PDA

Επιστροφή στο Forum : Courrier



Ελενα
25-09-07, 10:46
Ποιά εταιρεία κουριερ θεωρείτε καλή κ αξιόπιστη ?

Al_Bundy
26-09-07, 19:17
ACS και FIS COURIER

netlag
17-10-07, 17:56
UPS !!! εχω αγορασει προσφατα απο pixmania και τα εστελναν ελλαδα μεσω UPS. Μπορεις μαλιστα να βλεπεις και που βρισκεται το δεμα σου ανα πασα στιγμη. πχ Ηξερα ποτε εφυγε απο Γαλλια, εφτασε σε αεροδρομια της Γερμανιας και Σλοβενιας και ποτε τελικα εφτασε στα Σπατα. Δυστυχως απο τα Σπατα και μετα ανελαβε η Speedex και το Ελ.Βενιζελος-Χαλκιδα εκανε περισσοτερο χρονο απο το Γαλλια-Ελλαδα.

Κακες εντυπωσεις εχω και απο ACS και Ελτα πορτα-πορτα. Πολυ καλες εντυπωσεις μου αφησε η Γενικη Μεταφορικη !

ownagE_
17-10-07, 20:13
ACS.- :p

k_koulos
17-10-07, 20:20
μέχρι πριν απο 4 χρόνια acs, μετά ανάλογα με την περιοχή και το αν έφυγε ο πράκτορας που είχε την acs για την γενική ή όχι εξαρτάται.

η speedex καλή αλλά όχι τέλεια, η interattica φθηνή απο οτι ξέρω [δεν έχω στοιχεία εξαμήνου μπορεί να έχει βγει και άλλη φθηνότερη]

για εξωτερικό δεν ξέρω, το κακό οτι εδώ επαρχία δεν έρχονται εύκολα, τα δίνουν σε τρίτους και πρεδεύει η κατάσταση!

το σημαντικό για μένα είναι οτι δεν έχω βρει πρόβλημα ακόμα με κάποια εταιρία, εκτος της acs που παραπονιούνται οι φίλοι στο φορουμ της forthnet για προβλήματα με τον εξοπλισμό τους!

τέλος τα Πορτα-Πορτα δεν με ικανοποίησαν, πριν απο 6 χρόνια όταν ξεκίναγαν, δεν ξέρω αν έχουν βελτιωθεί!

nrg_polini
19-10-07, 00:36
Το courier ειναι πολυτελεια, τα ΕΛΤΑ πλεον σε γενικες γραμμες εχουν πολυ καλους χρονους. Αν παντως καποιος θελει απαραιτητα παραδοση την αλλη μερα τοτε σιγουρα ACS.
Για εξωτερικο δεν ειναι πολυτελεια, ειναι βλακεια το κουριερ. Γιατι θα κανει τον ιδιο χρονο με το απλο ταχυδρομειο.

ariadgr
19-10-07, 01:10
Αν παντως καποιος θελει απαραιτητα παραδοση την αλλη μερα τοτε σιγουρα ACS.

Όλες οι σοβαρές courier την επόμενη εργάσιμη παραδίδουν στα σημεία που εξυπηρετούν στην Ελλάδα.


Για εξωτερικο δεν ειναι πολυτελεια, ειναι βλακεια το κουριερ. Γιατι θα κανει τον ιδιο χρονο με το απλο ταχυδρομειο.

Για το εξωτερικό δεν είναι πάντα "βλακεία".
Αν πρέπει αύριο το πρωϊ το δέμα να έχει παραδοθεί στην Ευρώπη ή μεθαύριο στην Αμερική, το courier είναι μονόδρομος, και τα ΕΛΤΑ δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν

arrow
19-10-07, 11:14
1) ΤΝΤ και φτηνή και αξιόπιστη

2) DHL πανάκριβη αλλά εξίσου αξιόπιστη

3) ΑCS & UPS που σου νέφκω που πάεις αλλά έχoυν ωραίους ντελιβεράδες ;)

4) EMS DATAPOST φτηνή υπηρεσία αλλά και αργή

Talos82
19-10-07, 12:07
Με την ACS έστειλα πρόσφατα ένα πακέτο με αντικαταβολή.

1ο ωραίο: Πέρνει ο υπάλληλος και ζυγίζει το δέμα. Λέει στην γραμματέα "3 κιλά". Απάντηση γραμματέως: "3 κιλά, ή 3,05, οπότε χρεώνονται 4".

2ο ωραίο: "Πότε θα παρω τα χρήματα?" ρωτάω. "Ε, σε 15-20 μέρες" η απάντησης.

3ο ωραίο: Εχουν περάσει 20 μέρες και πέρνω τηλέφωνο να ρωτήσω τι γίνεται με τα χρήματα. "Δεν μας τα έχουν στείλει ακόμα από τα κεντρικά, παίρνει 15-20 εργάσιμες η διαδικασία"!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας.

supermario
19-10-07, 12:24
Με την ACS έστειλα πρόσφατα ένα πακέτο με αντικαταβολή.

1ο ωραίο: Πέρνει ο υπάλληλος και ζυγίζει το δέμα. Λέει στην γραμματέα "3 κιλά". Απάντηση γραμματέως: "3 κιλά, ή 3,05, οπότε χρεώνονται 4".

2ο ωραίο: "Πότε θα παρω τα χρήματα?" ρωτάω. "Ε, σε 15-20 μέρες" η απάντησης.

3ο ωραίο: Εχουν περάσει 20 μέρες και πέρνω τηλέφωνο να ρωτήσω τι γίνεται με τα χρήματα. "Δεν μας τα έχουν στείλει ακόμα από τα κεντρικά, περνει 15-20 εργάσιμες η διαδικασία"!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Χα! Μην νομιζεις. Αυτο το κολπο το κανουν, ΜΑΛΛΟΝ, ολες οι εταιριες κουριερ.

Και εγω ειχα στειλει δεμα με αντικαταβολη και πηρα τα χρηματα μετα απο 35 μερες και καμμια δεκαρια τηλεφωνα!!

Talos82
19-10-07, 12:31
Νέα Υπηρεσία Αντικαταβολής.
Αναβαθμισμένη υπηρεσία παράδοσης εμπορευμάτων με είσπραξη της αξίας τους, που περιλαμβάνει άμεση απόδοση εισπραττόμενων αξιών, αυτόματη ηλεκτρονική κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό Δικαιούχου και ενημέρωση του εντολέα μέσω e-mail.

Από το site της ACS. http://www.acscourier.gr/article_detail.asp?node_serial=001001001001&node_id=202&article_id=93

maxcp
19-10-07, 16:39
Μακρια απο ups..την περιμενω εδω κ 1 εβδομαδα κ τους κυνηγω με το τουφεκι να ερθουν..
κ μου το εχουν ξανακανει αλλες 3-4 φορες..

21century
19-10-07, 19:29
Λοιπον ACS και Γενικη Ταχυδρομικη ειναι μια χαρα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.