PDA

Επιστροφή στο Forum : Hardware IP phone



Σελίδες : [1] 2

vfilip
21-01-05, 17:19
Εχει δοκιμάσει κανένας κάποιο hardware IP phone και να είναι συμβατό με την ελληνική πραγματικότητα ?
p.x. (Sipura ,Cisco ktl.) Καμία εταιρεία ελληνική που να την έχει δοκιμάσει κάποιος κ που να δραστηριοποιείται σοβαρά σε υπηρεσίες VOIP, και δίχως προβλήματα ?

dpan
21-01-05, 18:36
Το VOIP σαν υπηρεσια στην ελλαδα ειναι ακομα πιλοτικο πραγμα το οποιο σημαινει οτι μην περιμενεις απο καμμια εταιρεια να σου δωσει την ποιοτητα οπου αλλες υπηρεσιες του εξωτερικου (βλεπε Skype) την εχουν αναπτυξει και εξελιξει χρονια τωρα , οταν εμεις καλα καλα δεν ξεραμε τι ειναι το VOIP.Μια φθηνη λυση ειναι να συνδεσεις ενα ΙP τηλεφωνο της Granstream το Budgetone 100 (50 ευρω max) πανω στο switch ή στο router σου αν εχει ενσωματομενο 4αρι 'η 8αρι switch.Παραμετροποιηση κανεις απο web interface πανω του και παιζει και με dhcp αλλα και με static ip.Απο κει και περα αν θες κατι πιο εξιδικευμενο και διαχρονικα πιο καλο πας σε cisco ATA.

WAntilles
21-01-05, 18:46
Μια φθηνη λυση ειναι να συνδεσεις ενα ΙP τηλεφωνο της Granstream το Budgetone 100 (50 ευρω max) πανω στο switch ή στο router σου αν εχει ενσωματομενο 4αρι 'η 8αρι switch.Παραμετροποιηση κανεις απο web interface πανω του και παιζει και με dhcp αλλα και με static ip.Απο κει και περα αν θες κατι πιο εξιδικευμενο και διαχρονικα πιο καλο πας σε cisco ATA.

DPan, μπορείς και για τις 2 παραπάνω λύσεις να πεις αναλυτικά σε παρακαλώ πού, πώς, πόσο;

Συγκεκριμένα έχω aDSL 384-128 από ΟΤΕ πάνω σε ISDN (με splitter) με ethernet-aDSL-modem-router που συνδέεται σε 100άρι switch.

Με ενδιαφέρει να "παρεμβληθεί" συσκευή VoIP μεταξύ της κανονικής τηλεφωνικής συσκευής που έχω (συνδεδεμένη τώρα πίσω από το NetMod) και του switch ώστε να μην πληρώνω ΕΥΡΩΛΕΠΤΟ στους αλήτες του πΟΤΕ και φυσικά όλα τα υπόλοιπα τα σχετικά με το τηλέφωνο (π.χ. αριθμός) να μείνουν απαράλλαχτα. Και φυσικά να μπορώ να δέχομαι τηλεφωνήματα απ' οπουδήποτε και παίρνω τηλεφωνήματα οπουδήποτε.

Είναι κάτι τέτοιο εφικτό;

dpan
21-01-05, 19:14
Grandstream Budgetone 100 : http://support.hol.gr/online/support/index.aspx?mid=140;132

Cisco ATA 186 : http://support.hol.gr/online/support/index.aspx?mid=140;134

dpan
21-01-05, 19:17
Απο πλευρας τιμων τωρα το grandstream πρεπει να ειναι κοντα στο 50αρι ευρω.Το cisco ATA 186 δεν ξερω , ρωτα τις πωλησεις στην HOL να σου πουν

WAntilles
21-01-05, 19:36
DPan, και μία κουτή ερώτηση.

Προφανώς θα πρέπει να παρέχει αντίστοιχη υπηρεσία και ο ISP μου, έτσι;

Διότι είμαι στη FORTHnet και δεν σκοπεύω να την αλλάξω.

johnmara
21-01-05, 20:25
Επειδή γενικά στη HOL είναι αρκετά ανοικτοί (*), δε βλέπεις και το HOL evoice σαν ξεχωριστή υπηρεσία.

(*) π.χ. εάν κάνεις registration domain .gr στη hol σου ανοίγουν λογαριασμό email χωρίς να είσαι πελάτης τους.

johnmara
21-01-05, 20:31
Απο πλευρας τιμων τωρα το grandstream πρεπει να ειναι κοντα στο 50αρι ευρω.Το cisco ATA 186 δεν ξερω , ρωτα τις πωλησεις στην HOL να σου πουν

Στο ebay που το είχα ψάξει πάντως το grandstream ήταν ακριβότερο (περί τα 100€).

dpan
21-01-05, 21:01
Ναι αυτο ειναι αληθεια.Την υπηρεσια evoice (VOIP τηλεφωνια) μπορεις να την παρεις σας ανεξαρτητη υπηρεσια και ας μην εχεις συνδρομη στη HOL ή καποια αλλη υπηρεσια.

vfilip
21-01-05, 23:28
Μια φθηνη λυση ειναι να συνδεσεις ενα ΙP τηλεφωνο της Granstream το Budgetone 100 (50 ευρω max) πανω στο switch ή στο router σου αν εχει ενσωματομενο 4αρι 'η 8αρι switch.Παραμετροποιηση κανεις απο web interface πανω του και παιζει και με dhcp αλλα και με static ip.Απο κει και περα αν θες κατι πιο εξιδικευμενο και διαχρονικα πιο καλο πας σε cisco ATA.
Το έχεις δοκιμάσει και παίζει ? Αυτό κάθεται πάνw σε ένα hub η θέλει οπωσδήποτε να κάτσει σε Ethernet port toy modem/router toy ADSL .
Μπορεί να ρυθμιστεί ώστε όταν σηκώνεις το ακουστικό να πάρεις τηλέφωνο να κάνει σύνδεση κατευθείαν στον VOIP provider H πρέπει να πατήσεις κάποια πλήκτρα?Εχει βγάλει και η Intracom ένα το έχει δοκιμάσει κανείς ?

Επειδή λίγο που ασχολήθηκα με την evoice.hol.gr μου δόθηκε η εντύπωση ότι η υπηρεσία δεν παίζει.
Εχει κάποιος συνδρομή σε αντίστοιχη υπηρεσία εξωτερικού που να είναι ευχαριστημένος . Επίσης τα λεγόμενα ΙP τηλέφωνα δεν είναι συμβατά με Skype , διότι το skype den ακολουθεί το SIP protocol που ακολουθούν αυτά.
Κάποιο tutorial post από κάποιο που ασχολείται με αυτό θα φώτιζε περισσότερα τα πράγματα , μια και που οι υπηρεσίες αυτές είναι ακόμα σε νηπιακή κατάσταση στην Ελλάδα .

alefgr
22-01-05, 04:13
Το πρόβλημα με το VoIP (SIP, H323...) είναι ότι δεν παίζει με NAT και αν παίξει χρειάζεται να έχει την κατάλληλη υποστήριξη από τον Router καθώς και μεγάλη γνώση για το σωστό σετάρισμα. Ένα ακόμα αρνητικό είναι ότι θέλει και κατάλληλη ρύθμιση του Firewall και όλα αυτά κάνουν τον απλό χρήστη να βγάζει "σπυριά".

Πάντως πριν από ένα χρόνο πολλές εταιρίες είχαν αναφέρει πως το πρόβλημα θα λυθεί οριστικά μέσα στο 2005, δημιουργώντας ένα πρωτόκολλο που να παίζει σε όλες τις περιπτώσεις.

Επίσης η μεγάλη πληγή του VoIP είναι και η μη τήρηση του QoS από τους routers ανά την υφήλιο και αυτό θα έχει πάντα σαν αποτέλεσμα όταν έχουμε υψηλό traffic, να έχουμε καθυστερήσεις καθώς και διακοπές της μετάδοσης στην χειρότερη περίπτωση.

dpan
22-01-05, 04:37
Λοιπον , η υπηρεσια Voice Over IP (VOIP) δεν εχει προβλημα να παιξει ακομα και αν εχεις NAT , απλος θα πρεπει να ανοιξεις στο NAT σου την απαιτουμενη πορτα.Για το grandstream η πορτα ειναι η UDP 5060 , την ανοιγεις και παιζει.
Συνδεσμολογια : Οπου θες το βαζεις αρκει να παιρνει ip , αυτο χρειαζεται μονο!
Αν το βαλεις πανω σε switch ανεξαρτητο (που εχεις για το δικτυο σου) ή το συνδεσεις πανω στο 4αρι switch του modem σου το ιδιο και το αυτο ειναι...Και στις 2 περιπτωσεις παιρνει αυτο που χρειαζεται δξλαδη την IP adress.

Το θεμα τωρα συμβατοτητας με υπηρεσιες SIP εξωτερικου ειναι οντως ενα καυτο θεμα και θελει ψαξιμο απο google αν και με μια πρωτη σκεψη ειναι πολυ λογικο να παιζει...αφου η τεχνολογια sip ειναι εννιαια.

Εχω συνδεσει σε φιλο μου Zyxel -> switch -> Grandstream και υπηρεσια evoice της HOL και παιζει μια χαρα.Βεβαια η ποιοτητα δεν ειναι σαν του ΟΤΕ σε καμμια περιπτωση...Εχει μια μικρη καθυστερηση και επιστροφη ηχου (2-3 sec)αλλα συνενοεισαι.Βεβαια Μελλοντικα χρειαζεται βελτιωσεις! που πιστευω οτι θα γινουν γιατι ακομα σαν Ελλαδα ειμαστε στην αρχη για το VOIP.

sdikr
22-01-05, 05:35
Εχω δοκιμάσει και δουλέυω δυο hardware ip το ένα είναι το grandstream bt100 και ενα ΑΤΑ της Planet, τα δουλέυω και τα δύο με voip provider του εξωτερικού, ειμαι ευχαριστήμενος για να δουλέψουν χρειάζονται 2 port ανοιχτά και spi firewall (δηλαδή να επιτρέπει κίνηση οταν έχει ξεκινήσει απο εσένα) ή να υποστηρίζει το sip protocol γιατί το sip κάνει χρήση random port στο range 10000-20000 (περίπου)

Απο εκεί και πέρα ανάλογα με το codec είναι και η ανάγκη για bandwidth, για να έχεις near telecom quality θέλει 64kbps αλλά δουλέυει και με 33.6kbps (φυσικά με χειρότερη ποιότητα)

Αν είσαι με ΝΑΤ ομώς χρείαζονται κάποιες ρυθμίσεις, sip proxy, stun server etc, δύσκολά θα βρείς κάποιον sip provider που να μην τα έχει αυτά αλλά καλό είναι να το τσεκάρεις

dpan
22-01-05, 06:21
sdikr με ποιον provider του εξωτερικου συνεργαζεσαι για VOIP και πως πληρωνεις? Απο ποιοτητα τι λεει?

sdikr
22-01-05, 06:34
με nikotel και stanaphone, η nikotel μπορώ να πώ οτι είναι αρκετά καλή, stanaphone είναι ακόμα σε δοκιμαστικό στάδιο, υπάρχει ακόμα το freeworld dialup το οποίο είναι μόνο για ip phone (δεν έχει πρόσβαση σε κανονικό δίκτυο).
πληρωμή με visa electron χρεωστικη

εχώ δοκιμάσει και net2phone καλή αλλά την σταμάτησα γιατί δεν υποστηρίζει sip.

KyR-X
22-01-05, 06:53
sdikr

33.6kbits 64kbits

ή

33.6Kbytes 64Kbytes ?

dpan
22-01-05, 07:05
Και χρεωσεις σε αστικα/υπεραστικα/κινητα/διεθνη νουμερα? Πως μια υπηρεσια εξωτερικου μπορει να σου δωσει ελκυστικες τιμες οπως εναλλακτικοι παροχοι σταθερης τηλεφωνιας στην Ελλαδα? Μου φαινεται ολιγον τι περιεργο.

Αν δεν βαριεσαι δωσε μας καμμια πληροφορια

dpan
22-01-05, 07:07
εννοειται kbps ! :) Αλλιως επρεπε ολοι να εχουμε DSL512 και πανω :)
Η υπηρεσια VOIP παιζει ακομα και σε isdn64 με σχετικη ευκολια αρκει να μην εχεις ανοιχτο κανενα P2P και απομιζα το bandwith

sdikr
22-01-05, 07:24
για ελλάδα έχει 0.04 το λεπτο για σταθερό (οπότε δεν λέει για αστικές κλήσεις)

εμένα αυτό που με ενδιαφέρει και κάνω χρήση είναι το εξωτερικό, 0.03 το λεπτο για Αμερική, EU, Αυστραλία!

προσωπικά είμαι κατά τον εναλακτίκων όσον αφορά τις αστικές, (πολλά προβλήματα, καθηστέρηση, κλπ κλπ) δεν αξίζει για να πάς αντί για 0.026 που έχει ο οτε στα 0,024 που έχουν οι εναλακτικοί.

Για κινήτο έχω το κινήτο!

τιμές σε δολλάρια

9.
Greece 0.039

30.
Greece-Athens 0.039
31.
Greece-Mobile 0.314

KyR-X
22-01-05, 07:25
Α! έτσι! :)

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το net2phone κάνε ενα google αλλά πρέπει να κάνεις το firewall σου σουρωτίρη.

sdikr
22-01-05, 07:32
KyR-X,
οχι δεν χρειάζεται να ανοιξεις πολλές πόρτες, δύο είναι οι απαραίτητες, μετα αναλαμβάνει το router/firewall μέσω spi ή protocol inspection

το κακό με το net2phone είναι οτι δουλέυει μόνο με software στο pc, ενω το sip είναι και software αλλά και hardware

BoGe
22-01-05, 11:12
για ελλάδα έχει 0.04 το λεπτο για σταθερό (οπότε δεν λέει για αστικές κλήσεις)

εμένα αυτό που με ενδιαφέρει και κάνω χρήση είναι το εξωτερικό, 0.03 το λεπτο για Αμερική, EU, Αυστραλία!

προσωπικά είμαι κατά τον εναλακτίκων όσον αφορά τις αστικές, (πολλά προβλήματα, καθηστέρηση, κλπ κλπ) δεν αξίζει για να πάς αντί για 0.026 που έχει ο οτε στα 0,024 που έχουν οι εναλακτικοί.

Για κινήτο έχω το κινήτο!

τιμές σε δολλάρια

9.
Greece 0.039

30.
Greece-Athens 0.039
31.
Greece-Mobile 0.314

To net2phone ήμουν παααααρα πολύ παλιά.
Με PSTN γραμμή, καλή ποιότητα είχε.
Όμως οι τιμές του δεν είναι από τις πιο ανταγωνιστικές. Έχω την εντύπωση ότι κυκλοφόρισε και στην Ελλάδα κάρτα της εταιρείας αυτής.

Για τους εναλλακτικούς γιατί λες ότι είσαι κατά ;
Tellas που έχω στα σταθερά καμιά διαφορά στην ποιότητα με ΟΤΕ (και όχι μόνο). Την έχεις δοκιμάσει ;
Υπάρχουν βέβαια και κάποιες εταιρείες που ισχύει ότι αναφέρεις. Για τις δε χρεώσεις, για κάποιον που δεν κάνει μεγάλο λογαριασμό η διαφορά δεν αξίζει, αλλά για κάποιο ποσό και πάνω αξίζει να δώσει κάποιος 3 ευρώ πάγιο, και εκεί έχει μεγάλη διαφορά με ΟΤΕ, 50% απο 3λεπτό.

johnmara
22-01-05, 17:54
sdikr, Τι λέει το ATA Planet (κόστος, ebay?, αγορά από Ελλάδα?);

Εμπειρίες για gateways κανείς;
Δηλαδή θέλω από το σπίτι να παίρνω τηλέφωνο μέσω του ΑΤΑ και να τερματίζει η κλήση μέσω INTERNET στο γραφείο όπου θα έχω ένα gateway.
Σπίτι Τηλέφωνο -> ΑΤΑ -> DSL256 -> Internet -> Μισθωμένη -> γραφείο -> Gateway -> ΠOTEς

Ή ακόμα και για να παίρνω εσωτερικά τηλέφωνα εάν συνδέσω το Gateway στο Τηλεφωνικό κέντρο του γραφείου.

vfilip
23-01-05, 22:25
Πάντως το SKype που έχω δοκιμάσει ενώ συμφέρει για υπεραστικά πάρα πολύ, η ποιότητα για αυτούς που σε ακούνε δεν είναι πολύ καλή .

sdikr
24-01-05, 04:18
sdikr, Τι λέει το ATA Planet (κόστος, ebay?, αγορά από Ελλάδα?);

Εμπειρίες για gateways κανείς;
Δηλαδή θέλω από το σπίτι να παίρνω τηλέφωνο μέσω του ΑΤΑ και να τερματίζει η κλήση μέσω INTERNET στο γραφείο όπου θα έχω ένα gateway.
Σπίτι Τηλέφωνο -> ΑΤΑ -> DSL256 -> Internet -> Μισθωμένη -> γραφείο -> Gateway -> ΠOTEς

Ή ακόμα και για να παίρνω εσωτερικά τηλέφωνα εάν συνδέσω το Gateway στο Τηλεφωνικό κέντρο του γραφείου.

Θα έλεγα μέτριο, μου έχει κάποια προβλήματα με την σύνδεση στην nikotel, αλλά δεν έχει κάνενα πρόβλημα με το stanaphone, freeworld. θα έλεγα οτι η λύση που έχει η grandstream για ata είναι καλύτερη.

οσον αφορά το gateway το μόνο που έχει πάρει το μάτι μου είναι το sipura 3000 τα χαρακτηριστίκά του είναι άψογα, μπορείς πχ να το καλέσεις απο απλή γραμμή και να το δρομολογήσεις μέσω internet, ή το αντίστροφο


Πάντως το planet είναι αγορά απο ελλάδα.

BoGe
24-01-05, 11:28
sdikr, Τι λέει το ATA Planet (κόστος, ebay?, αγορά από Ελλάδα?);

Εμπειρίες για gateways κανείς;


Τις Planet to ATA μια φορά που έχω συνομιλήσει, ποιότητα άριστη. Το ένα ΑΤΑ ήταν στο τηλ. κέντρο, και το άλλο μέσω ενσύρματου δικτύου σε άλλο κτίριο.

Σαν κόστος έρχεται περίπου 130 η πόρτα (FXS) στην Ελλάδα τα φέρνει η Μακεδονικά Περιφερειακά.

Τα πιο φτηνά είναι της Cisco 170ευρώ περίπου με 2 πόρτες FXS.

oal331
26-01-05, 11:21
Πάντως αν πας στο site του Skype, έχει και τηλεφωνικές συσκευές που δουλεύουν με το Skype.
Μάλιστα μια που μου άρεσε πολύ, (αλλά είναι τσιμπιμένη), είναι ασύρματο τηλέφωνο, το οποίο το συνδέεις από την μια στην γραμμή του Οτε και κανονικές κλήσεις και από την άλλη στο PC σου για κλήσεις μέσω Skype. Ασύρματο και Dual Band :D

Το Skype το έχω δουλέψει περίπου 2 μήνες τώρα από απλή γραμμή και είναι αρκετά καλό και φτηνό!!
5 λεπτά χρόνο ομιλίας με Νέα Υόρκη και πληρώνεις 0,085 ευρώ. Δηλαδή 0,017 τα 60'.

123456789
05-02-05, 17:05
sdikr, Τι λέει το ATA Planet (κόστος, ebay?, αγορά από Ελλάδα?);

Εμπειρίες για gateways κανείς;
Δηλαδή θέλω από το σπίτι να παίρνω τηλέφωνο μέσω του ΑΤΑ και να τερματίζει η κλήση μέσω INTERNET στο γραφείο όπου θα έχω ένα gateway.
Σπίτι Τηλέφωνο -> ΑΤΑ -> DSL256 -> Internet -> Μισθωμένη -> γραφείο -> Gateway -> ΠOTEς

Ή ακόμα και για να παίρνω εσωτερικά τηλέφωνα εάν συνδέσω το Gateway στο Τηλεφωνικό κέντρο του γραφείου.

sipura 3000.-

sdikr
05-02-05, 19:58
sipura 3000.-


το έχεις;
Γιατί σκέφτομαι να το πάρω, στα specs είναι τρομερό!

l3ft3r1s
07-02-05, 01:33
sipura 3000.-
Αυτό κάνει για προγράμματα τύπου skype κλπ η βλάκεια είπα?
Η μιλάτε μόκνο για δίκτυα του τύπου awmn και λοιπά? (άσχετος... :O)

sdikr
08-02-05, 01:43
Αυτό κάνει για προγράμματα τύπου skype κλπ η βλάκεια είπα?
Η μιλάτε μόκνο για δίκτυα του τύπου awmn και λοιπά? (άσχετος... :O)

το sipura 3000 ειναι συσκευή voip που συνδέεται στο ethernet, καθώς και στο τηλεφωνικό δίκτυο.
Απο τα tech specs, είναι τρομερή,
Μπορείς για παράδειγμά να κάνεις Least cost routing, ταυτόχρονα και με voip και με pstn, πχ, αστικές μέσω ΟΤΕ, υπεραστικά μέσω Hol voip, κινητά μέσω stanaphone voip, εξωτερικό μέσω nikotel, εξωτερικό Αμερική μέσω broadband voice voip (δωρεαν!).
Ακόμα μπορείς να το ρυθμίσεις να το καλείς πχ απο το κινητό σου και ανάλογα να δρομολογεί την κλήση σου μέσω voip ή pstn!

(καταλαβαίνεις γιατί θέλω να το πάρω;)

BoGe
08-02-05, 01:56
Πάντως αν πας στο site του Skype, έχει και τηλεφωνικές συσκευές που δουλεύουν με το Skype.
Μάλιστα μια που μου άρεσε πολύ, (αλλά είναι τσιμπιμένη), είναι ασύρματο τηλέφωνο, το οποίο το συνδέεις από την μια στην γραμμή του Οτε και κανονικές κλήσεις και από την άλλη στο PC σου για κλήσεις μέσω Skype. Ασύρματο και Dual Band :D

Το Skype το έχω δουλέψει περίπου 2 μήνες τώρα από απλή γραμμή και είναι αρκετά καλό και φτηνό!!
5 λεπτά χρόνο ομιλίας με Νέα Υόρκη και πληρώνεις 0,085 ευρώ. Δηλαδή 0,017 τα 60'.


Οι συσκευές που λές συνδέονται στην USB του υπολογιστή.
Δεν είναι ανεξάρτητες.

Μειονέκτημα: Δεσμεύεσαι 100% από τον υπολογιστή.

l3ft3r1s
08-02-05, 12:24
Οι συσκευές που λές συνδέονται στην USB του υπολογιστή.
Δεν είναι ανεξάρτητες.

Μειονέκτημα: Δεσμεύεσαι 100% από τον υπολογιστή.

Αυτό που λέει ο oal331 είναι ότι το συγκεκριμένο ασύρματο, απ ότι γράφει στα specs του, συνδέεται και με συμβατική RJ-11 του ΟΤΕ. Ετσι λέει τουλάχιστον... :O
Και μπορείς να κάνεις κλήσεις εναλάξ.
Επομένως δεν δεσμεύεσαι...

ntsili
11-02-05, 00:11
Εχει δοκιμάσει κανένας κάποιο hardware IP phone και να είναι συμβατό με την ελληνική πραγματικότητα ?



Εάν σας ενδιαφέρουν συσκευές οι οποίες συνδέονται με usb και μπορούν
να μετατρέψουν οποιοδήποτε σταθέρο σε VO-IP phone (και cordless)
πείτε μου. Έχω βρει στο internet 2 τέτοιες συσκευές με τιμές περίπου
45 και 50 ευρώ (μαζί με έξοδα αποστολής)...

alefgr
11-02-05, 05:51
Εάν σας ενδιαφέρουν συσκευές οι οποίες συνδέονται με usb και μπορούν
να μετατρέψουν οποιοδήποτε σταθέρο σε VO-IP phone (και cordless)
πείτε μου. Έχω βρει στο internet 2 τέτοιες συσκευές με τιμές περίπου
45 και 50 ευρώ (μαζί με έξοδα αποστολής)...
Υπάρχει στην Ελλάδα ή μιλάς για εξωτερικό;

ntsili
14-02-05, 06:27
site εξωτερικού, πληρωμή με paypal, αποστολή κανονικά στην Ελλάδα
http://www.mplat.com/ USB-B2K

oal331
15-02-05, 12:59
Εμένα θα με ενδιέφερε να έχω απευθείας το ip τηλέφωνο πάνω στο router και φυσικά να έχει τη δυνατότητα να επιλέγεις είτε κλήσεις μέσω ΟΤΕ, είτε μέσω IP (Skype, evoice HOL, klp). Η σύνδεση με USB δεσμεύει το PC ανοιχτό.

Πάντως τον τελευταίο καιρό με την ADSL σε δοκιμές που έχω κάνει με SKYPE & HOLevoice, έχω προβλήματα ποιότητας ήχου, ενώ πρώτα με ISDN απλή δεν είχα.

ntsili
15-02-05, 16:50
Πάντως τον τελευταίο καιρό με την ADSL σε δοκιμές που έχω κάνει με SKYPE & HOLevoice, έχω προβλήματα ποιότητας ήχου, ενώ πρώτα με ISDN απλή δεν είχα.

εγώ έχω isdn και όντως η ποιότητα είναι μια χαρά όταν έχω 1 κανάλι
ανοιχτό (και δοκιμάζω το skype βραδυνές ώρες)... το περίεργο είναι,
ότι όταν ανοίξω 2ο κανάλι έχω και εγώ προβλήματα όπως στην ποιότητα
που αναφέρεις και εσύ, αλλά και αναίτιες διακοπές κλήσης!




Εμένα θα με ενδιέφερε να έχω απευθείας το ip τηλέφωνο πάνω στο router και φυσικά να έχει τη δυνατότητα να επιλέγεις είτε κλήσεις μέσω ΟΤΕ, είτε μέσω IP (Skype, evoice HOL, klp). Η σύνδεση με USB δεσμεύει το PC ανοιχτό.

και εγώ τους ρώτησα κάτι τέτοιο με mail, αλλά τα αγγλικά τους μοιάζουν σαν να τα
μιλάει πακιστανός!! ...[if you put default channel to USB, he need
change.]... Από ότι κατάλαβα δεν πιάσανε την ερώτηση που τους
έκανα. Εάν θες να τους ρωτήσεις και εσύ, το mail είναι : support@mplat.com

waste
15-02-05, 19:34
πάντως για κωδικοποίηση του σήματος θα πρότεινα ή το G.723.1 με 6.4Kbps ή το G.729A με 8Kbps. γενικά οι περισσότεροι προτείνουν το πρώτο αλλά από τις δικές μου δοκιμές καλύτερα αποτελέσματα είχα με το δεύτερο. και στα δύο πρέπει να υπολογίζεις γύρω στα 16Kbit μαζί με τα overhead για να είσαι μέσα. To G711, δηλαδή τα 64 ή 32 Kbps ειναι πολυ καλη ποιοτητα αλλα επειδή έχει μεγάλο όγκο κάποιες φορές καθυστερεί η μετάδοση του από WAN σε WAN λόγω μεγάλων και πολλών πακέτων.

Γενικά σε ένα ψιλογεμάτο δίκτυο τα μικρά πακετάκια του G.723.1 και του 729 φτανουν με λιγότερες καθυστερίσεις και στο VoIP η καθυστέριση ή το echo είναι πιο ενοχλητικά από το εύρος του σήματος.

Όσο για το NAT το καλύτερο είναι το Asterix που ειναι και open source και περνάει αέρα από NAT, αλλά ακόμα λίγοι το υποστηρίζουν

mrwireless
18-02-05, 18:39
Εχει χρησιμοποιησει κανεις Η323 VoIP over GPRS με PDA?

Εντυπωσεις?



Το skype μου εχει δωσει αριστη ποιοτητα φωνης σε κληση απο 384Κ ΟΤΕΝΕΤ (Alcatel 530) σε Η/Υ πανω στο εσωτερικο δικτυο ΑΕΙ

Κανει μερικες φορες κατι διακοπες, αλλα δεν εψαξα τα firewall settings...

alefgr
20-02-05, 05:03
Όταν είναι στα καλά του το Skype και το δίκτυο, δίνει ρεσιτάλ...

iJohnnyCash
25-11-05, 00:50
Υπαρχει κάποια τηλεφωνική συσκεύη που να δέχετε και voip (έτσω και μεσω usb) και κανονική γραμμή... έχω δει μια στο skype ειναι ασύρματη και 130 ευρώ πιστεύω δεν αξίζει να δώσω για άσυρατη μιας το τηλέφωνο ειναι στο γράφειο μου ...

sdikr
25-11-05, 00:52
Υπαρχει κάποια τηλεφωνική συσκεύη που να δέχετε και voip (έτσω και μεσω usb) και κανονική γραμμή... έχω δει μια στο skype ειναι ασύρματη και 130 ευρώ πιστεύω δεν αξίζει να δώσω για άσυρατη μιας το τηλέφωνο ειναι στο γράφειο μου ...

το sipura 3000 κανει αυτό που θέλεις (και πολλά άλλα)

iJohnnyCash
25-11-05, 07:42
το sipura 3000 κανει αυτό που θέλεις (και πολλά άλλα)
εγω ψάχνω κυρίως τηλεφωνική συσκεύη και όχι κάποιο "box"

babis_11
25-11-05, 18:40
Γενικά είμαι άσχετος με voip τώρα το ψάχνω και βρήκα αυτά

http://www.protiashop.gr/view_cat.php?idcat=1

http://www.protiashop.gr/view_product.php?productid=1&idcat=1&idsubcat=2&idsubsubcat=

τα έχει δοκιμάσει κανείς?

BoGe
25-11-05, 19:20
Γενικά είμαι άσχετος με voip τώρα το ψάχνω και βρήκα αυτά

http://www.protiashop.gr/view_cat.php?idcat=1

http://www.protiashop.gr/view_product.php?productid=1&idcat=1&idsubcat=2&idsubsubcat=

τα έχει δοκιμάσει κανείς?

Μόνο που πρέπει ο υπολογιστής να είναι ανοιχτός για να δουλέψουν, είναι ένα σοβαρό μειονέκτημα.

euri
25-11-05, 20:04
Μόνο που πρέπει ο υπολογιστής να είναι ανοιχτός για να δουλέψουν, είναι ένα σοβαρό μειονέκτημα.
Μήπως επειδή δεν είναι στην ουσία τηλεφωνικές συσκευές, αλλά "εξελιγμένα" μικρόφωνα-ακουστικά πακεταρισμένα σε περιτύλιγμα τηλεφώνου; ;)

babis_11
26-11-05, 15:37
Οπότε τι προτείνεται να κάνω για να μην μένει ανοιχτός ο υπολογιστής?

nnn
27-11-05, 01:14
Οπότε τι προτείνεται να κάνω για να μην μένει ανοιχτός ο υπολογιστής?
Θέλεις κάποιο ATA που θα συνδέεται στο router και θα δίνει γραμμή σε κανονική τηλεφωνική συσκευή.
Ψάξε λίγο για Grandstream,PAP 2,Blue Box και θα καταλάβεις τι είναι ακριβώς.

No-Name
27-11-05, 01:43
Υπάρχουν και τα ip phones που συνδέονται πάνω στο Lan κατευθείαν με ethernet τα οποία δεν απαιτούν τον υπολογιστή ανοιχτό...
πχ http://www.voiptalk.org/products/Telappliant+IP2006+SIP+Phone

@ ADSLgr.com All rights reserved.