PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή modem/router



sstef
23-09-07, 11:54
Σκέφτομαι να βάλω Conn-x στα 768 και από ότι κατάλαβα μπορώ να διαλέξω ανάμεσα σε κάποια modem που προσφέρει ο ΟΤΕ. Έχω ένα υπολογιστή στο σπίτι και δεν υπάρχει πιθανότητα να πάρω και δεύτερο.Τώρα έχει μια προσφορά για ασύρματο modem ή εξωτερικό σκληρό δώρο.
Τι να διαλέξω το ασύρματο ή το σκληρό;
Τι προτείνεται ασύρματο ή ενσύρματο modem μιας και έχω είδη τηλεφωνική γραμή στον υπολογιστή και ποιο ανάμεσα σε αυτά που δίνει ο ΟΤΕ

deniSun
23-09-07, 12:58
Αν έχεις φορητό και θέλεις να το δουλεύεις μακριά από το router ή σε άλλο δωμάτιο προτιμάς το ασύρματο.
Αν έχεις σταθερό ή δεν θέλεις να μετακινείς το φορητό από το ένα δωμάτιο στο άλλο βάλε ενσύρματη σύνδεση.
Φυσικά και η ενσύρματη είναι ποιο αξιόπιστη και με λιγότερους κινδύνους.

lexusr
24-09-07, 16:13
αν δεν υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος (βλ φορητότητα μέσα στο σπίτι) προτίμησε την ενσύρματη σύνδεση με ethernet που και πιο σταθερή είναι και πιο γρήγορη.

ariadgr
25-09-07, 00:16
Τώρα έχει μια προσφορά για ασύρματο modem ή εξωτερικό σκληρό δώρο. Τι να διαλέξω το ασύρματο ή το σκληρό;

Speedtouch 585 να διαλέξεις. :oneup:

DimBoud
25-09-07, 21:12
Είχα modem (Sagem 800) και έτσι επέλεξα το ασύρματο Modem/Router ADSL2+ BAUDTEC PSTN.

Eρώτηση: Το συγκεκριμένο Modem/Router, λειτουργεί μόνο σαν ασύρματο, ή μπορώ να το λειτουργώ και ενσύρματα (με το καλώδιο); Είναι ίσως χαζή ερώτηση, αλλά δεν το έχω ξεκαθαρίσει..

esquellot
25-09-07, 22:05
Είχα modem (Sagem 800) και έτσι επέλεξα το ασύρματο Modem/Router ADSL2+ BAUDTEC PSTN.

Eρώτηση: Το συγκεκριμένο Modem/Router, λειτουργεί μόνο σαν ασύρματο, ή μπορώ να το λειτουργώ και ενσύρματα (με το καλώδιο); Είναι ίσως χαζή ερώτηση, αλλά δεν το έχω ξεκαθαρίσει..

Εδώ λειτουργεί ενσύρματα το εν λόγω router.

DimBoud
25-09-07, 22:12
Εδώ λειτουργεί ενσύρματα το εν λόγω router.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Το επόμενο ερώτημα πως θα βάλω ethernet είσοδο στο PC μου, καθως δεν έχει.. [edit]: OK πρεπει να βάλω κάρτα δικτύου 7-10€

Και άμα το λύσουμε κι αυτό, ακολουθεί άλλη: Πως μπορεί να εκμεταλευτεί ένα δεύτερος υπολογιστής (Mac/PC) το router (και όχι το ασύρματο που είναι προφανές) για να μπει στο Ιnternet;

esquellot
25-09-07, 22:29
Και άμα το λύσουμε κι αυτό, ακολουθεί άλλη: Πως μπορεί να εκμεταλευτεί ένα δεύτερος υπολογιστής (Mac/PC) το router (και όχι το ασύρματο που είναι προφανές) για να μπει στο Ιnternet;

Θα χρειαστείς καλώδιο ethernet που θα συνδέει το router στην είσοδο της κάρτας δικτύου του 2ου υπολογιστή. Εννοείται ότι θα σετάρεις και τη δικτύωση του 2ου υπολογιστή για να βλέπεις δίκτυο.

DimBoud
25-09-07, 22:37
Θα χρειαστείς καλώδιο ethernet που θα συνδέει το router στην είσοδο της κάρτας δικτύου του 2ου υπολογιστή. Εννοείται ότι θα σετάρεις και τη δικτύωση του 2ου υπολογιστή για να βλέπεις δίκτυο.
Aυτό συνεπάγεται ότι ο πρώτος υπολογιστής θα είναι ανοιχτός, έτσι; Αν θέλω απλώς να εκμεταλευτώ το Internet, απλά θα συνδέσω τον 2ο με το router (μέσω ethernet) και θα μπω με τον κωδικό/username που έχω στον πρώτο;

patrickdrd
26-09-07, 02:32
κ τα δυο δεν μπορείς να τα συνδέσεις με ethernet ώστε να μην χρειάζεται να είναι κανένα από τα δυο ανοικτό;

lexusr
26-09-07, 09:41
συνδεόμενος με ethernet/wireless δε χρειάζεται να έχεις κανέναν υπολογιστή ανοιχτό για να έχει ο άλλος internet.

deniSun
26-09-07, 09:54
Τα πράγματα είναι απλά.
Το συγκεκριμένο router διαθέτει 1 ethernet και 1 ασύρματη θύρα.
Αυτό σημαίνει ότι συνδέεις όσους ΗΥ θέλεις ασύρματα.
Για ενσύρματα μπορείς να συνδέσεις μόνο 1 ΗΥ απευθείας στην θύρα του ή περισσότερους μέσω switch.
Μπορείς να κάνεις συνδιασμό αυτών.
Δηλαδή και ασύρματη δικτύωση και ενσύρματη.
Σε όλες τις περιπτώσεις δεν απαιτείται να βρίσκεται κάποιος ΗΥ ανοικτός ώστε να έχει πρόσβαση ο άλλος.
Ο router θα είναι μονίμως συνδεδεμένος ανεξάρτητα αν είναι ανοικτοί ή όχι οι ΗΥ.

DimBoud
26-09-07, 10:56
OK, το κατάλαβα.. Βy the way, το συγκεκριμένο router έχει 4 εξόδους ethrnet.

deniSun
26-09-07, 11:07
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=69192

lamesaint
26-09-07, 11:09
Speedtouch 585 να διαλέξεις. :oneup:

+1 και από μένα (μην σου πώ και +10):):);)

hemlock
26-09-07, 11:14
OK, το κατάλαβα.. Βy the way, το συγκεκριμένο router έχει 4 εξόδους ethrnet.
Να συμπληρωσω εγω...
Εδω θα δεις πως συνδεονται σε ενσυρματο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=12670)δικτυο πολλοι υπολογιστες (αν ακολουθησεις κατι τετοιο)...
Και εδω πως θα προστατεψεις (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=78196#content_start)το ασυρματο σου δικτυο (αν το κανεις με αυτο τον τροπο)...

@ ADSLgr.com All rights reserved.