PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέρμα τα κούφια λόγια, εδώ καθαρές κουβέντες



Σελίδες : [1] 2

Davout
21-09-07, 02:54
Μελοδραματικός ο τίτλος ε; Ελπίζω να κεντρίζει την περιέργεια. :p

Λοιπόν, επειδή στο κάθε τόπικ βλέπω δυο-τρεις δυσαρεστημένους να κλαίγονται (δικαίως τις περισσότερες φορές) και να δηλώνουν ότι θα φύγουν από Τελλάς όταν λήξει ο χρόνος τους ή και τώρα, θα ήθελα να δω πόσοι είναι πραγματικά αυτοί που θα φύγουν επειδή είναι δυσαρεστημένοι και δεν το λένε απλά για να το πουν. θα μπείτε στο τριπάκι αλλάζο πάροχο επειδή δεν είστε 100% ευχαριστημένοι ή στο τέλος θα πείτε "που να αλλάζω ISP τώρα...";

Πέραν της δημοσκόπησης γράψτε, πότε ενεργοποιηθήκατε, αν σκοπεύετε να φύγετε ή να μείνετε και για ποιους λόγους; Σίγουρα αυτές οι επιλογές δε μας καλύπτουν όλους, αν μια όμως πλησιάζει τη θέση σας επιλέξτε την και αναλύστε παρακάτω.

Σημείωση: Το τόπικ (ειδικά η ψηφοφορία) απευθύνεται στους ήδη ενεργοποιημένους Ζίστο και μόνο.

Davout
21-09-07, 03:10
Ας ξεκινήσω εγώ λοιπόν. Είμαι σχετικά νέος συνδρομητής (ενεργοποίηση 3/9/07) και γενικά ευχαριστημένος. Η τηλεφωνία δουλεύει πολύ καλά (φραγή και αναμονή κλήσης-από σήμερα-ΟΚ) και το internet πάει σφαίρα. Ταλαιπωρήθηκα βέβαια ένα 5μηνο για να μπει η γραμμή και πιστεύω πως η εξυπηρέτηση του 13800 είναι άθλια. Δεδομένου ότι οι υπηρεσίες στη γραμμή μου θα συνεχίσουν στην ίδια καλή ποιότητα, μπορώ να πω ότι μόνο εαν δεν προχωρήση σε αύξηση ταχυτήτων η Τελλάς μέσα στο χρόνο μου θα φύγω, πράγμα που θεωρώ απίθανο (max ταχύτητα θα πιάσω γύρω στα 10-13 Mbps εξάλλου). Ίσως η ψήφος μου να είναι λίγο άδικη γιατί είμαι ευχαριστημένος, αλλά θεωρώ πως τα 4 είναι λίγα γενικά πλέον.

Nick2k2
21-09-07, 05:00
Και εγώ καινούργιος είμαι 13/9 ενεργοποιήθηκα, και περίμενα γύρω στο 4μηνο, αρχές Μαίου είχα κάνει την αίτηση. Απο το 13800 εγώ δεν έχω παράπονο, όποτε έπαιρνα τηλέφωνο έπιανα σχεδόν αμέσως γραμμή και περι ενεργοποίησης μου είχαν απο τον Αύγουστο οτι κατα τα μέσα Σεπτέμβρη θα είμαι μέσα, και κατα πάσα οι καθυστερήσεις οφείλονταν στον οτε. Επίσης κάτι ψιλοπροβληματάκια με κάποιες μικροδιακοπές στο τηλέφωνο όταν μιλούσες που είχα μετά απο σχετικό τηλεφώνημα στο 13800 λύθηκε αμέσως.

Απο ταχύτητες είμαι πάντα στο full, εκτος απο προχθές που έκανε κάτι ψιλοσυρσίματα για πολύ λίγη ώρα αλλά γρήγορα επανήλθε. Και χθες το βράδυ στις 4 ακριβώς έπεσε το dsl καθώς επίσης και το τηλέφωνο για κανα δεκάλεπτο, ίσως τότε να βάλαν τις νέες υπηρεσίες με την αναμονή κλήσης, και μετά επανήρθε. Γενικά δεν μπορώ να πω οτι έχω πρόβλημα, γενικά ευχαρίστημένος είμαι μέχρι στιγμής, αλλά θα απαιτήσω και γω μείωση τιμων και άυξηση ταχύτητας τουλάχιστον στα 12mbit, εμένα μέχρι 18-19 σηκώνει η γραμμή μου εξάλλου.

termitis
21-09-07, 06:29
Έκανα αίτηση 21/5 και ενεργοποιήθηκα 1/7 και αφού περίμενα 1 μήνα για την μικτονόμηση αρχές αυγούστου ήμουν οκ.... Απο τότε αν εξαιρέσεις τον θόρυβο που είχα στο τηλέφωνο :down:(διορθώθηκε σε 15 μέρες) η γραμμή λειτουργεί φουλ χώρις κανένα πρόβλημα..:)...
Περίμενω μια αναβάθμιση ταχυτήτων αλλιώς στο χρόνο έφυγα.....:whistle:

lepes
21-09-07, 08:56
εγω ειμαι ενεργοποιημενος απο τον Ιανουαριο και με εξαιρεση 4 μερες (που ειχε προβλημα ολοι οι Ελλαδα)δεν αντιμετωπισα αλλο προβλημα.Ειμαι σιγουρος οτι θα γινει αυξηση ταχυτητας και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα παραμεινω :)

GTS
21-09-07, 08:59
Αίτηση 31 Ιουλίου, ενεργοποίηση 4 Σεπτέμβρη....όλα καλά μέχρι στιγμής

Davout
21-09-07, 09:19
Οι δυσαρεστημένοι που λένε ότι στο χρόνο θα φύγουν σίγουρα, γιατί δεν απαντούν εδώ;;; Πείτε μας και 'σεις για ποιο λόγο θα φύγετε σίγουρα; Χωρίς να έχω κανένα λόγο υπεράσπισής της Τελλάς (που έχει πολύ σοβαρά προβλήματα), αυτοί που λένε ότι θα διακόψουν είναι αυτοί που δεν έχουν ενεργοποιηθεί ακόμα; Δεν μπορώ να εξηγήσω τη διαφορά, εκτός αν δεν έχουν προλάβει να δου το τόπικ ακόμα.

nibbler
21-09-07, 10:06
Αίτηση 15/2 και ενεργοποίηση 1/5 μετά από αρκετή ταλαιπωρία.
Από τότε όλα καλά με εξαίρεση το διάστημα 20/5 έως 15/6 οπου έφτυσα το γάλα της μάνας μου.
Σε 25 μέρες είχα 6 βλάβες ,μόνο στο internet.
Περιμένω μείωση τιμών αλλοιώς έφυγα.

tolispolo
21-09-07, 12:18
Αιτηση 13/3 Ενεργοποιηση 15/5.

Μικροπροβληματακια με το τηλεφωνο μονο.Καποιες "μικροδιακοπες" 2-5 μερες .

Το ιντερνετ αψογο.Μονο αρνητικο η ταχυτητα του (4mbps) και η τιμη (29,5 euro το ZIsto DSL) αλλα τουλαχιστον σταθερη και χωρις αποσυνδεσεις.

Γενικα ευχαριστημενος :oneup: ....αλλα θελω περισσοτερααααααα:protest:

epilas
21-09-07, 12:28
Δεν εχω καμια διαθεση να ξαναμπω στον κικαιωνα αλλαγης παροχου.Αντε παλι μερες και μερες χωρις ιντερνετ και τηλεφωνια.Και που ξερω εγω αν ο επομενος παροχος δεν θα εχει πιο πολλα προβλήματα απο τη Τελλας.Μπορει να το εγγυηθει κανείς αυτο????
Απο το γεναρη κατι ελαχιστα προβληματα με το τηλεφωνο και το ιντερνετ αψογο.
Απλα περιμενω την αναβαθμιση/υποβαθμιση ταχυτητας/τιμών αντιστοιχα.
ΟΧΙ δεν διακόπτω.Αλλα θελω και εγω περισσότερα.

iliask
21-09-07, 12:36
Αιτηση αρχές Νοεμβρίου ένεργοποίηση μέσα Ιανουαρίου.Θέλω να δώ μείωση της τιμής αφου η διαφορά είναι μεγάλη σε σχέση με το τι προσφέρουν οι άλλοι .....ΑΛΛΙΩς πάω αλλούλου ......

supermario
21-09-07, 13:06
Αιτηση τελη Νοεμβριου 2006

Ενεργοποιηση 8 Μαιου 2007

Απο τοτε ειχα 2-3 φορες διακοπη τηλεφωνου διαρκειας 5-30 λεπτων και αλλες τοσες φορες διακοπη ιντερνετ για επισης μικρο χρονικο διαστημα.

Αναμονη κλησης και συνδιασκεψη δεν χρησιμοποιω οποτε δεν με απασχολουν.

Εκτος απο τα αυτονοητα, δηλαδη οτι η εξυπηρετηση πελατων ειναι η χειροτερη που υπαρχει, κατα τα αλλα δεν εχω παραπονο απο τις υπηρεσιες.
Παραπονο εχω απο την αδιαφορια που δειχνει σαν εταιρια προς τους πελατες της.
Π.χ. τελη Απριλιου με μεσα Ιουνιου πολλοι (οχι εγω) ειχαν προβληματα. Αλλοι δεν ειχαν ιντερνετ, αλλοι ειχαν και δεν μπορουσαν να παρουν ip, αλλοι δεν ειχαν τηλεφωνο , τα γνωριζουμε ολοι.

Η τεχνικη υποστηριξη δεν ηξερε τι της γινοταν, κανενας δεν μπορουσε με βεβαιοτητα να μας πει τι γινεται και δεν υπηρξε ουτε ΜΙΑ ανακοινωση απο την τελλας, οτι υπαρχει το ταδε προβλημα.
Τιποτα. Ουσιαστικα δηλαδη δημοσιες σχεσεις η τελλας δεν εχει! Δεν υπαρχει ενημερωση, δεν υπαρχει τιποτα.

Αποκορυφωμα ηταν μια μερα που σερνονταν το ιντερνετ (καποιες σελιδες του εξωτερικου) και πηρα τηλεφωνο να ρωτησω αν υπαρχει προβλημα στην συνδεση με το εξωτερικο.
Ο ανθρωπος που μου απαντησε, μου ειπε οτι εχουν και αλλα τηλεφωνα με το ιδιο παραπονο, αλλα δεν γνωριζουν αν υπαρχει προβλημα. Σε ερωτηση μου, πως μπορουμε να μαθουμε αν υπαρχει προβλημα, η απαντηση ηταν πως δεν μπορουν να ξερουν!!! Η τεχνικη υποστηριξη δεν μπορει να ξερει αν υπαρχει προβλημα!!!!! Η Παναγια μαζι μας δηλαδη!

Αν λοιπον η αδιαφορια που δειχνει η εταιρια μαζι με το γεγονος οτι ειναι πλεον ο ακριβοτερος παροχος με την λιγοτερη σε bandwidth υπηρεσια δεν αλλαξουν, θα παρω τα κουβαδακια μου και θα παω σε αλλη παραλια.

Gus
21-09-07, 13:07
Είχα του κόσμου τα προβληματα...Για ένα μήνα συνολικά δεν είχα τηλέφωνο(20 ημέρες νεκρό τον Ιούνιο και άλλες 10 μέρες με θορύβους,που δεν μπορούσα να ακούσω καθόλου τον άλλον,στο τέλος Απριλίου με αρχές Μαίου)..Επίσης άπειρες αποσυνδέσεις...Όμως μετά από κάποιες εργασίες που έγιναν από την ΤΕΛΛΑΣ στο dslam Καλαμακίου τα προβλήματα με τις αποσυνδέσεις εξαφανίστηκαν.Πάντως περιμένω αύξηση ταχύτητας (γιατί δεν παει άλλο) με πάρα πολύ μικρότερη τιμη...Με τα τωρινά δεδομένα (και αυτά που ακούω ότι θα γίνουν) θα μείνω

Cupra20VT
21-09-07, 14:45
Εγω ψηφισα οτι ειμαι ευχαριστημενος και θα παραμεινω συνδρομητης.
Αναμονή μου ήταν γύρω στις 25 μέρες. Ενεργοποιηθηκα 10-13 Ιαννουαρίου αν θυμάμαι καλά και από τοτε μια φορα έμεινα μια βδομάδα χωρίς νετ.
Τηλ. και νετ δουλεύουν για μενα αψογα.

Maax
21-09-07, 15:14
Αίτηση μεταξύ στις 2-5/11/06 , από τις 17/11/06 έως και 31/5/07 σύνδεση στο pro-zisto με σύνδεση στο 1Mbps.
Σύνδεση στο Zisto 1/6/07 αναμονή 7 μήνες
Προβλήματα από 1/6/07 έως 18/7/07 - 48 ημέρες χωρίς Ίντερνετ και στο διάστημα αυτό 4-5 φορές είχα διακοπές στο τηλέφωνο από μισή ώρα έως και 48 ώρες, μετά από τις 18/7/07 δεν έχω προβλήματα εκτός από χθες μετά από στιγμιαία διακοπή ρεύματος είχα μισή ώρα διακοπή και στο Ίντερνετ και στο τηλέφωνο

Βασικά δεν έχω την διάθεση να μπλέκω ξανά στην διαδικασία αλλαγής παρόχου, αλλά αν μέχρι την λήξη του χρόνου συμβολαίου δεν γίνουν μείωση τιμής και αύξηση ταχύτητας θα αναγκαστώ να την κάνω.

villasg
21-09-07, 15:41
Ετοιμος ειμαι για ΟΝ.
Και στα @@ μου το προστιμο και το τελος ενεργοποιησης .

<< Θα διακόψω σίγουρα μόνο εαν δε δω αύξηση ταχυτήτων ΚΑΙ μείωση τιμών >> Μεχρι τελους του μηνα οριο

harry79
21-09-07, 16:19
Νομίζω ότι θα έπρεπε να υπάρχει και η επιλογή "θα αποφασίσω με τη λήξη του συμβολαίου μου".

harry79
21-09-07, 16:23
Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση του Zisto, όμως στο τέλος του συμβολαίου μου θα αποφασίσω με τα τότε δεδομένα -τιμές, πακέτα, ταλαιπωρία για αλλάγη παρόχου, σε τι κατάσταση θα είναι οι άλλοι πάροχοι- αν θα εξακολουθήσω στην Tellas ή όχι.

giavel
21-09-07, 17:27
Είμαι από τους πρώτους πελάτες και ενεργοποιήθηκα στις 5 Νοέμβρη του 2006. Αντιμετώπισα ΠΟΛΛΑ και ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα και δεν έχω καμία αμφιβολία ότι η ΤρΕΛΛΑΣ είναι μακράν η χειρότερη εταιρεία τηλεπικοινωνιών από ΟΛΕΣ τις απόψεις. Επειδή δε σκοπεύω να τους πληρώσω νταβατζιλίκι ούτε ευρώ κι επειδή θέλω να κρατήσω τον ασύρματο router θα φύγω ΤΡΟΧΑΔΗΝ την ίδια μέρα που θα συμπληρώσω χρόνο εκτός εάν κάνουν κάποια ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ αλλαγή-προσφορά που να αξίζει περισσότερο από την ταλαιπωρία αλλαγής εταιρείας. Δεν είμαι απόλυτος ούτε ζητάω εκδίκηση. Απλά επειδή ξέρω πλέον πώς αντιμετωπίζουν τους πελάτες τους θα πάρω τις αποφάσεις μου συνυπολογίζοντας και αυτόν τον παράγοντα.

Α! και κάτι για αυτούς που λένε ότι ΔΕΝ αντιμετώπισαν προβλήματα....
ΝΑΙ ΟΚ. Αλλά άλλο όμως το ότι δεν τα αντιμετωπίσατε ΕΣΕΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ επειδή ΕΤΥΧΕ κι άλλο ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ, γιατί ΥΠΗΡΧΑΝ και ήταν ΚΡΑΥΓΑΛΕΑ.

Π.Χ. Το γεγονός ότι εσείς παιδιά τους ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ που η ΤρΕΛΛΑΣ είχε πρόβλημα στο reverse dns της δεν χρειαστήκατε ποτέ να χρησιμοποιήσετε smtp server με σωστή πολιτική ασφαλείας η ssh, ήταν απλά θέμα τύχης. Εγώ όμως που παίρνω τα mails μου από το di.uoa.gr και τα αντιμετώπισα, αναγκάστηκα να τρέχω 8 το βράδυ μετά τη δουλειά στα γραφεία τους ώστε να το πω σε κάποιον administrator τους αυτοπροσώπως γιατί έχουν ανύπαρκτο και ανίκανο technical support. ΑΝΙΚΑΝΟ ακόμα και για την ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ δουλειά να ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ τον αντίστοιχο αρμόδιο για ένα ΓΕΝΙΚΟ πρόβλημα τους που απλά έτυχε να παρατηρήσει ΕΝΑΣ πελάτης τους.

droulas13
21-09-07, 19:37
Καντε ενα κοπο να πατε και εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=128612&page=2) να ψηφισετε οσοι δεν το εχετε κανει!

Cupra20VT
21-09-07, 21:14
Είμαι από τους πρώτους πελάτες και ενεργοποιήθηκα στις 5 Νοέμβρη του 2006. Αντιμετώπισα ΠΟΛΛΑ και ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα και δεν έχω καμία αμφιβολία ότι η ΤρΕΛΛΑΣ είναι μακράν η χειρότερη εταιρεία τηλεπικοινωνιών από ΟΛΕΣ τις απόψεις. Επειδή δε σκοπεύω να τους πληρώσω νταβατζιλίκι ούτε ευρώ κι επειδή θέλω να κρατήσω τον ασύρματο router θα φύγω ΤΡΟΧΑΔΗΝ την ίδια μέρα που θα συμπληρώσω χρόνο εκτός εάν κάνουν κάποια ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ αλλαγή-προσφορά που να αξίζει περισσότερο από την ταλαιπωρία αλλαγής εταιρείας. Δεν είμαι απόλυτος ούτε ζητάω εκδίκηση. Απλά επειδή ξέρω πλέον πώς αντιμετωπίζουν τους πελάτες τους θα πάρω τις αποφάσεις μου συνυπολογίζοντας και αυτόν τον παράγοντα.

Α! και κάτι για αυτούς που λένε ότι ΔΕΝ αντιμετώπισαν προβλήματα....
ΝΑΙ ΟΚ. Αλλά άλλο όμως το ότι δεν τα αντιμετωπίσατε ΕΣΕΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ επειδή ΕΤΥΧΕ κι άλλο ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ, γιατί ΥΠΗΡΧΑΝ και ήταν ΚΡΑΥΓΑΛΕΑ.

Π.Χ. Το γεγονός ότι εσείς παιδιά τους ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ που η ΤρΕΛΛΑΣ είχε πρόβλημα στο reverse dns της δεν χρειαστήκατε ποτέ να χρησιμοποιήσετε smtp server με σωστή πολιτική ασφαλείας η ssh, ήταν απλά θέμα τύχης. Εγώ όμως που παίρνω τα mails μου από το di.uoa.gr και τα αντιμετώπισα, αναγκάστηκα να τρέχω 8 το βράδυ μετά τη δουλειά στα γραφεία τους ώστε να το πω σε κάποιον administrator τους αυτοπροσώπως γιατί έχουν ανύπαρκτο και ανίκανο technical support. ΑΝΙΚΑΝΟ ακόμα και για την ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ δουλειά να ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ τον αντίστοιχο αρμόδιο για ένα ΓΕΝΙΚΟ πρόβλημα τους που απλά έτυχε να παρατηρήσει ΕΝΑΣ πελάτης τους.

Ποτε το παθες γιατι εγω χρησιμοποιω smtp και ssl για τα mails στην εταιρεια και δεν ειχα κανενα προβλημα ποτε.

Davout
22-09-07, 17:39
Εμένα πάντως το αποτέλεσμα μου φαίνεται σχετικά θετικό για την Tellas, όσον αφορά την ποιότητα των υπηρεσιών της μετά την ενεργοποίηση, αλλά απ'ό,τι φαίνεται πρέπει εκτός από την αύξηση των ταχυτήτων να ρίξουν και λίγο τις τιμές γιατί θα χάσουν αρκετό κόσμο. Αυτό βέβαια εαν όντως προτίθενται αυτοί που ψήφισαν την αντίστοιχη επιλογή να φύγουν, ακόμα κι αν δουν 24 Mbps με 47 ευρώ... Προσωπική μου άποψη πολλοί απλώς θα βαρεθούν να ξαναλλάξουν πάροχο.

hlapatsas
22-09-07, 19:01
Αν έκανε σύνδεση με ΟΤΕGLOBE έμενα και με 4 megabits και τα ίδια λεφτά.Τους gamers κανείς δεν τους συμμερίζεται.....αχ....

Godaemon
22-09-07, 19:35
Eμένα περισσότερο με απασχολεί η πτώση τιμής (για ταχύτητες καλοδεχούμενες αλλά δεν καίγομαι κιόλας) αλλά επειδή δεν υπάρχει τέτοια επιλογή έβαλα την προτελευταία.

Deadline ----> ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ.

Μετά, τα λέγαμε! :p

jimsid
22-09-07, 21:23
Πιστευω οτι οσοι ενεργοποιηθηκαμε απο τελη 2006 εως και Μάρτιο περιπου του 2007 (απο προσωπικες εμπειριες και συζητησεις) ημασταν τα πειραματοζωα αυτης της προσπαθειας της ΤΕΛΛΑΣ και γιαυτο αλλωστε μας εγινε και η εκπτωση του 50% στον πρωτο λογαριασμο. Για τον πρωτο 1 με 2 μηνες πραγματικα ειχα και εγω καποια προβληματα του τυπου διακοπης τηλεφωνιας η ιντερνετ αλλα απο τοτε και υστερα δεν μπορω να πω οτι εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα. Αν θυμαμαι καλα ειχα μια ολιγολεπτη διακοπη ιντερνετ πριν ενα μηνα περιπου κατα τις 4:00 τα ξημερωματα οπως και πριν 5 μερες μια ολιγολεπτη διακοπη τηλεφωνου παλι κατα την διαρκεια της νυχτας (δεν θυμαμαι ακριβως ωρα). Δυο πραγματα θα με κανουν να φυγω με την ληξη του συμβολαιου μου : 1ον και βασικοτερο. Να παραδεχτουν μια λαθος χρεωση για μια υπηρεσια που ποτε δεν ζητησα και ποτε δεν χρησιμοποιησα της ταξης των 50,53 Ευρω που δεν τους τα πληρωνω που να χτυπιουνται που και με οποιον και να εχω μιλησει απο το τμημα λογαριασμων εχει παραδεχτει το λαθος αλλα παρ'ολα αυτα μου ερχονται ειδοποιησεις και μαλιστα οτι αν δεν πληρωσω θα απευθυνθουν σε εξωτερικους συνεργατες, δικηγορο δηλαδη, (τα ονοματα των υπαλληλων που εχουν παραδεχτει το λαθος ειναι στην διαθεση παντος ενδιαφερομενου). Και 2ον αυτο που καιει ολους μας αυξηση ταχυτητας παρομοια με τις ανταγωνιστηκες προς την ΤΕΛΛΑΣ ετερειες και φυσικα μειωση της τιμης σε μια αναλογη χρεωση με τις υπολοιπες ετερειες. Αυτα τα δυο πραγματα περιμενω να ικανοποιηθουν για να παραμεινω πελατης τους. Οσον αφορα το 2ο που εγραψα πρεπει επιτελους οι κυριοι της ΤΕΛΛΑΣ να καταλαβουν οτι μπορει να ηταν η πρωτη εναλλακτικη ετερεια τηλεπικοινωνιων αλλα πλεον ΔΕΝ ειναι η καλυτερη και κατα την αποψη μου καλυτερος ειναι αυτος ο οποιος σου παρεχει γρηγορες και απροβληματιστες υπηρεσιες με το χαμηλοτερο κοστος......

Συγνωμμη για το μακροσκελες και κουραστικο κειμενο...

ermis333
23-09-07, 15:06
Εγώ θα έφευγα, αλλά έκανα ένα γύρω στα forums των άλλων πάροχων και παρατηρώ αρκετά προβλήματα αστάθειας. Οπότε προς το παρών και τουλάχιστον μέχρι να απολυθώ από το στρατό (2/2008) θα παραμείνω στην Tellas.

lx911
23-09-07, 16:28
Πριν ακομα ψηφισω ηξερα ποιο αποτελεσμα υπερεχει...
Τι δημοπρασιες βαζετε τι φωναζετε η Tellas στα αυτα της μας γραφει.
Θα τσιμπαει τα 47 εως τον φλεβαρη και αντε να κανει και καμια αναβαθμιση ταχυτητας ετσι για τα ματια του κοσμου. Υπομονη παιδια... Θα περασει ο καιρος και θα φυγουμε που θα παει.

polv
23-09-07, 16:33
Είμαι από τους πρώτους πελάτες και ενεργοποιήθηκα στις 5 Νοέμβρη του 2006. Αντιμετώπισα ΠΟΛΛΑ και ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα και δεν έχω καμία αμφιβολία ότι η ΤρΕΛΛΑΣ είναι μακράν η χειρότερη εταιρεία τηλεπικοινωνιών από ΟΛΕΣ τις απόψεις. Επειδή δε σκοπεύω να τους πληρώσω νταβατζιλίκι ούτε ευρώ κι επειδή θέλω να κρατήσω τον ασύρματο router θα φύγω ΤΡΟΧΑΔΗΝ την ίδια μέρα που θα συμπληρώσω χρόνο εκτός εάν κάνουν κάποια ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ αλλαγή-προσφορά που να αξίζει περισσότερο από την ταλαιπωρία αλλαγής εταιρείας. Δεν είμαι απόλυτος ούτε ζητάω εκδίκηση. Απλά επειδή ξέρω πλέον πώς αντιμετωπίζουν τους πελάτες τους θα πάρω τις αποφάσεις μου συνυπολογίζοντας και αυτόν τον παράγοντα.

Α! και κάτι για αυτούς που λένε ότι ΔΕΝ αντιμετώπισαν προβλήματα....
ΝΑΙ ΟΚ. Αλλά άλλο όμως το ότι δεν τα αντιμετωπίσατε ΕΣΕΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ επειδή ΕΤΥΧΕ κι άλλο ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ, γιατί ΥΠΗΡΧΑΝ και ήταν ΚΡΑΥΓΑΛΕΑ.

Π.Χ. Το γεγονός ότι εσείς παιδιά τους ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ που η ΤρΕΛΛΑΣ είχε πρόβλημα στο reverse dns της δεν χρειαστήκατε ποτέ να χρησιμοποιήσετε smtp server με σωστή πολιτική ασφαλείας η ssh, ήταν απλά θέμα τύχης. Εγώ όμως που παίρνω τα mails μου από το di.uoa.gr και τα αντιμετώπισα, αναγκάστηκα να τρέχω 8 το βράδυ μετά τη δουλειά στα γραφεία τους ώστε να το πω σε κάποιον administrator τους αυτοπροσώπως γιατί έχουν ανύπαρκτο και ανίκανο technical support. ΑΝΙΚΑΝΟ ακόμα και για την ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ δουλειά να ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ τον αντίστοιχο αρμόδιο για ένα ΓΕΝΙΚΟ πρόβλημα τους που απλά έτυχε να παρατηρήσει ΕΝΑΣ πελάτης τους.

:oneup::oneup::oneup::oneup:

giavel
23-09-07, 20:54
Ποτε το παθες γιατι εγω χρησιμοποιω smtp και ssl για τα mails στην εταιρεια και δεν ειχα κανενα προβλημα ποτε.

Η πολιτική ασφαλείας της εταιρείας σου λοιπόν είναι χαλαρή και δεν αρνείται συνδέσεις από clients των οποίων το reverse dns δεν λειτουργεί και σαν forward.

Theo X
26-09-07, 09:35
Δεν ξέρω πόσοι από εσάς χρησιμοποιείτε VoIP, εγώ χρησιμοποιώ από αρχές του 2005 που ήμουν στη HOL.
Από την άνοιξη που έκανα το λάθος να βάλω zvisto, πέρα από τα προβλήματα ενεργοποίησης που είχαν σχεδόν όλοι, συνεχίζονται τα reboot του router (περίπου 2 την ημέρα) και είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να κάνεις μια κλήση VoIP χωρίς κάποιο πρόβλημα (καθυστερήσεις, διακοπή). Αυτά και με eVoice και με iCall, με hardware ATA και με σβηστό PC.
Θεωρώ ότι μου παρέχεται κακής ποιότητας σύνδεση, για την οποία δεν μπαίνω καν στον κόπο να ενημερώσω την "τεχνική υποστήριξη" και αποφάσισα:
Ότι αναβάθμιση ταχύτητας να κάνουν και όποια τιμή να βάλουν, για μένα έχει χαθεί κάθε εμπιστοσύνη και θα διακόψω μόλις λήξει το καταραμένο 12μηνο.

terper
26-09-07, 15:34
Εγώ θα έφευγα, αλλά έκανα ένα γύρω στα forums των άλλων πάροχων και παρατηρώ αρκετά προβλήματα αστάθειας. Οπότε προς το παρών και τουλάχιστον μέχρι να απολυθώ από το στρατό (2/2008) θα παραμείνω στην Tellas.

Ρε Ερμή...
αν φύγεις εσύ από την Tellas, θα είναι σαν να καταλύεται το σύμπαν μου...
Τότε πλέον, θα είναι μονόδρομος για όλους εμάς που ο φωτοδότης λόγος σου μας κρατούσε από την αυτομόληση, η άτακτος φυγή από την άγρια Δύση της Tellas. Θα είναι για όλους εμάς η οριστική δύση του ευρυζωνικού της ήλιου ...

(πως τα λέω, πώς τα λέω...)

Πάντως σοβαρά αν εσύ σκέφτεσαι να φύγεις, τα πράγματα δεν είναι καλά...

nrg_polini
26-09-07, 17:16
Ποια ασταθεια ρε παιδια, οι αλλοι δινουν 10-16-24 με λιγοτερα χρηματα και εσεις πιστευετε οτι εχετε σταθεροτητα στα 4mbps; Ε αυτο ελειπε!!! Εκτος αν νομιζετε οτι η 4αρα της Tellas παιζει καλυτερα απο την (εως) 24αρα, 16αρα κ.ο.κ. Παρηγορια στον αρρωστο τα λεω εγω αυτα, σηκωθειτε να φυγετε.

jimsid
26-09-07, 18:30
Παντως απο οτι βλεπω απο κοσμο παμε καλα, το ποσο ευχαριστημενοι ειμαστε ομως...

Davout
27-09-07, 15:09
Δεν ξέρω πόσοι από εσάς χρησιμοποιείτε VoIP, εγώ χρησιμοποιώ από αρχές του 2005 που ήμουν στη HOL.
Από την άνοιξη που έκανα το λάθος να βάλω zvisto, πέρα από τα προβλήματα ενεργοποίησης που είχαν σχεδόν όλοι, συνεχίζονται τα reboot του router (περίπου 2 την ημέρα) και είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να κάνεις μια κλήση VoIP χωρίς κάποιο πρόβλημα (καθυστερήσεις, διακοπή). Αυτά και με eVoice και με iCall, με hardware ATA και με σβηστό PC.
Θεωρώ ότι μου παρέχεται κακής ποιότητας σύνδεση, για την οποία δεν μπαίνω καν στον κόπο να ενημερώσω την "τεχνική υποστήριξη" και αποφάσισα:
Ότι αναβάθμιση ταχύτητας να κάνουν και όποια τιμή να βάλουν, για μένα έχει χαθεί κάθε εμπιστοσύνη και θα διακόψω μόλις λήξει το καταραμένο 12μηνο.

Μισό λεπτό, εσύ έχεις πακέτο μόνο για DSL και χρησιμοποιείς VoIP; Γιατί αν είχες και τηλεφωνία, χρησιμοποιείς το τηλέφωνο σου κανονικά δωρεάν, που εγώ το βρίσκω πολύ καλύτερο από το "setup" της HoL που η τηλεφωνία περνάει μέσα από το router. Ποιο router έχεις και με τι συνδέεσαι (PPoA, PPoE). SNR και attenuation;

Theo X
28-09-07, 00:02
Φίλε Davout, δεν σου διευκρίνησα ότι έχω το Zisto DSL, δηλαδή χωρίς δωρεάν τηλεφωνία. Πέρα από αυτό, χρησιμοποιούμε VoIP κυρίως για διεθνή τηλεφωνήματα όπου τιμολογιακά είναι αχτύπητο. Το router μου είναι το μπρίκι που δίνει η τρελλάς, δηλαδή το speedstream 4200. Συνδέομαι με PPoA και το SNR που μου εμφανίζει είναι από 4,5 μέχρι 7,5 ενώ attenuation μου εμφανίζει τιμή 46,5.

johnsonb
28-09-07, 01:14
καλα εμενα η τελλας με εχει φαει αλλα ειμαι ευχαριστημενος που λετε 3 μηνες ειχα κανει μεταφορα γραμμης απο το παλιο σπιτι που εμενα σε αυτο εδω και ακομα να δω φως παλι καλα που εχω καλο γειτονα και δανιζομαι την συνδεση του :down: παρολα αυτα θα παραμεινω Ζιστακιας για παντα ;).

emiliano
28-09-07, 09:40
Για εμένα το θέμα τελλας δεν ειναί και οτι πιο απλό μπορείς να κρίνεις.Η ερώτηση που θα ήθελα εγώ να κάνω ειναι:''οι 'αλλοι καλύτεροι???''φυσικά και υπάρχουν προβλήματα,καθυστερήσεις,αλλα για πείτε μου ποια αλλη εταιρία λέει στα 4 και είναι στα 4 ???(φυσικά υπαρχει και ενα 10% που δεν ειναι 4 αλλα κατω απο 3,5 αποκλειεται.).Το μονο που και γω διαφωνω ειναι οτι είναι ΜΟΝΟ 4!!!! οποτε λιγο υπομονη και σιγουρα κατι θα γινει.

jimsid
28-09-07, 12:13
Για εμένα το θέμα τελλας δεν ειναί και οτι πιο απλό μπορείς να κρίνεις.Η ερώτηση που θα ήθελα εγώ να κάνω ειναι:''οι 'αλλοι καλύτεροι???''φυσικά και υπάρχουν προβλήματα,καθυστερήσεις,αλλα για πείτε μου ποια αλλη εταιρία λέει στα 4 και είναι στα 4 ???(φυσικά υπαρχει και ενα 10% που δεν ειναι 4 αλλα κατω απο 3,5 αποκλειεται.).Το μονο που και γω διαφωνω ειναι οτι είναι ΜΟΝΟ 4!!!! οποτε λιγο υπομονη και σιγουρα κατι θα γινει.



Κανε μια περιηγηση στο forum να δεις οτι αυτο το 10% ειναι πολυ μεγαλυτερο....και πολυ πιο κατω απο 3,5...δυστυχως. Και το ασχημο ειναι οτι ολοι αυτοι σχεδον ενα χρονο προσπαθουν να βρουν ακρη με την ΤΕΛΛΑΣ. Αν τα πραγματα ηταν αγαπητε φιλε ετσι οπως τα λες τα τοπικς σχετικα με την ΤΕΛΛΑΣ θα ηταν πολυ λιγοτερα...αποψη μου...:hmm::hmm::hmm:

emiliano
29-09-07, 15:35
ξέρεις φιλέ συχνά διάμαρτύρονται οι παραπονούμενοι.δεν θα δεις ποτε εναν ικανοποιημενο να παραπονιεται!!!εσυ πιστευεις οτι η Τελλας εχει 50 συνδρομητες???

jimsid
29-09-07, 15:55
ξέρεις φιλέ συχνά διάμαρτύρονται οι παραπονούμενοι.δεν θα δεις ποτε εναν ικανοποιημενο να παραπονιεται!!!εσυ πιστευεις οτι η Τελλας εχει 50 συνδρομητες???


Εφόσον πληρωνει καποιος και εχει προβληματα λογικο ειναι να παραπονιετε. Και δεν νομιζω να ειμαστε μονο 50 εδω μεσα που εχουμε ΤΕΛΛΑΣ

johnsonb
30-09-07, 08:53
εγω παντως οπως και ειπα υποστιριζω την τελλας και δεν την αλλαζω με τιποτα αλλα το μονο που θα ηθελα απο το ζιστο της τελλας ηταν ποιο γρηγορη ταχυτιτα δλδ ας βαζανε 8 mbps η 16 ας πουμε αν και με τα 4 γινεται δουλεια,και λιγο ποιο χαμιλη τιμη στα "καλα" πακετα αν και ετσι ειναι ενταξει.τι αλλο να πω α ναι απο βδομαδα πιστευω να μου εχουν συνδεσει την γραμμη μου για ιντερνετ και τηλεφωνο :worthy: :oneup:

Cupra20VT
30-09-07, 14:08
Η πολιτική ασφαλείας της εταιρείας σου λοιπόν είναι χαλαρή και δεν αρνείται συνδέσεις από clients των οποίων το reverse dns δεν λειτουργεί και σαν forward.
Και ομως.

emiliano
30-09-07, 22:37
Εχεις δικιο οτι απο τη στιγμη που πληρωνει καποιος απαιτει και αυτο που του υποσχονται.Αν η Τελλας κάνει την ταχυτητα 8 ξερεις τι εχει να γινει????Α!!! και εγω εχω βαλει Φορθνετ σπιτι μου,την οποια υποστηριζα μεχρι πριν λιγο καιρο.οπου και συνεβει ενα τηλεφωνικο παρατραγουδο μαζι τους......

giavel
01-10-07, 15:21
Και ομως.

Τότε απλά ήσουν τυχερός γιατί έπαιρνες ip από τα παλιά ip range της τελλάς και όχι από το καινούριο που είχαν ενεργοποιήσει τότε και για δύο μήνες μέχρις ότου τους βρει κάποιος πελάτης 8 η ώρα στα γραφεία τους και τους το πει δεν είχαν καταφέρει να το ρυθμίσουν όπως θα έπρεπε.

jimsid
01-10-07, 23:47
Εχεις δικιο οτι απο τη στιγμη που πληρωνει καποιος απαιτει και αυτο που του υποσχονται.Αν η Τελλας κάνει την ταχυτητα 8 ξερεις τι εχει να γινει????Α!!! και εγω εχω βαλει Φορθνετ σπιτι μου,την οποια υποστηριζα μεχρι πριν λιγο καιρο.οπου και συνεβει ενα τηλεφωνικο παρατραγουδο μαζι τους......



Τι εχει να γινει φιλε μου???? Εμενα προσωπικα με αφηνει αδιαφορο γιατι και 8 με τα λεφτα που πληρωνουμε παλι χαμηλη ταχυτητα ειναι... 47 ευρω το μηνα ειναι πολλα απο οποια πλευρα και να το δεις....Κακα τα ψεμματα στο θεμα επικοινωνιες στην Ελλαδα ειμαστε πισω για να μην σου πω οτι τωρα ανακαλυπτουμε τον τροχο!!! Μπροστα θα παμε μονο οταν καποιων τα μυαλα ξεσκουριασουν η αποσυρθουν και παψουν να βλεπουν το Ιντερνετ σαν παιχνιδι και σαν μεσο διασκεδασης και εκτονωσης και το δουν επιτελους σαν ενα χρησιμο εργαλειο της καθημερινης ζωης του καθενος.

σ.σ και επειδη τα πληρωνουμε ανα διμηνο ειναι 94 Ευρω.......

emiliano
02-10-07, 20:22
χαμηλο τα 8 mbps???δε νομιζω,στην ελλαδα ζουμε!!!και 8 mbps ποιος ειχε μεχρι σημερα???αλλο το ..στα 8 και αλλο το ...ΕΩΣ 25.... εσυ ποια πιστευεις οτι ειναι η καλυτερη εταιρια αυτη τη στιγμη?

vaggos_fromhell
02-10-07, 21:04
και 8 με τα λεφτα που πληρωνουμε παλι χαμηλη ταχυτητα ειναι...

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

jimsid
03-10-07, 06:31
χαμηλο τα 8 mbps???δε νομιζω,στην ελλαδα ζουμε!!!και 8 mbps ποιος ειχε μεχρι σημερα???αλλο το ..στα 8 και αλλο το ...ΕΩΣ 25.... εσυ ποια πιστευεις οτι ειναι η καλυτερη εταιρια αυτη τη στιγμη?


Πες μας δηλαδη τωρα οτι πιανεις και 4 καρφωτα!!!! Και αν ναι με ποιο αξιοπιστο εργαλειο τα μετρησες για να δουμε και εμεις ποσο πραγματικα πιανουμε :whistle::whistle::whistle:

Και αυτο το στην Ελλαδα ζουμε αποβαλλετε το επιτελους...δεν αποτελει δικαιολογια πια...στο 2007 ζουμε

Και στο θεμα ποια ειναι η καλυτερη ετερεια εχω απαντησει ηδη

jimsid
03-10-07, 06:35
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Θεωρεις αστειο η εξυπναδα αν μπορεις με λιγοτερα χρηματα να εισαι οσο γινεται πιο γρηγορος και με τα λιγοτερα προβληματα?

insane_obsession
03-10-07, 20:24
Και εγώ καινούργιος είμαι 13/9 ενεργοποιήθηκα, και περίμενα γύρω στο 4μηνο, αρχές Μαίου είχα κάνει την αίτηση. Απο το 13800 εγώ δεν έχω παράπονο, όποτε έπαιρνα τηλέφωνο έπιανα σχεδόν αμέσως γραμμή και περι ενεργοποίησης μου είχαν απο τον Αύγουστο οτι κατα τα μέσα Σεπτέμβρη θα είμαι μέσα, και κατα πάσα οι καθυστερήσεις οφείλονταν στον οτε. Επίσης κάτι ψιλοπροβληματάκια με κάποιες μικροδιακοπές στο τηλέφωνο όταν μιλούσες που είχα μετά απο σχετικό τηλεφώνημα στο 13800 λύθηκε αμέσως.

Απο ταχύτητες είμαι πάντα στο full, εκτος απο προχθές που έκανε κάτι ψιλοσυρσίματα για πολύ λίγη ώρα αλλά γρήγορα επανήλθε. Και χθες το βράδυ στις 4 ακριβώς έπεσε το dsl καθώς επίσης και το τηλέφωνο για κανα δεκάλεπτο, ίσως τότε να βάλαν τις νέες υπηρεσίες με την αναμονή κλήσης, και μετά επανήρθε. Γενικά δεν μπορώ να πω οτι έχω πρόβλημα, γενικά ευχαρίστημένος είμαι μέχρι στιγμής, αλλά θα απαιτήσω και γω μείωση τιμων και άυξηση ταχύτητας τουλάχιστον στα 12mbit, εμένα μέχρι 18-19 σηκώνει η γραμμή μου εξάλλου.

Αλήθεια πως ξέρεις πόσο σηκώνει η γραμμή? Υπάρχει κάποιο τεστ που μπορώ να κάνω και εγώ ή μέσω ΟΤΕ το έμαθες?

@ ADSLgr.com All rights reserved.