PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαράδεκτη(?) η πολιτική ανανέωσης συνδρομής ~ Τι να κάνω;;;



Σελίδες : [1] 2 3

georgep800
23-09-07, 18:03
Είμαι εδώ και δύο χρόνια είμαι συνδρομητής στην Vivodi. Η συνδρομή ξεκίνησε απο ένα DSLcube και συνεχίστηκε με προπληρωμή αρχικά εξάμηνης συνδρομής και στην συνέχεια δωδεκάμηνης(για ταχύτητα 2Μbps).
Η σύνδεση μου λήγει τον άλλο μήνα και όπως ενημερώθηκα απο την Vivodi, δεν υπάρχει η δυνατότητα προπληρωμής συνδρομής. Μου δίνουν την δυνατότητα να επιλέξω κάποιο απο τα προγράμματα Τelefonet, Maxx 10, κτλ, τα οποία δεν με ενδιαφέρουν. Η μόνη λύση είναι να μεταφερθώ σε αορίστου. Το θέμα είναι το εξής. Όλους τους προηγούμενους μήνες η μηνιαία χρέωση ανερχόταν στα 21 ευρώ(λόγο του προπληρωμένου πακέτου), ενώ τώρα θα είναι 39 ευρώ με το αορίστου.
Μου φαίνεται απαράδεκτο να μην μπορώ να προπληρώσω, όπως επίσης βρίσκω υπερβολικά την χρέωση που θα έχω με το αορίστου, σε σύγκριση πάντα με τις τωρινές χρεώσεις.

Έχω λοιπόν ορισμένες απορίες.
α) Τι προτείνεται να κάνω; Να μεταβώ σε αορίστου με αυτήν την χρέωση(39 ευρώ για 2 Mbps);
β) Σε άλλες εταιρίες, στην αντίστοιχη κατηγορία, οι χρεώσεις είναι πάνω κάτω οι ίδιες;
γ) Υπάρχει η δυνατότητα διακοπής απο την Vivodi, όχι όμως και αποδέσμευσης της γραμμής απο τον ΟΤΕ(μιας και δεν γίνεται να μείνω χωρίς internet);

Οποιαδήποτε βοήθεια θα μου ήταν πολύ χρήσιμη!:)

deniSun
23-09-07, 18:09
Αυτή η αλλαγή με τα προπληρωμένα έχει γίνει εδώ και καιρό.
Υποστηρίζει η περιοχή σου κάποιο ιδίοκτητο.
Στα ιδιόκτητα οι τιμές είναι χαμηλότερες σε σχέση με τα Μb που σου δίνουν.
Με 40ε η forthnet σε δίνει 2Play.
Αν δεν έχεις πρόβλημα πάνε με 20-21ε σε 1Μ.
Μπορείς να πας σε άλλο πάροχο χωρίς να διακοπεί η σύνδεσή σου και να μείνεις χωρίς δίκτυο.

Abades
23-09-07, 18:12
Είμαι εδώ και δύο χρόνια είμαι συνδρομητής στην Vivodi. Η συνδρομή ξεκίνησε απο ένα DSLcube και συνεχίστηκε με προπληρωμή αρχικά εξάμηνης συνδρομής και στην συνέχεια δωδεκάμηνης(για ταχύτητα 2Μbps).
Η σύνδεση μου λήγει τον άλλο μήνα και όπως ενημερώθηκα απο την Vivodi, δεν υπάρχει η δυνατότητα προπληρωμής συνδρομής. Μου δίνουν την δυνατότητα να επιλέξω κάποιο απο τα προγράμματα Τelefonet, Maxx 10, κτλ, τα οποία δεν με ενδιαφέρουν. Η μόνη λύση είναι να μεταφερθώ σε αορίστου. Το θέμα είναι το εξής. Όλους τους προηγούμενους μήνες η μηνιαία χρέωση ανερχόταν στα 21 ευρώ(λόγο του προπληρωμένου πακέτου), ενώ τώρα θα είναι 39 ευρώ με το αορίστου.
Μου φαίνεται απαράδεκτο να μην μπορώ να προπληρώσω, όπως επίσης βρίσκω υπερβολικά την χρέωση που θα έχω με το αορίστου, σε σύγκριση πάντα με τις τωρινές χρεώσεις.

Έχω λοιπόν ορισμένες απορίες.
α) Τι προτείνεται να κάνω; Να μεταβώ σε αορίστου με αυτήν την χρέωση(39 ευρώ για 2 Mbps);
β) Σε άλλες εταιρίες, στην αντίστοιχη κατηγορία, οι χρεώσεις είναι πάνω κάτω οι ίδιες;
γ) Υπάρχει η δυνατότητα διακοπής απο την Vivodi, όχι όμως και αποδέσμευσης της γραμμής απο τον ΟΤΕ(μιας και δεν γίνεται να μείνω χωρίς internet);

Οποιαδήποτε βοήθεια θα μου ήταν πολύ χρήσιμη!:)

2048/256Kbps € 29.00 και όχι 39.... Τώρα αν θεωρείς ασύμφορο να πας στα 10Mbps με 25 ευρώ.... τι να πω;;;;
Βέβαια δεν δίνεις στοιχεία για την τωρινή σου σύνδεση. Τι έχεις ΑΡΥΣ λιανική; Γιατί σ' αυτή την περίπτωση πληρώνεις και την dsl access. Οπότε σε συμφέρει να μεταφερθείς σε shared llu.

deniSun
23-09-07, 18:14
2048/256Kbps € 29.00 και όχι 39.... Τώρα αν θεωρείς ασύμφορο να πας στα 10Mbps με 25 ευρώ.... τι να πω;;;;

Ενημερωτικά:
2Play forthnet soho έως 24Mbps 24.90ε ;)

Abades
23-09-07, 18:19
Ναι, αλλά forthnet????? Ε όχι!!!!!!

thestria
23-09-07, 18:24
Κάτι δεν μας λες καλά με τα λεφτά που σου λένε να πληρώσεις. Μπορείς να το δεις;

deniSun
23-09-07, 18:24
vivodi ήμουν και έφυγα πετώντας.
Για την vivodi έχω την χειρότερη άποψη:
από θέμα δικτύου, εξυπηρέτησης κλπ
Τέλος πάντων προσωπική άποψη.
Στην Αθήνα μπορεί να τα πάει καλά αλλά στην Θεσ/νίκη έχει μαύρα χάλια.
Πραγματικά ανύπαρκτη. :down:

georgep800
23-09-07, 18:38
Αυτή η αλλαγή με τα προπληρωμένα έχει γίνει εδώ και καιρό.
Υποστηρίζει η περιοχή σου κάποιο ιδίοκτητο.
Στα ιδιόκτητα οι τιμές είναι χαμηλότερες σε σχέση με τα Μb που σου δίνουν.
Με 40ε η forthnet σε δίνει 2Play.
Αν δεν έχεις πρόβλημα πάνε με 20-21ε σε 1Μ.
Μπορείς να πας σε άλλο πάροχο χωρίς να διακοπεί η σύνδεσή σου και να μείνεις χωρίς δίκτυο.

Δυστυχώς εδώ στην Κρήτη η Vivodi δεν έχει ιδιόκτητα.
Για χαμηλότερη ταχύτητα που αναφέρεις δεν το συζητώ, για μεγαλύτερη γιατί όχι...

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις για την διακοπή της σύνδεσης, χωρίς την διακοπή του δικτύου!! Για να καταλάβω όμως, αυτήν την στιγμή η γραμμή δεν είναι στην κυριότητα της Vovodi; Εγώ με κάποιο τρόπο δεν την έχω εξουσιοδοτήσει και στον ΟΤΕ φαίνεται μόνο η Vivodi και όχι εγώ; Έτσι δεν είναι; Οπότε μπορεί να γίνει απλά και γρήορα μια τέτοια αλλαγή χωρίς να μείνω χωρίς δύκτυο;


2048/256Kbps € 29.00 και όχι 39.... Τώρα αν θεωρείς ασύμφορο να πας στα 10Mbps με 25 ευρώ.... τι να πω;;;;
Βέβαια δεν δίνεις στοιχεία για την τωρινή σου σύνδεση. Τι έχεις ΑΡΥΣ λιανική; Γιατί σ' αυτή την περίπτωση πληρώνεις και την dsl access. Οπότε σε συμφέρει να μεταφερθείς σε shared llu.

Μόλις πριν λίγο μιλούσα με τα κεντρικά(13880) και μου είπαν 39 ευρώ και όχι 29! Επίσης μου είπαν ότι μπορώ να πάω και στα 8 Mbps με τιμή 43 ευρώ! Γιατί τόση διαφορά στις τιμές που αναφέρεις;
Η σύνδεση που έχω είναι αυτή που αποκτάς με το DSLcube. Αν θέλεις να αναφαίρω και κάτι άλλο για την σύνδεση, πες μου που θα το δώ...:redface:


Ενημερωτικά:
2Play forthnet soho έως 24Mbps 24.90ε ;)

Αυτό και αν είναι ενδιαφέρον!

georgep800
23-09-07, 18:40
Κάτι δεν μας λες καλά με τα λεφτά που σου λένε να πληρώσεις. Μπορείς να το δεις;

Ναι, όπως αναφαίρω και στο προηγούμενο μήνυμα αυτό παρατηρώ!! Αυτές τις τιμές μου είπαν απο τα κεντρικά!! Τι συμβαίνει;;:hmm:

Abades
23-09-07, 18:45
Ναι, όπως αναφαίρω και στο προηγούμενο μήνυμα αυτό παρατηρώ!! Αυτές τις τιμές μου είπαν απο τα κεντρικά!! Τι συμβαίνει;;:hmm:

Είσαι Κρήτη, ήσουν σε shared llu και λόγω της διακοπής των κόμβων πρέπει να πας σε ΑΡΥΣ; Τα ρωτάω αυτά για να καταλάβω. Τα προγράμματα ΑΡΥΣ είναι σχετικά πιό ακριβά το ΜΑΧΧ4 κοστίζει 34,90 και το ΜΑΧΧ8 43,90. Είναι κάπως τσιμπημένα. Πάντως αν ήσουν ΑΡΥΣ λιανική οπότε μιλάμε για τα 39 ευρώ στα 2048 είναι καλύτερα να πας στα 4 με 34 ευρώ... Η άλλη σου επιλογή είναι να αλλάξεις πάροχο.

deniSun
23-09-07, 18:45
Δυστυχώς εδώ στην Κρήτη η Vivodi δεν έχει ιδιόκτητα.
Για χαμηλότερη ταχύτητα που αναφέρεις δεν το συζητώ, για μεγαλύτερη γιατί όχι...

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις για την διακοπή της σύνδεσης, χωρίς την διακοπή του δικτύου!! Για να καταλάβω όμως, αυτήν την στιγμή η γραμμή δεν είναι στην κυριότητα της Vovodi; Εγώ με κάποιο τρόπο δεν την έχω εξουσιοδοτήσει και στον ΟΤΕ φαίνεται μόνο η Vivodi και όχι εγώ; Έτσι δεν είναι; Οπότε μπορεί να γίνει απλά και γρήορα μια τέτοια αλλαγή χωρίς να μείνω χωρίς δύκτυο;

Η σύνδεση που έχω είναι αυτή που αποκτάς με το DSLcube. Αν θέλεις να αναφαίρω και κάτι άλλο για την σύνδεση, πες μου που θα το δώ...:redface:


Σύμφωνα με τον νέο RUO μπορείς να μεταφερθείς σε όποια εταιρεία θέλεις χωρίς να χρειάζεται να διακοπείς και να μείνεις χωρίς δίκτυο.
Εξουσιοδοτείς την νέα εταιρεία μέσω της αίτησης που κάνεις για να προβεί σε όλες τις ενέργειες για διακοπή της γραμμής σου και μεταφορά στο νέο δίκτυο χωρίς να μείνεις εκτός για πάνω από 1 μέρα.
Από dslcube σε αορίστου πηγαίνεις μέσω ΑΡΥΣ με 25ε τον μήνα για 1Μb.
Ρώτα τους από που πρωκύπτουν οι τιμές που σου λένε και γιατί δεν αναγράφονται αυτά τα νούμερα πουθενά στον τιμοκατάλογό τους.
http://www.vivodi.gr/site/content.php?sel=125
Μην δεχτείς σε καμιά περίπτωση να πληρώσεις χρήματα που δεν αναφέρονται στον τιμοκατάλογό τους γιατί θα μπλέξεις.

deniSun
23-09-07, 18:46
Είσαι Κρήτη, ήσουν σε shared llu και λόγω της διακοπής των κόμβων πρέπει να πας σε ΑΡΥΣ; Τα ρωτάω αυτά για να καταλάβω. Τα προγράμματα ΑΡΥΣ είναι σχετικά πιό ακριβά το ΜΑΧΧ4 κοστίζει 34,90 και το ΜΑΧΧ8 43,90. Είναι κάπως τσιμπημένα. Πάντως αν ήσουν ΑΡΥΣ λιανική οπότε μιλάμε για τα 39 ευρώ στα 2048 είναι καλύτερα να πας στα 4 με 34 ευρώ... Η άλλη σου επιλογή είναι να αλλάξεις πάροχο.

Κάτι με θυμίζει αυτό. :whistle:
Και ύστερα λες για την forthnet :lol:

Acer
23-09-07, 18:47
Όλους τους προηγούμενους μήνες η μηνιαία χρέωση ανερχόταν στα 21 ευρώ (λόγο του προπληρωμένου πακέτου)
ε, τωρα θα βαλεις αλλα 4 ευρω/μηνα (ενας καφες !) και θα εχεις 10 mbits αντι για 2 !! Ικανοποιημενος ??!! ;)




sorry :redface: (double post απο κολλημα του browser)




.

Acer
23-09-07, 18:50
Όλους τους προηγούμενους μήνες η μηνιαία χρέωση ανερχόταν στα 21 ευρώ (λόγο του προπληρωμένου πακέτου)

ε, τωρα θα βαλεις αλλα 4 ευρω/μηνα (ενας καφες !) και θα εχεις 10 mbits αντι για 2 !! Ικανοποιημενος ??!! :wink:

deniSun
23-09-07, 18:52
[quote=georgep800;1445823]Όλους τους προηγούμενους μήνες η μηνιαία χρέωση ανερχόταν στα 21 ευρώ (λόγο του προπληρωμένου πακέτου)/quote]
ε, τωρα θα βαλεις αλλα 4 ευρω/μηνα (ενας καφες !) και θα εχεις 10 mbits αντι για 2 !! Ικανοποιημενος ??!! ;)

21ε πλήρωνε και τον ζητάνε 39ε.

Abades
23-09-07, 18:55
http://www.vivodi.gr/site/content.php?sel=125
Μην δεχτείς σε καμιά περίπτωση να πληρώσεις χρήματα που δεν αναφέρονται στον τιμοκατάλογό τους γιατί θα μπλέξεις.
Ο τιμοκατάλογος που αναφέρεις ισχύει για ενεργοποιήσεις από 21/5 και μετά... Έχει ξαναγίνει αυτή η συζήτηση, καθώς επίσης έχω πει πάρα πολλές φορές γιατί ΕΓΩ είμαι κατά της Forthnet. Η δική μου άποψη δεν δεσμεύει σε καμία περίπτωση κανέναν να την δεχτεί ως σωστή. (Μήπως πρέπει να αρχίσω να βάζω αστερίσκους στις προτάσεις μου για να τις διευκρινίζω?)

Acer
23-09-07, 18:59
21ε πλήρωνε και τον ζητάνε 39ε.

ε, να παει σε max10 με 25 ευρω ...

deniSun
23-09-07, 19:10
Ο τιμοκατάλογος που αναφέρεις ισχύει για ενεργοποιήσεις από 21/5 και μετά... Έχει ξαναγίνει αυτή η συζήτηση, καθώς επίσης έχω πει πάρα πολλές φορές γιατί ΕΓΩ είμαι κατά της Forthnet. Η δική μου άποψη δεν δεσμεύει σε καμία περίπτωση κανέναν να την δεχτεί ως σωστή. (Μήπως πρέπει να αρχίσω να βάζω αστερίσκους στις προτάσεις μου για να τις διευκρινίζω?)

Δεν σε λογοκρίνει κανένας.
Ούτε χρειάζεται να βάζεις αστεράκια κλπ.
Καταλαβαίνουμε τι θέλεις να πεις και η άποψή σου είναι σεβαστή όπως όλων εδώ μέσα.
Μην αρπάζεσαι.
Το ότι οι τιμοκατάλογοι τις vivodi είναι διαφορετικοί για τους χρήστες (ανάλογα με τις ενεργοποιήσεις) είναι ένας ακόμα λόγος που με κάνει να απεχθάνομαι αυτή την εταιρεία.
Γι' αυτό και στο λογιστήριό τους επικρατεί το απόλυτο χάος.
7 μήνες μετά την λήξη του πακέτου δεν μου είχε έρθει ούτε ένας λογαριασμός.
Ούτε ενημερωτικό mail για το αν θέλω να προχωρήσω σε αορίστου (το στέλνουν σε όλους πριν λήξει το πακέτο τους).
Για τέτοια χάλια.
Μην αναφέρω τα κυριότερα προβλήματα με το δίκτυό τους γιατί θα πάει αλλού η συζήτηση.

deniSun
23-09-07, 19:11
ε, να παει σε max10 με 25 ευρω ...

Η τιμή αυτή είναι για το ιδιόκτητο.
Απ' ότι κατάλαβα ο φίλος είναι σε ΑΡΥΣ.

georgep800
23-09-07, 19:14
Λοιπόν πήρα ξανά στην Vivodi και τα πράγματα έχουν ως εξής. Αυτήν την στιγμή είμαι σε ΑΡΥΣ και αν κατάλαβα καλά το Shared LLU και Full LLU το αποκτάς όταν είσαι στο ιδιόκτητο της Vivodi. Εδώ η Vividi δεν είχε ποτέ ούτε έχει ιδιόκτητο, οπότε δεν είμουν ποτέ σε Shared LLU. Επίσης μου είπαν ότι η Vivodi σαν εταιρία δεν προσφέρει τα 2Mbps εξηγώντας γιατί προκύπτουν τα 39 ευρώ.



ε, τωρα θα βαλεις αλλα 4 ευρω/μηνα (ενας καφες !) και θα εχεις 10 mbits αντι για 2 !! Ικανοποιημενος ??!! :wink:

Ικανοποιημένος!! Σε ποια εταιρία αναφέρεσαι;


ε, να παει σε max10 με 25 ευρω ...

Απ' ότι κατάλαβα αυτό δεν γίνεται... μιας και είναι μόνο για Shared LLU...

deniSun
23-09-07, 19:18
Λοιπόν πήρα ξανά στην Vivodi και τα πράγματα έχουν ως εξής. Αυτήν την στιγμή είμαι σε ΑΡΥΣ και αν κατάλαβα καλά το Shared LLU και Full LLU το αποκτάς όταν είσαι στο ιδιόκτητο της Vivodi. Εδώ η Vividi δεν είχε ποτέ ούτε έχει ιδιόκτητο, οπότε δεν είμουν ποτέ σε Shared LLU. Επίσης μου είπαν ότι η Vivodi σαν εταιρία δεν προσφέρει τα 2Mbps εξηγώντας γιατί προκύπτουν τα 39 ευρώ.


Οπότε εμμέσως τον εξωθούν να πάει στο πακέτο που αυτοί θέλουν με τις χρεώσεις που αυτοί θέλουν.
Το έχω ξανακούσει το κολπάκι.
Έχουν μεγάλη εμπειρία και ταλέντο στην εξαπάταση των πελατών τελικά.

georgep800
23-09-07, 19:19
Οπότε μου φαίνεται ότι το προτιμότερο είναι να αλλάξω πάροχο. Αν έχει ιδιόκτητο δίκτυο εδώ στο Ηράκλειο και επιλέξω αυτό, τότε σημαίνει ότι αναγκαστικά θα πρέπει να αποδεσμευτώ και απο τον ΟΤΕ απο τις υπηρεσίες τηλεφωνίας;


Οπότε εμμέσως τον εξωθούν να πάει στο πακέτο που αυτοί θέλουν με τις χρεώσεις που αυτοί θέλουν.
Το έχω ξανακούσει το κολπάκι.
Έχουν μεγάλη εμπειρία και ταλέντο στην εξαπάταση των πελατών τελικά.

Εμένα μου φαίνεται κοροϊδία...

deniSun
23-09-07, 19:21
Οπότε μου φαίνεται ότι το προτιμότερο είναι να αλλάξω πάροχο. Αν δεν έχει ιδιόκτητο δίκτυο εδώ στο Ηράκλειο και επιλέξω αυτό, τότε σημαίνει ότι αναγκαστικά θα πρέπει να αποδεσμευτώ και απο τον ΟΤΕ απο τις υπηρεσίες τηλεφωνίας;

Μόνο αν επιλέξεις κάποιο πακέτο 2play με internet + τηλεφωνία.
Στα ιδιόκτητα μπορείς να πας μόνο για internet.
Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις και τηλ.

georgep800
23-09-07, 19:26
Μόνο αν επιλέξεις κάποιο πακέτο 2play με internet + τηλεφωνία.
Στα ιδιόκτητα μπορείς να πας μόνο για internet.
Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις και τηλ.

Παρόλα αυτά και πάλι δεν θα μείνω χωρίς δίκτυο απο τις αλλαγές; Απο την στιγμή που θα πάω σε κάποιο ιδιόκτητο;

Abades
23-09-07, 19:26
Τελικά πως προκύπτουν τα 39 ευρώ;

deniSun
23-09-07, 19:29
Παρόλα αυτά και πάλι δεν θα μείνω χωρίς δίκτυο απο τις αλλαγές; Απο την στιγμή που θα πάω σε κάποιο ιδιόκτητο;

Σύμφωνα με τον νέο RUO όχι.

deniSun
23-09-07, 19:30
Τελικά πως προκύπτουν τα 39 ευρώ;

Από τιμολόγιο που δεν υπάρχει πουθενά στην σελίδα τους.
Πρέπει να έχει κάποιος backup τα τιμολόγιά τους.
Απλά θέλουν καταγγελία.

georgep800
23-09-07, 19:37
Σύμφωνα με τον νέο RUO όχι.

Πολύ ωραία!
Οπότε αλλάζω πάροχο και πάω σε κάποιον που έχει ιδιόκτητο εδώ στο Ηράκλειο. Προτιμότερο είναι το ιδιόκτητο καθώς θα έχει σαφώς χαμηλότερες χρεώσεις, σωστά;



Από τιμολόγιο που δεν υπάρχει πουθενά στην σελίδα τους.
Πρέπει να έχει κάποιος backup τα τιμολόγιά τους.
Απλά θέλουν καταγγελία.

Μήπως να έκανα τελικά καμιά καταγγελία; Απο την στιγμή όμως που δεν θα χρεωθώ, θα μπορώ να αποδείξω ότι όντως θα με χρέωναν τόσο;:hmm:

Abades
23-09-07, 19:40
Ας το ξαναπώ: http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=638 καλό θα ήταν απλά και μόνο για να κατηγορήσουμε να κοιτάμε πρώτα το site της εκάστοτε εταιρείας. Αν ο άνθρωπος είχε ΑΡΥΣ λιανική πλήρωνε και την dsl access οπότε από κει βγαίνουν τα 39 ευρώ....

sakistsalikis
23-09-07, 19:40
Εγω για τη vivodi εχω τη χειροτερη γνωμη. Μου χρεωναν οτι ηθελαν και πεδευτικα 6 μηνες με καταγγελιες για να παρω πισω τα λεφτα μου.

Στη θεση σου θα αλλαζα εταιρια. Αν υπαρχει ιδιοκτητο αλλης εταιριας θα πηγαινα σε αυτο. Ετσι θα ειχα πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα με 20-22 ευρω το μηνα. Βεβαια εχει σημασια ποσο ανεπτυγμενο ειναι το ιδιοκτητο στην περιοχη σου, γιατι μπορει να εχεις προβληματα. Αν δε με ενδιεφερε η ταχυτητα (π.χ. μου εφτανε και το 1024) θα πηγαινα σε ενα αλλο πακετακι απο αλλη εταιρια μεσω ΑΡΥΣ παλι. Σε ολες τις περιπτωσεις υπαρχει διαδικασια για να μην κοπει η dsl σου καθολου.

deniSun
23-09-07, 19:43
Πολύ ωραία!
Οπότε αλλάζω πάροχο και πάω σε κάποιον που έχει ιδιόκτητο εδώ στο Ηράκλειο. Προτιμότερο είναι το ιδιόκτητο καθώς θα έχει σαφώς χαμηλότερες χρεώσεις, σωστά;

Μήπως να έκανα τελικά καμιά καταγγελία; Απο την στιγμή όμως που δεν θα χρεωθώ, θα μπορώ να αποδείξω ότι όντως θα με χρέωναν τόσο;:hmm:

Κάνε μια έρευνα αγοράς για να δεις τι σε συμφέρει περισσότερο.
Δες ποιες εταιρείες καλύπτουν την περιοχή σου.
Πρόσεχε να έχουν πραγματική κάλυψη.
Όχι εικονική.
Δηλαδή να λειτουργούν κανονικά οι κόμβοι τους.
Όχι πχ θα ενεργοποιηθεί ο κόμβος τον άλλο μήνα κλπ.

Για την καταγγελία δεν ξέρω.
Είναι θέμα δικό σου αν θα την κάνεις.
Να ξέρεις ότι μέχρι να ενεργοποιηθείς σε ιδιόκτητο (από1 μήνα το ελάχιστο μέχρι 3 μήνες αναμονή) θα πρέπει να πληρώνεις κανονικά την vivodi αφού θα σου προσφέρει υπηρεσίες.
Άρα πρέπει να τους απαντήσεις σε ποιο πακέτο θέλεις να πας.
Η forthnet βέβαια για όσο διάστημα θα περιμένεις θα σε μεταφέρει σε ΑΡΥΣ με δικούς της λογαριασμούς για να μην χρεώνεσαι τζάμπα στην vivodi.

deniSun
23-09-07, 19:47
Ας το ξαναπώ: http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=638 καλό θα ήταν απλά και μόνο για να κατηγορήσουμε να κοιτάμε πρώτα το site της εκάστοτε εταιρείας. Αν ο άνθρωπος είχε ΑΡΥΣ λιανική πλήρωνε και την dsl access οπότε από κει βγαίνουν τα 39 ευρώ....

Και μέχρι πότε θα πληρώνει ο άνθρωπος τις υπηρεσίες της vivodi με παλιά τιμολόγια;
Που ακούστηκε αυτό;
Οι τιμές πέφτουν η vivodi τις κρατάει σταθερές.
Με σεβασμό στον πελάτη της.
Ε ρε κατάντια...
Πως ξεκίνησε και που έφτασε αυτή η εταιρεία.:down:

nikos76
23-09-07, 19:52
Μαγκες καλησπερα !! Μικρη ιστορια....(δε θελω ειρωνιες ;)

Παρομοια, τελειωνει το προπλ και ελεγα 4νετ (τα καλυτερα απο φιλους) η Βιβο 10Μβιτ ! Η ιδια η 4νετ μου ειπε !!! οτι λογω SLLU ΔΕ μπορω να αλλαξω ετσι απλα αλλα ΕΓΩ να διακοψω απο Βιβο (ακουγεται οτι ι Βιβο ΔΕ διακοπτει η καθυστερει παρανομα την αποδεσμευση )
Μετα απο τηλεφωνα Βιβο και 4νετ μου ειπαν οτι θα ειμαι εκτος ΝΕΤ 2-4 μηνες (ΝΑΙ ΝΑΙ ) , αφηστε το ΡΥΟ, ΜΥΟ και ΕΕΤΤ και μαλ...ες παιδια !!!
ΟΠΟΤΕ, εσκυψα το κεφαλι και εβαλα ΜΑΧΧ10 Βιβο και....βλεπουμε !!
ΣΧΟΛΙΑ ????

φιλικα
Νικος

deniSun
23-09-07, 19:59
Μαγκες καλησπερα !! Μικρη ιστορια....(δε θελω ειρωνιες ;)

Παρομοια, τελειωνει το προπλ και ελεγα 4νετ (τα καλυτερα απο φιλους) η Βιβο 10Μβιτ ! Η ιδια η 4νετ μου ειπε !!! οτι λογω SLLU ΔΕ μπορω να αλλαξω ετσι απλα αλλα ΕΓΩ να διακοψω απο Βιβο (ακουγεται οτι ι Βιβο ΔΕ διακοπτει η καθυστερει παρανομα την αποδεσμευση )
Μετα απο τηλεφωνα Βιβο και 4νετ μου ειπαν οτι θα ειμαι εκτος ΝΕΤ 2-4 μηνες (ΝΑΙ ΝΑΙ ) , αφηστε το ΡΥΟ, ΜΥΟ και ΕΕΤΤ και μαλ...ες παιδια !!!
ΟΠΟΤΕ, εσκυψα το κεφαλι και εβαλα ΜΑΧΧ10 Βιβο και....βλεπουμε !!
ΣΧΟΛΙΑ ????

φιλικα
Νικος

Πράγματι το καλοκαίρι αν έκανες αίτηση και ήσουν σε llu έπρεπε να διακόψεις και να μήνης εκτός δικτύου μέχρι να ενεργοποιηθείς στην forthnet.
Από τον Αύγουστο υπάρχουν νέες αιτήσεις.
Η vivodi αναγκάστηκε να αποδεχθεί το RUO.
Έτσι δεν μένεις χωρίς δίκτυο.
Η forthnet σε βάζει σε ΑΡΥΣ και βγαίνεις μέσω αυτής μέχρι να παραδοθεί η γραμμή σου.
Γενικά μένεις χωρίς δίκτυο όχι πάνω από 1 μέρα.
Μπορεί να αναλάβει πλέον όλη την διαδικασία η forthnet ακόμα και αν είσαι σε llu χωρίς να μήνεις εκτός δικτύου κλπ.
Να ψάχνεις τα πράγματα λίγο περισσότερο.
Μην δέχεσαι αβίαστα αυτά που σου προσφέρουν οι εταιρείες. ;)

contime
23-09-07, 19:59
Aν ειναι ενημερωμενος ο οδηγος (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=59945&garpg=6), στην Κρητη δεν βλεπω καποιο εναλλακτικο.

contime
23-09-07, 20:01
Πράγματι το καλοκαίρι αν έκανες αίτηση και ήσουν σε llu έπρεπε να διακόψεις και να μήνης εκτός δικτύου μέχρι να ενεργοποιηθείς στην forthnet.
Από τον Αύγουστο υπάρχουν νέες αιτήσεις.
Η vivodi αναγκάστηκε να αποδεχθεί το RUO.
Έτσι δεν μένεις χωρίς δίκτυο.
Η forthnet σε βάζει σε ΑΡΥΣ και βγαίνεις μέσω αυτής μέχρι να παραδοθεί η γραμμή σου.
Γενικά μένεις χωρίς δίκτυο όχι πάνω από 1 μέρα.
Μπορεί να αναλάβει πλέον όλη την διαδικασία η forthnet ακόμα και αν είσαι σε llu χωρίς να μήνεις εκτός δικτύου κλπ.
Να ψάχνεις τα πράγματα λίγο περισσότερο.
Μην δέχεσαι αβίαστα αυτά που σου προσφέρουν οι εταιρείες. ;)

Εισαι σιγουρος για αυτο?:hmm:

deniSun
23-09-07, 20:02
Το είδα και εγώ πριν από λίγο.
Κάπου άκουσα ότι πρόκειται να φτιάξει κέντρα η forthnet (ή έφτιαξε δεν θυμάμαι).
Γι' αυτό τον είπα να το ελέγξει πρώτα.

deniSun
23-09-07, 20:04
Εισαι σιγουρος για αυτο?:hmm:

100%.
Εγώ έκανα αίτηση το Ιούνιο και δεν δεχόταν μεταφορά από llu.
Έπρεπε να διακόψεις εσύ.
Τώρα στις νέες αιτήσεις λένε ότι το κάνουν.
Κάποιοι αναφέρουν μέσα στο forum ότι πραγματικά ισχύει.
Παίρνεις ένα τηλ. και ρωτάς για σιγουριά.
Κατεβάζεις και την αίτηση και την διαβάζεις προσεκτικά για να δεις τι λέει.

nikos76
23-09-07, 20:04
Φιλε Dennis,

Η ιδια η 4νετ μου το ειπε, που την συμφερει, να με παρει πελατη !!! Επισης , ο αλλος εδω μεσα, που πηγε 4νετ και η Βιβο τον χρεωνε κανονικα ??

φιλικα
Νικος

nikos76
23-09-07, 20:05
Αυτο εγινε πριν απο 5,6 μερες !! Πες και για Βιβο (καθυστερησεις)

φιλικα
Νικος

georgep800
23-09-07, 20:09
Aν ειναι ενημερωμενος ο οδηγος (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=59945&garpg=6), στην Κρητη δεν βλεπω καποιο εναλλακτικο.

Που σημαίνει ότι αν θέλω ιδιόκτητο πάω στον ΟΤΕ, έτσι;

deniSun
23-09-07, 20:11
Φιλε Dennis,

Η ιδια η 4νετ μου το ειπε, που την συμφερει, να με παρει πελατη !!! Επισης , ο αλλος εδω μεσα, που πηγε 4νετ και η Βιβο τον χρεωνε κανονικα ??

φιλικα
Νικος


Σου το ξαναλέω ότι στις νέες αιτήσεις λέει ότι αναλαμβάνει η forthnet να κάνει την διακοπή.
Πάρε ξανά τηλ. και ρώτα τους.
Κατέβασε και την αίτηση και ρώτα τους γιατί το αναφέρει.
Ψάξε και στο forum να δεις τι λένε και άλλοι.
Δεν μπορώ να ξέρω γιατί σου είπαν κάτι τέτοιο από την forthnet.
Μπορείς να έπεσες σε άσχετο τηλεφωνητή.
Γι΄αυτό λέω.
Ζορίστε τους λίγο.
Μην δέχεστε ότι σας λένε.
Φυσικά και είναι μεγάλος μπελάς να κάνει η forthnet όλες τις ενέργειες για να διακοπείς από την vivodi.
Φυσικά και είναι καλύτερο γι' αυτή να κάνεις μόνος σου όλες τις ενέργειες.

deniSun
23-09-07, 20:13
Που σημαίνει ότι αν θέλω ιδιόκτητο πάω στον ΟΤΕ, έτσι;

Όταν μιλάμε για ιδιόκτητο δεν αναφερόμαστε στον ΟΤΕ αλλά σε όλες τις άλλες εταιρείες.
Κάθε εταιρεία έχει έναν οδηγό.
Βάζεις το νούμερο του τηλ. σου και σου λέει αν υποστηρίζει την περιοχή σου.
Μπες σε κάθε εταιρεία και δες ποια σε καλύπτει.

contime
23-09-07, 20:19
Σου το ξαναλέω ότι στις νέες αιτήσεις λέει ότι αναλαμβάνει η forthnet να κάνει την διακοπή.
Πάρε ξανά τηλ. και ρώτα τους.
Κατέβασε και την αίτηση και ρώτα τους γιατί το αναφέρει.
Ψάξε και στο forum να δεις τι λένε και άλλοι.
Δεν μπορώ να ξέρω γιατί σου είπαν κάτι τέτοιο από την forthnet.
Μπορείς να έπεσες σε άσχετο τηλεφωνητή.
Γι΄αυτό λέω.
Ζορίστε τους λίγο.
Μην δέχεστε ότι σας λένε.
Φυσικά και είναι μεγάλος μπελάς να κάνει η forthnet όλες τις ενέργειες για να διακοπείς από την vivodi.
Φυσικά και είναι καλύτερο γι' αυτή να κάνεις μόνος σου όλες τις ενέργειες.

H αιτηση εχει τη συγκεκριμενη επιλογη μηνες τωρα, απλα η φορθνετ δεν ηταν σε θεση να το πραγματοποιησει...
Ωστοσο αν τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λες, ισως τωρα να το κανουν.
Νομιζα κανενας isp δεν κανει μεταφορα απο sllu σε se sllu.:hmm:

georgep800
23-09-07, 20:29
Όταν μιλάμε για ιδιόκτητο δεν αναφερόμαστε στον ΟΤΕ αλλά σε όλες τις άλλες εταιρείες.
Κάθε εταιρεία έχει έναν οδηγό.
Βάζεις το νούμερο του τηλ. σου και σου λέει αν υποστηρίζει την περιοχή σου.
Μπες σε κάθε εταιρεία και δες ποια σε καλύπτει.

Oκ, κατάλαβα.
Ο οδηγός που δίνει πιο πάνω ο contime, αυτό το πράγμα δεν δείχνει; Ότι δεν υπάρχει κάποιο ιδιόκτητο δίκτυο εδώ στο Ηράκλειο;
Στο site της forthnet αναφαίρει "Αναμενόμενη κάλυψη: 15/10/2007". Εμένα λήγει στις 6/10. Καλό θα ήταν πιστεύω να μην κάνω κάποια κίνηση προς αυτό, απο την στιγμή που δεν γνωρίζω αν θα δουλεύουν οι κόμβοι κανονικά, έτσι; Είναι πάντως δελεαστικό τα 24 Mbps με 25 ευρώ!!

BoGe
23-09-07, 20:33
Oκ, κατάλαβα.
Ο οδηγός που δίνει πιο πάνω ο contime, αυτό το πράγμα δεν δείχνει; Ότι δεν υπάρχει κάποιο ιδιόκτητο δίκτυο εδώ στο Ηράκλειο;
Στο site της forthnet αναφαίρει "Αναμενόμενη κάλυψη: 15/10/2007". Εμένα λήγει στις 6/10. Καλό θα ήταν πιστεύω να μην κάνω κάποια κίνηση προς αυτό, απο την στιγμή που δεν γνωρίζω αν θα δουλεύουν οι κόμβοι κανονικά, έτσι; Είναι πάντως δελεαστικό τα 24 Mbps με 25 ευρώ!!

Σε όποια εταιρεία αποφασίσεις να πας, αν δεν σου πουν ότι έχει ξεκινήσει να λειτουργεί ο κόμβος, και ότι υπάχει διαθέσιμη πόρτα να μην πας.
Για την FORTHnet δοκίμασε να πάρεις την τεχνική υποστήριξη για να δεις σε πόση ώρα θα πιάσεις και αν πιάσεις τελικά γραμμή για να πάρεις μια ιδέα που πρόκειται να πας.

contime
23-09-07, 20:40
Oκ, κατάλαβα.
Ο οδηγός που δίνει πιο πάνω ο contime, αυτό το πράγμα δεν δείχνει; Ότι δεν υπάρχει κάποιο ιδιόκτητο δίκτυο εδώ στο Ηράκλειο;
Στο site της forthnet αναφαίρει "Αναμενόμενη κάλυψη: 15/10/2007". Εμένα λήγει στις 6/10. Καλό θα ήταν πιστεύω να μην κάνω κάποια κίνηση προς αυτό, απο την στιγμή που δεν γνωρίζω αν θα δουλεύουν οι κόμβοι κανονικά, έτσι; Είναι πάντως δελεαστικό τα 24 Mbps με 25 ευρώ!!

Στις 15/10 που θα ξαναμπεις στο σαιτ για να ελεγξεις, θα λεει "Αναμενομενη καλυψη:15/11/2007"
Αν δε δεις κομβο να δουλευει μην πας πουθενα + αυτα που σου ειπε ο boge.

georgep800
23-09-07, 20:47
Σε όποια εταιρεία αποφασίσεις να πας, αν δεν σου πουν ότι έχει ξεκινήσει να λειτουργεί ο κόμβος, και ότι υπάχει διαθέσιμη πόρτα να μην πας.
Για την FORTHnet δοκίμασε να πάρεις την τεχνική υποστήριξη για να δεις σε πόση ώρα θα πιάσεις και αν πιάσεις τελικά γραμμή για να πάρεις μια ιδέα που πρόκειται να πας.

Δοκίμασα και στην τεχνική υποστήριξη αλλά και στο 13831 αλλά μετά απο 15 λεπτά αναμονής στο καθ' ένα αναγκάστηκα να το κλείσω...

Υπάρχει μήπως κάποιος συγκριτικός πίνακας με τις τιμές του ΟΤΕ με τις άλλες εταιρίες; Για παράδειγμα η forthnet δίνει 24 Mbps με 25 ευρώ απο το ιδιόκτητο. Κάτι αντίστοιχο στον ΟΤΕ υπάρχει; Στο site δεν βρήκα κάτι...

contime
23-09-07, 20:52
Δοκίμασα και στην τεχνική υποστήριξη αλλά και στο 13831 αλλά μετά απο 15 λεπτά αναμονής στο καθ' ένα αναγκάστηκα να το κλείσω...

Υπάρχει μήπως κάποιος συγκριτικός πίνακας με τις τιμές του ΟΤΕ με τις άλλες εταιρίες; Για παράδειγμα η forthnet δίνει 24 Mbps με 25 ευρώ απο το ιδιόκτητο. Κάτι αντίστοιχο στον ΟΤΕ υπάρχει; Στο site δεν βρήκα κάτι...

http://adslgr.com/features/ispsdirectory/ispindex.php

Abades
23-09-07, 21:47
Ερώτηση: Η ΟΝ στα 15Mbps 500 euros???? Είναι σοβαροι???????? (Κοίταγα το Link που έδωσες)!!!!! :medic:

@ ADSLgr.com All rights reserved.