PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση προς τους κατόχους του ιζι



chrispe
23-01-05, 14:33
εδώ και μερικες μέρες εχει ενεργοποιηθει η dsl γραμμή χωρις να με παρουν απο την τελλας τηλεφωνο,το καταλαβα απο το ειδικο λαμπακι του μοντεμ που εχω,το θέμα ειναι οτι δεν μπορω να συνδεθω σε κανεναν isp και θελω να ρωτησω οσους ήταν σε αυτο το μεταβατικο σταδιο που βρησκομαι κι εγω περιμενοντας το ραντεβού με το κουριερ,αν μπορουσαν να χρησημοποιησουν κανενα ντεμο ή καμια νετκάρτα?

ermis333
23-01-05, 15:15
ksessalonikios, Χρειάζεται άλλο ένα στάδιο πρωτού σε ενεργοποιήσει πλήρως ο πΟΤΕ, σε 1-2 μέρες το πολύ θα μπορείς να μπείς με NETCARTA ή NETKEY (εγώ προτείνω NETKEY των 20€ 47μέρες 256Kbps,συμφέρει πιο πολύ από NETKARTA)

Unreal
23-01-05, 16:03
ksessalonikios, Χρειάζεται άλλο ένα στάδιο πρωτού σε ενεργοποιήσει πλήρως ο πΟΤΕ, σε 1-2 μέρες το πολύ θα μπορείς να μπείς με NETCARTA ή NETKEY (εγώ προτείνω NETKEY των 20€ 47μέρες 256Kbps,συμφέρει πιο πολύ από NETKARTA)

Πόσα είναι τα στάδια και ποια? Εγώ τελος πάντων μόλις είδα ότι άναψε το λαμπάκι μπορούσα και να μπω. Φαίνεται πέτυχα στο τελικό στάδιο.

Spirus
23-01-05, 16:12
Κsessalonikie εφόσον ανάβει το λαμπάκι πήγαινε τρέχοντας ή να αγορασεις κάρτα ή να παρεις καποιο demo!

vaspiliop
23-01-05, 16:15
Όχι μην πας ακόμα :P , άκου τον ermi. Επειδή είσαι στη Θεσσαλονίκη νομίζω χρειάζεται να κάνει και τη ρύθμιση για PPPoE ή PPPoA ο πΟΤΕ και τότε θα είσαι κομπλέ.

ermis333
23-01-05, 16:19
ksessalonikios, Κοίτα μπορείς να πάρεις και κάποια κάρτα έτσι κι αλλιλώς αν δεν μπορείς να συνδεθείς δεν θα αρχίσει να μετράει ο χρόνος, οπότε δε χάνεις τίποτα

NLS
23-01-05, 17:32
ksessalonikios, Χρειάζεται άλλο ένα στάδιο πρωτού σε ενεργοποιήσει πλήρως ο πΟΤΕ, σε 1-2 μέρες το πολύ θα μπορείς να μπείς με NETCARTA ή NETKEY (εγώ προτείνω NETKEY των 20€ 47μέρες 256Kbps,συμφέρει πιο πολύ από NETKARTA)

που τις βρίσκω (και τις δυο), από ποιούς provider είναι...

chrispe
23-01-05, 21:22
παιδιά σορρυ αλλά με μπερδέψατε,2 ανεφεραν οτι μπηκαν αμεσως με ντεμο και αλλοι 2 οτι περίμεναν,τελικα τι να λαβω υπόψην :?: :?:
επαναλαμβάνω οτι εχω κανει προσπαθειες να συνδεθω ανεπιτυχως ομως γι αυτό ρωταω αν εχει συμβει και σε κανεναν αλλον αυτο.

Unreal
23-01-05, 21:31
παιδιά σορρυ αλλά με μπερδέψατε,2 ανεφεραν οτι μπηκαν αμεσως με ντεμο και αλλοι 2 οτι περίμεναν,τελικα τι να λαβω υπόψην :?: :?:

Χμ εσύ προσπάθησες και με τα δύο προτόκολλα (PPPoA και PPPoE) και δε μπόρεσες να συνδεθείς με κανένα?

chrispe
23-01-05, 21:33
ναι

Unreal
23-01-05, 21:44
ναιΑν είσαι σίγουρος ότι οι επιμέρους ρυθμίσεις είναι σωστές και ξέροντας ότι με τα λεγόμενα guest account μπορείς να μπαίνεις μόνο στις activation σελίδες του εκάστοτε ISP(π.χ για otenet μόνο στη σελίδα www.myotenet.gr για tellas μόνο go.tellas.gr(username :guest@tellas.gr, password tellas) τότε πάρε τηλέφωνο τον ΟΤΕ να σου πουν σε τι στάδιο βρίσκεται η γραμμή σου, αν έχει ενεργοποιηθεί πλήρως και τι πρωτόκολλο έχει (PPPoA ή PPPoE). Σου λέω προκαταβολικά ότι πρέπει να είσαι λίγο τυχερός για να βρεις άνθρωπο στον ΟΤΕ να συνεννοηθείς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.