PDA

Επιστροφή στο Forum : Μειωμένες ταχύτητες



Teo_GR
23-09-07, 18:59
Καλησπέρα ! Όπως ανέφερα και σε άλλο τόπικ :
"Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη γραμμή μου εδώ και 10 μέρες τουλάχιστον (ΟΤΕΝΕΤ 2048) . Αυξημένο lag σίγουρα που διαπιστώθηκε σε κάποια online games αλλά και στο downloading (πλέον πάνω απο 60 kbps δε βλέπω) . Τα speedtests μου δείχνουν οτι εχω 512 γραμμή (δλδ το 1/4 της γραμμής μου) .. Προσπαθώ να επικοινωνήσω με το 1242 εδώ και μέρες αλλά μάταια . Δλδ υπάρχει πρόβλημα γενικότερο απ οτι φαίνεται .. Συνδέομαι απο θεσ/νίκη , αλλά ορισμένους που ρώτησα απο δω δε μου είπαν οτι έχουν κάποιο πρόβλημα."

Θα σας παρακαλούσα εαν ξέρετε κάτι σχετικό με εργασίες του ΟΤΕ ή ίδια προβλήματα να απαντήσετε.

Προς το παρόν έχω δοκιμάσει τα εξής :

Restart το modem/router καθώς και Set Up απο την αρχή
Έλεγχο του firewall του anti-virus μου (αν και δεν έκανα καμία αλλαγή πριν παρουσιαστεί το προβλημα).
Απόπειρα επικοινωνίας με το 1242 πολλές φορές που στάθηκε αδύνατη !
Download απο τον ftp της otenet (60 kbps αντί 210 που έπιανα) αν και μπορεί να έκανα κάτι λάθος , καθώς δε σκαμπάζω και πάρα πολλά απο δίκτυα και internet . Αν μπορεί κάποιος ας μου δώσει ένα link να δοκιμάσω ξανά την ταχύτητα απο τον ftp της Οτενετ .


Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

grpanos2000
23-09-07, 19:56
εδω και ενα μηνα εκανα αναβαθμιση απο 768 σε 1024.Απο κει που κατεβαζε με 70-80 τωρα κατεβαζει με 26 αντε στην καλυτερη 34 εχω κανει χαρτι για παραπονο στον οτε τοπικα, εχω δηλωσει βλαβη στο 121 τρεις φορες ,εχω μιλησει με τους τεχνικους εδω και μου ειπαν οτι δεν μπορουν εκεινοι να κανουν τιποτα απο πλευρας ταχυτητας αφου η συνδεση δουλευει κανονικα αλλοι κανονιζουν τις ταχυτητες.Φυσικα αποτελεσμα 00000000.Μαλλον ειναι γενικο το προβλημα στον οτε η καποιο προβλημα υπαρχει η γινονται καποιες αναβαθμισειςΑν γνωριζει καποιος ας μας διαφωτισει ρε παιδια. Προς το παρων ειπα να δοκιμασω και την 2048(παραπανω δεν παιζει εδω) και περιμενω την αναβαθμιση μεχρι την Τριτη.Αν δεν γινει τιποτα και με αυτο θα δηλωσω και παλι βλαβη και ειναι υποχρεωμενοι να με υποβαθμισουν και παλι στην 768 αφου δεν μπορουν να δωσουν μια ικανοποιητικη ταχυτητα κοντα σε αυτη που πληρωνω.:p:p:p

deniSun
24-09-07, 11:28
Το πρόβλημα εμφανίστηκε τώρα ή ήταν από την αρχή που συνδέθηκες;
Αν εμφανίστηκε τώρα απλά άρχισε να πιτάρει το dslam σου.
Στην περίπτωση αυτή δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Την ταχύτητα πως την μετράς;
Κατέβασε ένα αρχείο από ftp.ntua.gr
Λογικά πρέπει να σου δείξει πάνω από 60Κ.

l_satsok
24-09-07, 22:07
εδω και ενα μηνα εκανα αναβαθμιση απο 768 σε 1024


"Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη γραμμή μου εδώ και 10 μέρες τουλάχιστον (ΟΤΕΝΕΤ 2048) . Αυξημένο lag σίγουρα που διαπιστώθηκε σε κάποια online games αλλά και στο downloading (πλέον πάνω απο 60 kbps δε βλέπω) . Τα speedtests μου δείχνουν οτι εχω 512 γραμμή (δλδ το 1/4 της γραμμής μου) .. Προσπαθώ να επικοινωνήσω με το 1242 εδώ και μέρες αλλά μάταια . Δλδ υπάρχει πρόβλημα γενικότερο απ οτι φαίνεται .. Συνδέομαι απο θεσ/νίκη , αλλά ορισμένους που ρώτησα απο δω δε μου είπαν οτι έχουν κάποιο πρόβλημα."

γνωστα προβληματα
τα εχω ζησει ολο τον περασμενο χρονο,οπωσδηποτε με το τελος του 12μηνου θα επεφτα σε χαμηλοτερη
ταχυτητα.
ευτυχως αντι για 1024 διαλεξα την πιο σωστη επιλογη,να παω στα 768.
επειδη ειχα τεσταρει και αρκετες 1024 στην περιοχη μου και δεν πηγαιναν καλα.

ετσι πραγματικα βλεπω σημερα οτι η 768 ειναι οτι λεει,ολα τα downloads κολλημενα στα 80kb/sec μερα νυχτα.

λαθος σας οι επιλογες των 1024 και 2048

@ ADSLgr.com All rights reserved.