PDA

Επιστροφή στο Forum : Vodafone - HOL ADSL



unit345
22-09-07, 15:12
Σκέφτομαι να συνδεθώ στο δίκτυο της HOL μέσω της προσφοράς της Vodafone (αντί απευθείας στην HOL) για τους εξής λόγους:

1) δεύσμευση μόνο 12 μηνών (και αν διακόψεις πιο νωρίς, το πρόστιμο δεν είναι τόσο ψηλό όσο στη HOL)
2) δωρεάν τα 3 πρώτα πάγια (για συνδέσεις μέχρι 30 του μηνός)
3) αν κατάλαβα καλά, μετά τους 12 μήνες ο εξοπλισμός σου ανήκει

Λογικά αφού το δίκτυο είναι της HOL, οι ταχύτητες και η όλη φάση πρέπει να είναι η ίδια με την HOL, έτσι; Έχετε ακούσει τίποτα;

(Υ.Γ. Προσωπικά ενδιαφέρομαι για shared llu αλλά αν θέλει κάποιος να γράψει την εμπειρία του για full llu, θα φανεί χρήσιμο σε κάποιον άλλο)

contime
22-09-07, 15:41
Εχω και την εντυπωση οτι σε μερικες ταχυτητες η vodafone ειναι λιγο πιο φτηνη απο την χολ.
Το 1 up ειναι πολυ ελκυστικο...

grsaint13
22-09-07, 18:04
Για θέματα DSL της Vodafone,πήγαινε εδώ...
http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=172

Tem
22-09-07, 22:37
.....Το 1 up ειναι πολυ ελκυστικο...
αμφίβολο όμως αν θα το πιάσεις το 1. Ρίξε μια ματιά στα προβλήματα της HOL.
HOL και VODAFONE είναι ουσιαστικά το ίδιο

contime
22-09-07, 22:56
αμφίβολο όμως αν θα το πιάσεις το 1. Ρίξε μια ματιά στα προβλήματα της HOL.
HOL και VODAFONE είναι ουσιαστικά το ίδιο

Πραγματι, αλλα και στη βιβο που ειμαι, τα ιδια γινονται με το up...

nikgr
22-09-07, 23:10
Kι εγώ το σκέφτομαι σοβαρά για Vodafone μιας και η 8αρα download/1mbit upload shared LLU βγαίνει 21,3euro/μήνα και με τους 3μήνες δώρο βγαίνει τελικά 16euro/μήνα για 12μήνες.

Δεν έχεις το πρόστιμο της HOL αν διακόψεις πριν την 3ετία (12μηνο μόνο συμβόλαιο), δεν προπληρώνεις μήνες όπως στο πακέτο της HOL και τελικά ο μήνας βγαίνει πολύ φθηνότερα απ' την HOL.

Eπίσης έχω διαβάσει εδω μέσα διάφορα προβλήματα με 2πλές χρεώσεις της HOL και (πληρωμένους) λογαριασμούς που ξανάστειλε μετά απο κανα χρόνο.
Πιστεύω η Vodafone να εχει πιο σωστό λογιστήριο.

contime
22-09-07, 23:30
Kι εγώ το σκέφτομαι σοβαρά για Vodafone μιας και η 8αρα download/1mbit upload shared LLU βγαίνει 21,3euro/μήνα και με τους 3μήνες δώρο βγαίνει τελικά 16euro/μήνα για 12μήνες.

Δεν έχεις το πρόστιμο της HOL αν διακόψεις πριν την 3ετία (12μηνο μόνο συμβόλαιο), δεν προπληρώνεις μήνες όπως στο πακέτο της HOL και τελικά ο μήνας βγαίνει πολύ φθηνότερα απ' την HOL.

Eπίσης έχω διαβάσει εδω μέσα διάφορα προβλήματα με 2πλές χρεώσεις της HOL και (πληρωμένους) λογαριασμούς που ξανάστειλε μετά απο κανα χρόνο.
Πιστεύω η Vodafone να εχει πιο σωστό λογιστήριο.

Συμφωνω σε ολα:oneup: Το μονο που με ανησυχει ειναι σε περιπτωση βλαβης τιι γινεται, καθως φανταζομαι οτι θα αναλαμβανουν οι τεχνικοι της χολ. Με λιγα λογια η δουλεια θα πηγαινει χαλασμενο τηλεφωνο...
Το μονο που με κραταει ειναι οτι δεν ισχυει το ruo για shared llu...:(

runner70
23-09-07, 12:55
συμφωνω απολυτα με τον contime που με τη σειρα του συμφωνει με τον nikgr :D
Θα πληρωνουμε εμμεσα την hol αλλα σε περιπτωση προβληματος θα επικοινωνουμε με την vodafone.Το θεμα εινα ποσο θα πιεζει ο μεσαζων για να κανει καλα την δουλεια της η hol :hmm:



Το μονο που με κραταει ειναι οτι δεν ισχυει το ruo για shared llu...:(

τι σου εχουν πει και λες δεν ισχυει ?Τι ακριβως δεν ισχυει? γιατι και εγω για shared llu ενδιαφερομαι :)


Προς admin/mod: Μηπως θα επρεπε να μεταφερθει το θεμα στο forum της vodafone;

grsaint13
23-09-07, 13:59
Προς admin/mod: Μηπως θα επρεπε να μεταφερθει το θεμα στο forum της vodafone;

Το έχω αναφέρει από χθες...;)

contime
23-09-07, 14:23
τι σου εχουν πει και λες δεν ισχυει ?Τι ακριβως δεν ισχυει? γιατι και εγω για shared llu ενδιαφερομαι :)

Tελευταια φορα που ειχα κοιταξει, επρεπε να ειναι καθαρη η γραμμη σου οταν κανεις αιτηση στο νεο παροχο, δεν αναλαμβανει δηλαδη ο νεος παροχος τη διαδικασια καταργησης, πραγμα που σημαινει οτι θα μεινεις αρκετο καιρο χωρις dsl...

runner70
23-09-07, 15:28
Tελευταια φορα που ειχα κοιταξει, επρεπε να ειναι καθαρη η γραμμη σου οταν κανεις αιτηση στο νεο παροχο, δεν αναλαμβανει δηλαδη ο νεος παροχος τη διαδικασια καταργησης, πραγμα που σημαινει οτι θα μεινεις αρκετο καιρο χωρις dsl...

συμφωνα με το ruo βεβαια αυτο δεν ισχυει και μπορει να γινει μεταβαση.Στη vodafone αλλοι μου λενε οτι γινεται μεταβαση και αλλοι οτι χρειαζεται να κανεις διακοπη προηγουμενως.Ακρη μεχρι της στιγμης δεν εχω βγαλει.Μαλιστα υπαρχει και εξουσιοδοτηση του κατοχου της γραμμης προς την hol οπου υπαρχει η επιλογη για μεταβαση.Αλλα ή καποιο προβλημα εχει η φορμα συμπληρωσης της αιτησης στη vodafone και δεν επιλεγεται αυτη η μεταβαση ή δεν το κανουν ακομα.
Οταν λες το ειχες κοιταξει εννοεις προφανως οτι στο ειπε η vodafone αυτο ?

contime
23-09-07, 15:33
συμφωνα με το ruo βεβαια αυτο δεν ισχυει και μπορει να γινει μεταβαση.Στη vodafone αλλοι μου λενε οτι γινεται μεταβαση και αλλοι οτι χρειαζεται να κανεις διακοπη προηγουμενως.Ακρη μεχρι της στιγμης δεν εχω βγαλει.Μαλιστα υπαρχει και εξουσιοδοτηση του κατοχου της γραμμης προς την hol οπου υπαρχει η επιλογη για μεταβαση.Αλλα ή καποιο προβλημα εχει η φορμα συμπληρωσης της αιτησης στη vodafone και δεν επιλεγεται αυτη η μεταβαση ή δεν το κανουν ακομα.
Οταν λες το ειχες κοιταξει εννοεις προφανως οτι στο ειπε η vodafone αυτο ?

Συμφωνα με το ruo γινεται αλλα οι εταιρειες δεν ειναι ακομα σε θεση να το υποστηριξουν. Απ οσο ξερω καμια εταιρεια δεν ειναι σε θεση, οχι μονο η vodafone.
Ο λογος που δεν επιλεγεται, στην αιτηση που λες, ειναι μαλλον αυτος...;)

runner70
23-09-07, 15:47
Νομιζω η forthnet κανει μεταβαση απο γραμμη ΑΡΥΣ σε ιδιοκτητο shared/full.Απο ιδιοκτητο αλλου παροχου στο δικο της δεν μπορει να κανει ακομα.
Επικρατει λιγο χαος για το τι εφαρμοζουν σημερα οι παροχοι απο το καινουριο ruo.
Που εισαι ρε No-Νame να μας δωσεις τα φωτα σου!

contime
23-09-07, 15:54
Νομιζω η forthnet κανει μεταβαση απο γραμμη ΑΡΥΣ σε ιδιοκτητο shared/full.Απο ιδιοκτητο αλλου παροχου στο δικο της δεν μπορει να κανει ακομα.
Επικρατει λιγο χαος για το τι εφαρμοζουν σημερα οι παροχοι απο το καινουριο ruo.
Που εισαι ρε No-Νame να μας δωσεις τα φωτα σου!

Απο αρυς σε ιδιοκτητο γινεται απ ολους. Απο shared σε shared, κολλαει το θεμα...

runner70
23-09-07, 16:01
Απο αρυς σε ιδιοκτητο γινεται απ ολους. Απο shared σε shared, κολλαει το θεμα...

συγκεκριμενα εγω για το πρωτο ενδιαφερομαι,να σαι καλα!:oneup:
ευχομαι συντομα να γινεται και το 2 για να μπορουν και οι αλλοι με shared χωρις να γινει διακοπη

contime
23-09-07, 16:14
συγκεκριμενα εγω για το πρωτο ενδιαφερομαι,να σαι καλα!:oneup:
ευχομαι συντομα να γινεται και το 2 για να μπορουν και οι αλλοι με shared χωρις να γινει διακοπη

Ε τοτε δεν θα χεις προβλημα, απλα οταν ενεργοποιηθεις στο ιδιοκτητο της νεας εταιρειας, στειλε καλου κακου και μια αιτηση διακοπης στον παλιο παροχο, γιατι μερικες φορες συνεχιζουν να στελνουν λογαριασμους...

Εγω δυστυχως ειμαι στη δευτερη περιπτωση...:evil:

unit345
23-09-07, 16:38
(ίσως όντως να είναι καλύτερα να μεταφερθεί, δεν είχα προσέξει πώς υπάρχει sub-forum για vodafone adsl)

Κι εγώ είμαι σε shared και θέλω να πάω στο shared της vodafone. Δεν με πειράζει να περιμένω λίγο νοουμένου ότι μπορώ να πάρω μια κάρτα NetKey για το διάστημα αυτό. Είμαι όμως γκαντέμης, διότι η προσφορά είναι μέχρι τις 30 του μηνός που είναι Κυριακή, άρα ουσιαστικά πάμε για Σάββατο πρωί 29 του μηνός...την ίδια μέρα ακριβώς που λήγει η παρούσα συνδρομή μου! (αν την διακόψω πιο νωρίς πληρώνω περισσότερο από τα πάγια που θα κερδίσω με την προσφορά της Vodafone). Οπότε πρέπει Σάββατο πρωί να στείλω αίτηση διακοπής στον τωρινό μου πάροχο και στο καπάκι να πάω στη Vodafone για την αίτηση..Θα το δεχτούν όμως αυτό; (προφανώς δεν θα γίνει αυτόματα η διακοπή, θα πρέπει να περιμένει η vodafone και ελπίζω να καταχωρήσουν όμως την αίτηση μου εντός της προσφοράς).
Θα το δούμε..

contime
23-09-07, 16:48
Για να βαλεις netkey δεν πρεπει να εχεις ενεργη dsl?

unit345
23-09-07, 17:13
Ναι, όσον αφορά το πάγιο του ΟΤΕ.
Όταν έχεις shared llu και κάνεις αίτηση κατάργησης σε γυρίζει εντελώς πίσω, στην απλή τηλεφωνική γραμμή; Δεν καταργεί απλώς την συνδρομή σου στον πάροχο; Δεν υπάρχει κάποια επιλογή (π.χ. επικοινωνόντας με τον ΟΤΕ) να το κανονίσω αυτό;

contime
23-09-07, 17:35
Ναι, όσον αφορά το πάγιο του ΟΤΕ.
Όταν έχεις shared llu και κάνεις αίτηση κατάργησης σε γυρίζει εντελώς πίσω, στην απλή τηλεφωνική γραμμή; Δεν καταργεί απλώς την συνδρομή σου στον πάροχο; Δεν υπάρχει κάποια επιλογή (π.χ. επικοινωνόντας με τον ΟΤΕ) να το κανονίσω αυτό;

Πρωτα ο παροχος θα σου κοψει τη συνδεση. Η γραμμη dsl ομως θα παραμεινει ενεργη για λιγες μερες, οποτε σε κεινο το μικρο διαστημα μπορεις να βαλεις επανω ενα ντεμο. Μετα θα κοψει και τη γραμμη ο οτε, και τοτε η γραμμη σου θα ειναι καθαρη για να βαλεις επανω αλλο παροχο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.