PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνολικό ή μεριζόμενο Download limit στα αρχεία?



kiriakoulis
24-09-07, 23:03
Διαβάζω διάφορα για την απαράδεκτη σύνδεση που πολοί έχουμε επιλέξει εδω μέσα και πραγματικά ώντας εντελώς απογοητευμένος απο την σταθερότητα των υπηρεσιών της Netone ήθελα να εκφράσω μία απορία μου...

Πείτε μου όταν κατεβάζετε ΜΟΝΟ ένα αρχείο είτε απο Rs είτε απο αλλο server βλέπετε ποτέ το Μαχ της συνδεσης σε ταχύτητα? Δηλαδή κάποτε (πρίν κανα 2 μήνες) όταν ήταν ακόμα αξίόπιστο και μπορούσες να κατεβάσεις με αξιοπρέπεια κάτι χτύπαγε και 1,3Mb/sec αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ, σε μένα ΠΟΤΕ σε ένα αρχείο ΜΟΝΟ. Για να δώ ταχύτητες πάνω απο 200κβ/s επρεπε να κατεβάζω 10 ταυτόχρονα. Σκεφτομαι μήπως αυτό είναι κάποιος περιορισμός του provider καποιο είδος limit ανα connection. Το τ΄ρικ που έκανα εγώ για να πιάσω κάτι παραπάνω ήταν να δηλώνω στο flashget τεμαχχισμο του αρχείου και 5-10 ταυτόχρονα connections για ένα αρχείο.

Ισχύει κάτι τέτοιο... απο τον explorer αν κατεβάσω κάτι πχ απο download.com βαραει ενα στιγμιαίο 200αρι ή 150αρι και κλειδώνει στα 35 το πολύ 40.

Αρχίζω να νοσταλγό την forthnet 768 που είχα που μπορεί να σερνοταν ομως και με 3 ροδες.. πήγαινε.

Φωτίστε με...

Sebu
24-09-07, 23:50
Οχι προσωπικα μεχρι τις 20 Αυγουστου χτυπαγα το 1,1mb/s και με ενα αρχειο απο καλη πηγη με download manager τις περισσοτερες ωρες της ημερας.

Τωρα παιζω στα 980 μαξ μεταξυ 1 το πρωι και 8-9 το πρωι δλδ μολις 7 ωρες σε σχεση με τα μεγαλεια του Ιουλιου-Αυγουστου.

Απο μη καλες πηγες παντως ναι χρειαζοσουν 2-3 αρχεια να πιασεις το 1,1mb/s.Τωρα και με 3 "καλα" ταυτοχρονα δεν το πιανεις μεταξυ 8 το πρωι και 1 τα ξημερωματα.

Mercyful_Fate_666
25-09-07, 00:22
Εγώ στην αρχή (10 Αυγ. ενεροποιήθηκα) έπιανα 850ΚΒ/s για ένα αρχείο χωρίς download manager (γι'αυτό και ενίσταμαι όταν κάποιος κάνει μετρήσεις με download manager, διότι τον πρώτο καιρό μια χαρά ταχύτητες έπιαναν και τα single connections). Τώρα μη σου πω καλύτερα τι πιάνω... :whistle:

kiriakoulis
25-09-07, 11:04
Τώρα μη σου πω καλύτερα τι πιάνω... :whistle:

Είμαι σίγουρος οτι αυτό πίανω και εγώ :oneup:

Έχε χάρη που δεν είχα ΟΤΕ για να κάνω μετατροπή και αναγκάστηκα να περιοριστώ στους παρόχους που βάζουν νέα γραμμή απο το 0, αλλιώς και με την forthnet ήμουν πολύ ευχαριστημένος παλαιότερα.

Υπάρχει κάποιο σχέδιο αναβάθμισης της Netone.? Θεωρώ πως αυτό που πληρώνουμε δεν ειναι αυτό που παίρνουμε... έχουμε 10mbps Και μας ριχνουν στ αυτιά οι 2mbteς.

:mad:

No-Name
25-09-07, 11:41
Δηλώσαν ότι ήδη εχουν κάνει αναβάθμιση

Sebu
26-09-07, 01:25
Μπα μας εχουν γραμμενους στα @μπελια τους ;)

dimpard
26-09-07, 12:34
Ακόμη και αν έγινε αναβάθμιση, ήταν πολύ μικροσκοπική. Τοσοδούλα ...:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.