PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρυθμίσεις σε Azureus,uTorrent για ιδιοκτητο της Forthnet



kostakis1978
23-09-07, 11:42
Παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθεια σας ώστε να κάνω τις ιδανικές ρυθμίσεις στο Azureus και το μTorrent, προκειμένου να εκμεταλλευτώ όσο το δυνατόν καλύτερα τη νέα σύνδεση στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet. Αυτό που ήδη έχω αλλάξει στο Azureus είναι η τιμή του MTU που από 1500 που ήταν στη σύνδεση 768 πήγε στο 1492. Ωστόσο δεν μπόρεσα να βρω από που αλλάζει αυτή η τιμή στο μTorrent (καμιά ιδέα;) Θα ήθελα τη βοήθειας σας κυρίως για τις σωστές ρυθμίσεις στις καρτέλες του Azureus "Διακομιστής" και "Μεταφορά" (μέγιστος αριθμός αποστολής, λήξης, συνδέσεως κτλ.). Τις ίδιες ρυθμίσεις θα ήθελα και στο μTorrent. Παρακάτω αναφέρω τα στοιχεία της σύνδεσης μου που μάλλον θα σας φανούν χρήσιμες και να κάνετε τις προτάσεις σας.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Line Rate upstream: 509 kbps
Line Rate downstream: 11192 kbps (υποτίθεται θα είχα 24Mbit, αλλά τρίχες!!!) -Κέντρο Ροστάν Θεσ/νίκη)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Router :USR9108A, version:3.04L.01.07 (17 Feb 2006) - Χρειάζεται να κάνω αναβάθμιση;
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SNR Margin: Downstream (8.1 db) - Upstream (20.4 db)
Attenuation: (31.5) (14.1)
Attainable Rate: 12.848 1325
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VPI/VCI: 8/35
ID: 1
Category: UBR
PPPoE: Forthnet
Interface name: PPP_8_35_1
Protocol: PPPoE
Encapsulation: LLC/SNAP
IGMP: Disabled
QoS: Disabled
VLAN ID: N/A
State: Enabled
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Παιδιά περιμένω τις προτάσεις σας

Ellas
25-09-07, 10:25
Καλησπεπρα

θελω καποιος να με βοηθειση.Εχω κατεβαση το BitComet και εχς Forthnet 2play δεν ξερω πωσ να το ρυθμησο για να μπωρο να κατεβαζω.Αν ξερει καποιος ασ μοθ πει!!!!!!! :)

tolis_01
25-09-07, 13:04
Λοιπον, πρωτα απ'ολα και οι δυο σας να ανοιξετε την πορτα του azureus/utorrent/bitcomet στο ρουτερ. Απο ταχυτητες εγω (bitcomet εχω) βαζω download: unlimited, uplad 25KB/s, αν και μερικοι μου ειπανε να χαμηλωσω το upload.
kostakis1978: Νομιζω οτι το utorrent ρυθμιζει αυτοματα το MTU (και το bitcomet).

mookie
25-09-07, 13:04
μολις εβαλα το utorrent,κατεβαζει χαλαρα στα 500ΚΒ/δευτερο το τorrent,καταφερα να το παω σταθερα στα 1.5ΜΒ/δευτ, με 4 torrents συχρονως, δεν ηθελε καμια ρυθμιση!

RASTAVIPER
25-09-07, 13:34
Λοιπον, πρωτα απ'ολα και οι δυο σας να ανοιξετε την πορτα του azureus/utorrent/bitcomet στο ρουτερ. Απο ταχυτητες εγω (bitcomet εχω) βαζω download: unlimited, uplad 25KB/s, αν και μερικοι μου ειπανε να χαμηλωσω το upload.
kostakis1978: Νομιζω οτι το utorrent ρυθμιζει αυτοματα το MTU (και το bitcomet).

Από ό,τι ξέρω το MTU δε πάει πάνω από 1492 και στο utorrent δε χρειάζεται να ρυθμίσεις κάτι για το MTU.
Για το utorrent και εγώ 25 βάζω στο upload.

miky_7
25-09-07, 14:31
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25165 κατατοπιστικοτατο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.