.Απλά με το που συνδέεσαι σημαίνει αυτόματα ότι αποδέχεσαι τους όρους του.Διάβασε το πίσω μέρος του λογαριασμού.

Εγώ δεν έχω παράπονο από την Tellas πάντως παιδιά. Σχετικά με την εξυπηρέτηση δεν ξέρω γιατί μιά φορά μιλήσαμε για την σύνδεση και κάτι μπινελίκια πέρσι τον Δεκέμβρη πρίν την αναβάθμιση.Κατά τα άλλα 1 χρόνο έχω να μιλήσω μαζί τους.

ermis333
20-01-05, 16:54
kadronarxis, Τους ξαναπήρες; Τους είπες αυτό που σου είπα;

Το σχόλιο με την Cosmote πάντως είναι λίγο άστοχο, η Cosmote στους 3 εκ πελάτες περιλαμβάνει και όσους έχουν σύνδεση με Κάρτα, ακόμα και άτομα που πήραν μια φορά cosmokarta και δεν τη ξαναχρησιμοποίησαν ποτέ.

Επίσης στην Cosmote σχεδόν ποτέ δεν χρειάζεται να στείλεις Φαξ, ότι χρειάζεσαι γίνεται είτε μέσω τηλεφώνου είτε μέσω Γερμανού.

Tellas έχω εδώ και 2 χρόνια (τηλεφωνία γιατί το ADSL το έκοψα λόγω της δωρεάν σύνδεσης στους εθελοντές από Forthnet) και έχω στείλει ήδη 5 Φαξ...αλλαγές υπηρεσιών, διακοπές, ενεργοποιήσεις, προεπιλογή φορέα κτλ.

Cosmote έχω 5 χρόνια και δεν έχω στείλει ούτε ένα Φάξ....πάντως άμα θελήσεις να αλλάξεις εταιρία κρατόντας τον αριθμό σου....εκεί να δείς ταλαιπωρία...

kadronarxis
20-01-05, 17:04
Όλες οι εταιρείες ερμή, μέσα στο κόλπο είναι.
Απλά άλλες εταιρείες σε αποδεσμεύουν σε μια βδομάδα και άλλες σε ένα μήνα.
Τηλέφωνο, θα πάρω αύριο, όπως με είπανε.
Ή μάλλον πρέπει να με πάρουν αυτοί να με ενημερώσουν ότι λάβανε το φάξ.Τόσο πολύ κοστίζει ένα τηλεφώνημα;

Εγώ δεν είχα ποτέ παράπονο από την τελλάς.Και υπήρχε ΜΕΓΑΛΗ πιθανότητα, μετά το τέλος της σύνδεσής μου με τη φόρθνετ να επέστρεφα στην τελλάς.
Με την τακτική τους αυτή, καληνύχτα and we love you anyway.(όπως έλεγε και ο αείμνηστος)

Άντε γερά.

kadronarxis
21-01-05, 14:07
Είμαι σε χάλια κατάσταση.
Πήρα σήμερα τηλέφωνο, και μου είπαν ότι δεν το βρίσκουν το φάξ.

Τους αναφέρω ότι αν δεν το βρούνε ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΤΟ ΜΑΚΡΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΧΡΗΜΑΤΑ.ΘΑ ΤΟ ΦΤΑΣΩ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΧΡΟΝΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ.

ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΠΙΑ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΤΑ ΜΟΥ***ΝΑ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ.

kadronarxis
21-01-05, 14:10
ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΜΟΥ ΗΡΕΜΙΑ.

ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ.

ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.
ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΑΓΚΑΣ.

ΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΜΟΥ, ΚΑΝΕΝΑ ΜΟΥ***ΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΦΑΕΙ.

kadronarxis
21-01-05, 14:30
Πήρα ξανά τηλέφωνο γιατί θα έφευγε το ασύρματο στο δρόμο κάτω και κρίμα, θα έχανα το σταθερό τηλέφωνο.

Πήρα δεύτερο τηλέφωνο, ζήτησα προιστάμενο , ΦΥΣΙΚΑ δεν τον δώσανε, και μου είπανε, ότι το έχουν λάβει το φάξ, και ότι θα γίνει η διακοπή σε 48-72 ώρες.

Θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα.

ΥΓ: ευτυχώς το βρήκανε το φάξ, δεν ξέρω τι θα έκανα.Θόλωσα πραγματικά.

Madness
02-02-05, 11:55
Παντως και σε εμενα που ήθελα να την διακόψω ένα μήνα μου είπανε, για αυτό και δεν την διέκοψα...

psyxakias
02-02-05, 12:37
kadronarxis, έχεις όλα τα δίκια αν είναι όπως τα λες (άκου 5 ημέρες για ένα fax) αλλά η χρήση τεραστίων γραμματοσειρών σκοτώνει..

John_Nastos
02-02-05, 16:36
Παντως και σε εμενα που ήθελα να την διακόψω ένα μήνα μου είπανε, για αυτό και δεν την διέκοψα...


Αχαχα, ώστε βρήκαν νέο τρόπο να κρατάνε τους πελάτες τους. Αντί να προσφέρουν άριστες υπηρεσίες, επιμηκύνουν τις περιόδους επεξεργασίας αιτήσεων διακοπής. Είναι και αυτός ένα τρόπος...

ermis333
02-02-05, 16:42
Αχαχα, ώστε βρήκαν νέο τρόπο να κρατάνε τους πελάτες τους. Αντί να προσφέρουν άριστες υπηρεσίες, επιμηκύνουν τις περιόδους επεξεργασίας αιτήσεων διακοπής. Είναι και αυτός ένα τρόπος...



1. Προσφέρουν άριστες υπηρεσίες

2. Το ότι η διακοπή παίρνει 1 μήνα το γράφει ξεκάθαρα στους όρους του συμβολαίου.:respekt:

kadronarxis
02-02-05, 16:47
Που πήγατε και το ξεθάψατε το thread αυτό;
Τελείωσε η ιστορία παιδιά.
Δευτέρα όπως είχα πει έστειλα τα fax, Κυριακή έγινε η διακοπή,μου ήρθε και ο λογαριασμός εχθές.
Βέβαια έγραφε ότι με χρεώνουν μέχρι 31/12/2004, πράγμα ανήκουστο γιατί ήδη έχω πληρώσει έναν τέτοιο λογαριασμό, αλλά αυτό δεν πειράζει, ΜΑΛΛΟΝ, θα διευθετηθεί(διότι κρατάω πάντα όλους τους λογαριασμούς που πληρώνω).

Αυτά τα λίγα.

Άντε γερά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.