PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-X και αλλαγή από ISDN σε PSTN.



Lumens
20-09-07, 16:12
Καλησπέρα, αγόρασα για την αδερφή μου ένα πακέτο Conn-x με ασύρματο modem και τους 2 πρώτους μήνες δώρο. Στο σπίτι είχε ISDN γραμμή. Μετά από λίγες μέρες η adsl ενεργοποιήθηκε, αλλά λόγω συνεχών διακοπών (attenuation:64) δήλωσα βλάβη.

Με πήρε ένας εξυπηρετικότατος κύριος από τον ΟΤΕ όπου μου είπε ότι επειδή το σπίτι είναι μακριά από το DSLAM, καλύτερα θα ήταν να έκανα μετατροπή της γραμμής σε PSTN για να πέσει το attenuation και να γίνει πιο σταθερή η γραμμή.

Πήρα λοιπόν στο 134 και ζήτησα αλλαγή της γραμμής σε PSTN, και μεταφορά της ADSL όπως ήταν λογικό.

Μετά από (αρκετές) μέρες, ήρθε ο τεχνικός, πήρε το netmod, και η γραμμή μετατράπηκε σε PSTN. Όμως η DSL δε συγχρόνιζε οπότε ξανά τηλέφωνο στο 134. Εκεί, πρός μεγάλη μου έκπληξη, μου λένε ότι το ConnX ΔΙΑΚΟΠΗΚΕ!! και θα πρέπει να πάρω νέο πακέτο ConnX αν θέλω internet (ωστόσο το ConnX έχει 6 μήνες ελάχιστη παραμονή, οπότε θα έπρεπε να πληρώσω άλλους 4 μήνες τζάμπα και βερεσέ).

Τους εξήγησα ότι ζήτησα μεταφορά της DSL και όχι κατάργηση του ConnX, και μου είπαν ότι δε γίνεται τίποτα, και θα πρέπει να πάρω τηλέφωνο από τον ίδιο αριθμό που είναι η γραμμή και να μιλήσω με την κοπέλα που έβαλε την αίτηση για κατάργηση στο σύστημα. Σήμερα θα το κάνω και αυτό.

Δηλαδή έχουμε και λέμε: 110Ε το πακετάκι, και 4x21E πάγια=200Ε και από αυτά δε μπορώ να χρησιμοποιήσω τίποτα (ούτε το modem αφού δε μου το άλλαξαν για PSTN), αλλά αντίθετα θα πρέπει να πάρω κι άλλη σύνδεση.

Πραγματικά δεν είχα πολλά παράπονα από τον ΟΤΕ μέχρι τώρα, αλλά είναι δυνατόν να προσπαθώ εδώ και 2 μήνες να βάλω adsl, να το πληρώνω, και να μου κάνουν τη ζωή ποδήλατο; Είναι δυνατόν να ζητάω να γίνει αλλαγή στη γραμμή για να δουλεύει το ADSL και να μου κόβουν το connx; Πραματικά βγήκα από τα ρούχα μου όταν τα άκουσα αυτά.

Αν το θέμα δε προχωρήσει πραγματικά θα το τραβήξω όσο πάει, δεν είναι τόσο τα λεφτά, αλλά κυρίως το ότι δε μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και η αίσθηση κοροϊδίας που σου μένει στο τέλος...

Καμιά πρόταση για το που μπορώ να απευθυνθώ για θέματα connx πέρα από το 134;

ariadgr
21-09-07, 12:55
Καλησπέρα, αγόρασα για την αδερφή μου ένα πακέτο Conn-x με ασύρματο modem και τους 2 πρώτους μήνες δώρο. Στο σπίτι είχε ISDN γραμμή. Μετά από λίγες μέρες η adsl ενεργοποιήθηκε, αλλά λόγω συνεχών διακοπών (attenuation:64) δήλωσα βλάβη.

Με πήρε ένας εξυπηρετικότατος κύριος από τον ΟΤΕ όπου μου είπε ότι επειδή το σπίτι είναι μακριά από το DSLAM, καλύτερα θα ήταν να έκανα μετατροπή της γραμμής σε PSTN για να πέσει το attenuation και να γίνει πιο σταθερή η γραμμή.

Πήρα λοιπόν στο 134 και ζήτησα αλλαγή της γραμμής σε PSTN, και μεταφορά της ADSL όπως ήταν λογικό.

Μετά από (αρκετές) μέρες, ήρθε ο τεχνικός, πήρε το netmod, και η γραμμή μετατράπηκε σε PSTN. Όμως η DSL δε συγχρόνιζε οπότε ξανά τηλέφωνο στο 134. Εκεί, πρός μεγάλη μου έκπληξη, μου λένε ότι το ConnX ΔΙΑΚΟΠΗΚΕ!! και θα πρέπει να πάρω νέο πακέτο ConnX αν θέλω internet (ωστόσο το ConnX έχει 6 μήνες ελάχιστη παραμονή, οπότε θα έπρεπε να πληρώσω άλλους 4 μήνες τζάμπα και βερεσέ).

Τους εξήγησα ότι ζήτησα μεταφορά της DSL και όχι κατάργηση του ConnX, και μου είπαν ότι δε γίνεται τίποτα, και θα πρέπει να πάρω τηλέφωνο από τον ίδιο αριθμό που είναι η γραμμή και να μιλήσω με την κοπέλα που έβαλε την αίτηση για κατάργηση στο σύστημα. Σήμερα θα το κάνω και αυτό.

Δηλαδή έχουμε και λέμε: 110Ε το πακετάκι, και 4x21E πάγια=200Ε και από αυτά δε μπορώ να χρησιμοποιήσω τίποτα (ούτε το modem αφού δε μου το άλλαξαν για PSTN), αλλά αντίθετα θα πρέπει να πάρω κι άλλη σύνδεση.

Πραγματικά δεν είχα πολλά παράπονα από τον ΟΤΕ μέχρι τώρα, αλλά είναι δυνατόν να προσπαθώ εδώ και 2 μήνες να βάλω adsl, να το πληρώνω, και να μου κάνουν τη ζωή ποδήλατο; Είναι δυνατόν να ζητάω να γίνει αλλαγή στη γραμμή για να δουλεύει το ADSL και να μου κόβουν το connx; Πραματικά βγήκα από τα ρούχα μου όταν τα άκουσα αυτά.

Αν το θέμα δε προχωρήσει πραγματικά θα το τραβήξω όσο πάει, δεν είναι τόσο τα λεφτά, αλλά κυρίως το ότι δε μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και η αίσθηση κοροϊδίας που σου μένει στο τέλος...

Καμιά πρόταση για το που μπορώ να απευθυνθώ για θέματα connx πέρα από το 134;

Περνα από τον ΟΤΕ της περιοχής σου και εξήγησε το θέμα στον διευθυντή του καταστήματος, ζητώντας να το λύσει χωρίς να επιβαρυνθείς αυτό το penalty αφού τη μετατροπή σε PSTN την έκανες κατόπιν δικής τους παρότρυνσης (ανέφερε και το όνομα του υπαλλήλου που στο πρότεινε), και χωρίς να ενημερωθείς ότι υπάρχει οποιοδήποτε penalty.

lexusr
22-09-07, 19:47
κάνε ακριβώς όπως σου είπε ο φίλος παραπάνω. οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος θα καταλάβει πως δεν ευθύνεσαι εσύ για ότι έγινε, μια και σου του το πρότεινε τεχνικός του ΟΤΕ. ίσως ο τηλεφωνητής του 134 δεν κατάλαβε για πιο λόγο ήθελες την αλλαγή.

Lumens
23-09-07, 02:52
Άντε να δούμε, από Δευτέρα τηλεφώνημα και πάλι στο 134. Θα ενημερώσω!

t300
23-09-07, 10:57
Αχ αυτές οι κοπέλες (φοιτήτριες) που διεκπεραιώνουν τεχνικά θέματα... Καλή τύχη φίλε!

ConnectMe
26-09-07, 10:25
Καλημέρα σε όλους!:)

Από τι απόσταση και μετά δικαιολογείται τέτοια αστάθεια στη γραμμή??
Ρωτάω γιατί θέλω να βάλω Connex πάνω σε ISDN και θέλω να προλάβω τυχόν προβλήματα.

Με ένα τηλέφωνο στον ΟΤΕ (134) θα μπορέσω να μάθω σε τι απόσταση είναι το DSLAM που θα συνδεθώ και αν θα πρέπει να υποβαθμίσω τη γραμμή ώστε να μην έχω τέτοια προβλήματα?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Nikospanag
26-09-07, 16:58
Με ένα τηλέφωνο στον ΟΤΕ (134) θα μπορέσω να μάθω σε τι απόσταση είναι το DSLAM που θα συνδεθώ

Βέβαια με μεζούρα κυκλοφορούνε όλοι στο 134 για να λένε τις αποστάσεις :respekt:
Πάρε τουτου και μέτρα απο το κέντρο στο σπίτι σου ποσά ΧΜ είναι:cool:

Abades
26-09-07, 17:44
Η απόσταση του καλωδίου από το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι δεν είναι υποχρεωτικά σε ευθεία, μπορεί να κόβει κύκλους σε τετράγωνα. Οπότε το τουτού και η απλή μέτρηση της απόστασης δεν βοηθάει σε κάτι...

stmour
26-09-07, 20:30
Μου κάνει τρομερή εντύπωση που σου είπε κατα τη γνώμη μου τέτοια πατάτα ο τεχνικός. Οτι δηλαδή θα μειωθεί ο θόρυβος με την αλλαγή σε PSTN. Τεχνικός δεν είμαι και αν υπάρχει κάποιος να μας διαφωτίσει γιατι πιστεύω ακριβώς το αντίθετο. Οπότε απλά ο εξυπηρετικότατος κύριος που δε σε ενημέρωσε σωστά τόσο για την αλλαγή όσο και για το πρόβλημα με την κατάργηση του Conn-X μάλλον "αγρόν ηγόραζε" και σε παρέσυρε. Προτείνω επίσης το προαναφερθέν για την επίσκεψη στο υποκατάστημα του ΟΤΕ της περιοχής σου.

traderman
26-09-07, 20:48
και εγω αλαξα γραμη και η μονη μου επιβαρυνση ηταν 17 ευρω.απλως δεν ειχα ιντερνετ 2 ημερες.επισης αναγκαστηκα να αλαξω router απο annex B se annex A.το πακετο δεν κοβεται συνεχιζει κανονικα με τους ιδιους οικονομικους ορους.αν δεν σ ακουσουν στον οτε πανε σε δικηγορο και στειλε εξωδικο με κοινοποιηση στην ΕΕΕΤ και στην γραμματεια καταναλωτη στο υπουργειο αναπτυξης.εχεις υπογραψει συμβολαιο και εχουν υποχρεωση να το τηρησουν.

Πύρρος
26-09-07, 21:34
Μου κάνει τρομερή εντύπωση που σου είπε κατα τη γνώμη μου τέτοια πατάτα ο τεχνικός. Οτι δηλαδή θα μειωθεί ο θόρυβος με την αλλαγή σε PSTN. Τεχνικός δεν είμαι και αν υπάρχει κάποιος να μας διαφωτίσει γιατι πιστεύω ακριβώς το αντίθετο. Οπότε απλά ο εξυπηρετικότατος κύριος που δε σε ενημέρωσε σωστά τόσο για την αλλαγή όσο και για το πρόβλημα με την κατάργηση του Conn-X μάλλον "αγρόν ηγόραζε" και σε παρέσυρε. Προτείνω επίσης το προαναφερθέν για την επίσκεψη στο υποκατάστημα του ΟΤΕ της περιοχής σου.

Δίκιο είχε. Το ISDN χρειάζεται λίγο μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων από το PSTN, το οποίο εύρος "λείπει" από το DSL. Οι συγκεκριμένες συχνότητες είναι χαμηλά στο εύρος συχνοτήτων που χρησημοποιεί το adsl, και επειδή οι χαμηλότερες συχνότητες υποφέρουν λιγότερο από το θόρυβο σε κακές γραμμές, υπάρχει πράγματι διαφορά αν σε τέτοια γραμμή αλλάξουμε από ISDN σε PSTN. Βλ. αναλυτικό άρθρο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19417).

Lumens
03-10-07, 00:05
Τελικά μετά από μερικά τηλέφωνα, αναγνώρισαν το λάθος και η DSL ενεργοποιήθηκε. Τα στατιστικά είναι καλύτερα τώρα, και η γραμμή φαίνεται να είναι πολύ πιο σταθερή, ακόμα και με το 3com routeράκι που πήρε η αδερφή μου για τη PSTN (καλύτερα θα ήταν να έβρισκε κάποιο alcatel με broadcom chipset πάλι).

Τα στατιστικά που έχει τώρα είναι:

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 26 dB 12 dB
Attenuation 59 dB 54 dB

Μπορεί να φαίνονται μάπα, αλλά σε σχέση με το 64 attenuation και 7 s/n που είχε πριν στο downstream είναι πολύ πολύ καλύτερα :oneup:

Άμα δω ότι η γραμμή είναι ακόμα ασταθής θα δοκιμάσω και ένα alcatel να δω μήπως βελτιωθεί!

nota
03-10-07, 01:33
το 134 θεωρείται εμπορικό κατάστημα του οτε..δεν είναι αυτη η δουλεια τους..ουτε ραμπο είναι όλοι έκει μέσα για να μπορούν να κάνουν τα πάντα απο συνδεσμολογια μέχρι κατάργηση..δεν είναι όλος ο οτε το 134 απλα είναι ι εύκολh λύση για μερικούς να κράζουν της φοιτήτριες οταν κάνει πατάτα ο χ τεχνικος (όπωσ είπε κάποιοσ φιλος)λες και έκει μέσα είναι όλοι εκπαιδευμένοι για τα πάντα..
Παρόλα αυτά μόνο σε κατάστημα θα λυθεί το πρόβλημα κ απλα στο 134 δεν κατάλαβαν γιατι απ ότι ξέρω ξαναπερνα απ την αρχη αίτημα για ενεργοποίηση κ μπορεί απλα να ήταν συστημικό το πρόβλημα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.