PDA

Επιστροφή στο Forum : ISDN down, GPRS up... DSL up?



NLS
20-01-05, 11:03
Παιδιά για πρώτη φορά μπαίνω GPRS από desktop μου (έχω μπει με το LOOX παλιότερα), μέσω bluetooth... αρκετά γρηγορότερο από ότι νόμιζα (ενώ το να φτιάξω το connecttion μια και μισοϋπήρχε, ήταν θέμα 10" να βάλω *99***6# γιατί αυτό το profile του T610 έχει το vodafon internet).

Λοιπόν ανακαλύπτω ότι δεν έχω καθόλου γραμμή σήμερα (νεκρή), το NetMOD είναι dead τελείως (εκτός του power), θέλω να πιστεύω ότι δεν φταίει αυτό (θα ήταν άσχημη σύμπτωση). Στην πολυκατοικία άλλα τηλ. δουλεύουν (άρα δεν είναι ότι μουλιάσαμε)... υπάρχει περίπτωση να μου βάζουν την DSL; (αν αυτό σημαίνει μερικές φορές να σου κόψουν τη γραμμή)

Any feedback is welcome (να μπω πάλι σε 1-2 ώρες να δω μέσω GPRS αν ακόμα δεν έχω γραμμή).

porosis
20-01-05, 11:28
υπάρχει περίπτωση να μου βάζουν την DSL; (αν αυτό σημαίνει μερικές φορές να σου κόψουν τη γραμμή)


Δε νομίζω... Καλό θα ήταν να δηλώσεις βλάβη αμέσως..

NLS
20-01-05, 11:35
update:

η γραμμή ανέβηκε, αυτό εντείνει την πιθανότητα να ήταν λόγο DSL
έχει παρατηρήσει ποτέ κανείς κάτι τέτοιο; (να χρειάστηκε να πέσει η γραμμή τελείως για καμιά ώρα για να τον μεταφέρουν σε DSLAM or whatever)

NLS
20-01-05, 11:35
btw μου φαίνεται το GPRS μου πήγαινε πιο γρήγορα από 64άρα ISDN (!)

manik
20-01-05, 13:41
Σίγουρα θα ενεργοποίησαν την DSL.Και εμένα εχθές το τηλέφωνο ήταν νεκρό για κανα 3ωρο και μετά ενεργοποιήθηκε η γραμμή.

NLS
20-01-05, 14:00
μάστα... να ένα καλό νέο
thanks

Re-Ti-Re
20-01-05, 22:53
Για τη μετατροπή της τηλεφωνικής γραμμής σε aDSL δεν χρειάζεται μεγάλο χρονικό διάστημα, Είχα και εγώ αυτή την εμπειρία. :evil:
Έκανα αίτηση για DSL Δευτέρα. Την Πέμπτη το πρωί δεν είχα τηλέφωνο. Νόμισα ότι μου φτιάχνουν τη DSL και περίμενα. Τη Παρασκευή πήρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ και μου είπαν ότι το τηλέφωνο μου έπρεπε να δουλεύει ανεξάρτητα αν γίνονταν εργασίες για την μετατροπή. :evil:
Την πάτησα γιατί ήταν μεσημέρι Παρασκευής :evil: :evil: και δεν μπορούσαν να δουν το πρόβλημά μου, μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν από Δευτέρα. Ένα Σαββατοκύριακο χωρίς τηλέφωνο και internet. :cry:
Τη Δευτέρα το μεσημέρι γυρνώντας από τη δουλεία είχα τηλέφωνο & aDSL. :guitar :guitar Την ίδια μέρα με πήραν τηλέφωνο να μου πουν ότι έφτιαξαν το πρόβλημα και ότι ήταν λάθος συνδεσμολογία στο κέντρο του ΟΤΕ αν κατάλαβα καλά. :!:
Αν εξαιρέσεις το λάθος και ότι δεν δουλεύουν Σαββατοκύριακο ήταν εξυπηρετικότατοι. :mrgreen:

ipo
20-01-05, 23:10
Κι εμένα είχε κάποια προβλήματα η τηλεφωνική μου γραμμή όταν ήταν στη φάση ενεργοποίησης η ADSL. Αυτά όμως δεν τα αποκαλούμε προβλήματα, αλλά καλούς οιωνούς.

NLS, βάλε το splitter πριν το Netmod. Μπορεί να δουλέψει τώρα.

NLS
20-01-05, 23:27
άσε έχουν χαλάσει άλλα πράγματα

ξαφνικά ζήτησε ενεργοποίηση το λειτουργικό
το "παράκαμψα" "κάπως"

όμως ΞΑΦΝΙΚΑ χάθηκε η κάρτα δικτύου (αυτό έγινε πριν το προηγούμενο - δεν συνδέεται λογικά) και την ξανάβρηκε ψάχνοντας... drivers και δεν ήξερε και που να τους βρει... βάζω και από αυτούς... βάζω την IP που είχα... ΤΙΠΟΤΑ νεκρό ping μόνο στον εαυτό του, τα settings οκ, στα πακέτα δείχνει να φεύγουν χωρίς να επιστρέφουν... άλλαξα πόρτα στο switch μου, τίποτα

ευτυχώς είδα το web interface του 9106 (άρα παίζει) από άλλο μου PC (όχι από αυτό που θέλω πάντως)

και έλα που δεν βλέπονται πια τα δυο τους για να του περάσω έστω στο νέο firmware...

γκρρρρρρ και η κάρτα (Gigabit NetGear) είναι και περίεργη φάση και μάλλον δεν έχω τα χαρτιά αγοράς της :(

Re-Ti-Re
20-01-05, 23:49
ipo,Μα και βέβαια

Αυτά όμως δεν τα αποκαλούμε προβλήματα, αλλά καλούς οιωνούς.

Εγώ στεναχωρήθηκα που αν το είχα πάρει χαμπάρι από τη Πέμπτη θα είχα internet 3 μέρες νωρίτερα. Άσε που ήταν και Σαββατοκύριακο. :wink:

NLS, Θα βρεθεί η λύση και όλα θα πάνε μια χαρά. Κάνε ότι σου λέει ο ipo.

NLS
21-01-05, 00:03
ναι οκ αλλά δεν έχω δίκτυο αυτή τη στιγμή - τα έπαιξε μια κάρτα LAN Που ΔΕΝ έπρεπε να τα παίξει :(

(γκρρρρρρ)

άλλαξα και καλώδιο LAN, ούτε αυτό... κάνει send, αλλά receive τίποτα...

ipo
21-01-05, 00:04
Re-Ti-Re, εγώ τι να πω που δεν μπορούσα να συνδεθώ με καλή ταχύτητα με το PSTN modem από την Τετάρτη (ήταν έτοιμη η ADSL και είχε θόρυβο εξαιτίας της η τηλεφωνική γραμμή) και μόλις την Παρασκευή, που σκέφτηκα να δοκιμάσω να παρεμβάλω το splitter, κατάλαβα ότι είναι έτοιμη η ADSL;

Στο 134 έπαιρνα κάθε μέρα μέχρι και την Παρασκευή και μου έλεγαν ότι δεν είναι έτοιμη η γραμμή, ενώ ήταν έτοιμη μάλλον από την Τετάρτη που είχαν αρχίσει τα 2,5 - 3 Kbyte/sec στην PSTN σύνδεση και οι διακοπές του τηλεφώνου.

Τελικά μόλις είδα ότι το pstn modem δουλεύει καλύτερα με το splitter, κατάλαβα ότι ήταν έτοιμη η γραμμή, αγόρασα το USR 9105 το έβαλα πάνω την Παρασκευή το βράδυ και είχα ADSL! Με καθυστέρηση 2 ημερών βέβαια. Τη Δευτέρα με πήραν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ για να με ενημερώσουν ότι είναι έτοιμη η γραμμή μου (5 μέρες αργότερα ειδοποίησαν).

Αυτά όμως είναι οι ευχάριστες στιγμές, που πάντα θα αναπολούμε. :guitar

ipo
21-01-05, 00:25
NLS, αν στο άλλο pc η κάρτα LAN δεν είναι ενσωματωμένη στη μητρική πλακέτα, δοκίμασε να την βγάλεις και να την βάλεις στο "καλό".

Re-Ti-Re
21-01-05, 00:32
ipo,

Αυτά όμως είναι οι ευχάριστες στιγμές, που πάντα θα αναπολούμε.

:computing :D

NLS
21-01-05, 01:22
δυστυχώς αυτή που χάλασε είναι η μόνη PCI κάρτα
θα μπορούσα να κάνω το ανάποδο βέβαια (να την βάλω στο άλλο PC και ας έχει και την on-board... ερμ... τις ΔΥΟ on-board)... αλλά δεν έχει νοήμα, ήδη την άλλαξα και PCI (πως έτυχε και είχα ένα ελεύθερο) και κάνει τα ίδια

.έσε μέσα ... και είναι σίγουρα εντός εγγύησης... άντε βρε όμως τιμολόγιο από δουλειά που έχω φύγει :-/

...α το άλλο; επιβεβαίωσα ναι μου έβαλαν την DSL!!!
αλλά τι να το κάνω;

δεν έχω splitter
δεν έχω account
δεν έχω δίκτυο στο PC που με ενδιαφέρει να παίξει το πράμα
δεν θα είχα DSL εξοπλισμό παραλίγο (να ένα καλό... πήρα το 9106 επιτέλους, έτσι έμαθα ότι η γραμμή είναι οκ)

(δεν έχω ένα παγκάκι να κάτσω, είναι όλα πιασμένα... δωσ'μου δυο κατοστάρικα)

Re-Ti-Re
21-01-05, 01:33
Πάντως μην τη πετάξεις μπορεί μετά από λίγες μέρες να δουλεύει. Δεν κάνω πλάκα έχει ξανασυμβεί. :idea:

Υ.Γ. περιμένω με αγωνία το καινούριο Αβατάρ που θα αλλάζεις κάθε βδομάδα όπως είπες σε άλλο θέμα..... :D

NLS
21-01-05, 02:20
άσε πάει από το κακό στο χειρότερο...

τώρα είναι code 12 (δεν μπορεί να βρει αρκετά resources - ίσως φταίει το σλοτ που την μετέφερα), ενώ πριν ήταν code 10 (cannot start) :-(

δεν λέει καθόλου να για τέτοιο έξοδο πάλι

προχτές χάλασε το NEC DVD-R μου (καλά φτηνιάρικο), επίσης "χωρίς χαρτιά" (είναι κάποια ιδιαίτερη περίπτωση και για κάποια πράγματα δεν έχω χαρτιά αγοράς, τα έχουν άλλοι)

πάω παίρνω το Plextor 716 (το είχα και άχτι)... βάζω το 708 στη θέση του Nec (άλλο PC) όλα οκ... αμ' δε... εκεί που ήταν το 708 και έβαλα το 716, το ΔΕΥΤΕΡΟ drive, ένα Pioneer DVD-ROM... παίζει μόνο όταν... δεν έχει δισκάκι μέσα... άμα βάλεις... reboot! (ακόμα και στο BIOS... άμα έχεις δισκάκι μέσα, συνεχές reboot)

γκαντεμιά goes on

Re-Ti-Re
21-01-05, 09:23
Τα τζαμπεράκια τα έχεις βάλει σωστά στις συσκευές;

Νομίζω ότι έχω συναντήσει και εγώ παρόμοιο πρόβλημα. Τα plextor έχουν πρόβλημα δεν μπορείς να τα βάλεις όπως θες.
Καλό θα είναι πρώτα να δοκιμάσεις να βάζεις μία, μία κάθε συσκευή για να δεις αν δουλέβει. :idea:

Εγώ έχω κάνει τα παρακάτω και μόνο έτσι δουλέβει:
Βάλε στο δεύτερο καλώδιο master το plextor δήλωσε το με το τζαμπεράκι master.
Βαλε στο ίδιο καλώδιο slave το Pioneer και δήλωσε το με το τζαμπεράκι slave.

NLS
21-01-05, 11:41
τα ξέρω αυτά βρε :)

το καθένα είναι μόνο του master σε δικό του IDE

εξάλλου τίποτα δεν πειράχτηκε στο χαλασμένο
άλλαξα ένα master 708 σε ένα master 716 σε άλλο IDE bus από το απείραχτο (master) pioneer

δοκίμασα αλλαγή IDE καλωδίου, αφαίρεση τελείως του 716 (μπας και έφταιγε για κάποιο διαστρικό λόγο) κ.α. αλλά τα ίδια... μόλις βάλεις δισκάκι και πάει να το διαβάσει τσακ ριμπούτ...

Re-Ti-Re
21-01-05, 11:56
NLS,

το καθένα είναι μόνο του master σε δικό του IDE

βάλε και τα δύο στο ίδιο IDE με το plextor master (αυτό ενοούσα)
Το δικό μου plextor δεν δουλεύει με δεύτερη CD ή DVD συσκευή ακόμα και στο άλλο IDE και να είναι και οι δύο συσκευές master.
Ελπίζω να τα περιγράφω σωστά και να μην σε μπέρδεψα.
:wink:

NLS
21-01-05, 12:17
ναι κατάλαβα... αλλά ποιό θα είναι το νοήμα;

1) plextor είχε και πριν (τώρα θυμήθηκε να έχει πρόβλημα; )

2) δοκίμασα και ΧΩΡΙΣ το plextor καθόλου (δεν το πρόσεξες) <- αυτό είναι το πιο βασικό

3) το να είναι ένα CD/DVD και ένα CD-R/DVD-R στο ίδιο bus στο IDE είναι βλακεία... βλέπεις το IDE bus, ανά cycle έχει ή mode Read ή mode Write (αντίθετα πχ. από το SCSI ή τα ανεξάρτητα bus), άρα σε περίπτωση αντιγραφής δισκάκι-σε-δισκάκι σέρνεσαι...

Re-Ti-Re
21-01-05, 12:35
Το ξέρω αλλά με εμένα μόνο έτσι δουλεύει. :cry: :cry:
Και έτσι δεν έχω γράψει ποτέ δισκάκι-σε-δισκάκι :evil:

kostas_pav
22-01-05, 15:01
update:

η γραμμή ανέβηκε, αυτό εντείνει την πιθανότητα να ήταν λόγο DSL
έχει παρατηρήσει ποτέ κανείς κάτι τέτοιο; (να χρειάστηκε να πέσει η γραμμή τελείως για καμιά ώρα για να τον μεταφέρουν σε DSLAM or whatever)

Ναι!! Έχω PSTN γραμμή, και 31/12/2004 το πρωί ήμουν στο ίντερνετ με 56Κ . Ξαφνικά με πέταξε έξω!! Πήγα να ξαναμπώ και δεν έδινε σήμα το τηλέφωνο... Λέω " Θα βγήκε το φις του τηλεφώνου από την πρίζα του τοίζου" !! Και ήταν μέσα!! Όταν σήκωσα το ασύρματο τηλέφωνο και δεν είχε σήμα. ΕΠΑΘΑ 'σόκ'! Έπαιρνα σπίτι μου και έλεγε "Ο αριθμός που καλείτε δε λειτουργεί προσωρινά για τεχνικούς λόγους" ! Το ψιλιάστηκα και έτσι άρχισα να κοιτάω το @ του Alcatel SpeedTouch 530 επίμονα {λέγοντας από μέσα μου "ΑΝΑΨΕ!" , "ΑΝΑΨΕ" , "ΑΝΑΨΕ(συγχαριτήρια στο Uri Geller)} ! Και ξαφνικά..... ΑΡΧΙΣΕ Ο ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ ΜΕ ΤΟ DSLAM!! Σήκωσα πάλι το τηλέφωνο και είχαν αρχίσει τα παράσιτα... Έβαλα φιλτράκι και απλά το τηλέφωνο ήταν νεκρό, χωρίς σήμα... Μετά της απεγνωσμένες μου προσπάθειες κλήσεων από το κινητό στο σταθερό έπιασα γραμμή και χτύπησε!! Η διακοπή κράτησε μία ώρα! Και μάλλιστα μόλις συνδέθηκε μετά από 5 λεπτά με πείραν από το τηλεφωνικό κέντρο της περιοχής μου για να μου ζητήσουν συγνώμη!! Αυτή ήταν η εμπειρία μου για την ενεργοποίηση του ADSL και θα μου μέινει αξέχαστει σαν η πρώτη που ήταν.... :D :D :D 8)

(Όχι ότι δεν θα συνεχίσω να τον κατηγορώ και να τον απεχθάνομαι... Γιατί οι υπηρεσίες του είναι πανάκριβες!! Όπως επίσης και οι χρεώσεις του(γενικά)!! {Και είμαι σίγουρος ότι αυτά τα ξαφνικά τα κάνει γιατί έχει χάσει πελάτες!!}

@ ADSLgr.com All rights reserved.