PDA

Επιστροφή στο Forum : WAG354G και Wireless



Troten
23-09-07, 12:34
Έχω το προαναφερθέν router και του έχω βάλει μια απλή κεραία omni-directional μικρή. Αναρωτιόμουν, αν θα βελτιωνόταν το σήμα με μία τέτοια http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616336 ή τέτοια λύση http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616077 . Και αν ναι, ποια από τις δύο θα προτείνατε; Ευχαριστώ

secjournalist
23-09-07, 16:43
Αν έχεις την δυνατότητα να πάρεις απο εξωτερικό ρίξε και μία ματιά στο ebay γιατί πριν λίγο καιρό πήρα μια omni 9dbi στα 14€ με τα μεταφορικά.;)

haHa
23-09-07, 16:47
Επισης ισως να ηταν πιο λογικο να βαλεις μια directional κεραια στο pc σου.Θα εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα.
Bεβαια αν μιλαμε για φορητο ,αυτο δε γινεται.

Παντως εγω στο ιδιο ρουτερ εβαλα μια κεραια omni directional 5 dbi και δεν ειδα ιδιαιτερη διαφορα.Αντιθετα οταν εβαλα directional κεραια στο pc το σημα βελτιωθηκε κατα πολυ.
Ισως να οφειλεται στη διαταξη του χωρου.

Troten
23-09-07, 17:06
Εγώ,βασικά,έχω το router στο δωματιό μου και θέλω την κεραία για να έχει καλύτερο σήμα στο σαλόνι. Γενικά, τι πρέπει να προσέχω όταν κοιτάω για κεραία;

haHa
23-09-07, 17:14
Aν θελεις για ενα μονο χωρο κυριως καλυτερο σημα(στους υπολοιπους θα παραμεινει στα ιδια επιπεδα),τοτε οσο περιεργο και αν σου φαινεται μπορεις να παρεις κατευθυνομενη κεραια!

Θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα.

Troten
23-09-07, 17:50
Εμ,δε μου φαίνεται περίεργο...Όπως και να'χει, θα ήθελα να ξέρω τι να κοιτάω όταν θέλω να διαλέξω κεραία. dbi κτλ

haHa
24-09-07, 11:14
Τωρα ειδα τα λινκς και οτι και εσυ σκεφτεσαι για directional κεραια.
Εγω εχω μια παρομοια με τη level one και ειναι αριστη.

Αντιθετα με μια απλη omni δεν ειδα διαφορα.
Φανταζομαι και εσυ με την omni που εχεις δε θα εχεις δει εμφανη διαφορα απο πριν που δεν την ειχες.

Troten
24-09-07, 11:16
Ε,ναι. Καμία ιδιαίτερη διαφορά. Για τα μάτια του κόσμου είναι εκεί:p

haHa
24-09-07, 12:15
Oποτε πας για τη level one!

Το pc που σε ενδιαφερει να εχει καλυτερο σημα ειναι φορητος ή desktop???



Y.Γ.:Πριν ειπα οτι θα σου φαινεται περιεργο οτι προτεινω directional κεραια σε ρουτερ.
Με το "περιεργο" εννοουσα οτι δε συνηθιζεται directional κεραια σε ρουτερ ,αλλα omni. Directional κεραιες βαζεις κυριως στα pc.
Στην περιπτωση σου ομως(και στη δικια μου, που δε μας ενδιαφερει καλυτερο σημα προς ολες τις κατευθυνσεις αλλα προς συγκεκριμενη) μπορεις να βαλεις directional και στο ρουτερ.
Τελος , καμμια φορα αυτα τα wag354 εχουν προβληματακια με το σημα τους ,οποτε μπορε και παλι να μην βελτιωθει πολυ η κατασταση.

Troten
24-09-07, 16:40
Για τον φορητό με ενδιαφέρει. Ο σταθερός έχει το router μέσω ethernet...

@ ADSLgr.com All rights reserved.