PDA

Επιστροφή στο Forum : Διπλή αποστολή Modem και….. ΟΤΕ μήπως τελικά Ποτε;



varet
20-01-05, 17:51
Στις 28/12/2004 παρέλαβε στην δουλειά μου η reception 2 δέματα στα σακουλάκια του OTE

Πηγαίνω τα παίρνω έκπληκτος και σκέφτομαι θα μου έστειλαν χώρια το splitter.

Τέλος πάντων ανοίγω τα 2 σακουλάκια και ανακαλύπτω έκπληκτος πως έστειλε 2 ίδια modem (Speedtouch 530i). Και φυσικά με 2 Τιμολόγια!

Μόλις το βλέπω παίρνω το 134 και τους εξηγώ τι έγινε! Μου λέει ο τύπος πως πρέπει να τα πάω από τον ΟΤΕ. Στο γραφείο κάποιας κυρίας που δεν θα αναφέρω το όνομα. Του εξηγώ πως δε θα πληρώσω εγώ το λάθος τους και πρέπει να έρθουν να το πάρουν.

Περνάνε 10 μέρες και η κυρία αυτή τίποτα. Προχθές στις 14 του μήνα ξανακαλώ το 134 και τους εξηγώ πως είχε η κατάσταση. Μετά από τρομερή αναμονή μου είπε η κοπέλα πως θα επικοινωνήσουν εντός 5 ημερών.

Σήμερα με παίρνει η εν λόγο κυρία που έπρεπε να πάω το modem για επιστροφή. Με το παρακάτω ύφος.

Κ: Για σας ο κύριος τάδε;
Εγώ: μάλιστα
Κ: Από τον ΟΤΕ τηλέφωνο. Μα καλά κύριε μου παραλάβατε 2 κουτιά και θέλετε τώρα να γυρίσετε το ένα; Γιατί τα παραλάβατε;
Εγώ: Δεν τα παρέλαβα εγώ και όταν τα πήρα στα χέρια μου σας ειδοποίησα μέσω του 134.
…. Συνεχίσαμε την κολοκυθιά μέχρι και που τσακωθήκαμε.
Χαρακτηριστικές φράσεις:
1. και που ξέρω εγώ αν θα μου δώσεις το modem.
2. και γιατί το έχετε από τις 28/12/2004.
3. είσθε αγενής. (που της είπα έπρεπε να μου μιλάς πιο όμορφα γιατί σε πληρώνω και πολλά μάλιστα).

Την Δευτέρα θα πάω στην κυρία αυτή και θα της παραδώσω το Modem.
Τα κανάλια τα θέλω;

spyrosn
20-01-05, 19:02
Άστα φίλε, εμένα με πήραν τηλέφωνο ότι με ενεργοποίησαν από χτες, και το μόντεμ μου λένε "από βδομάδα"!!! :shock: :shock: :shock:

Καλά, τους λέω. Πάω κι εγώ στον ΟΤΕ (2 τετράγωνα παρακάτω), παίρνω ένα ίδιο, γυρνάω σπίτι, τους παίρνω τηλέφωνο και ακυρώνω το courier. :wink: Σε μισή ώρα τελείωσε η δουλειά.

Bottomline: Ου μπλέξεις με γραφειοκρατικές διαδικασίες αν μπορείς να το αποφύγεις! Δωσ τους το πίσω να τελειώνεις, αλλά φρόντισε να μη στο χρεώσουν διπλό!

John_Nastos
20-01-05, 20:26
Φίλε, μήπως όμως φταις και εσύ που όπως σου είπε και η τηλεφωνήτρια παρέλαβες και τα δύο κομμάτια; Βέβαια όπως λες, τα παρέλαβε άλλος εκ μέρους σου, όμως ενώ αρχικά το λάθος ήταν του ΟΤΕ που σου έστειλε δύο μηχανήματα, έπειτα έκανες και εσύ το λάθος (έστω και μέσω τρίτου) να αποδεχτείς τη μαλακία του ΟΤΕ. Κανονικά έπρεπε να αρνηθείς να τα παραλάβεις. Από τη στιγμή που τα πήρες όμως στα χέρια σου δυστυχώς πρέπει εσύ ο ίδιος να κάνεις το τρέξιμο για να γλυτώσεις τα λεφτά σου. Ο ΟΤΕ δεν έχει λόγο να ενδιαφερθεί.

varet
21-01-05, 14:13
Το πρόβλημα μου είναι πως θα μπορούσε να μου μιλήσει πιο ευγενικά! Και με όμορφο τρόπο. Και όχι όπως φέρθηκε.

Εκεί εστιάζεται το πρόβλημα στον φιλικό κατά τα άλλα ΟΤΕ.

spyrosn
26-01-05, 17:11
ΧΑ! Συνέχεια της ιστορίας μου! :lol: Ήρθε σήμερα ο ταχυδρόμος (Τετάρτη) με "ένα πακέτο από τον ΟΤΕ" :lol: Μπορείτε να καταλάβετε πού κατέληξαν οι αιτήσεις που είχα κάνει στο 134! :lol: :lol: :lol:

Φυσικά του το επέστρεψα ως απαράδεκτο. Τώρα θέλω να δω πόσα μόντεμ θα μου χρεώσουν στο λογαριασμό μου. Δέχομαι στοιχήματα!!! :lol:

stknightmare
26-01-05, 23:39
Σου στειλανε και τριτο????????????????Ελεος.Μα καλα πειρες ενα μοντεμ για καθε μπριζα? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.