PDA

Επιστροφή στο Forum : Help: Τι να διαλέξω για δικτύωση WiFi;



KelMan
21-01-05, 00:57
Λοιπόν, το πρόβλημα έχει ώς εξής:

Στη μία άκρη του σπιτιού βρίσκονται τα 2 PCs με τον εκτυπωτή πάνω στο Zyxel 650H-33. Στην άλλη άκρη βρίσκεται η τηλεόραση με τον surround ενισχυτή και το XBOX το οποίο με τη βοήθεια του XBOX Media Center θέλω να παίζω audio και video που βρίσκεται στο PC. Να συνδεθούν με ενσύρματα είναι αδύνατο, οπότε θα ήθελα κάποιος καλός άνθρωπος να μου πει ποιο WiFi σενάριο από τα παρακάτω είναι εφικτό-προτιμότερο-ακριβότερο-καλύτερο τέλος πάντων:

Α. Βάζω την ZyAir καρτούλα στο Zyxelάκι (35€+ΦΠΑ) και με ένα ehternet-to-wireless bridge συνδέω το XBOX με 11b, όπερ σημαίνει - αν δεν κάνω λάθος - οτι δεν βλέπω video αλλά τουλάχιστον το XBOX βγαίνει internet

B. Βάζω το ίδιο bridge στο XBOX αλλά να βλέπει μια 11g καρτούλα που θα την τοποθετήσω στο ένα από τα δύο PC. Έχω internet(;) (με connection sharing ίσως;), καλύτερη ταχύτητα αλλά όχι και τόσο "καθαρό" setup.

Κάθε γνώμη, ευπρόσδεκτη...

alefgr
21-01-05, 03:21
Η δικιά μου γνώμη είναι να ΜΗΝ φορτώσεις το Zyxel για wireless αλλά να βάλεις ανεξάρτητο Access Point. Έχουν αναφερθεί πολλές περιπτώσεις να μην φτάνει η CPU του όταν τρέχεις προγράμματα P2P και το χρησιμοποιείς και σαν Access Point.

@ ADSLgr.com All rights reserved.