PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχάριος με πολλές απορίες



ConnectMe
24-09-07, 14:50
Καλσηπέρα σε όλους σας :)

Το φόρουμ αυτό με βοήθησε να διαμορφώσω μια αρχική γνώμη για το ADSL, τα προβλήματα, τα πλεονεκτήματα, τους παρόχους κ.τλ.

Έχω όμως κάποιες απορίες ακόμα!

Εδώ και πολλά χρόνια έχω σύνδεση ISDN με την HOL(Any Access),
η οποία λήγει σε 4-5 μήνες (την έχω εξωφλήσει ήδη).

Θα ήθελα όμως να αναβαθμίσω σε ΑDSL, και έχω καταλήξει σε OTE Connex ή HOL Hi-Box.

Τα ερωτήματά μου:
1. Αν διαλέξω HOL θα πρέπει να ασχοληθώ εγώ για την αναβάθμιση της γραμμής από τον ΟΤΕ ή
το αναλαμβάνει η HOL και πόσο θα κοστίσει η αναβάθμιση αυτή?

2. Αν επιλέξω το Connex θα πρέπει να απευθυνθώ στην HOL για να ακυρώσω την προηγούμενη ISDN σύνδεση ή απλά να περιμένω να λήξει?

3. Στο site της HOL λέει για το Hi-Box:

Σημειώσεις

1. Στις τιμές περιλαμβάνεται ΦΠΑ 19%
2. Τιμή αγοράς hibox στα καταστήματα €99 για όλες τις ταχύτητες
3. Τέλος διακοπής υπηρεσίας (εφάπαξ)
τον 1ο χρόνο: €89
τον 2ο χρόνο: €59
τον 3ο χρόνο: €29
μετά τον 3ο χρόνο δωρεάν

Τι εννοεί ο ποιητής με το (3).
Αν μετά από 1 χρόνο θελήσω να αλλάξω πάροχο θα πρέπει να πληρώσω?? Ισχύει το ίδιο και στο Connex?

4. Το modem/router θα συνδεθεί με ένα MacIntel ενσύρματα (Ethernet μάλλον ή USB) και θα ήθελα να συνδέσω και το Desktop PC του αδερφού μου στο διπλανό δωμάτιο ασύρματα.
Τί θα πρέπει να αγοράσω για το PC ώστε να συνδεθεί ασύρματα?
θα μπορέσω να τα κάνω όλα αυτά με τα modem/router που προσφέρει ο ΟΤΕ ή θα πρέπει να αγοράσω άκάποιο λλο?

5. Η πρίζα και το κουτί του ISDN βρίσικεται δίπλα στο κρεβάτι μου.
Απο τη στιγμή που θα προσθεθεί και wi-fi θα πρέπει να αρχίσω
να ανησυχώ για την υγεία μου?????:hmm:

Ξέρω πως κάποιες από τις ερωτήσεις μου θα μπορούσαν να απαντηθούν από την HOL ή/και τον ΟΤΕ αλλά δε μπορώ να πιάσω γραμμή με τίποτα:mad:

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
και συγγνώμη για το μεγάλο πλήθος των ερωτήσεών μου!

amanas240187
24-09-07, 15:52
. Αν διαλέξω HOL θα πρέπει να ασχοληθώ εγώ για την αναβάθμιση της γραμμής από τον ΟΤΕ ή
το αναλαμβάνει η HOL και πόσο θα κοστίσει η αναβάθμιση αυτή?
η hol αναλαμβανει,δεν νομιζω να κοστισει αυτο τιποτα.(δεδομενου οτι δεν θα μετατρεψεις τη γραμμη σου απο ISDN σε PSTN)



2. Αν επιλέξω το Connex θα πρέπει να απευθυνθώ στην HOL για να ακυρώσω την προηγούμενη ISDN σύνδεση ή απλά να περιμένω να λήξει?
στην περιπτωση που η εταιρεια ανανεωνει αυτοματα τη συνδεση σου, καλο ειναι κανα μηνα πριν να ληξει η συνδρομη σου να παρεις τηλ. στη hol και να τους πεις να μη συνεχισουν την συνδρομη και να τους ξαναπαρεις για να επιβεβαιωσεις οτι εχουν καταχωρησει το αιτημα σου.


3. Στο site της HOL λέει για το Hi-Box:

Σημειώσεις

1. Στις τιμές περιλαμβάνεται ΦΠΑ 19%
2. Τιμή αγοράς hibox στα καταστήματα €99 για όλες τις ταχύτητες
3. Τέλος διακοπής υπηρεσίας (εφάπαξ)
τον 1ο χρόνο: €89
τον 2ο χρόνο: €59
τον 3ο χρόνο: €29
μετά τον 3ο χρόνο δωρεάν

Τι εννοεί ο ποιητής με το (3).
Αν μετά από 1 χρόνο θελήσω να αλλάξω πάροχο θα πρέπει να πληρώσω?? Ισχύει το ίδιο και στο Connex?

για να φυγεις απο την hol μεσα στον 1ο χρονο πρεπει να πληρωσεις 89 ευρω και ουτω καθεξης
για το Conn-x υπαρχει μονο 6μηνη δεσμευση.



4. Το modem/router θα συνδεθεί με ένα MacIntel ενσύρματα (Ethernet μάλλον ή USB) και θα ήθελα να συνδέσω και το Desktop PC του αδερφού μου στο διπλανό δωμάτιο ασύρματα.
Τί θα πρέπει να αγοράσω για το PC ώστε να συνδεθεί ασύρματα?
θα μπορέσω να τα κάνω όλα αυτά με τα modem/router που προσφέρει ο ΟΤΕ ή θα πρέπει να αγοράσω άκάποιο λλο?

παρε το Speedtouch του οτε που ειναι και ασυρματο , θα κανει τη δουλεια σου.
το pc του αδερφου για να συνδεθει ασυρματα θες μια usb ή pci καρτα ασυρματου δικτυου

οπως εδω usb wireless adapter (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616012)


5. Η πρίζα και το κουτί του ISDN βρίσικεται δίπλα στο κρεβάτι μου.
Απο τη στιγμή που θα προσθεθεί και wi-fi θα πρέπει να αρχίσω
να ανησυχώ για την υγεία μου?????

προς το παρον δεν νομιζω να εχει αποδεικτει το wi-fi επιβλαβες για τον ανθρωπινο οργανισμο.δια βασε και το παρακατω νημα wireless lan και ακτινοβολια (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14365)

ConnectMe
24-09-07, 16:23
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου amanas240187!

amanas240187
24-09-07, 23:02
nothing at all!:)για οποιαδηποτε αλλη βοηθεια ειμαι στη διαθεση σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.