PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ



mandipl
21-01-05, 14:11
μολις πηρα το ιν α μποξ

πηγαινωντας να εγκαταστησω μου βγηκαν μερικα ερωτηματα.αφου συνεδεσα το μοντεμ ειδα οτι δεν μπορουσα να μπω στις κανονικες ντιαλ απ συνδεσεις.ειναι φυσιολογικο αυτο?δηλαδη για να τσεκαρω αν εγινε η ενεργοποιηση (ακομα δεν εκανα ουτε αιτηση) θα πρεπει να συνδεο και να αποσυνδεω το μοντεμ?

επισης πηγα να βαλω το φιλτρο .αυτο μπαινει πριν απο το τηλεφωνο σωστα? αφου το εβαλα δεν καλουσε το τηλεφωνο.ειναι φυσιολογικο και αυτο?πρεπει να γινει η εωεργοποιηση για να λειτουργουν ολα μαζι?

παρακαλω βοηθεια.

stknightmare
21-01-05, 17:19
Ισως να ναι χαλασμενο το φιλτρο,τι γραμμη εχεις?

mandipl
21-01-05, 22:34
ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΜΕΣΑΙΑ ΚΑΛΩΔΙΑΚΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΕΤΑΓΕΤΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΧΟ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ .ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ Ι ΓΡΑΜΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΗΛΕΦΟΝΟ ΠΑΡΕΜΒΑΛΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ.ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΗΣ ΙΔΙΑ Σ ΓΡΑΜΗΣ ΣΥΝΕΔΕΣΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ.ΑΥΤΑ.ΤΟ ΤΙΛΕΦΩΝΟ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΕ?ΔΕΝ ΕΧΟ ΚΑΝΕΙ ΕΓΩ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

Unreal
21-01-05, 22:57
Το φίλτρο είναι το πρώτο που μπαίνει. Πάνω στο φίλτρο συνδέεται το κανονικό τηλέφωνο(στην υποδοχή PSTN) ή το netmod(στην υποδοχή ISDN) και το DSL modem(στην υποδοχή DSL ή WAN). Επίσης -το πιο βασικό- το φίλτρο έχει και μια άλλη υποδοχή(phone line) όπου συνδέεις την γραμμή όπως έρχεται στο σπίτι.
Κάτι μου λέει ότι έχεις συνδέσει λάθος το φίλτρο. Το τηλέφωνο πρέπει να καλεί ακόμα και όταν δεν έχει γίνει η ADSL ενεργοποίηση της γραμμής.
Για να μπαίνεις με τις dialup συνδέσεις τύπου ΕΠΑΚ(89625 κτλ) θα πρέπει το 56k modem να συνδέεται πάνω στο φίλτρο όπως το απλό τηλέφωνο(δηλαδή στην υποδοχή PSTN) ή πάνω στο Netmod.

ipo
21-01-05, 23:03
mandipl, σε παρακαλώ πάτα "επεξεργασία" στο προηγούμενο μήνυμά σου και γράψε το στα Ελληνικά. Απαγορεύονται στο forum αυτό τα Greeklish.



πηγαινωντας να εγκαταστησω μου βγηκαν μερικα ερωτηματα.αφου συνεδεσα το μοντεμ ειδα οτι δεν μπορουσα να μπω στις κανονικες ντιαλ απ συνδεσεις.ειναι φυσιολογικο αυτο?δηλαδη για να τσεκαρω αν εγινε η ενεργοποιηση (ακομα δεν εκανα ουτε αιτηση) θα πρεπει να συνδεο και να αποσυνδεω το μοντεμ?
Απλά αφήνεις συνδεδεμένο το modem στη γραμμή και μόλις συγχρονιστεί και πάρει IP, θα ανάψει το αντίστοιχο λαμπάκι, οπότε θα είσαι συνδεδεμένος στο internet. Αυτό είναι το νόημα της ADSL: always on, όχι συνδέσεις και αποσυνδέσεις.

ipo
21-01-05, 23:11
Το φίλτρο είναι το πρώτο που μπαίνει. Πάνω στο φίλτρο συνδέεται το κανονικό τηλέφωνο(στην υποδοχή PSTN) ή το netmod(στην υποδοχή ISDN) και το DSL modem(στην υποδοχή DSL ή WAN). Επίσης -το πιο βασικό- το φίλτρο έχει και μια άλλη υποδοχή(phone line) όπου συνδέεις την γραμμή όπως έρχεται στο σπίτι.
Κάτι μου λέει ότι έχεις συνδέσει λάθος το φίλτρο. Το τηλέφωνο πρέπει να καλεί ακόμα και όταν δεν έχει γίνει η ADSL ενεργοποίηση της γραμμής.
Για να μπαίνεις με τις dialup συνδέσεις τύπου ΕΠΑΚ(89625 κτλ) θα πρέπει το 56k modem να συνδέεται πάνω στο φίλτρο όπως το απλό τηλέφωνο(δηλαδή στην υποδοχή PSTN) ή πάνω στο Netmod.
Unreal, έδωσες απαντήσεις που είναι τραγικά λανθασμένες.

Καταρχάς μπερδεύεις το φίλτρο με το splitter. Το φίλτρο μπαίνει πριν από το τηλέφωνο και το παλιό του απλό PSTN modem. Έχει δύο υποδοχές. Μία για την τηλεφωνική γραμμή και μία έξοδο για το τηλέφωνο.

Αυτό που περιγράφεις είναι splitter, το οποίο έχει 3 υποδοχές: είσοδο γραμμής, έξοδο για τηλέφωνο, έξοδο για ADSL modem.

Επίσης ο mandipl, δεν ρωτάει πώς θα συνδεθεί μέσω του παλιού του Dial-up modem, αλλά πώς θα συνδεθεί μέσα από το ADSL modem. Του απάντησα στο προηγούμενο post μου.

Unreal
22-01-05, 08:47
Το φίλτρο είναι το πρώτο που μπαίνει. Πάνω στο φίλτρο συνδέεται το κανονικό τηλέφωνο(στην υποδοχή PSTN) ή το netmod(στην υποδοχή ISDN) και το DSL modem(στην υποδοχή DSL ή WAN). Επίσης -το πιο βασικό- το φίλτρο έχει και μια άλλη υποδοχή(phone line) όπου συνδέεις την γραμμή όπως έρχεται στο σπίτι.
Κάτι μου λέει ότι έχεις συνδέσει λάθος το φίλτρο. Το τηλέφωνο πρέπει να καλεί ακόμα και όταν δεν έχει γίνει η ADSL ενεργοποίηση της γραμμής.
Για να μπαίνεις με τις dialup συνδέσεις τύπου ΕΠΑΚ(89625 κτλ) θα πρέπει το 56k modem να συνδέεται πάνω στο φίλτρο όπως το απλό τηλέφωνο(δηλαδή στην υποδοχή PSTN) ή πάνω στο Netmod.
Unreal, έδωσες απαντήσεις που είναι τραγικά λανθασμένες.

Καταρχάς μπερδεύεις το φίλτρο με το splitter. Το φίλτρο μπαίνει πριν από το τηλέφωνο και το παλιό του απλό PSTN modem. Έχει δύο υποδοχές. Μία για την τηλεφωνική γραμμή και μία έξοδο για το τηλέφωνο.

Αυτό που περιγράφεις είναι splitter, το οποίο έχει 3 υποδοχές: είσοδο γραμμής, έξοδο για τηλέφωνο, έξοδο για ADSL modem.

Επίσης ο mandipl, δεν ρωτάει πώς θα συνδεθεί μέσω του παλιού του Dial-up modem, αλλά πώς θα συνδεθεί μέσα από το ADSL modem. Του απάντησα στο προηγούμενο post μου.
Σιγά ρε φίλε, ως κλασσικός έλληνας είσαι μοναδικός να φτιάχνεις τραγωδίες εκ του μη όντος. Το splitter μεταφράζεται στα ελληνικά και ως φίλτρο(έχω όλους τους οτετζήδες να με στηρίξουν). Αν εσύ τώρα για φίλτρο θεωρείς κάτι άλλο που μπαίνει πριν απο όλα και προστατεύει τη γραμμή απο κεραυνούς, λοιπές ανωμαλίες της τάσης κ.τ.λ τότε Ok.
Οι απαντήσεις δε ήταν ούτε τραγικά λανθασμένες, ούτε καν λανθασμένες γιατί δε ξέρεις πώς το εννοεί ο ερωτών. Απο τη στιγμή που μιλάει για "ιν α μποξ" στο οποίο περιλαμβάνονται μεταξύ των άλλων και splitter και modem, και από τη στιγμή που λέει για άλλες dialup συνδέσεις οι δικές μου απαντήσεις είναι πιθανότατα οι πιο σωστές.
Μου φαίνεται είσαι τραγικά βλάξ, αλλά μη το πάρεις προσωπικά, μια προσωπική άποψη εκφράζω. ΧΑΧΑ

Unreal
22-01-05, 08:53
Το φίλτρο είναι το πρώτο που μπαίνει. Πάνω στο φίλτρο συνδέεται το κανονικό τηλέφωνο(στην υποδοχή PSTN) ή το netmod(στην υποδοχή ISDN) και το DSL modem(στην υποδοχή DSL ή WAN). Επίσης -το πιο βασικό- το φίλτρο έχει και μια άλλη υποδοχή(phone line) όπου συνδέεις την γραμμή όπως έρχεται στο σπίτι.
Κάτι μου λέει ότι έχεις συνδέσει λάθος το φίλτρο. Το τηλέφωνο πρέπει να καλεί ακόμα και όταν δεν έχει γίνει η ADSL ενεργοποίηση της γραμμής.
Για να μπαίνεις με τις dialup συνδέσεις τύπου ΕΠΑΚ(89625 κτλ) θα πρέπει το 56k modem να συνδέεται πάνω στο φίλτρο όπως το απλό τηλέφωνο(δηλαδή στην υποδοχή PSTN) ή πάνω στο Netmod.
Unreal, έδωσες απαντήσεις που είναι τραγικά λανθασμένες.

Καταρχάς μπερδεύεις το φίλτρο με το splitter. Το φίλτρο μπαίνει πριν από το τηλέφωνο και το παλιό του απλό PSTN modem. Έχει δύο υποδοχές. Μία για την τηλεφωνική γραμμή και μία έξοδο για το τηλέφωνο.

Αυτό που περιγράφεις είναι splitter, το οποίο έχει 3 υποδοχές: είσοδο γραμμής, έξοδο για τηλέφωνο, έξοδο για ADSL modem.

Επίσης ο mandipl, δεν ρωτάει πώς θα συνδεθεί μέσω του παλιού του Dial-up modem, αλλά πώς θα συνδεθεί μέσα από το ADSL modem. Του απάντησα στο προηγούμενο post μου.
Για δες και αυτό για να δεις και ποια είναι η επικρατέστερη ορολογία ως προς το τι είναι φίλτρο..
http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/pos_douleuei.html

mandipl
22-01-05, 09:40
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΠΛΙΤΤΕΡ ΜΕΣΑ

Unreal
22-01-05, 09:49
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΠΛΙΤΤΕΡ ΜΕΣΑ
Μπράβο, μπράβο. Για πες τότε μήπως περίμενες να σου δουλεύουν οι παλιές dialup(56k ή 33.6k) συνδέσεις με το dsl modem? Εν πάσει περιπτώση το φίλτρο μπορεί να είναι διαφορετικό από τον διαχωριστή αλλά 1) Οι απλές dialup συνδέσεις του ΕΠΑΚ δε δουλεύουν με το DSL modem.
2) To φίλτρο θα πρέπει να συνδεθεί κατευθείαν πάνω στη γραμμή όπως και το DSL modem(παράλληλη σύνδεση). Για να σου δουλεύουν οι παλιές dialup συνδέσεις θα πρέπει να συνδέεις το παλιό 56k modem πάνω στο φίλτρο και να παίρνεις dialup με αυτό. Το DSL modem μπορείς να το αφήνεις στη θέση του όλη την ώρα.

Unreal
22-01-05, 10:26
ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΜΕΣΑΙΑ ΚΑΛΩΔΙΑΚΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΕΤΑΓΕΤΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΧΟ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ .ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ Ι ΓΡΑΜΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΗΛΕΦΟΝΟ ΠΑΡΕΜΒΑΛΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ.ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΗΣ ΙΔΙΑ Σ ΓΡΑΜΗΣ ΣΥΝΕΔΕΣΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ.ΑΥΤΑ.ΤΟ ΤΙΛΕΦΩΝΟ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΕ?ΔΕΝ ΕΧΟ ΚΑΝΕΙ ΕΓΩ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?
Ναι μάλλον φταίει το φίλτρο. Μόνο που δε μου ξεκαθάρισες αν περίμενες να σου δουλεύουν οι κανονικές dialup συνδέσεις με το dsl modem.

bp
22-01-05, 14:31
Το ADSL-in-a-box δεν περιλαμβάνει κανένα splitter (με την έννοια της μιας εισόδου και των δύο ή περισσότερων εξόδων), μόνο ένα φίλτρο (μια είσοδο όπου καρφώνεις το καλώδιο που έρχεται από τον ΟΤΕ και μια έξοδο όπου βάζεις την τηλεφωνική σου συσκευή).

Unreal
22-01-05, 14:54
Το ADSL-in-a-box δεν περιλαμβάνει κανένα splitter (με την έννοια της μιας εισόδου και των δύο ή περισσότερων εξόδων), μόνο ένα φίλτρο (μια είσοδο όπου καρφώνεις το καλώδιο που έρχεται από τον ΟΤΕ και μια έξοδο όπου βάζεις την τηλεφωνική σου συσκευή).

Αυτά που λες ισχύουν για adsl in a box over PSTN. Για ADSL in a box over ISDN σαφώς και υπάρχει splitter.

HellV1L
22-01-05, 14:54
unreal αστο καλύτερα βρε παιδάκι μου... μην το ζορίζεις... splitter είναι ο διαχωριστής και filter το φίλτρο...

Unreal
22-01-05, 15:03
Το φίλτρο είναι το πρώτο που μπαίνει. Πάνω στο φίλτρο συνδέεται το κανονικό τηλέφωνο(στην υποδοχή PSTN) ή το netmod(στην υποδοχή ISDN) και το DSL modem(στην υποδοχή DSL ή WAN). Επίσης -το πιο βασικό- το φίλτρο έχει και μια άλλη υποδοχή(phone line) όπου συνδέεις την γραμμή όπως έρχεται στο σπίτι.
Κάτι μου λέει ότι έχεις συνδέσει λάθος το φίλτρο. Το τηλέφωνο πρέπει να καλεί ακόμα και όταν δεν έχει γίνει η ADSL ενεργοποίηση της γραμμής.
Για να μπαίνεις με τις dialup συνδέσεις τύπου ΕΠΑΚ(89625 κτλ) θα πρέπει το 56k modem να συνδέεται πάνω στο φίλτρο όπως το απλό τηλέφωνο(δηλαδή στην υποδοχή PSTN) ή πάνω στο Netmod.
Unreal, έδωσες απαντήσεις που είναι τραγικά λανθασμένες.

Καταρχάς μπερδεύεις το φίλτρο με το splitter. Το φίλτρο μπαίνει πριν από το τηλέφωνο και το παλιό του απλό PSTN modem. Έχει δύο υποδοχές. Μία για την τηλεφωνική γραμμή και μία έξοδο για το τηλέφωνο.

Αυτό που περιγράφεις είναι splitter, το οποίο έχει 3 υποδοχές: είσοδο γραμμής, έξοδο για τηλέφωνο, έξοδο για ADSL modem.

Επίσης ο mandipl, δεν ρωτάει πώς θα συνδεθεί μέσω του παλιού του Dial-up modem, αλλά πώς θα συνδεθεί μέσα από το ADSL modem. Του απάντησα στο προηγούμενο post μου.
Καλά καλά παραδέχομαι ότι έκανα λάθος σχετικά με το φίλτρο(άφησα και τα μυνήματα για να δουν όλοι το λάθος). Απο εκεί και πέρα οι απαντήσεις που έδωσα
1) Είναι 100% σωστές στη περίπτωση του ADSL over ISDN.
2) H σύγχυση μεταξύ φίλτρου και διαχωριστή και ως προς το που συνδέεται είναι δικαιολογημένη μια και
2α) Ο διαχωριστής λέγεται και ISDN filter
2β) Στο παρακάτω URL είναι εμφανής η σύγχυση που δημιουργείται από τη φωτογραφία και μόνο. http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/pos_douleuei.html
3) Για να μη βλέπω μόνο τα δικα μου τα λάθη αλλά και τα δικά σου, εσύ έκανες λάθος ως προς το τι ρωτάει. Προφανώς επειδή δε μπορούσε να συνδεθεί με τις κανονικές dialup, θεώρησε ότι πρέπει να βγάζει το dsl modem απο τη γραμμή και να βάζει το απλό. Γι αυτό και ρωτούσε αν γίνεται να δουλεύουν όλα μαζί ή πρέπει να περιμένει για την ενεργοποίηση. Ουδέποτε ρώτηση (τουλάχιστον με άμεσο τρόπο αυτολεξεί) για το πως συνδέεται με το DSL modem.

Unreal
22-01-05, 15:06
unreal αστο καλύτερα βρε παιδάκι μου... μην το ζορίζεις... splitter είναι ο διαχωριστής και filter το φίλτρο...
Nαι βρε φίλε αλλά και εσείς κρίνετε πολύ επιπόλαια. Σκεφτείτε λίγο παραπάνω πρωτού διατυπώσετε κρίση και άποψη. O διαχωριστής λέγεται και ISDN filter(Το έγραφε σε splitter intracom, ακόμα και τώρα το είδα σε splitter siemens). Η σύγχυση δικαιολογείται , μη αρχίζεις την επιπόλαιη κριτική, αστο μη το ζορίζεις και άλλη ελληνική σαβουρολογία. Εξάλλου εγώ στη συγκεκριμένη περίπτωση του ξεκαθαρίζω ότι υπάρχουν δύο ADSL in a box. To over pstn δεν έχει διαχώριστή, το over isdn σαφώς και έχει.

Ducklord
22-01-05, 16:06
MANDIPL, ΔΕΝ ΕΡΧΕΣΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΝΑ ΜΗ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ, ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ; ΘΑ ΠΙΑΣΤΕΙ Ο ΛΑΙΜΟΣ ΜΑΣ ΝΑ ΓΚΑΡΙΖΟΥΜΕ!

Έεετσι μπράβο... Είδες που είναι καλύτερα, και γλιτώνεις και τα χρήματα για τις χώλς με βέηπορ άξιον;

Σε ευχαριστώ

Φιλικά
Παπιάρχοντας

(Το παραπάνω μεταφράζεται σαν: Μη γράφεις κεφαλαία. Θεωρείται αγένεια.)

ipo
22-01-05, 16:22
Μου φαίνεται είσαι τραγικά βλάξ, αλλά μη το πάρεις προσωπικά, μια προσωπική άποψη εκφράζω. ΧΑΧΑ
Με αυτό έδειξες και το επίπεδό σου.

Unreal
22-01-05, 16:49
Μου φαίνεται είσαι τραγικά βλάξ, αλλά μη το πάρεις προσωπικά, μια προσωπική άποψη εκφράζω. ΧΑΧΑ
Με αυτό έδειξες και το επίπεδό σου.

Εσύ δε τα πήγες και πολύ χειρότερα. Χαρακτηρίζεις ως τραγικά λανθασμένες απαντήσεις απλώς και μόνο επειδή μπέρδεψα το φίλτρο με το splitter και το τρόπο σύνδεσης του. Εδω πέρα όλόκληρος forum op έχει κάνει λάθος, αν κρίνω από τη φωτογραφία στο http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/pos_douleuei.html όπου θεωρεί ότι φίλτρο/splitter συνδέεται ανάμεσα στη γραμμή και στο dsl modem. Άσε που το άρχικο μύνημα δείχνει ότι ο mandipl είναι μπερδεμένος μεταξύ dialup και dsl και αν γίνεται να δουλεύουν όλα μαζί, και όχι για το πως συνδέεται με το dsl modem. Και γιατί τέλος πάντων εστιάζεις σε ένα μύνημα και όχι στο παρακάτω που παραδέχομαι το λάθος μου.

mandipl
22-01-05, 18:11
καλα ρε παιδια μην σφαζεστε .μια ερωτηση εκανα.τελικα ξερει κανεις αν θα μου αντικαταστησει η forthnet το φιλτρο.ειμαι στην σαλονικη και μαλλον θα πρεπει να περιμενω μεχρι την δευτερα για να τους βρω (το αρμοδιο τμημα δηλαδη).ελπιζω να μην μου δημιουργησουν κανενα προβλημα εε.τι λετε?εχουν γραφεια εδω?
σορρυ για τα κεφαλαια πριν.η ελληνικη γραμματοσειρα με μπερδευει.μονο εδω την χρησιμοποιω
στο μελλον θα με βλεπετε συχνα καθως σιγουρα θα τρελαθω στις αποριες με την dsl.

ipo
22-01-05, 18:18
mandipl, μην ανησυχείς, εδώ είμαστε. Πάρε τηλέφωνο στο τμήμα πωλήσεων της FORTHnet και ρώτα. Το τηλέφωνο θα το βρεις στο site της FORTHnet.

@ ADSLgr.com All rights reserved.