PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφωνίες διαθεσιμότητας...



dkounal
20-01-05, 19:48
Εχω βρεθει σε ενα πρόβλημα...:
Για την περιοχή μου σε ISDN ο ΟΤΕ δίνει κανονικά διαθεσιμότητα, η forthnet λεει οτι δεν υπάρχει και οι υπόλοιπες κοιμούνται...
- Πήρα στη Forthnet και μου λέει ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες.
- Πήρα το 134 και μου είπαν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα και σε πόρτες.
- Πήρα ενα γνωστό μου στον ΟΤΕ και μου λέει ότι υπάρχουν αφθονες.

Ποιον να πιστεψω; Υπάρχει πιθανότητα να εχουν ξεχωριστο pull πριζών η forthnet και ΟΤΕ ;

Υπάρχει και συνέχεια:
Ρωτάω στο 134: Εάν κάνω αίτηση στον ΟΤΕ για ADSL και δεν την βάλετε σε 20 εργάσιμες, μπορώ να την ακυρώσω και να μην πληρώσω την ενεργοποίηση;
Βεβαίως, η χρέωση γίνεται με την ενεργοποίηση.

Κοιτάζω στην σύμβαση στην σελίδα τους και βλέπω ότι σε αδυναμία του ΟΤΕ να σου βάλει ADSL ο χρήστης πληρώνει το τέλος.

Εχει εμπειρία κανείς από ανάλογη περίπτωση;

John_Nastos
20-01-05, 20:45
Γιατί ασχολείσαι με τη Forthnet για την ενεργοποίηση της DSL?

Αφού ο ΟΤΕ σου λέει ότι υπάρχουν πόρτες, τράβα μια αίτηση και περίμενε.

Τώρα για ποιο τέλος αναφέρεσαι στην προτελευταία σειρά δεν καταλαβαίνω. Αν όπως λες ο ΟΤΕ έχει αδυναμία να κάνει την ενεργοποίηση, τότε εσύ για ποιο πράγμα θα πληρώσεις τέλος? Για την ενεργοποίηση που δεν έγινε?

dkounal
20-01-05, 21:28
Γιατί ασχολείσαι με τη Forthnet για την ενεργοποίηση της DSL?

Αφού ο ΟΤΕ σου λέει ότι υπάρχουν πόρτες, τράβα μια αίτηση και περίμενε.

Τώρα για ποιο τέλος αναφέρεσαι στην προτελευταία σειρά δεν καταλαβαίνω. Αν όπως λες ο ΟΤΕ έχει αδυναμία να κάνει την ενεργοποίηση, τότε εσύ για ποιο πράγμα θα πληρώσεις τέλος? Για την ενεργοποίηση που δεν έγινε?

Εψαχνα την forthnet γιατι με ενδιέφερε το ADSL-in-a-box.

Τώρα, στο http://www.oteshop.gr/adsl_oroisimvasis.htm


8.1 Η παρούσα σύμβαση λύεται:
....
8.1.2 α) Άμεσα με τη γνωστοποίηση του εγγράφου της καταγγελίας από τον Πελάτη προς τον ΟΤΕ στην περίπτωση αδυναμίας επίτευξης της αιτούμενης ταχύτητας (άρθρο 3.2 εδ. γ της παρούσης) και β) άμεσα με την έγγραφη γνωστοποίηση του εγγράφου της καταγγελίας από τον ΟΤΕ προς τον Πελάτη λόγω διαπίστωσης αδυναμίας παροχής της ΑDSL πρόσβασης κατά τη φάση ενεργοποίησής της από τον ΟΤΕ (άρθρο 2.1.3 της παρούσης). Στις ανωτέρω περιπτώσεις ο Πελάτης δύναται να επιστρέψει τον τερματικό εξοπλισμό που προμηθεύτηκε από τον ΟΤΕ και να του επιστραφεί το τίμημα, επιβαρύνεται όμως με το τέλος ενεργοποίησης.

McAli
20-01-05, 22:09
Ε ναι.....ξέρεις τη δουλειά έχει να προσπαθήσουν να σε ενεργοποιήσουν!? τα κατεφέρουν δεν τα καταφέρουν, αυτοί πρέπει να πληρωθούν για τον κόπο τους!

'Οπως σε μία εγχείρηση....αν πεθάνει ο ασθενής μετά από 1 μέρα λόγω αδυναμίας του,ο γιατρός πάλι θα πληρωθεί για την εγχείρηση που του έκανε!

Προφέσσορας_Χάος
20-01-05, 22:14
McAli, μόνο που ο γιατρός εστω και αν αποτύχει η εγχείρηση τα αξίζει τα λεφτά του ενώ ο ΠΟΤΕΤΖΗΣ οχι.. :3d

sdiama
20-01-05, 22:34
Εχω μία ερώτηση, μία πρόταση και μία γενικότητα.

Ερώτηση: Υπέγραψε κανείς από εσάς κανένα χαρτί για όρους σύμβασης, γιατί εγώ δεν θυμάμαι να το έκανα! Βέβαια πήρα "πακέτο" (γραμμή και σύνδεση) από Forthnet, με τηλεφωνική παραγγελία και μπορεί να υπάρχει διαφοροποίηση.

Πρόταση: Να βάλουμε όλοι από 1 ευρώ, να τα δώσουμε σε ένα δικηγόρο, ή εναλλακτικά να ειδοποιήσουμε τον συνήγορο του πολίτη, γιατί ένας τέτοιος όρος, θα πρέπει να είναι τουλάχιστον ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΟΣ. Δεν γνωρίζω, τί γίνεται στην περίπτωση που κάτω από την υπογραφή σου, σημειώσεις "Με την επιφύλαξη κάθε νόμιμου δικαιώματός μου".


Γενικότητα: Χωρίς να είμαι σίγουρος... υπάρχει μία καθυστέρηρη στην ενημέρωση των provider από τον ΟΤΕ για τη διαθεσιμότητα η οποία πρέπει να γίνεται με απλά Excelόφυλλα.

tasakis
20-01-05, 22:53
Γενικότητα: Χωρίς να είμαι σίγουρος... υπάρχει μία καθυστέρηρη στην ενημέρωση των provider από τον ΟΤΕ για τη διαθεσιμότητα η οποία πρέπει να γίνεται με απλά Excelόφυλλα.
Ισχύει αυτό έχω την εντύπωση. Το 134 έχει άμεση πρόσβαση στην λίστα με τις πόρτες.

Bororo
21-01-05, 04:10
ισχύει απλά δεν είναι excelοφυλλα! Είναι σε χαρτοπετσέτες γραμμένα!!!! :guitar

John_Nastos
21-01-05, 08:36
Ε ναι.....ξέρεις τη δουλειά έχει να προσπαθήσουν να σε ενεργοποιήσουν!? τα κατεφέρουν δεν τα καταφέρουν, αυτοί πρέπει να πληρωθούν για τον κόπο τους!

'Οπως σε μία εγχείρηση....αν πεθάνει ο ασθενής μετά από 1 μέρα λόγω αδυναμίας του,ο γιατρός πάλι θα πληρωθεί για την εγχείρηση που του έκανε!


Υπάρχει όμως και μια διαφορετική οπτική γωνία για να δει κανείς το θέμα. Ο αριθμός των πορτών στο DSLAM είναι εξαιρετικά περιορισμένος. Αν τώρα εσύ ή εγώ κάνουμε μια αίτηση για ενεργοποίηση DSL, αυτόματα ο ΟΤΕ δεσμεύει μια πόρτα για μας. Αυτό σημαίνει ότι αν μετά από δέκα λεπτά κάνει κάποιος άλλος μια αίτηση, ο ΟΤΕ δεν θα μπορεί να του δώσει τη δική μας πόρτα γιατι αυτή θα είναι πιασμένη. Όμως, ο ΟΤΕ αποβλέπει στην οικονομική εκμετάλλευση μέσω του παγίου για την DSL (19,90 για τα 384) και όπως καταλαβαίνεις, αν δεν γίνει η ενεργοποίηση τότε ούτε από εμάς πρόκειται να εισπράξει κάποιο πάγιο για τη χρήση της γραμμής αλλά επίσης ενδέχεται να απωλέσει έσοδα στην περίπτωση που έδινε τη γραμμή σε κάποιον άλλο, για τον οποίο θα ήταν δυνατή η ενεργοποίηση. Άρα μπορεούμε να δούμε το τέλος ενεργοποίησης και σαν κάποιο είδος εγγύησης για τη γραμμή, ώστε ακόμα και αν δεν πληρώσουμε κανένα πάγιο ή έστω την κρατήσουμε για μερικούς μόνο μήνες, ο ΟΤΕ θα έχει λάβει ένα ποσό διότι ΔΕΣΜΕΥΣΕ μια πόρτα στο όνονά μας.

sdiama
21-01-05, 09:37
Υπάρχει όμως και μια διαφορετική οπτική γωνία για να δει κανείς το θέμα. Ο αριθμός των πορτών στο DSLAM είναι εξαιρετικά περιορισμένος. Αν τώρα εσύ ή εγώ κάνουμε μια αίτηση για ενεργοποίηση DSL, αυτόματα ο ΟΤΕ δεσμεύει μια πόρτα για μας. Αυτό σημαίνει ότι αν μετά από δέκα λεπτά κάνει κάποιος άλλος μια αίτηση, ο ΟΤΕ δεν θα μπορεί να του δώσει τη δική μας πόρτα γιατι αυτή θα είναι πιασμένη. Όμως, ο ΟΤΕ αποβλέπει στην οικονομική εκμετάλλευση μέσω του παγίου για την DSL (19,90 για τα 384) και όπως καταλαβαίνεις, αν δεν γίνει η ενεργοποίηση τότε ούτε από εμάς πρόκειται να εισπράξει κάποιο πάγιο για τη χρήση της γραμμής αλλά επίσης ενδέχεται να απωλέσει έσοδα στην περίπτωση που έδινε τη γραμμή σε κάποιον άλλο, για τον οποίο θα ήταν δυνατή η ενεργοποίηση. Άρα μπορεούμε να δούμε το τέλος ενεργοποίησης και σαν κάποιο είδος εγγύησης για τη γραμμή, ώστε ακόμα και αν δεν πληρώσουμε κανένα πάγιο ή έστω την κρατήσουμε για μερικούς μόνο μήνες, ο ΟΤΕ θα έχει λάβει ένα ποσό διότι ΔΕΣΜΕΥΣΕ μια πόρτα στο όνονά μας.


Μα... εδώ είναι "κουκιά μετρημένα". Η σύμβαση λέει:

άμεσα με την έγγραφη γνωστοποίηση του εγγράφου της καταγγελίας από τον ΟΤΕ προς τον Πελάτη λόγω διαπίστωσης αδυναμίας παροχής της ΑDSL πρόσβασης κατά τη φάση ενεργοποίησής της από τον ΟΤΕ (άρθρο 2.1.3 της παρούσης).
Δηλαδή, εγώ θα προσπαθήσω, αλλά αν δεν τα καταφέρω, γιατί δεν είμαι ικανός να σου ενεργοποιήσω τη γραμμή λόγω τεχνικής αδυναμίας (ή ότι εγώ θέλω να χαρακτηρίσω ως "τεχνικά αδύνατο"), το κόστος ενεργοποίησης (που δεν έγινε) θα το πληρώσεις.


Επίσης λέει:

Άμεσα με τη γνωστοποίηση του εγγράφου της καταγγελίας από τον Πελάτη προς τον ΟΤΕ στην περίπτωση αδυναμίας επίτευξης της αιτούμενης ταχύτητας
Δηλαδή, πληρωσέ με για 384, αλλά αν δε μπορώ να σου δώσω την ταχύτητα π.χ. λόγω κακής γραμμής, τα τέλη ενεργοποίησης θα τα χάσεις. Εδώ βέβαια τα πράγματα είναι λίγο πιο πολύπλοκα, γιατί είναι γνωστό ότι δεν υπάρχει εγγυημένο bandwidth. Ομως άσχετα για το ποιός φταίει, άσχετα με το αν η γραμμή που σου παρέχω έχει τα μαύρα της τα χάλια και
1) δε μπορώ
2) δε θέλω
3) δεν ξέρω
να σου καθαρίσω τη γραμμή, εγώ τα λεφτά μου θα τα πάρω.


Το θεωρείς λογικό?

John_Nastos
21-01-05, 11:14
Μα... εδώ είναι "κουκιά μετρημένα". Η σύμβαση λέει:

άμεσα με την έγγραφη γνωστοποίηση του εγγράφου της καταγγελίας από τον ΟΤΕ προς τον Πελάτη λόγω διαπίστωσης αδυναμίας παροχής της ΑDSL πρόσβασης κατά τη φάση ενεργοποίησής της από τον ΟΤΕ (άρθρο 2.1.3 της παρούσης).
Δηλαδή, εγώ θα προσπαθήσω, αλλά αν δεν τα καταφέρω, γιατί δεν είμαι ικανός να σου ενεργοποιήσω τη γραμμή λόγω τεχνικής αδυναμίας (ή ότι εγώ θέλω να χαρακτηρίσω ως "τεχνικά αδύνατο"), το κόστος ενεργοποίησης (που δεν έγινε) θα το πληρώσεις.


Επίσης λέει:

Άμεσα με τη γνωστοποίηση του εγγράφου της καταγγελίας από τον Πελάτη προς τον ΟΤΕ στην περίπτωση αδυναμίας επίτευξης της αιτούμενης ταχύτητας
Δηλαδή, πληρωσέ με για 384, αλλά αν δε μπορώ να σου δώσω την ταχύτητα π.χ. λόγω κακής γραμμής, τα τέλη ενεργοποίησης θα τα χάσεις. Εδώ βέβαια τα πράγματα είναι λίγο πιο πολύπλοκα, γιατί είναι γνωστό ότι δεν υπάρχει εγγυημένο bandwidth. Ομως άσχετα για το ποιός φταίει, άσχετα με το αν η γραμμή που σου παρέχω έχει τα μαύρα της τα χάλια και
1) δε μπορώ
2) δε θέλω
3) δεν ξέρω
να σου καθαρίσω τη γραμμή, εγώ τα λεφτά μου θα τα πάρω.


Το θεωρείς λογικό?



Κοίταξε, δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ τον ΟΤΕ αλλά φαντάζομαι ότι το εν λόγω άρθρο που παραθέτεις υπάρχει για να καλύπτει τις σπάνιες περιπτώσεις που, ενώ αρχικά ο ΟΤΕ ενημερώνει τον πελάτη ότι υπάρχει δυνατότητα ενεργοποίησης και κατόπιν ο πελάτης κάνει την αίτηση, αργότερα προκύπτει κάποιος τεχνικός περιορισμός ή κάποιο τεχνικό πρόβλημα που είναι τέτοιας φύσης και σπανιότητας ώστε ο ΟΤΕ δεν μπορουσε να είχε προβλέψει ώστε να πει εξ' αρχής (πριν γίνει η αίτηση) στον πελάτη ότι δεν μπορεί να ικανοποιήσει το αίτημά του. Επίσης, φαντάζομαι οτι ο ΟΤΕ ενημερώνει τον πελάτη ότι υπάρχει κίνδυνος η ταχύτητα της γραμμής να είναι χαμηλή εξ' αιτίας για παράδειγμα μεγάλης απόστασης από το DSLAM ή παλαιότητας των χάλκινων καλωδίων στην πειοχή του.

Θα ήταν ενδιαφέρον να γνωρίζαμε πόσοι χρήστες υπάρχουν, που ενώ πλήρωσαν τέλος ενεργοποίησης, τελικά δεν απέκτησαν DSL γραμμή.

tasakis
21-01-05, 17:06
ισχύει απλά δεν είναι excelοφυλλα! Είναι σε χαρτοπετσέτες γραμμένα!!!! :guitar

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.