PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 2play στον Αλιμο?



infer0s
23-09-07, 13:49
Γεια σε ολους,απο την αρχη του καλοκαιριου σκεφτομαι να αλλαξω παροχο και να φυγω απο τον ΟΤΕ λογο των ακριβων τιμων και προσπαθω να βρω ποια εταιρια εχει τις πιο μεγαλες ταχυτητες στην περιοχη μου.Αρχικα σκεφτηκα τηνα ΟΝ και εγραψα και αντιστοιχο Ποστ στο Φορουμ κια καταλαβα οτι δε με συμφερει καθολου για την περιοχη μου και μετα ακοθσα απο ενα γνωστο οτι δεν μπορουσε να τη χρησιμοποιησει για π2π λογο κλειδομενων πυλων πραγμα που κανει την εταιρια αχρηστη επιλογη για εμενα.Απο την αλλη στο σιτε τησ 4νετ λεει οτι εχει ιδιοκτητο δικτυο στην περιοχη κσι λογικα θα πρεπει να ειναι γυρο στα 10μβ(για 24 μου φενεται ονειρο) και παραπανω,ειχα δει στο φορουμ για τις καθυστερησεις και ειχα ξενερωσει αλλα ενα φιλαρακι που ειχε κανει αιτηση πηρε ειδοποιηση οτι στις αρχεσ οκτωμβρη θα αρχισει να του λειτουργει.Οποτε η αποριες μου ειναι

1)εχει οντως καενας σας απο την περιοχη του Αλιμου 4Νετ 2πλαυ και ειναι ονως σε ιδιοκτιητο δικτυο (ταχυτητα πανω απο 2 η 4μβ)?

2)εγω εχω conex adsl over isdn δημιοθργει προβλημα αυτο?

3)το conex ειναι με μηνιαια συνδρομη εδω και χρονια οχι σθμβολαι ο για 6μηνο η χρονο,μεχρι να γινει η μεταφορα απο οτε σε 4Νετ θα εχω internet,το χρειαζομαι και για επαγγελματικους σκοπους και πρεπει να συνδεομαι καθημεριμα με adsl?

4)αν κανω αιτηση αυτη την εβδομαδα ποσο καιρο κανει η 4νετ μεχρι να ενεργοποιηθει?

5)ποιος ειναι ο κλαυτερος τροπος για νακναω αιτηση?απο τηλεφωνο,απο ιντερνετ,η να παω σε αυτους απευθειας?

Ευχαριστω!;)

gdscream
23-09-07, 14:19
Νομίζω ότι επειδή έχεις isdn θα πας μέσω shared LLU με 21,5 το μήνα για το ιντερνετ, διατηρώντας το πάγιο του ΟΤΕ για τα τηλέφωνα. Αν θες να απαλλάγεις τελειως από τπ παγιο ΟΤε (Full LLU) ,πρεπει να κανεις μετατροπή από isdn σε pstn.

Τις αιτήσεις την στελνεις έιτε με ταχυδρομείο είτε τις κάνεις εσύ ο ίδιος στα γραφεία τους. Εγω που τα εστειλα μέσω ελτα στις 6/8 με καταχωρίσανε στα συστηματά τους 28/8 αλλα είχε προκυψει αργια (15 αυγουστος κτλ)
13/9 ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία

cuper
23-09-07, 16:14
2) Η γραμμή θα μετατραπεί αυτόματα σε PSTN την ημέρα που θα ενεργοποιηθείς στο 2Play. Δεν χρειάζεται να προβείς σε καμιά ενέργεια εσύ, παρά μόνο δηλώσεις ότι έχεις ISDN στην αίτηση ενεργοποίησης.

3) Τηλέφωνο και internet θα διακοπούν από λίγες ώρες μέχρι 1-2 μέρες. Αλλά εφόσον τα χρησιμοποιείς επαγγελματικά μήπως να περιμένεις μερικούς μήνες ακόμα, ώστε να φύγει το "μπούγιο" και να στρώσουν δίκτυο, εξυπηρέτηση πελατών κτλ; Εκτός και αν έχεις και δεύτερη γραμμή οπότε ενεργοποιείς εκεί το 2Play.

4) 1 μήνα minimum. 1,5-3 μήνες μ.ο.

5) Απ' ευθείας. Χωρίς να σημαίνει ότι και με τους άλλους θα αντιμετωπίσεις ιδιαίτερο πρόβλημα.

infer0s
23-09-07, 17:29
Οταν λετε οτι δεν θα εχω ιντερνετ 1-2 μερες εννοεις συνολικαμεχρι να γινει η γραμμη 2πλαυ η οτι καθε εβδομαδα δε θα εχω συνδεση 1-2 μερες και καθημερινα καποιες ωρες,γιατι αν μιλαμε για μονο μερικες ωρες την εβδομαδα και 2-3 μερες καθε μηνα παλευετε το θεμα.Εγω θελω να μαθω αν θα υπαρχρι θεμα ναμην εχω καθολυο ιντερνετ για μαι ολκληρη εβδομαδα η για πανω απο 6 ωρεσ την ημερα.

infer0s
24-09-07, 15:06
plz,αμα γνωριζει καποιος καθε ποσο δεν εχεις ιντερνετ και αναυτο συμβαινει συνεχομενα οσο περιμενηνα γινει η μετατροπη απο connex και ΟΤΕ σε forthnet2play ας μου πει γιαιτ να δεν ειναι κατι που γινετε συχνα με ενδιαφερει να προχωρησω αμεσα στην ατιτηση στην 4νετ!

cuper
24-09-07, 18:37
Είπαμε.
Την ημέρα που θα συνδεθείς στο 2Play, θα διακοπεί το τηλέφωνο και το adsl που έχεις τώρα. Η διακοπή θα είναι από ολιγόωρη έως διήμερη.

Το άλλο που ρωτάς "κάθε πότε/πόσο θα έχω/δε θα έχω internet, συνεχόμενα/επαναλαμβανόμενα" είναι λίγο, πώς να το πω, υπερβολικό;
Άλλοι έχουν πρόβλημα τις πρώτες μέρες με πολλούς αποσυγχρονισμούς, που μετά διορθώνεται. Άλλοι έχουν μόνιμο πρόβλημα και δεν μπορούν να πιάσουν γραμμή στο τηλεφωνικό κέντρο να βρουν τι φταίει. Άλλοι διαμαρτύρονται γιατί δεν πιάνουν 24 αλλά 18 ή 15 και βρίζουν την Forthnet γιατί τους κορόιδεψε. Άλλοι πάλι είναι απόλυτα ικανοποιημένοι.
Με άλλα λόγια, δεν ξέρω να σου απαντήσω αν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα ή όχι, στην αρχή ή στην πορεία.

Αλλά στο ξαναλέω, εφόσον το χρησιμοποιείς επαγγελματικά, μην το ρισκάρεις. Μείνε στα σίγουρα στον ΟΤΕ, τουλάχιστον μέχρι να στρώσει η κατάσταση με τα ιδιόκτητα και κάτι τέτοιο θα συμβεί, υποθέτω σε λίγους μήνες μόλις τελειώσει η φρενίτιδα-μπούγιο.

Δηλαδή πριν αποφασίσεις το αν θα κάνεις ή όχι την αίτηση σκέψου:
1) Από την μία, το πραγματικά χαμηλό κόστος και εντυπωσιακή ταχύτητα που σου υπόσχονται και όντως μπορεί να απολαύσεις
και 2) Την πιθανότητα να αντιμετωπίσεις προβλήματα όσον αφορά τον χρόνο αναμονής για την ενεργοποίηση ή την προβληματική λειτουργία της υπηρεσίας στην αρχή, καθώς και πόσο ψηλά βάζεις τον πήχη σαν πελάτης βλέποντας και τι γίνεται γύρω σου (και διαβάζοντας ταυτόχρονα το forum αυτό)

Αυτά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.