PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπάσιμο συμβολαίου izi



FOINIKAS
20-01-05, 19:45
Στις 10 Δεκεμβρίου ζήτησα τηλεφωνικά από την Tellas το πακέτο IZI Adsl. Μετά από αγωνία αρκετών ημερών και επίσης αρκετών τηλεφώνων μου έστειλαν με courier το πακέτο με το modem και τα λοιπά εξαρτήματα στις 7 Ιανουαρίου. Σημειώνω ότι το καλώδιο που πήγαινε πακέτο με το spliter ήταν κομμένο πράγμα που ανακάλυψα μετά από μία ημέρα και αρκετό αγχος αφού δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί δεν δούλευε το τηλέφωνο μου που είχα πάνω στο spliter. Αυτό όμως είναι και το μικρότερο πρόβλημα στην όλη ιστορία.
Μετά από άπειρα τηλεφωνήματα μου έδωσαν κωδικό ενεργοποίησης στις 15 Ιανουαρίου και αυτό γιατί το courier ήθελε 7 ημέρες να επιστρέψει στην Tellas τα χαρτιά που είχα υπογράψει.
Στις 15 Ιανουαρίου πάω να συνδεθώ και το modem μου βγάζει σφάλμα 650 (Crypto F200 με λειτουργικό τα Windows 98SE). Ο μήνας έχει πάει 20 πια, εγώ δεν έχω καταφέρει να συνδεθώ ακόμα, από την Tellas όποτε παίρνω μου λένε ότι το θέμα είναι στο αρμόδιο τμήμα και να περιμένω. Και το καλύτερο? Όταν είπα ότι θέλω να ακυρώσω το IZI που μόνο εύκολο δεν είναι, μου είπαν ότι πρέπει να πλωρώσω τα πάγια της γραμμής για ένα χρόνο. Σημειώνω ότι το modem συγχρονίζεται κανονικά.
Κάθε βοήθεια δεκτή.
Και το ότι τα είπα πάντως κάτι είναι. Εκτονώθηκα ο χριστιανός...

ermis333
20-01-05, 20:22
FOINIKAS,

Μάλλον φταίει το modem ή τα windows 98 (Format ή γράφεις τα XP)

Αυτό ελπίζω να σε βοηθήσει...

http://www.tiscali.co.uk/help/broadband/error_timeout.html

crimson
20-01-05, 21:33
Τα XP αντί για 98 δεν είναι λύση...
Άσε που κι εκεί θα βγάζει λάθος.

Το θέμα είναι να μην σου δίνει δίκτυο η τελλάς,
να έχεις υπογράψει συμβόλαιο και να σου λένε
ότι φταις εσύ για το δίκτυο [ελάτε και πείτε μου πώς αποδεικνύεται ότι λένε ψέματα] και να μην μπορείς να σπάσεις το συμβόλαιο χωρίς να τραβιέσαι σε δικαστήρια...

Δεν έχει ένας πρόβλημα με τελλάς. Η τελλάς ΕΙΝΑΙ το πρόβλημα.
Η σχεδόν ανύπαρκτη εξυπηρέτηση πελατών είναι το πρόβλημα.
Πάνε όλοι προβατοειδώς και αγοράζουν τελλάς ελπίζοντας ότι αφού
έχει πίσω της τη ΔΕΗ θα ναι σοβαρή εταιρεία.

Αν είναι σοβαρή εταιρεία ας υλοποιεί τις δεσμεύσεις της προς τον πελάτη
κι ας δώσει κάποια κονδύλια για να αποκτήσει τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.

ΥΓ η τελλάς θεωρεί ότι είναι καλυμένη επειδή στο συμβόλαιο έχουν τον αόριστο
όρο που λέει ότι η τελλάς οφείλει να δώσει δίκτυο σε 7 μέρες αρκεί να μη φταίει
ο ΟΤΕ ή ο πελάτης. Ουσιαστικά ρίχνουν το ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ φταίξιμο αλλού και αν δεν
αποφασίσει να σοβαρευτεί η τελλάς ας μαζέψουν υπογραφές οι πελάτες για
ομαδική καταγγελία [πάμε στοίχημα ότι είναι πολλές δεκάδες; ] ή ας το παίξουμε όπως USA: να μαζευτούν όλοι, και να πάρουν ένα δικηγόρο όλοι μαζί και να την τραβήξουν στα δικαστήρια. Τύφλα να χει ο ΟΤΕ και η Vivodi...

WaVe
20-01-05, 22:40
Δηλαδή καλά έκανα και ακύρωσα την αίτηση μου στην tellas ε?
Έκανα πάλι αίτηση στον οτε όχι επειδή είναι "καλιτρος" αλλα επειδή δεν δεσμεύομαι για τον 1χρόνο!
FOINIKAS, εγώ όταν είχα ρωτήσει αν μπορώ να σταματήσω το izi ( το έχω πει και θα το ξαναπώ ) μου είπαν πως μπορώ να το κάνω ΟΠΟΤΕ θέλω! :roll:

crimson
20-01-05, 22:47
και δε θα τους πληρώνεις τζάμπα πάγεια WaVe?
Είχες υπογράψει συμβόλαιο;

blizard
20-01-05, 23:11
Και το καλύτερο? Όταν είπα ότι θέλω να ακυρώσω το IZI που μόνο εύκολο δεν είναι, μου είπαν ότι πρέπει να πλωρώσω τα πάγια της γραμμής για ένα χρόνο. Απαράδεκτο... μακριά από IZI παιδιά αν ισχύει... μου είχε δοθεί η εντύπωση ότι μπορούσες να διακόψεις χωρίς τέτοιο κόστος!!!

FOINIKAS
20-01-05, 23:27
Μπορεις να σταματήσεις το izi οποτε θέλεις αλλά θα πληρώσεις τα πάγια της γραμμής μέχρι να συμπληρωθεί χρόνος. Το αναφέρει και στο συμβόλαιο.
Τα νεότερα είναι ότι σύνδεσα το modem σε pc με win2000 και βγάζει τώρα σφάλμα 721. Να γελάσω ή να βάλω τα κλάματα? Ας γελάσω γιατί είμαι και σε επικίνδυνη ηλικία. :lol:

ermis333
21-01-05, 15:41
Δε ξέρω αν κάτι δεν πάει καλά τον τελευταίο καιρό πάντως εγώ δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα με την εξυπηρέτηση πελατών μάλιστα μιλούσα μια φορά στις 3 η ώρα το βράδυ γιοα δυο ώρες με έναν για να μου λύσει το πρόβλημα.


FOINIKAS, Πάρε τηλέφωνο στο 13800 και συνδέσου με το τεχνικό τμήμα και απέτησε τεχνικό άμεσα...κάντο πριν το βράδυ και καλύτερα πρωινές ώρες για να δουλεύουν και οι ΟΤΕτζίδες . Εγώ το θεωρώ πάντως από τη δικιά μου εμπειρία με Tellas αδύνατο να μη σε έχουν εξυπηρετήσει τόσον καιρό.

Παίζει είναι χαλασμένο το modem σου...φίλε μου και άντε να σου βρούν καινούργιο τώρα με την έλλειψη.

Αν έχεις κανένα φίλο σου με adsl δανείσου το modem του να δείς.

FOINIKAS, Αυτό το δοκίμασες;

http://support.microsoft.com/kb/q181599/

WaVe
24-01-05, 07:30
και δε θα τους πληρώνεις τζάμπα πάγεια WaVe?
Είχες υπογράψει συμβόλαιο;

Ευτυχώς όχι :D

Unreal
24-01-05, 07:50
Στις 10 Δεκεμβρίου ζήτησα τηλεφωνικά από την Tellas το πακέτο IZI Adsl. Μετά από αγωνία αρκετών ημερών και επίσης αρκετών τηλεφώνων μου έστειλαν με courier το πακέτο με το modem και τα λοιπά εξαρτήματα στις 7 Ιανουαρίου. Σημειώνω ότι το καλώδιο που πήγαινε πακέτο με το spliter ήταν κομμένο πράγμα που ανακάλυψα μετά από μία ημέρα και αρκετό αγχος αφού δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί δεν δούλευε το τηλέφωνο μου που είχα πάνω στο spliter. Αυτό όμως είναι και το μικρότερο πρόβλημα στην όλη ιστορία.
Μετά από άπειρα τηλεφωνήματα μου έδωσαν κωδικό ενεργοποίησης στις 15 Ιανουαρίου και αυτό γιατί το courier ήθελε 7 ημέρες να επιστρέψει στην Tellas τα χαρτιά που είχα υπογράψει.
Στις 15 Ιανουαρίου πάω να συνδεθώ και το modem μου βγάζει σφάλμα 650 (Crypto F200 με λειτουργικό τα Windows 98SE). Ο μήνας έχει πάει 20 πια, εγώ δεν έχω καταφέρει να συνδεθώ ακόμα, από την Tellas όποτε παίρνω μου λένε ότι το θέμα είναι στο αρμόδιο τμήμα και να περιμένω. Και το καλύτερο? Όταν είπα ότι θέλω να ακυρώσω το IZI που μόνο εύκολο δεν είναι, μου είπαν ότι πρέπει να πλωρώσω τα πάγια της γραμμής για ένα χρόνο. Σημειώνω ότι το modem συγχρονίζεται κανονικά.
Κάθε βοήθεια δεκτή.
Και το ότι τα είπα πάντως κάτι είναι. Εκτονώθηκα ο χριστιανός...
Καταρχήν στο συμβόλαιο επάνω υπάρχει ένα Customer ID. Τους παίρνεις τηλέφωνο τους το λες και αυτοί σου λένε το activation ID. Δε ξέρω τι πήγε στραβά σε εσένα σε αυτή τη περίπτωση.
Όσο για το modem, αφού συγχρονίζει, μάλλον φταίνε τα Windows 98. Όλα τα προγράμματα και οι drivers γίνονται για να δουλεύουν σε WindowsXP. Σε Windows 95,98,ME μπορεί να σου δουλέψουν μπορεί και όχι.
Παίζει βέβαια να έχει και κάποιο περίεργο πρόβλημα το modem..Αλλά από ότι είδα τώρα error 650:modem not responding, κλασικό πρόβλημα στην επικοινωνία των windows με το modem. Συμβαίνει σπάνια και στα Windows XP αλλά διορθώνεται με reset ή drivers reinstall.
Γενικά τα usb modem έχουν προβλήματα που γίνονται ακόμα μεγαλύτερα υπό το πλαίσιο παλαιότερων λειτουργικών(95,98,98SE,ME). Προτού κόψεις το συμβόλαιο δοκίμασε να περάσεις windows XP SP2(σε διαφορετικό partition η σκληρό) και βάλε εκεί προγραμμα και drivers.

Unreal
24-01-05, 08:06
Σε τελική ανάλυση ακόμα και αν κοπεί το συμβόλαιο το πάγιο της γραμμής είναι λογικό να το πληρώνεις γιατί η tellas έχει κάνει συμβόλαιο με τον OTE. Έχει καμμιά σημασία αν θα τα πληρώνεις στην Tellas ή στον OTE?

kataraman
24-01-05, 12:50
Επειδι θελω να βαλω και εγω Tellas IZI και θελω να την κανω παραγγελεια σημερα μεσο internet προβληματιζομαι στο συμβολαιο του χρονου για την γραμμη!!!Εχω σταθερη τηλεφωνια Tellas και αμα αργοτερα θελησω να βαλω αλλο ISP θα δουλευω κανονικα με την γραμμη της tellas σε αλλον ISP???

WaVe
24-01-05, 17:02
Επειδι θελω να βαλω και εγω Tellas IZI και θελω να την κανω παραγγελεια σημερα μεσο internet προβληματιζομαι στο συμβολαιο του χρονου για την γραμμη!!!Εχω σταθερη τηλεφωνια Tellas και αμα αργοτερα θελησω να βαλω αλλο ISP θα δουλευω κανονικα με την γραμμη της tellas σε αλλον ISP???

Αν κατάλαβα καλά τι ρωτάς, όχι δεν γίνετε!
Όσο θα έχεις το izi by tellas θα έχεις και σας provider και σαν ISP την tellas και δεν θα μπορείς να αλλάξεις!

kataraman
24-01-05, 19:26
Δηλαδη πες οτι θελω να σταματησω να εχς tellas ISP και θελω ασ πουμε να βαλω αλλη ετερια ISP με την ιδια γραμμη της Tellas δεν θα μου το επιτρεψουν???

ipo
24-01-05, 19:44
kataraman, ναι, δεν θα στο επιτρέψουν. Το ίδιο και με το ADSL in a box της FORTHnet και το HOL broadband pack.

Γι' αυτό ξέχνα το izi και παράγγειλε δική σου ADSL γραμμή στο 134, ώστε να έχεις την ευχέρεια να αλλάζεις κατά βούληση ISP.

ermis333
24-01-05, 21:50
kataraman, Το θεωρώ αδύνατο να θες να αλλάξεις ISP αφού δοκιμάσεις την Τελλάς...

Πάντως αν θες ευχέρια στην αλλαγή ISP παίρνεις ADSL απ' ευθείας από τον ΟΤΕ.

kataraman
24-01-05, 22:04
Εγω ομως θελω να βαλω Tellas για ISP!!!Γινεται να παρω γραμμη απο τον πΟΤΕ και να εχω Internet απο την Tellas???Η τιμη θα ειναι ιδια ομως για την γραμμη???

ipo
24-01-05, 22:25
kataraman, η τιμή της γραμμής θα είναι 1 ευρώ παραπάνω το μήνα, αν πάρεις τη γραμμή από τον ΟΤΕ μόνος σου. Θα μπορείς όμως να κάνεις συμβόλαιο αορίστου χρόνου, ώστε να φύγεις αν κάποια στιγμή δεν σε ικανοποιεί η εξυπηρέτηση πελατών της Tellas (όπως συμβαίνει με πολλούς από εδώ μέσα).

kataraman
25-01-05, 00:46
Δηλαδη απλος πρεπει να παρω τηλεφωνο στο 134 και να ζητησω να μου μετατρεψουν την γραμμη απο PSTN σε ADSL???Και ποσες μερες θα παρει στο περιπου αυτο???Εχω και φιλο(conne) μεσα στον πΟΤΕ λετε να βοηθησει την κατασταση???

ipo
25-01-05, 00:58
Δηλαδη απλος πρεπει να παρω τηλεφωνο στο 134 και να ζητησω να μου μετατρεψουν την γραμμη απο PSTN σε ADSL???

Ναι.


Και ποσες μερες θα παρει στο περιπου αυτο???

Ανάλογα με το πόσο τυχερός είσαι: 3 έως 60 μέρες.


Εχω και φιλο(conne) μεσα στον πΟΤΕ λετε να βοηθησει την κατασταση???

Πολύ πιθανό.

WaVe
25-01-05, 02:47
Δηλαδη απλος πρεπει να παρω τηλεφωνο στο 134 και να ζητησω να μου μετατρεψουν την γραμμη απο PSTN σε ADSL???
Ναι όπως είπε και ο ipo απλά πληρώνεις τα 35 euro τις ενεργοποίησης.



Εχω και φιλο(conne) μεσα στον πΟΤΕ λετε να βοηθησει την κατασταση???
Εγώ πως λες να είχα ADSL σε 2 εργάσιμες?! ;)

ipo
25-01-05, 03:22
Ναι όπως είπε και ο ipo απλά πληρώνεις τα 35 euro τις ενεργοποίησης.

35 + Φ.Π.Α. = 41,3 ευρώ.

Με τον τρόπο αυτό η γραμμή θα είναι στο όνομά σου, οπότε θα μπορείς να αλλάζεις όποτε θέλεις ISP.

kataraman
25-01-05, 17:39
Οπα οπα τωρα μπερδευτικα!!!Μια φορα θα δωσω τα 41,3 η καθε μηνα θα πληρωνω???

Spirus
25-01-05, 17:46
Οπα οπα τωρα μπερδευτικα!!!Μια φορα θα δωσω τα 41,3 η καθε μηνα θα πληρωνω???

Όχι, μόνο την πρώτη φορα!
Ύστερα θα πληρώνεις (19.90 + συνδρομή ISP) + φπα

kataraman
25-01-05, 18:36
Εγω θελω να βαλω Tellas ISP ποσα θα πληρωνω γραμμη+ISP+ΦΠΑ μηπως ξερει κανεις!!!Η γραμμη απο τον πΟΤΕ!!!

ipo
25-01-05, 19:25
kataraman, θα πληρώνεις:

1) 23,5 ευρώ/μήνα για τη γραμμή ADSL από τον ΟΤΕ
2) 30 ευρώ/μήνα για την πρόσβαση 384/128 kbps από την Tellas
3) 13,6 ευρώ/μήνα το πάγιο της τηλεφωνικής γραμμής PSTN του ΟΤΕ που πληρώνεις και τώρα που δεν έχεις ADSL.

Οι παραπάνω τιμές περιλαμβάνουν Φ.Π.Α.. Τα (1) και (3), που θα είναι ενσωματωμένα στο λογαριασμό του ΟΤΕ, θα σου έρχονται κάθε δίμηνο (δηλαδή θα δίνεις για πάγια στον ΟΤΕ 74 ευρώ/δίμηνο αν έχεις ADSL over PSTN).

kataraman
26-01-05, 15:00
Δηλαδη με λιγα λογια θα εχω Tellas IZI χωρις ομως γραμμη απο την Tellas αλλα απο τον πΟΤΕ!!!Δεν κακο ελπιζω ομως να εχει το ιδιο καλες ταχυτητες και με τον πΟΤΕ!!!Μια τελευταια ερωτηση!!!Που μπορω να κανω ετηση για να βαλω Tellas Internet???Οποτε σημερα,το πολυ αυριο παραγγελνω γραμμη απο τον πΟΤΕ!!!

ermis333
26-01-05, 15:08
kataraman, Παίρνεις τηλέφωνο στο 13800 και σε ενεργοποιούνε αμέσως...δεν χρειάζεσαι αίτηση όταν είναι μόνο για Ιντερνετ.

Σου έρχεται λογαριασμός ανά δίμηνο (σε στύλ ΟΤΕ) και τον πληρώνεις στο Γερμανό ακόμα και όταν έχει λήξει, το συμβόλαιο για να το διακόψεις (λέμε τώρα) πρέπει να στείλεις Φαξ 1 μήνα πρίν.

ipo
26-01-05, 19:44
Δηλαδη με λιγα λογια θα εχω Tellas IZI χωρις ομως γραμμη απο την Tellas αλλα απο τον πΟΤΕ!!!Δεν κακο ελπιζω ομως να εχει το ιδιο καλες ταχυτητες και με τον πΟΤΕ!!!
Προς το παρόν η Tellas ΔΕΝ δίνει δικές της γραμμές. Τις μισθώνει με χονδρική τιμή από τον ΟΤΕ (οπότε σου έρχεται ένα ευρώ πιο φτηνή η γραμμή άμα είναι χονδρική μέσω Tellas). Επομένως δεν υπάρχει καμία διαφορά στην ποιότητα της γραμμής, άρα και καμία διαφορά στις ταχύτητες.

Επαναλαμβάνω ότι δικές τους γραμμές DSL προς το παρόν προσφέρουν μόνο 3 εταιρίες: ΟΤΕ (ADSL), Vivodi (ADSL ή SDSL), Telepassport (SDSL).

Όλοι οι υπόλοιποι φορείς, λέγοντας "δίνουμε δικές μας γραμμές DSL", εννοούν ότι τις μισθώνουν από τον ΟΤΕ ή από τη Vivodi (μόνο η HOL παίρνει από Vivodi).

kataraman
26-01-05, 22:52
Λοιπον σημερα εκανα ετηση στον πΟΤΕ και μου ειπανε θα την βαλουν την γραμμη σε κανα 12 μερες μαλον εργασημες αποτι καταλαβα οποτε αυριο περνω ενα τηλεφωνακι το conne μου μεσα στον πΟΤΕ για να κανονισει κατι καλυτερο!!!Μολις με το καλο μπει η γραμμη περνω και ενα τηλεφωνακι στην Tellas για να δουμε τι θα γινει με το internet και να βαλω και εγω επιτελους και να μηρασω και συνδεση στους ασυρματους clients μου!!!Μαγκες ευχαριστο πολυ για την βοηθεια σας!!!

ipo
26-01-05, 23:04
kataraman, παράγγειλε και ένα USRobotics 910x, ώστε να το έχεις όταν θα είναι έτοιμη η γραμμή σου και είσαι αρχηγός. Δεν θα το μετανοιώσεις.
:guitar

kataraman
26-01-05, 23:43
Εχω ιδι στην κατοχη μου ενα Alcatel SpeedTouch 530 το οποιο μου αρεσε πολυ αλλα αμα βρω αυτο που λεσ θα τσακοσω και ενα τετοιο :wink:

LOS
31-01-05, 15:52
ΔΗλαδή εμένα που δεν μου την έχουν ενεργοποιήσει ακόμα και είμαι στο περίμενε 1 μήνα μπορώ να κάνω διακοπή συμβολαίου? Έχω υπογράψει τα χαρτιά γι'αυτό ροτάω.

ermis333
31-01-05, 16:58
Ρε συ LOS είπαμε ότι ο ΟΤΕ καθυστερεί επίτιδες τις συνδέσεις που δίνουν οι ISP απευθείας στους συνδρομητές....

Τόσο στο ADSL in A BOx όσο και στο IZI υπάρχουν άνθρωποι που περιμένουν καιρό για να ενεργοποιηθούνε, ζήτα και εσύ κανάν προϊστάμενο, μη δεχτείς να σου πουν θα σας καλέσουμε απαίτησέ το΄, μπάς και γίνει κάτι.


Αν όμως έχει όντως πρόβλημα το DSLAM της περιοχής σου τότε φαντάζεσαι να διακόψεις και μετά να σου πάρει άλλον ένα μήνα;

LOS
01-02-05, 02:07
Κοίταξε ο ΟΤΕ μου είπε ότι έχει πρόβλημα και περίμενα στον ΟΤΕ 1 μήνα και τίποτα. Τότε με πήραν από ΤΕΛΛΑΣ κ μου είπανε οτι θα μου το βάλουν ΑΜΕΣΩΣ και δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα στη περιοχή μου. Δλδ τώρα τους μαμάς ή όχι??? 3 μήνες προσπαθώ....να βάλω ADSL

Pordalas
01-02-05, 16:25
Μου φαίνεται τα έτοιμα πακέτα περιπλέκουν τα πράγματα παρά τα απλοποιούν.Καλύτερα να κάνετε 2-3 διαδρομές με το αμάξι παραπάνω, παρά να γίνεστε μπαλλάκι ανάμεσα σε οτε και providers.Τα δικά μου βήματα :

1)Αίτηση για DSL ,γραμμή Οτε, σε υποκατάστημα του ΟΤΕ, και αγορά modem
2)Σύνδεσα το Modem και περίμενα το πολυπόθητο πράσινο λαμπάκι.. όταν με το καλό άναψε, δοκίμασα με χρονοκάρτα.
3)Αίτηση για DSL στην Τελλάς και ενεργοποίηση σε 2 ώρες.


Τα παραπάνω φαντάζουν (και ήταν ) ιδανικά, αλλά τουλάχιστον μπορείτε να απομονώσετε τα άιτια για το τι πάει στραβά.

kataraman
01-02-05, 23:41
Και ναι ναι ειναι γεγονος δεν εκλεισα μια εβδομαδα παραγγελειας της γραμμης ADSL απο τον πΟΤΕ και μου την βαλανε και τωρα μου εμεινε να παρω το username και password απο την Tellas!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.