PDA

Επιστροφή στο Forum : Pirelli quality of service



gangel
19-09-07, 22:50
Έχει το πιρελι κάτι αντίστοιχο όπως το 9106; Αν δεν έχει πως γίνεται η διαχείρηση των εφαρμογών; Πχ όταν έχεισ τορρεντ ανοιχτά δίνει προτεραιότητα στο σερφάρισμα; Μπορείς να σερφάρεις;

gangel
20-09-07, 18:29
Εννόω αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14358&garpg=5) που υπάρχει στο 9106!

[DSL]MANOS
29-09-07, 14:38
Και εγώ το ίδιο θέλω να μάθω.
Και θέλω να μάθω επίσης αν μπορώ να κατεβάζω από καμιά 15αριά torrents και να βλέπω χωρίς προβλήματα IPTV χρησιμοποιώντας το QoS.

cnp5
29-09-07, 14:47
MANOS;1458941']Και εγώ το ίδιο θέλω να μάθω.
Και θέλω να μάθω επίσης αν μπορώ να κατεβάζω από καμιά 15αριά torrents και να βλέπω χωρίς προβλήματα IPTV χρησιμοποιώντας το QoS.

Έχει, αλλά είναι κλειδωμένο σε εμάς (και μάλλον ανενεργό, ακόμα η On δε φαίνεται να το έχει χρησιμοποιήσει...).
Η επιλογή πάντως στα ξεκλείδωτα pirelli υπάρχει. Κακώς που η on δε την έχει ανοίξει ή σετάρει ακόμα...

[DSL]MANOS
29-09-07, 14:59
:down:

gangel
30-09-07, 14:21
Τελικά δεν υπάρχει μενού quos το έψαξα με το που το παρέλαβα, κρίμα ελπίζω σε μελλοντική αναβάθμιση :down:

stathis argitis
10-10-07, 12:15
Για τους φίλους που αναρωτιούνται αν το Pirelli έχει Qos, μετά από μια δραματική επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα της ON μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου το ενεργοποιήσουν γιατί το ενεργοποιούν μόνο στα Company πακέτα και όχι στο πακέτον On Office που έχω εγώ.

Τι σημαίνει αυτό;Απάντηση.
Ότι ο Pirelli έχει όλες τις δυνατότητες που έχει ένα σωστό router αλλά τις έχουν κομμένες.

Πρέπει με κάποιο τρόπο να βρούμε το κανονικό frimware που δίνει όλες τις λειτουργίες που θα έπρεπε να έχει το Pirelli.

gangel
10-11-07, 17:29
Πάντως η κατάσταση με τα torrent είναι απελπιστική! Όταν τρέχω τορεντς μπουκώνει το σύμπαν (οι συνδέσεις είναι ρυθμισμένες χαμηλά). Μήπως θα πρέπει να απιτήσουμε quality of service;

hemlock
10-11-07, 17:35
Πάντως η κατάσταση με τα torrent είναι απελπιστική! Όταν τρέχω τορεντς μπουκώνει το σύμπαν (οι συνδέσεις είναι ρυθμισμένες χαμηλά). Μήπως θα πρέπει να απιτήσουμε quality of service;
QoS στη μερια του ISP πιθανως να σημαινει καθολου τορρεντς...;)

gangel
10-11-07, 18:26
QoS στη μερια του ISP πιθανως να σημαινει καθολου τορρεντς...;)Τα τορρεντς σαν ταχύτητα τρέχουν κανόνικά (έχω φτάσει μέχρι 1mb/s) το πρόβλημα είναι το σερφάρισμα και είναι θέμα qos του pirelli ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.