PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα τους καταγγείλω!



elminster
24-09-07, 21:30
Χαιρετώ το community. Εχω σύνδεση Connex 2 mbit. Εδω και 10 μερες κατεβάζω με 25-35 kbit/sec
.Προσπαθώ να πάρω τηλέφωνο στο 1242 και δεν μπορώ να πιασω γραμμή εδω και 3 μέρες. Εχω νευριάσει απιστευτα με την κοροϊδία του ΟΤΕ. Υπάρχει κάποιος οργανισμός (ίσως τον ΙΝ.ΚΑ) που μπορώ να στείλω μια καταγγελία (η κάτι παραπλήσιο) για να δωσω και εγω το στίγμα της τραγικής κατάστασης του internet στη χώρα μας? ευχαριστώ

Thanasis159
24-09-07, 21:46
Πρώτα, για να είσαι σίγουρος, έλεγξε όλα αυτά που εξαρτώνται από εσένα! Συνδεσμολογία, φίλτρα κτλ. Από παντού κατεβάζεις με 25-35 ή από torrent μόνο;

elminster
24-09-07, 22:33
τα εχω ελεγξει ολα. καταρχην το εκανε αυτο σε ασχετη στιγμη στα καλα καθουμενα. δεν κατεβαζω τιποτα απο torrents γενικα.. μονο τα κλασσικα καθημερινά downloads απο σελιδες και απο rapidshare με premium account..

gravis
24-09-07, 23:18
Χαλαρωστε λιγο παιδια με τις καταγγελιες, παρατηρώ οτι το μισο φορουμ καταγγελνει τον ΟΤΕ ( η λεει πως τον καταγγελνει)

sexrazat
24-09-07, 23:26
Χαιρετώ το community. Εχω σύνδεση Connex 2 mbit. Εδω και 10 μερες κατεβάζω με 25-35 kbit/sec
.Προσπαθώ να πάρω τηλέφωνο στο 1242 και δεν μπορώ να πιασω γραμμή εδω και 3 μέρες. Εχω νευριάσει απιστευτα με την κοροϊδία του ΟΤΕ. Υπάρχει κάποιος οργανισμός (ίσως τον ΙΝ.ΚΑ) που μπορώ να στείλω μια καταγγελία (η κάτι παραπλήσιο) για να δωσω και εγω το στίγμα της τραγικής κατάστασης του internet στη χώρα μας? ευχαριστώ

Δήλωσε βλάβη στο 121 να σιγουρευτείς ότι δεν είναι πρόβλημα κέντρου. Το 1242 πολύ δύσκολα θα το πιάσεις. Υπολειτουργεί.

elminster
24-09-07, 23:47
Χαλαρωστε λιγο παιδια με τις καταγγελιες, παρατηρώ οτι το μισο φορουμ καταγγελνει τον ΟΤΕ ( η λεει πως τον καταγγελνει)

Δεν ειμαι του style να καταγγελω συνεχως , αλλα οταν πληρωνεις ενα ποσο για μια υπηρεσια και δε στην παρεχουν , με συγχωρείς αλλα δεν ειμαι και κοροιδο. εγω μεσω ιντερνετ δουλευω , κατεβαζω, εργασιες , pdf μελετες κ.τ.λ. και αντε να πω υπαρχει ενα προβλημα και το κοιτανε , οκ θα δειξω κατανοηση . αλλα να περνω τηλεφωνο για ποσο καιρο και μην το σηκωνει κανεις?
αυτο δεν ειναι κοροϊδία? δηλωσα βλαβη , να δω ποτε θα με ειδοποιησουν...

lexusr
25-09-07, 11:58
διαβάζοντας τους όρους της σύμβασης θα δεις πως το adsl δεν έχει εγγυημενη ταχύτητα... προφανώς όλοι μας επιζητούμε τη βέλτιστη δυνατή, αλλά καλώς ή κακώς δεν γίνεται να έχουμε την αξιοπιστία και του εγγυημένο bandwidth μισθωμένου κυκλώματος γιατί πληρώνουμε κάτι διαφορετικό και όχι μισθωμένο κύκλωμα. το adsl είναι μεριζόμενη υπηρεσία και δεν μας εγγυάται κανένας την ταχύτητα.

τώρα όσον αφορά το πρόβλημά σου αν όπως λές είναι όλα εντάξει από την πλευρά σου δοκίμασε με κάποιο demo άλλου provider.αν έχεις την ίδια ταχύτητα, τότε το dslam σου ειναι υπερφορτωμένο. στην περίπτωση αυτή το 1242 δεν μπορεί να σου πρoσφέρει κάτι (τηλεφωνικό support είναι, δεν μπορεί να αλλάξει κάτι στις γραμμές, η αναμονή δεν οφείλεται στο ότι δεν το σηκώνει κανείς αλλά στο ότι εξυπηρετεί πάρα πολύ κόσμο μάλλον χωρίς επαρκές προσωπικό). δήλωσε βλάβη στο 121 μήπως σε αλλάξουν dslam η βελτιωθεί η κατάσταση. μπορεί και να οφείλεται στις αναβαθμίσεις που έχει ανακοινώσει τελευταία ο ΟΤΕ.

lamesaint
25-09-07, 19:55
εντάξει δεν είναι εγγυημένη η ταχύτητα αλλά τότε να πληρώνουμε και αναλόγως τις τελικές πραγματικές ταχύτητες που έχουμε....

MADx2
25-09-07, 21:19
Οι τελικές ταχύτητες μπορεί να επηρεάζονται απο πολλούς παράγοντες και δεν ειναι απαραίτητο οτι θα μενουν σταθερές , για αυτο λενε οτι ειναι μη εγγυημένες.
Αν καποιος εχει προβλημα ας δοκιμασει download απο ntua ή otenet και ας δει τι ταχυτητες θα πιάσει και μετα δηλώνει βλάβη.

gaff
25-09-07, 22:21
Μήπως φταίει αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=130691 ? Αλλά θα μου πείτε οι 10 μέρες είναι πολλές!

lexusr
26-09-07, 09:35
εγώ δεν ξέρω κανέναν πάροχο που να προσφέρει αναλογία τιμής πραγματικής ταχύτητας...κι αυτή γιατι η πραγματική ταχύτητα μεταβάλλεται οπότε δεν μπορεί κανένας να σου την εγγυηθεί. αν υπήρχε τέτοια υπηρεσία όλοι δε θα πηγαίναμε τρέχοντας?το adsl δεν είναι κάτι τέτοιο όμως

emeliss
26-09-07, 10:56
Ο τίτλος μου θυμίζει την διαφήμιση "θα την κρεμάσω".

Πρέπει να μάθουμε στην Ελλάδα τι σημαίνει adsl και τι πληρώνουμε. Μπορείς να πας σε ένα πάροχο και να ζητήσεις εγγυημένα 2mb και με sla. Μόνο να κρατάς χάπια για την καρδιά όταν ακούσεις την τιμή.

l_satsok
27-09-07, 12:26
τα ιδια και τα ιδια.
γκρινιαζουν και με το δικιο τους οσοι βαζουν για πρωτη φορα dsl και βλεπουν το προβλημα.
μετα βλεπουν οτι δε μπορουν να κανουν τιποτα γιατι ακριβως δεν ειναι εγγυημενη η ταχυτητα και
σιγα σιγα προσαρμοζονται.
ειδικα οι 2048 ειναι οι πλεον μπουκωμενες.
γιατι αραγε; μηπως επειδη οι χρηστες που παιρνουν 2048 κατεβαζουν ολη μερα;
προσοχη δε διαφωνω σε αυτο,αναφαιρετο δικαιωμα τους ειναι αλλωστε,απλως το λεω γιατι ετσι εξηγειται το οτι ειναι σχεδον παντα μπουκωμενη αυτη η κλαση.

καλο θα ειναι οι νεοφερμενοι να κανουν και καποιο search στο φορουμ, θα βρουν δεκαδες παλιες δημοσιευσεις ολες σχετικες με αυτο το προβλημα που υπαρχει και θα υπαρχει παντα οσο υπαρχει αυτη η τεχνολογια,οταν
φυγουμε απο αυτην και παμε σε κατι αλλο τοτε ισως αλλαξουν τα πραγματα.

manoulamou
28-09-07, 11:50
What to expect when you have ADSL:p

Eυρυζωνικές συνδέσεις: Ορισμοί, μύθοι & πραγματικότητες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=51551) Δημοσιεύτηκε από anon
Χαμηλή ταχύτητα σε ADSL, τι φταίει; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33809)Δημοσιεύτηκε από cosmos

Απο τη σειρα χρησιμων αρθρων:http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=126

ZORO
02-10-07, 11:54
Ναι, σαφώς οι ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες, αλλά υπάρχουν και κάποια λογικά όρια. Εγώ έχω 2Mb, η ταχύτητα συνήθως είναι γύρω στα 200kb/sec, κάποιες φορές μου έχει φτάσει στο 120-130. Αυτό να το αποδεκτώ και να πω η ταχύτητα δεν είναι εγγυημένη. Αλλά να κατεβάζει συνέχεια με 25-30 ο άνθρωπος δεν είναι αποδεκτό, δεν μπορεί να δικαιολογηθεί με το μη εγγυημένη ταχύτητα.

l_satsok
02-10-07, 22:37
Εγώ έχω 2Mb, η ταχύτητα συνήθως είναι γύρω στα 200kb/sec, κάποιες φορές μου έχει φτάσει στο 120-130

120-130 δεν ειναι κακο,μπροστα στα 25-50 που εχουνε πολλοι.
απιστευτο ε; κι ομως αληθινο.

guzel
02-10-07, 22:39
κανε καταγγελια στην εεττ

grpanos2000
03-10-07, 21:33
εγω ρε παιδια τι να κανω?Εχω δωσει βλαβη στο 121 3 φορες.Αλλαξα απο 1024 σε 2048 και παλι σερνεται. Να και η τελευταια μετρηση
URL=http://www.speedtest.net]http://www.speedtest.net/result/189661001.png[/URL]

Απο το ftp.ftpotenet.gr δεν κατεβαζει με πανω απο 40 -50κβ.Kανω λιγο υπομονη μηπως ειναι λογω εργασιων.Τι αλλο να κανω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.