PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος χρήστης νέο router



Alexg
21-01-05, 18:20
Γεια σε όλους.
Είμαι ευτυχής κάτοχος μιας ADSL από την HOL. To router είναι ένα νέο Netroute2 με πάρα πολύ καλές δυνατότητες απ'ότι φαίνεται. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει σοβαρό interface και ανύπαρκτο documentation και το χειρότερο απ'όλα έρχεται με όλες τις πόρτες κλειστές. Το μόνο που μπορώ να κάνω λοιπόν ειναι να βγαίνω προς τα έξω με πάρα πολύ καλές ταχύτητες για να πω την αλήθεια (μο 48-49).
Μήπως κάποιος έχει καταφέρει να βγάλει άκρη ?
Σημειώνω ότι σε επικοινωνία με HOL, ΟΤΕ και Intracom με παρέμπεμψαν στο ....μέλλον για το νέο firmware....

JohnGR
22-01-05, 00:00
Φίλε καλώς όρισες; Τι ακριβώς είναι το Netroute; Το κατασκευάζει η Ιntracom;

Re-Ti-Re
22-01-05, 00:22
Καλώς ήρθες Alexg

JohnGR, από το Google βρήκα αυτό το link: http://www.intracom.gr/gr/solution/access/products.htm
Δες τη παράγραφο Τερματικές Συσκευές

JohnGR
22-01-05, 00:33
Re-Ti-Re :idea: !

Είχα κοιτάξει μόνο στις τερματικές συσκευές!

VoIP λοιπόν! Ενδιαφέρον!

Alexg, αν δώσεις μερικά screenshots ίσως μπορούμε να βοηθήσουμε...

apalos
22-01-05, 00:41
θα σας λυσω οσες αποριες μπορω...
netroute:
adsl router + voip με λειτουργικο Linux ...
τρεχει iptables για firewall και tc για QoS(προφανως για
να βοηθησει το voice)
Alexg η hol σου ειπε αληθεια λιγη υπομονη και δεν θα χασεις... ;>
Τι εννοεις με το κλειστες πορτες ? Σε ενοχλησε κατι συγκεκριμενο ;
Αν θελεις στειλε μου msg με ερωτησεις θα απαντησω σε οσες προλαβω...

Alexg
22-01-05, 01:58
Λοιπόν έχουμε και λέμε. Εμφανισιακά μοιάζει πολύ με το jetspeed 500 και έχει 2 ethernet 1 usb 1 rs232 2 αναλογικές για σύνδεση κανονικών τηλεφώνων και 1 line. Κάπου στο manual λέει κάτι και για μια WiFi αλλά δεν την βρήκα..... :(
Φίλε apalos εννοώ ότι απ'εξω μόνο η 80 είναι ανοιχτή. Έχω στήσει έναν FTP αλλά κάπως πρέπει να ανοίξω την 21....Άσε που και web server να ανεβάσω στην 80 απαντάει ο router με το configuration προγραμματάκι του.
Σαν voip τώρα επειδή το δουλεύω κανα δυό μέρες μπορώ να πω ότι έχει πολύ καλή ποιότητα κα΄ποιες φορές όμως έχει μια αισθητή καθυστέρηση ακούω στις συνομιλίες δηλαδή την επιστροφή της φωνής μου μεταά από 2-3 δευτερόλεπτα ...πράμα αρκετά ενοχλητικό...δεν συμβαίνει πάντα όμως μάλλον όταν έχω φάει όλο το bandwith...
Η HOL μου είεπε πάντως ότι μπορούν να το κάνουν αυτοί το port forwarding μέχρι να βγεί το νέο firmware.
Thnks guyw

apalos
22-01-05, 02:32
Ξερω πως λειτουργει το firewall του

Αυτο που θες ειναι port forwarding και οχι ανοιχτες πορτες...
Η καθυστερηση δεν οφειλετε στο modem μιας και το modem κανει QoS σε οτι κανει transmit (η πλευρα δεν ελεγχετε παρα μονο απο την HOL)... αν μιλας και σε ακουνε αμεσως αλλα αργει η απαντηση τους φταιει ο απεναντι οχι εσυ (κανε ενα τεστ παρε και απο το κινητο την ωρα που μιλας τον ιδιο ανθρωπο ...)

Wifi ΘΑ αποκτησει :)

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ανοιξεις καμια πορτα :) απλα να κανεις forward αυτες που θες και οντως στο καινουργιο firmware μπορεις να το κανεις απο το web

Οπως ειπα παραμενω στη διαθεση σου ....
P.S: Η 80 ΔΕΝ πρεπει να ειναι ανοικτη απο internet Μονο απο lan πες τους να στο φτιαξουνε :)

Alexg
22-01-05, 02:50
Αν μπορείς να μου στείλεις κάποιο link με κάποια στοιχεία θα ήμουν υπόχρεος...το documentation που το συνοδεύει είναι απαράδεκτο....
Για την 80 το φαντάστηκα ότι κάτι δεν πάει καλά....Όσο αφορά για το forwarding έχεις δίκιο το έχω ήδη ζητήσει να μου το κάνουν για την 21.
Να σε ρωτήσω επί τη ευκαιρία telnet δεν θα έπρεπε να μπορώ να κάνω?

apalos
22-01-05, 03:14
sorry eimai apo linux twra kai den exw greek
telnet yparxei alla den einai enabled mias kai trexei ssh
gia na mpeis me ssh katevase ena ssh client px putty
einai akribws to idio sto mati :)
auto pou ennow me ti fwni einai oti mporeis na elegkseis mono auta pou stelneis kai oxi auta pou katevazeis ....
ta data pou stelneis elegxontai apo to moedm "swsta" kai pernane prwta ti fwni an exeis traffic
i pleura tou download einai tis HOL :)
to test me to kinito 8a me epivevwsei ....

Alexg
22-01-05, 03:26
Thnks για τις απαντήσεις απλά ανυπομονώ να το δω να ...ξεδιπλώνεται γιατί έρχεται πολύ μαζεμένο....Υλικό για διάβασμα που θα βρω????

apalos
22-01-05, 03:29
ftiaxnei kainourgio manual i HOL ki i intracom an 8imamai kala :)
ligo ipomoni kai den 8a sou vgei se kako believe me
pantws 8a i8ela mia anafora pos paei i fwni apo 8ema dikou sou delay
diladi px an kaneis attach se ena mail kai den exei poli download milas kala ?
kai pali SORRY gia ta greeklish :)

Alexg
22-01-05, 03:45
Καλά το φαντάστηκα ότι κάποια σχέση έχεις με Ιντρακομ πλευρά....Λοιπόν αναμένοντας τα καλά νέα κοίτα τι γίνεται με τη φωνή.
1. Μιλώντας σήμερα κιόλας άκουγα τον συνομιλητή μου..απαντούσα και άκουγα την δική μου φωνή μετά από 2-3 δεύτερα και αμέσως (χωρίς delay) απαντούσε ο συνομιλητής.Η αίσθηση που είχα συνεπώς ήταν ότι εγώ ειχα το delay.
2. Δεν έχω αναγνώριση κλήσης αλλά ούετ και το δικό μου τηλ φαίνεται (λογικό θα μου πεις αφου περνάει από το SIP) έχω λοιπόν και μια επιπλέον συσκευή στο netmod (είμαι καλός πελάτης του Σωκράτη :D ) για την αναγνώριση
3. Έχω μια επιπλέον γραμμή με δικό της MSN πάνω στο netmod και για να σου πω την αλήθεια φοβάμαι να ρωτήσω στη HOL πως να τη σετάρω μέσω voip στο netroute να καλεί μόνο με το δικό της MSN (και να δέχεται αντίστοιχα) γιατί θα με περάσουν για...εξωγήινο....
Το putty btw δουλεύει μια χαρά.....

apalos
22-01-05, 03:56
to download tou einai ontws grigoro to vlepw ki egw edw sto spiti, grigorotero apo ta alla modem pou eixa estw ...
pantws egw se upload den exw delay para mono otan exw download, pou ekei proerxete apo ton apenanti kai oxi emena :)
se faseis upload px torrents milaw kanonikotata an to download den skizete
exei kai se auto allages...

gia to delay pantws skepsou o eksis senario :

milas esi ftanei i fwni sou amesws apantaei o allos amesws alla logw download ton akous me 1-2 sec delay :) opote argeis ki esi na tou apantiseis logw tou delay "tou" ....

P.S gia tin msn oute egw kserw :) to ssh einai encrypted gi auto protimi8ike apo telnet ... apla 8elei allo client

Alexg
22-01-05, 04:12
Hardware revision Intracom NetTA2 V3 IAD 55XX FXO
Software revision 0.2
Φοβερά νούμερα!!! 0.2 version...δουλεύτε γιατί χανόμαστε να πάμε στην 1 τουλάχιστον :mrgreen:
Η wifi που είναι κρυμένη???

apalos
22-01-05, 04:23
to wi-fi 8a sas pei i HOL pos akrivs 8a to kanete, exei mia diafora sto hardware

SOON

nomizw 8a balw signature sorry gia ta greeklish :3d

eye
10-02-05, 00:49
Έχω πάρει και εγώ το ίδιο rooter και έχω πρόβλημα με το firewall. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πως να κάνω το port forwarding ?
Επίσης πολλές φορές χρειάζεται reset και δεν ξέρω αν είναι λογικό.

Alexg
10-02-05, 14:29
Το router μια χαρά είναι αν βρεις drivers πες μου και μένα...το έχω σχεδόν ένα μήνα τώρα και ο μόνος τρόπος για να κάνεις port forwarding είναι μέσω του ISP. Η Intracom υποτίθεται ότι έπρεπε να έχει drivers από το τέλος Ιανουαρίου αλλά Σωκράτης είναι αυτός.....

eye
10-02-05, 16:20
Το router μια χαρά είναι αν βρεις drivers πες μου και μένα...το έχω σχεδόν ένα μήνα τώρα και ο μόνος τρόπος για να κάνεις port forwarding είναι μέσω του ISP. Η Intracom υποτίθεται ότι έπρεπε να έχει drivers από το τέλος Ιανουαρίου αλλά Σωκράτης είναι αυτός.....
Δεν ξέρω για το δικό σου αλλά το δικό μου έχει σίγουρα πρόβλημα. Κάθε λιγο και λιγάκι θέλει reset πολλές φορές και κάθε 5 λεπτά. Ήδη η HOL μου είπε ότι κάποια παρτίδα έχει πρόβλημα και θα γίνει αντικατάσταση του. Για το αν είναι καλό ή όχι δεν μπορώ να ξέρω. Πάντως όταν δεν έχεις δυνατότητα να αλλάξεις κάποια setting και αυτό σε περιορίζει την χρήση κάποιων προγραμμάτων και port forwarding κάνεις μόνο μέσω ISP σημαίνει ότι δεν είναι ακόμη έτοιμο για διάθεση στην αγορά και ουσιαστικά ο καταναλωτής είναι απλά ένας που το τεστάρει.

Alexg
10-02-05, 18:25
Έχεις απόλυτο δίκιο για αυτό. Εγώ πάντως δεν έχω τέτοιου είδους προβλήματα για να χρειάζομαι reset αλλά σε κάθε περίπτωση version 0.2 στους drivers σημαίνει ότι όντως το προϊόν δεν έπρεπε να έχει φύγει από τις αποθήκες τις Intracom. Η HOL έχει προμηθευτεί καμιά 200αριά κομάτια τα οποία τα δίνει συνήθως στα ISDN. Σαν router πάντως φαίνεται να έχει πάρα πολύ μεγάλες δυνατότητες μιας και τρέχει linuxaki (busybox v1) και από συνδέσεις φαίνεται να σκίζει. Μου έχει δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα πάντως και εμένα ειδικά σε συγκεκριμένα προγράμματα αλλά αυτό οφείλεται αποκλειστικά στους άθλιους drivers. Υπομονή για το νέο firmware είμαι σίγουρος ότι θα είναι εντυπωσιακή η διαφορά

WAntilles
10-02-05, 19:17
...το προϊόν δεν έπρεπε να έχει φύγει από τις αποθήκες τις Intracom.

Γκουχ-γκουχ.

Τί μεγάλη αλήθεια είπες τώρα.

Πολλά προϊόντα δεν θά 'πρεπε να είχαν φύγει καν από τις αποθήκες της Intracom.

π.χ. NetMod, Jetspeed κλπ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.