PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδηγός επιλογής ADSL modem/router?



oal331
20-01-05, 11:37
:D
Καλημέρα,

θα ήθελα τη βοήθεια σας, αν υπάρχει κάπου ένας οδηγός αγοράς modem/router και τι πρέπει να ξέρω ή να ζητήσω σαν δυνατότητες από το modem/router.

Για παράδειγμα, σκεφτόμουν να αγοράσω το Zyxel 650Η ή το 650ΗΕ τα οποία έχουν και 4ports switch και firewall. Τι λέτε? Μήπως πρέπει να ανέβω κατηγορία και να πάω σε κάποιο μεγαλύτερο με VPN και Wireless?.

Προς το παρών θέλω να συνδέονται στο router 5 PC που έχω ήδη συνδεδεμένα με 8ports switch, να έχω πρόσβαση μέσω VNC ή Windows Remote Desktop στο ένα από τα PC και φυσικά όλες τις δυνατότητες χρήσης προγραμμάτων όπως ICQ, SKype κλπ. Διάβασα κάπου ότι αφενός για τις εφαρμογές αυτές πρέπει να μπορεί το ενσωματωμένο firewall να τις αφήνει να βγούν έξω, αλλά υπάρχει περίπτωση να μην ? Για το VNC χρειάζομαι VPN υποστήριξη με Encryption?
Wireless προς το παρών δεν το χρειάζομαι, μπορεί να προστεθεί αργότερα στο switch?

Συγνώμη, έβαλα πολλές ερωτήσεις :wink:

Ευχαριστώ

aesir
20-01-05, 13:10
Εχεις κοιτάξει καθόλου τις θεματικές ενότητες στο forum? :?

McAli
20-01-05, 14:16
oal331, χρησιμοποίησε την "Αναζήτηση" που υπάρχει στο site....
(κοπέλια βγειτε όξω γιατί ακούω κάτι κλειδιά στο βάθος του διαδρόμου)

dpan
21-01-05, 04:19
Αν θες και ασυρματη συνδεση ψαξε στο Site της Ζyxel και βρες καποιον ασυρματο router με ενσωματομενο 4αρι ή 8αρι switch.Υπαρχουν σχετικα προιοντα...αρκει να το ψαξεις λιγο στο Site της Zyxel

dpan
21-01-05, 04:21
Eπισης το built-in firewall που εχουν ολα τα modem-router της αγορας ειναι παντα παραμετροποιησιμο οποτε μη σε ανησυχει.Οταν χρειαστεις ανοιγεις την/τις πορτα/πορτες που θες.

oal331
21-01-05, 16:33
Έχω ψάξει τις τελευταίες μέρες αρκετές ώρες και εν μέρει έχω μάθει πολλά, αλλά ταυτόχρονα υπάρχουν και πολλές νέες απορείες. Για αυτό έκανα εδώ post τις ερωτήσεις.

Στα forums του ADSL υπάρχουν πολλά θέματα για συγκεκριμένα ADSL routers, αλλά δεν βρήκα ένα οδηγό/wizard που ανάλογα με τις επιλογές και ανάγκες του χρήστη να προτείνει κάποια μοντέλα. Προφανώς κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο να γίνει, για αυτό δεν υπάρχει λοιπόν και για αυτό ρωτάω :roll:

Περί firewall απλά μπερδεύτηκα περισσότερο, γιατί σχεδόν όλα λένε ότι έχουν firewall ενώ άλλα λένε ότι έχουν καλύτερο, true firewall κλπ. Μήπως έχουν απλά κάποιο στοιχειώδες firewall π.χ να κάνεις config μόνο 10 ports ή μόνο για 10 εφαρμογές? Τέτοια Limits υπάρχουν?

Ευχαριστώ

dpan
21-01-05, 17:29
To firewall στην εποχη μας ειναι απαραιτητο και γιαυτο ολες οι συσκευες στο εμποριο απο την πιο φθηνη εως την πιο ακριβη εχουν hardware firewall ενσωματωμενο σε αυτες! Κανενα firewall δεν εχει limitations αν αυτο εννοεις.Απλως σου εχει ανοιχτες καποιες βασικες πορτες για μερικες εφαρμογες και ολες τις αλλες τις εχει κλειστες.Απο τη στιγμη που θες να χρησιμοποιησεις καποιο προγραμμα και η λειτουργια απαιτει οτι φτανουν σε αυτο πακετα απο τον εξω κοσμο (internet) πρεπει να ξερεις σε ποια πορτα (πχ 1413 , 5000 , κτλπ) και σε τι προτοκολλο επικοινωνει το προγραμμα (TCP/UDP).Πχ για να χρησιμοποιησεις το DC++ (P2P προγραμμα) και για να ενεργοποιησεις σε αυτο το active user θελει να ανοιξεις στο router την πορτα 1413 για TCP/UDP.

oal331
21-01-05, 17:47
Ok,

σε ευχαριστώ dpan για τις διευκρινήσεις.
Τελικά ποιά είναι γνώμη μας, μεταξύ Zyxel 650R και 652R?

Ευχαριστώ

WAntilles
21-01-05, 18:16
Τελικά ποιά είναι γνώμη μας, μεταξύ Zyxel 650R και 652R?

Η επιλογή σου είναι μεταξύ USR 9105 και Zyxel 652R.

ipo
21-01-05, 18:22
WAntilles, είπε ότι στο μέλλον θα ενδιαφερθεί και για wireless, οπότε πρέπει να πάρει το USRobotics 9106 μάλλον που έχει και wireless. Κοστίζει 95 ευρώ με τον Φ.Π.Α..

oal331, αν διαθέτεις πάνω από 200 ευρώ, πάρε ένα zyxel 653, διαφορετικά πάρε το USR 9106.

oal331
21-01-05, 18:38
Τα 200+ δεν τα δίνω στο 653 για τη μελλοντική χρήση του wireless.

Αν το USR9106 είναι ισάξιο του 652R και υποστηρίζει και wireless by default, τότε αρχίζει να γίνεται αρκετά ενδιαφέρον.

Αλλιώς θα πάω σε 652R.

εεεε ρε διάβασμα που θα πέσει το Σ.Κ :shock:

ευχαριστώ !

ipo
21-01-05, 19:49
oal331, το USRobotics 9106 (95 ευρώ) είναι σχεδόν το ίδιο καλό (είναι ελάχιστα χειρότερο) με το Zyxel 652r (145 ευρώ), αλλά έχει επιπλέον 4port switch, QoS (νομίζω δεν έχει το 652r) και wireless.

Ολόιδιο με το USR 9106, είναι το USR 9105 με διαφορές την απουσία wireless στο 9105 και τη χαμηλότερη τιμή του 60 ευρώ με τον Φ.Π.Α..

Ουσιαστικά επιλέγεις ανάμεσα στα:
1) Zyxel 652r (δεν έχει ethernet switch, ούτε wireless), 145 ευρώ. Είναι ελάχιστα καλύτερο από τα επόμενα.
2) USRobotics 9105 (4 port ethernet switch), 60 ευρώ.
3) USRobotics 9106 (4 port ethernet switch, wireless LAN), 95 ευρώ.

Και τα 3 παραπάνω είναι πολύ καλά. Αν θέλεις κάτι ακόμα καλύτερο πρέπει να δώσεις πάνω από 200 ευρώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.