PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευχαριστημένοι από 2play...



fon
22-09-07, 20:47
Επειδή ψιλοβαρέθηκα να διαβάζω παράπονα και προβλήματα (κάτι που είναι αναπόφευκτο βέβαια, καθώς κάποιος που έιναι ευχαριστημένος δεν έχει και πολύ σοβαρούς λόγους να γράψει κάτι), και ψιλοεκνευρίστηκα από αυτούς που ζητάνε γερμανικές αούτομπαν όταν η πραγματικότητα είναι το πέταλο του μαλιακού (χμ, μ' άρεσε αυτό...), είπα, ας δούμε ρε παιδί μου πόσοι και γιατί είναι οι ευχαριστημένοι από το 2πλέη.

Προσωπικά, πριν το 2πλεη έδινα κατά μ.ο. 100 ευρά το δίμηνο σε τηλ. και ιντερνετ με ταχύτητα ντάουν ~70ΚB/s - στην 768 που είχα.
Τώρα, δίνω ~80 ευρά το δίμηνο σε τηλ. και ιντερνετ με ταχύτητα ντάουν ~800ΚB/s σε ώρες αιχμής.
***Τηλ προς κινητά γινόταν και θα γίνονται από κινητό λόγω ευκολίας - αλλά ούτως ή άλλως είναι ελάχιστα.

Λοιπόν: Μείωση 20% στο συνολικό κόστος με ταυτόχρονο υπερδεκαπλασιασμό ταχύτητας νετ... ε, θα ήμουν αχάριστος αν γκρίνιαζα κιόλας...

Καταλαβαίνω οτι πολλοί έχουν προβλήματα, αλλά υπάρχουν ακόμα περισσότεροι που δεν έχουν!
Και στο κάτω-κάτω, άμα έχεις πρόβλημα με κάποια εταιρία, πας σε μια άλλη (αυτό ισχύει κυρίως για Αθήνα και δευτερευόντως για Θεσ/νίκη - για σκεφτείτε και αυτούς που είναι στην επαρχία και δεν έχουν δυνατότητα επιλογής, τι να πούνε...).
Αυτό που δυσκολεύομαι να καταλάβω είναι η απαίτηση να έχουμε 2-3 ΜΒ/s 24/7, να απαιτούμε μονοψήφια ms όταν κάνουμε pings και άλλα σχετικά - κάτι που μου θυμίζει το "που πας ρε Καραμήτρο" και ασχετίλα με το τι εστί adsl και ιντερνετ.

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για το αν θεωρηθούν προσβλητικές κάποιες λέξεις/προτάσεις. Αλλά νισάφι πια με τη νεοπλουτίστικη αλαζονεία...
:whistle::whistle::whistle:

myhtical
23-09-07, 01:35
.........

+10000

andreasp
23-09-07, 03:05
Το 2play ως υπηρεσίας ειναι άψογη!
Η Forthnet, ως εξυπηρέτηση πελατών και οργάνωση, ειναι ΧΑΟΣ!

o_gayros
23-09-07, 03:28
Συγνώμη φίλε FON αλλά τι ακριβώς είναι αυτό που βρίσκεις παράλογο???
το να ζητάει ο κόσμος αυτά που του τάζουνε και πληρώνει???
δεν νομίζεις ότι ακούγεται "κάπως" αυτό?

έκανες τον κόπο να διαβάσεις κάποιο απο τα παράπονα αυτών των ανθρώπων,που κατά πως φαίνεται,δεν τους αφήνουν ούτε καν να ακυρώσουν και να συνεχίσουν με κάποιο άλλο πάροχο???

mookie
23-09-07, 03:30
Ναι ειμαι ευχαριστημενος. Γιατι καλυτερη ταχυτητα δεν γινετε σε αυτη την τιμη,εστω και αν ειναι μειωμενο απο οτι συχρονιζεσαι. Αλλα, ας βγει μια εταιρια με τετοια ταχυτητα και τιμη,και εχω φυγει με τη μια!!!Την εχω βαρεθει! Αλλα παλι καλα ποτε δεν ειχα σοβαρα προβληματα μαζι τους.

Αυτοι νομιζουν οτι θα μασαμε κουτοχορτο μια ζωη, αλλα δεν καταλαβαινουν οτι κανουν κακο στο κυρος του,και καποια μερα πολλοι θα ειναι αυτοι που θα τους γραψουν στα @@ τους.

lakislalakis
23-09-07, 09:53
Όταν πληρώνεις για κάτι, δεν θέλεις το κάτι άλλο. Και ΑΠΑΙΤΕΙΣ σεβασμό και υποστήριξη είτε δίνεις 1 ευρώ ή 100 το μήνα και το δίμηνο. Οι αρπαχτές που γίνονται σε αυτή τη χώρα είναι το κάτι άλλο. Αν θέλουν να γίνουν εταιρείες, να προσλάβουν κόσμο (θα βοηθήσουν και στην ανεργία) και όχι να κοιτάνε να μειώσουν τα λειτουργικά έξοδα για να χε@#!@$ στο τάληρο. Ο μέσος Έλληνας βγάζει 1000 ευρώ το μήνα και οι τηλεπικοινωνίες του τρώνε το 10% τουλάχιστον από τον μισθό του.

Δεν νομίζεις ότι θα πρεπε να λαμβάνει αυτό που πληρώνει???? Τι να κάνουμε? Μια ζωή είμαστε στερημένοι σαν χώρα σε τεχνολογικά θέματα, γιατί να μας την σπάνε και οι πάροχοι??? Έχουμε γίνει ηλεκτρολόγοι μηχανικοί από τότε που αγοράσαμε pc και βάλαμε dsl. Ουδέποτε είχαμε υποστήριξη και πάντα τελικά μόνοι μας την βρίσκαμε την άκρη.

Giannis61
23-09-07, 10:35
Όταν πληρώνεις για κάτι, δεν θέλεις το κάτι άλλο. Και ΑΠΑΙΤΕΙΣ σεβασμό και υποστήριξη είτε δίνεις 1 ευρώ ή 100 το μήνα και το δίμηνο. Οι αρπαχτές που γίνονται σε αυτή τη χώρα είναι το κάτι άλλο. Αν θέλουν να γίνουν εταιρείες, να προσλάβουν κόσμο (θα βοηθήσουν και στην ανεργία) και όχι να κοιτάνε να μειώσουν τα λειτουργικά έξοδα για να χε@#!@$ στο τάληρο. Ο μέσος Έλληνας βγάζει 1000 ευρώ το μήνα και οι τηλεπικοινωνίες του τρώνε το 10% τουλάχιστον από τον μισθό του.

Δεν νομίζεις ότι θα πρεπε να λαμβάνει αυτό που πληρώνει???? Τι να κάνουμε? Μια ζωή είμαστε στερημένοι σαν χώρα σε τεχνολογικά θέματα, γιατί να μας την σπάνε και οι πάροχοι??? Έχουμε γίνει ηλεκτρολόγοι μηχανικοί από τότε που αγοράσαμε pc και βάλαμε dsl. Ουδέποτε είχαμε υποστήριξη και πάντα τελικά μόνοι μας την βρίσκαμε την άκρη.

Συμφωνω απολυτα μιας και οι παροχοι σαν βασικο αρχικο συνθημα ειχαν (σε σχεση με τον ΟΤΕ οχι οτ ειναι καλυτερος)διαφορα δαφορετικη ποιοτητα υπηρεσιων:down::down: (ποιες υπηρεσιες;;;;;) καλυτερη σχεση με τον πελατη:down:
εμφανεις χρεωσεις (μονο σε ψιλα τα γραφουν) και νεες τεχνολογιες επενδυσεις (ολα μεσω του ΟΤΕ).Τι επενδυσαν και που; ποια ειναι τα ιδιοκτητα δικτυα που με προβλημα ΟΤΕ πεφτουν ολα.
Ζηταμε πολλα; Iσως αλλα θελαμε νεα νοοτροπια αντιμετωπιση και σχεση

slaughter
24-09-07, 12:14
Με 2play είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος !!!
Απο μεριάς internet παρότι οι ταχύτητες δεν είναι κ οι full ειναι αρκετές για να καλύψουν τις οικιακές ανάγκες μου.
κ σαφώς καλύτερες από το 1ΜΒ που είχα πριν. Το γεγονός της αποδέσμευσης από ΟΤΕ μείωσε σημαντικά το τηλεπικοινωνιακό μου κόστος !!!
Από μεριάς τηλεφωνίας τα πράγματα είναι καλά αλλά δεν έχει την αξιοπιστία του ΟΤΕ !!! πολλές φορές δεν μπορείς να πιάσεις γραμμή κ δεν έχει κ την καλύτερη ποιότητα. Ελπίζω με την πάροδο του χρόνου να βελτιωθούν τα πράγματα!!!
Όσον αφορά την εξυπηρέτηση πελατών κ γενικότερα την κατάσταση με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση η Forthnet είναι από τις χειρότερες στην αγορά !!!
Δεν ξέρω αν δεν προσλαμβάνουν κόσμο ή αν ο κόσμος αποφεύγει να δουλεύει σε κάτι τέτοια πόστα !!!!

georgy
24-09-07, 12:45
γεια σας κυριοι
Για την επικεφαληδα του FORUM:"Ευχαριστημένοι από 2play..." η απαντηση: "ουυυυυυυυυυυυυ!!!"
εγω ΔΥΣΤΗΧΩΣ ειμαι στον αλιμο και απ' οτι εμαθα ανηκω στο κομβο της Αργυρουπολης! Εχω βαλει 2play στο ιδιοκτητο τους, απο τους πρωτους. Εχω attn. down 50db!!!!!!!!!!! δια 13.8 = 3.6κλμ!!! Ποτε δεν κλειδωσα πανω απο 7Μbs. Ασ πουμε οκ! Οσο για τα 24Mbs? μονο αν αλλαξω σπιτι! Και το καλυτερο απο ολα, την τελευταια βδομαδα ειμαι χωρις τηλεφωνο, και το router μου κλειδωνει στα...........752kbs!!!!!!!!!!!!!!!! Απο την forthnet μετα απο απειρα τηλεφωνα? "Θα το κοιταξουν!" Υπαρχει καποιος απο εσας απο Αλιμο που ανηκει στον κομβο της Αργυρουπολης? εχει προβλημα το dsl του? HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPP!!!!!!!!!!

georgy
24-09-07, 14:35
Παιδια sorry! Λαθος μου! δεν ανηκω στον κομβο της αργυρουπολης αλλα της Ηλιουπολης!

slaughter
24-09-07, 17:07
Παιδια sorry! Λαθος μου! δεν ανηκω στον κομβο της αργυρουπολης αλλα της Ηλιουπολης!

Να μην σου προτείνω να κοιτάξεις τα καλώδια, τα φίλτρα σε όλα τα τηλέφωνα γιατι υποθέτω οτι τα έχεις κάνει έτσι .???
Το προβλημά σου είναι τέχνικο κ πρέπει να το δει το τμήμα της forthnet δυστυχώς. Υπομονή κ τηλέφωνα

PS κ εγώ Ηλιούπολη είμαι κ δεν έχω κανένα πρόβλημα προς το παρόν !!!:oneup:

georgy
24-09-07, 17:16
Εβγαλα την γραμμη του σπιτιου μου, και με laptop,router,filter και καλωδια στο χερι πηγα και βρηκα την αρχη της γραμμης απο τον ΟΤΕ. Αποτελεσμα? τα ιδια. Τινα κανουμε ? Υπομονη!!

xolloth
24-09-07, 17:25
εγω τι να πω!
εχω δηλωσει σε αλλο παρομοιο thread ,οτι ειμαι πολλα χρονια στην φορθνετ και ειδικα απο τοτε που εβαλα και το 2play,ειμαι υπερ-ευχαριστημενοs.
εχω καταφερει να εχω τιs μεγαλυτερεs ταχυτητεs που μπορουν να δωσουν τα 24mbps[εχω πιασει μεχρι 3,1ΜΒ/s]το εχω ποσταρει σε αλλο thread,καθολου σχεδον disconect,καλη τηλεφωνικη γραμμη και δεν ειχα προβληματα ωστε να χρειαστει να περνω τηλεφωνα στην φορθνετ για να κρινω την εξυπηρετηση πελατων.
μακαρι ολοι να εχουν την ιδια γραμμη με εμενα.

StRaT0S
24-09-07, 17:54
Ευχαριστημενος και εγω...
Σχετικα γρηγορη ενεργοποιηση, 2-3 φορες που πηρα cc δεν ειχα προβλημα και οσον αφορα την υπηρεσια
πολυ καλες ταχυτητες, καθολου αποσυνδεσεις και τηλεφωνια οκ. Αν σ'ολα αυτα βαλω και την αποδεσμευση απο το παγιο του οτε τοτε δεν πρεπει να μιλαω καθολου...
Σαφεστατα υπαρχουν ατομα με πολλα προβληματα αλλα πιστευω οτι καποια στιγμη θα γινουν η εξαιρεση στον κανονα. Μην ξεχναμε οτι ειμαστε beta testers...

hkf
24-09-07, 18:13
μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει;
μετά από συνεχή παράπονα προς τη Forthnet λόγω διακοπών στη σύνδεση μου ανέβασαν το noise margin από το 6 στο 10,5 (με att. 20,5) με αποτέλεσμα το CL110 να συγχρονίζει τώρα περίπου στα 21Μbts. Ωστόσο συνεχίζω να κατεβάζω από ftp με 60 ΚΒ/s. Το πρόβλημα εμφανίστηκε ξαφνικά πρίν από 5 μέρες ενώ μέχρι τότε με noise margin 6 κατέβαζα με 1200 ΚΒ/s από ftp. Μήπως φταίει κάτι άλλο; Έχω ψάξει εξονυχιστικά για ιούς και spyware στο PC χωρίς όμως αποτέλεσμα.

xolloth
24-09-07, 18:18
καθομαι και κανω απολογισμο.
πριν 6 μηνεs πληρωνα για τηλεφωνο ΟΤΕ 2χ60=120 ευρω διμηνια και 2048ταχυτητα 2χ40=80 ευρω διμηνια,συνολον 200 ευρω την διμηνια.
τωρα με 80 ευρω εχω καθαρισει .
αυτο λεγεται ευτυχια.
μακαρι να γινει και κανα τετοιο κολπο με την ΔΕΗ να μπορεσουμε να βρουμε την υγεια μαs.

thanasis38
24-09-07, 19:43
καθομαι και κανω απολογισμο.
πριν 6 μηνεs πληρωνα για τηλεφωνο ΟΤΕ 2χ60=120 ευρω διμηνια και 2048ταχυτητα 2χ40=80 ευρω διμηνια,συνολον 200 ευρω την διμηνια.
τωρα με 80 ευρω εχω καθαρισει .
αυτο λεγεται ευτυχια.
μακαρι να γινει και κανα τετοιο κολπο με την ΔΕΗ να μπορεσουμε να βρουμε την υγεια μαs.
σωστος!!! :oneup:

xolloth
24-09-07, 21:04
ρε thanasis που μενειs στον κορυδαλλο και εχειs μονο 11027/509;
εγω μενω πλατεια Δαβακη και εχω 21800/509.

durutti
24-09-07, 22:51
η ταχυτητα ειναι καλη φυσικα οχι 24..10 δυσκολα
τα προβληματα ειναι πολλα
η ποιοτητα κλησεων ψιλοχαλια
λοττο αν και ποτε θα ενεργοποιηθεις

οπως και στις αλλες εταιριες αν δεν κανω λαθος ολοι μενουν χωρις τηλ απο 1 εως ν μερες..

συμπερασμα

βαλτε adsl se llu και παλι αν δεν το χρειαζεστε για τη δουλεια σας και μπορειτε να περιμενετε και αφηστε μπας και η νεα μας κυβερνηση κυνηγησει και λιγο τις ιδιωτικες εταιριες και οχι μονο ΟΤΕ-ΔΕΗ..

thanasis38
24-09-07, 23:04
ρε thanasis που μενειs στον κορυδαλλο και εχειs μονο 11027/509;
εγω μενω πλατεια Δαβακη και εχω 21800/509.
νεαπολη νικαιας. ανηκω στο δημο νικαιας αλλα ειμαι στο dslam κορυδαλλου

xolloth
25-09-07, 07:17
εχει ο Κορυδαλλοs dslam;
μαλλον εννοειs τον ΟΤΕ στην Κονδυλη ετσι;
θα απεχειs γυρω στα 2000 μετρα για να μην εχειs μεγαλη τελικη.

agelos123
25-09-07, 14:38
Παιδια καλο απογευμα σε ολες και σε ολους:)
Απο την δικη μου προσωπικη εμπειρια απο τον Κολωνο τεινω να ...συμπαραταχθω με τους ευχαρισττημενους απο το double play.
Να εκανε και η forthnet και κανα πακετακι που να περιλαμβανει και απεριοριστη τηλεφωνια για τα διεθνη(ζωνη Ι), αυτο θα ηταν λουκουμι.
Αναριωτιεμαι αν το εχουνε σκεφτει, η δεν τους ενδιαφερει η μεταστανευση σε πιο υγιεινα,ισως,κλιματα οπως On ,vivodi κλπ.

Ευχαριστω για την φιλοξενια

Αγγελος

agelos123
25-09-07, 15:45
Και εγω ευχαριστημενος ειμαι,αλλα ας κανει και κανα πακετο με απεριοριστα διεθνη (ζωνη Ι) διοτι καποια στιγμη βλεπω να μεταναστευω στην On h στην Vivodi.

Aγγελος

@ ADSLgr.com All rights reserved.