PDA

Επιστροφή στο Forum : adsl me efficient networks 5935 kai ftp server



tradenik
19-07-03, 03:53
Γεια χαρα εχω το εξης προβλημα
δεν μπορω να στισω ftp server γιατι η ip που παιρνει το προγραμμα ειναι
τισ καρτα δικτιου ξερει κανεις πως μπορω να σεταρω τις ip ωστε το προγραμμα να παιρνει τιν κανονικη ιπ και οχι τισ καρτα δικτιου?

holy
19-07-03, 04:27
profanws exeis pppoatm prepei na zithseis ote na sto allaksoun se pppoethernet wste na pairnei ip to pc kai oxi to modem...

tradenik
19-07-03, 09:40
Ευχαριστω πολυ δεν ξερεις εαν υπαρχει αλλος τροπος

Elpinor
19-07-03, 10:32
προς tradenik
έχω το ίδιο router, αλλά ακόμη περιμένω το συνεργείο του ΟΤΕ :-(
Εχω κάνει την συνδεσμολογία splitter+router+(2pc) χωρίς πρόβλημα.
Σου είναι εύκολο να στείλεις μερικά screen shots με τις ρυθμίσεις?

wintech2003
19-07-03, 10:33
Μπορείς επίσης να πάρεις πακέτο σύνδεσης ADSL με Static IP και να απενεργοποιήσεις το NAT από το router σου.

Ακόμα μπορείς να φτιάξεις ένα configuration στο NAT το οποίο να προωθεί τα requests ενός port (π.χ. 21 στην περιπτωση σου) σε ένα IP του εσωτερικού σου δικτύου.

tradenik
19-07-03, 11:46
Λοιπον ορισα στπ μοδεμ σταθερη ιπ και το νατ να στελνει στην ιπ του δικτιου 192.168..... αλλα και παλι τα.Οσο για τα settings που θελει ο φιλος
μπορει ευκολα να παρει το helpdesk του isp να του πουν τι πρεπει να κανει εγω με οτενετ σε 3 λεπτα ημουν οκ

holy
19-07-03, 12:15
Nai kai egw to idio modem exw kai forthnet.. Basika 5 leptwn douleia einai na sou metatrepsoun apo pppoa se pppoe.... Pare pes to problima sopoion isp exeis kai sigoura tha se boithisoun autoi.. Prepei na pareis omws ote na zitiseis na sto girisoun apo ekei...

wintech2003
19-07-03, 12:35
Δεν εννοούσα σταθερη IP στο δίκτυο...
Αλλά σταθερή IP από τον ISP.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο...

Και παρακληση... μην χρησιμοποιείτε greeklish!

tradenik
19-07-03, 15:26
Καταλαβα οτι λες για στατικη ιπ απο οτενετ αλλα το προβλημα μου
ειναι οτι το serv-u βλεπει τιν ιπ τις καρτας ethernet.οχι την dynamic που θελω εγω.

Maax
19-07-03, 19:44
Καταλαβα οτι λες για στατικη ιπ απο οτενετ αλλα το προβλημα μου
ειναι οτι το serv-u βλεπει τιν ιπ τις καρτας ethernet.οχι την dynamic που θελω εγω.
Θα πρέπει να κάνεις αυτό που σου είπε ο wintech2003 "Ακόμα μπορείς να φτιάξεις ένα configuration στο NAT το οποίο να προωθεί τα requests ενός port (π.χ. 21 στην περιπτωση σου) σε ένα IP του εσωτερικού σου δικτύου."

Μόνο έτσι θα μπορεί κάποιος απο έξω να δει το ftp σου, αλλά θα πρέπει το modem/router σου να υποστιρίζει παραμετροποίηση του ΝΑΤ ή να πάρεις static ip απο τον isp σου.
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ αλλά απο βδομάδα θα πάρω static ip οπότε θα λυθεί το πρόβλημά μου

tradenik
19-07-03, 21:22
Αυτο εχω κανει εβαλα τα req να τα στελνει στην εσωτερικη ip αλλα και παλι δεν δουλευει

tradenik
21-07-03, 09:43
Τελικα ολα οκ ρυθμησα το router να στελνει τα req της πορτας 21 σε 1 pc με πορτα 100 και επαιξε μπομπα το μοδεμακι ειναι πολυ καλο

gs
21-07-03, 21:51
Τελικα ολα οκ ρυθμησα το router να στελνει τα req της πορτας 21 σε 1 pc με πορτα 100 και επαιξε μπομπα το μοδεμακι ειναι πολυ καλο
den iparxei kalitero exei ke firewall pano ego sikono site pano ke mail server edo ke 1 mina den exei pesi i gami ute mia fora

alesia
02-08-03, 13:55
Τελικα ολα οκ ρυθμησα το router να στελνει τα req της πορτας 21 σε 1 pc με πορτα 100 και επαιξε μπομπα το μοδεμακι ειναι πολυ καλο

καλό ακούγεται αλλά πως γίνεται αυτό ??

BoGe
02-08-03, 15:22
Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορεί κάποιος να βρεί την μάρκα αυτή στην Ελλάδα;

bond
02-08-03, 16:30
Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορεί κάποιος να βρεί την μάρκα αυτή στην Ελλάδα;

Τι εννοείς να βρει; Αντιπροσωπεία; Δοκίμασε την αντιπροσωπεία της Fujitsu Siemens.

jonis
06-08-03, 21:11
tradenik->
Τελικα ολα οκ ρυθμησα το router να στελνει τα req της πορτας 21 σε 1 pc με πορτα 100 και επαιξε μπομπα το μοδεμακι ειναι πολυ καλο.

μπορεις να μου πεις τα βηματα στο setup του router για την αντιστοιχηση αυτη ??

@ ADSLgr.com All rights reserved.