PDA

Επιστροφή στο Forum : 2PLAY KENTΡΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

PhoiNiX
25-09-07, 12:42
Καλημέρα, (ναι Back to future :cool:)
Ξεκινάω αυτό το θέμα που αφορά τη δυτική Θεσσαλονίκη (Εύοσμος, Κορδελιό, Διαβατά).
Εγώ έχω κάνει αίτηση για Double Play από τον Ιούλιο και η κατάσταση είναι:


10/08/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

:hmm:
Παράλληλα είμαι συνδρομητής στο αορίστου παλαιό 1Bill 1024

Λόγω εργασίας έχω πρόσβαση σε πολλές γραμμές κ αυτή τη στιγμή γνωρίζω τουλάχιστον 15 περιπτώσεις που έχουνε προβεί σε αίτηση για double play. Δυστυχώς κανένας δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα. Σε σχετική επικοινωνία και έπειτα από μια βδομάδα που κατάφερα να πιάσω γραμμή στα τηλέφωνα “εξυπηρέτησης” πελατών μου, αναφέρανε ότι δεν υπάρχουνε διαθέσιμες πόρτες στην περιοχή. :worthy:

Υπάρχει κανένας εδώ στο Forum που να έχει ενεργοποιηθεί και βρίσκεται σε αυτό το κέντρο; Στον οδηγό κάλυψης αναφέρεται:


Διαθεσιμότητα broadband υπηρεσιών Forthnet 2play & Forthnet ADSL:
Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στην περιοχή σας.
Αρ. τηλεφώνου: 2310 759 ΧΧΧ Είδος σύνδεσης: PSTN
Κέντρο: ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ (ELEF)

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Υπάρχει διαθέσιμη κάλυψη.
:whistle:
Παλαιότερα ο οδηγός έλεγε ότι υπάρχει κάλυψη μέσω ιδιόκτητου αλλά δεν είναι διαθέσιμο μέσω ΟΤΕ. Περίεργα πράματα.:hmm:

Να προσθέσω επίσης ότι εδώ στα γραφεία της Forthnet γίνεται το αδιαχώρητο, 3 φορές πήγα μέχρι τώρα και δεν κατάφερα ούτε να φτάσω στη πόρτα της εισόδου ύστερα από 1 ώρα αναμονής!:twisted:

Περιμένω τις δικιές σας εντυπώσεις. :oneup:

turbobss
25-09-07, 13:46
εχω ανοιξει αναλογο τοπικ αλλα θαφτηκε επειδη δεν υπηρχε κανεις:rolleyes:

εγω ξερω τουλαχιστον 5 ατομα που περιμενουν 2play ή 24mbit και φυσικα μονο καταχωρημενες αιτησεις εχουν ακομα

τα περι πορτων ειναι παραμυθια, δεν υπαρχει ουτε 1 συνδεση στο ιδιοκτητο της 4νετ στο κεντρο μας:mad:

αν υπηρχε προβλημα πορτων εγω θα μπορουσα να συνδεθω γιατι ειμαι ηδη 4νετ 768 οποτε εχω δεσμευμενη πορτα

αν συνδυασω κσι το γεγονος οτι δινουν για τοσο μεγαλο διαστημα τζαμπα 768(εμενα ηδη 3μηνο και συνεχιζουν)

ενα συμπερασμα μπορω να βγαλω, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΤΗΣ 4ΝΕΤ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΑΣ:rtfm:

PhoiNiX
25-09-07, 18:13
Γιατί έχω ακριβώς την ιδία εντύπωση;
Θα επιχειρήσω έφοδο στα γραφεία και θα ξεκαθαρίσω το θέμα.

Εγώ πάντως αν επαληθευτή θα κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ και Προστασία Καταναλωτή για ψευδής δηλώσεις της εταιρίας που παραπλανούν το καταναλωτή.

turbobss
25-09-07, 23:13
Γιατί έχω ακριβώς την ιδία εντύπωση;
Θα επιχειρήσω έφοδο στα γραφεία και θα ξεκαθαρίσω το θέμα.

Εγώ πάντως αν επαληθευτή θα κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ και Προστασία Καταναλωτή για ψευδής δηλώσεις της εταιρίας που παραπλανούν το καταναλωτή.

καλα θα κανεις...αν και κατι μου λεει οτι δεν θα παρεις ειλικρινη ή εστω λογικη απαντηση

εγω σε καμια περιπτωση:nono: δεν θα περιμενα τοσο καιρο αν δεν μου εδιναν τζαμπα 768

υγ. εν τω μεταξυ χθες με πηραν τηλεφωνο απο την τελλας και μου ηπαν οτι μπορω να βαλω αμεσα ζιστο, εχει φτασει λεει στο κεντρο μας:mad:

ktiniatros
26-09-07, 00:08
δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να ασχοληθούν με το DSLAM μας αν δεν μαζευτεί "ικανοποιητικός" αριθμός αιτήσεων. Τους έστειλα ημέιλ εδώ και μια βδομάδα για να μας ξεκαθαρίσουν την κατάσταση και φυσικά καμμία απάντηση ακόμα.. πού να προλάβουν άλλωστε με το υπάρχον προσωπικό.. αρχίζω να σκέφτομαι και την λύση της τελλάς.

ktiniatros
27-09-07, 14:58
Σήμερα μου απάντησαν στο εμέιλ μου περί της ερώτησης μου γιατί δεν έχει ενεργοποιηθεί κανένας ακόμα στο κέντρο μας.




Αξιότιμε κύριε ,

...

Στο αστικό κέντρο της περιοχής σας αντιμετωπίζουμε προσωρινά κάποιες καθυστερήσεις τεχνικής φύσεως.

Είμαστε σε επαφή με τις τεχνικές μας υπηρεσίες για την, όσο το δυνατόν πιο γρήγορη
διεκπεραίωση της αιτήσεώς σας.

...

Με εκτίμηση,

αφαίρεση ονοματεπώνυμου

S.E.G. Generator
27-09-07, 17:20
Ειμαι ενας απο τους πολλους που εχω κανει αιτηση και εχω καταχωρηση 9/8/2007.Ο καθενας
μας σιγουρα εχει απο 5 και πανω γνωστους που εχουν κανει το ιδιο.Ο ευοσμος αυτη τη
στιγμη ειναι μεγαλυτερος σε πληθυσμο και αναπτυξη απο την Καλαμαρια.Εχει ενεργο πληθυσμο πανω απο 120.000 κατοικους.Και ομως στηριζεται τηλεφωνικα στο κεντρο κορδελιου(τουλαχιστον
ενα μερος του).Στο συγκεκριμενο DSLAM ELEF οπως λεγεται εμαθα απο συναδελφους τεχνικους
οτι υπαρχει προβλημα με το σκαψιμο απο τον δημο.Δηλαδη ενω οι δημοι στην Αθηνα θεωρουν επιβεβλημενη τη λυση σκαβω βαζω καλωδια και βοηθω στην αναπτυξη γενικα κανοντας εστω απαραδεκτες ραφες στην ασφαλτο με 5ευρω χρεωση ανα μετρο πχ εδω ο δημος Κορδελιου
εχει αποφασισει οτι οτι σκαφτηκε σκαφτηκε και σκεπαστηκε και απο εδω και περα οποιος σκαβει
χρεωνεται τα παντα και αποζημιωνει το δημο με 35 ευρω/μετρο γιατι εχουν ακριβα χωματα εκει
στο κορδελιο.Ετσι νομιζω οτι η κατασταση δεν θα αλλαξει για το επομενο 6μηνο γιατι απλα η
FORTHNET δεν προκειται να φτασει με οπτικες ινες στο DSLAM κορδελιου.:twisted::worthy:

PhoiNiX
27-09-07, 23:27
Αυτό μου φαίνεται λίγο κουλό.

Τότε γιατί κάθε μέρα βλέπω και έναν νέο δρόμο στο Κορδελιό κλειστό και να τον έχουνε σκάψει λες και τον άνοιξαν με νυστέρι.

Π.χ. τη τελευταία εβδομάδα είδα δυο δρόμους κλειστούς για αέριο και έναν ακόμα που κάτι έκανε ο ΟΤΕ

minus
09-10-07, 09:58
Εχει συνδεθει κανεις σ΄αυτο το κεντρο? Εχω στηλει την αιτηση μου 7 Ιουνιου και το μονο που βλεπω στο site ειναι αυτο.
01/08/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
Και μεσω τηλεφωνου και μεσω email μου εχουν πει οτι υπαρχει τεχνικο προβλημα στην περιοχη. Επειδη απο οσο εχω δει κανενας αλλος isp δεν καλυπτει τι περιοχη αναγκαστικα περιμενω. Απλα αν εχει συνδεθει καποιος να τους πιεσω πιο πολυ... :mad:

balance21
11-10-07, 14:54
Τοσο καιρο ψαχνω για καποιο Θεμα με κεντρο το ελευθεριο (σαλονικης) ...και επειτελους το βρηκα.:worthy:

Εχω διαβασει αρκετα για τη forthnet (σχετικα προβληματα), παρ'ολαυτα ομως ειπα να στειλω και εγω την αιτηση μου για 2play απο ευοσμο...και ο θεος βοηθος!!!
Εχω τουλαχιστον προετιμαστει ψυχικα να περιμενω εως και 6 μηνες εαν χρειαιστει...:(

Αλλα τωρα που λετε οτι δεν υπαρχει ακομα ιδιοκτητο δικτυο της forthnet στο κεντρο ελευθεριο, πρωτη φορα το ακουω αυτο!:closed:
Εαν αληθευει κατι τετοιο εχουμε πολυ σοβαρο προβλημα και η αναμονη μας μπορει να φτασει τον 1 χρόνο και βαλε!! (θα κανουμε τουλαχιστον νεο ρεκορ και στο τελος θα γινουμε και διασιμοι).:p

Ας το επιβεβαιωσουμε αυτο καλυτερα γιατι ειναι πολυ σοβαρο και εαν ισχυει πρεπει οποσδηποτε να γινει καταγγελια απο ολους μας.:nono:

Ειμαστε πλεον στο ελεος του θεου και κανεις δεν ξερει τιποτα ακριβως ουτε και η forthnet.

S.E.G. Generator
11-10-07, 16:10
Καλησπερα και παλι.Σημερα με νεες πληροφοριες απο την ιδια την FORTHNET .Κατ'αρχιν το
προηγουμενο που εγραψα οντως ισχυει και ηταν ο λογος που εμειναν πισω απο τον μαρτη εως
τον ιουλιο 2007.Τωρα το κυριο προβλημα τους ειναι η μή παραδοση ζευγαριων καλωδιων απο
τον οτε μου ειπανε.Βεβαια αν ισχυει αυτο μετα την επεμβαση της Ε.Ε.Τ.Τ λογικα κατι θα κινηθει
επιτελους.Αλλιως παμε ολοι μαζι μια μερα ταυτοχρονα να διαμαρτυρηθουμε για να δουμε φως:rtfm:

turbobss
11-10-07, 17:42
Καλησπερα και παλι.Σημερα με νεες πληροφοριες απο την ιδια την FORTHNET .Κατ'αρχιν το
προηγουμενο που εγραψα οντως ισχυει και ηταν ο λογος που εμειναν πισω απο τον μαρτη εως
τον ιουλιο 2007.Τωρα το κυριο προβλημα τους ειναι η μή παραδοση ζευγαριων καλωδιων απο
τον οτε μου ειπανε.Βεβαια αν ισχυει αυτο μετα την επεμβαση της Ε.Ε.Τ.Τ λογικα κατι θα κινηθει
επιτελους.Αλλιως παμε ολοι μαζι μια μερα ταυτοχρονα να διαμαρτυρηθουμε για να δουμε φως:rtfm:

στο τηλεφωνο και στα μειλ το μονο που λενε ειναι τεχνικο προβλημα:mad:

αν μπορεις S.E.G. πες μας απο που ειναι οι πληροφοριες σου?

@minus
υπαρχει πλεον η τελλας....υποτιθεται εχει καλυψη:hmm:
και η hol που δεν εχει καλυψη, αλλα δεν ειναι ασχημα και τα 8mbit μεσω ΑΡΥΣ

υ.γ.σε 7 μερες κλεινω 4 μηνες κουτρα στα 768:whistle:

ouakoda
11-10-07, 17:55
Βαλτε και εμενα στην αναμονη......

27/07/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

S.E.G. Generator
11-10-07, 18:47
Επειδη δουλευω κοντα στα καινουρια γραφεια πηγαινω τακτικα και ζητησα εναν προισταμενο γιατι
οι κοπελες κοιτουν απο τα PC τι γινεται και δεν μπορουν να πουν τιποτε αλλο.Ο συγκεκριμενος κυριος μου ειπε οτι υπαρχει προβλημα με τον οτε γιατι οπως μου δικαιολογηθηκε μολις προσφατα εφαγε ο οτε 3 εκ.ευρω απο την Ε.Ε.Τ.Τ .Μαλλον ομως ειχε διαβασει απο το adslgr το συγκεκριμενο
θεμα και δεν το πολυπιστεψα.Η λυση ειναι ή το κραξιμο απο το Μ.Μ.Ε ή η οργανωση μας και ο συντονισμος για διαμαρτυρια στα γραφεια.Και για τα δυο εχουμε ακρες:whistle:

turbobss
11-10-07, 19:09
Επειδη δουλευω κοντα στα καινουρια γραφεια πηγαινω τακτικα και ζητησα εναν προισταμενο γιατι
οι κοπελες κοιτουν απο τα PC τι γινεται και δεν μπορουν να πουν τιποτε αλλο.Ο συγκεκριμενος κυριος μου ειπε οτι υπαρχει προβλημα με τον οτε γιατι οπως μου δικαιολογηθηκε μολις προσφατα εφαγε ο οτε 3 εκ.ευρω απο την Ε.Ε.Τ.Τ .Μαλλον ομως ειχε διαβασει απο το adslgr το συγκεκριμενο
θεμα και δεν το πολυπιστεψα.Η λυση ειναι ή το κραξιμο απο το Μ.Μ.Ε ή η οργανωση μας και ο συντονισμος για διαμαρτυρια στα γραφεια.Και για τα δυο εχουμε ακρες:whistle:

:rofl::rofl::rofl:

στα διπλανα dslam δεν ειχαν προβληματα με τον οτε?:hmm: μονο στο ΕΛΕΦ

υ.γ. αν ισχυει το σεναριο για ακριβο σκαψιμο που εγραψες παραπανω, με το κοσμο που εχει μαζευτει στην αναμονη βλεπω να πηγαινουμε να σκαψουμε μονοι μας:lol:

PhoiNiX
12-10-07, 10:55
Όντως και οι δικές μου πληροφορίες τα ιδία λένε. Απλά αυτό που με εξοργίζει είναι ότι λένε ότι έχουνε κάλυψη, ενώ ΔΕΝ έχουνε ακόμα και ο κόσμος που δε γνωρίζει προβαίνει σε αιτήσεις. Αυτό πιστεύω είναι το κομμάτι που πρέπει να πιέσουμε γιατί έχει να κάνει με παραπλάνηση.

Η σύνταξη επιστολής και δημοσίευση της σε αυτό το νήμα έτσι ώστε να μπορεί να την στείλει ο κάθε ενδιαφερόμενος στα γνωστά μέσα, πιστεύω ότι είναι θετική κίνηση.

Τέλος, δεν με ενδιαφέρει FORTHNET αν έχεις τα όποια προβλήματα, απλά μην λες ψέματα ότι παρέχεις υπηρεσία στην τάδε περιοχή, ενώ δε μπορείς. :evil:



Διαθεσιμότητα broadband υπηρεσιών Forthnet 2play & Forthnet ADSL:
Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στην περιοχή σας. :rofl:
Αρ. τηλεφώνου: 2310 759546 Είδος σύνδεσης: PSTN
Κέντρο: ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ (ELEF)

Επωφεληθείτε από τις απίθανες προσφορές στις υπηρεσίες Broadband της Forthnet και κερδίστε ταχύτητα, δωρεάν μήνες συνδρομής και ασυναγώνιστες τιμές. Επιλέξτε τώρα Forthnet 2play και συνδεθείτε άμεσα χωρίς κόπο και καθυστερήσεις. :rofl:

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Υπάρχει διαθέσιμη κάλυψη. :rofl:
Tελευταία ενημέρωση:11/10/2007

balance21
12-10-07, 18:08
Η γνώμη μου είναι να μαζευτούμε όσοι έχουμε κάνει αίτηση για 2Play με κέντρο το ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ(ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ) και να παραπονεθούμε μαζικά όπου χρειαστεί!!!

Ας κανονίσουμε λοιπόν, πόσοι είμαστε? και πόσοι μπορούμε να μαζευτούμε για να κάνουμε κάτι.

Διαφορετικά εάν δεν τους πιέσουμε και το αφήσουμε θα περιμένουμε κανένα χρόνο ακόμα.

Θέλετε να ορίσουμε από τώρα ημερομηνία? Καλύτερα, να περιμένουμε να μαζευτούμε όσο το δυνατόν πιο πολλοί.Να ενημερώσουμε όσους γνωρίζουμε που έχουν υποβάλλει αίτηση και να μπουκάρουμε όλοι μαζί, μόνο τότε θα γίνει κάτι!!!

S.E.G. Generator
12-10-07, 20:26
Μεσα και εγω θα κανονισω και για τηλεοπτικη καλυψη.Ειδικα εαν μπει στη μεση και η ενωση
καταναλωτων για παραπλανηση και πλασματικη διαφημιση νομιζω οτι κατι θα γινει.Ελπιζω να
γινουμε πολλοι:clap::clap::clap::clap::oneup:

DSLaManiaC
12-10-07, 20:29
Απο περιέργια αλλά... τελικά το προοδευτικό δημαρχείο της Θεσσαλονίκης επέτρεψε το σκάψιμο για να περαστουν γραμμές η ακόμα?

balance21
18-10-07, 19:35
Παίδες κανένα νέο για το κέντρο μας έχουμε? KENTΡΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ(ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)

Η δική μου κατάσταση έχει ως εξής:

05/10/2007 Αποστολή αίτησης στη forthnet
16/10/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet:worthy:

άντε να δούμε πόσο καιρό θα κάνουν...!!! Θα σας κρατώ ενήμερους.

Μακάρι οι καθυστερήσεις να οφείλονται στον τεράστιο αριθμό αιτήσεων και όχι αλλού.;)

gogos888
18-10-07, 20:58
Και εγώ μιά από τα ίδια.
3-8-07 Παραλαβή και καταχώρηση αίτησης.
Περιοχή Μ.Αλεξάνδρου & Μαιάνδρου δίπλα στις εγκαταστάσεις της ΔΕΗ.

gogos888
22-10-07, 14:11
Συνδέθηκε κανείς; Ας απαντήσει κάποιος παρακαλώ.

turbobss
22-10-07, 16:19
Συνδέθηκε κανείς; Ας απαντήσει κάποιος παρακαλώ.

μην περιμενεις αδικα θετικη απαντηση...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΣΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΤΗΣ 4ΝΕΤ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΑΣ

ktiniatros
22-10-07, 16:23
όντως, όπως λέει κ ο φίλτατος turbobss, δεν έχει συνδεθεί κανείς. κ ούτε πρόκειται για κάνα μήνα ακόμα τουλάχιστον. μακάρι να μας ενημέρωναν για το τι συμβαίνει ακριβώς...γιατί είναι ακόμα ανύπαρκτο το ιδιόκτητο...

turbobss
22-10-07, 17:23
ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ MAIL ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΤΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΑ(ΑΝ ΠΙΑΣΕΤΑΙ ΓΡΑΜΜΗ:rofl:)
μηπως και συγκινηθουν και μας δωσουν καποια απαντηση

gogos888
24-10-07, 15:20
Ο wizard δίνει ανακριβή στοιχεία δηλαδή...:hmm::hmm::hmm:
Κάτι σε tellas μου θυμίζει που μάζευε αιτήσεις με το κιλό χωρίς να έχει την υποδομή.
Χωράει καταγγελία αυτό...:closed::closed::closed:

ahepa
26-10-07, 10:33
Έχω κάνει αίτηση για το 2play από το καλοκαίρι και τους πήρε ένα μήνα μέχρι να περάσουν την αίτηση στο σύστημά τους. Όσες φορές έπαιρνα τηλέφωνο να ρωτήσω γιατί καθυστέρησαν τόσο η απάντησή τους ήταν η κλασσική δικαιολογία του φόρτου εργασίας.

Μετά από emails που τους έστειλα και άπειρα τηλεφωνήματα μόλις τώρα με πήραν τηλέφωνο να μου πουν ότι δεν έχει ο ΟΤΕ να τους δώσει χάλκινο καλώδιο.

Ζήτησα να μου στείλουν αίτηση διακοπής ώστε να μην προχωρήσουν παραπέρα την αίτηση και ότι θα το σκεφτώ για πόσο καιρό θα τους δώσω ακόμα πριν τους την αποστείλω.

Είμαι στο κέντρο του ΟΤΕ Π. Μελλά. Έχει κανείς εμπειρία από την περιοχή εκείνη για την ποιότητα του δικτύου (ή γενικότερα και από άλλες περιοχές) για το αν αξίζει η αναμονή;

Το περίεργο είναι ότι η μισή οικοδομή ανοίκει στο κέντρο Ελευθέριο και η άλλη μισή στο Π. Μελλά.

Από φίλους στην Άνω Πόλη και στο κέντρο (περιοχή Αγ. Δημητρίου) μου λένε ότι έχουν πολύ χαμηλές ταχύτητες.

iceman
26-10-07, 15:28
Έχω κάνει αίτηση για το 2play από το καλοκαίρι και τους πήρε ένα μήνα μέχρι να περάσουν την αίτηση στο σύστημά τους. Όσες φορές έπαιρνα τηλέφωνο να ρωτήσω γιατί καθυστέρησαν τόσο η απάντησή τους ήταν η κλασσική δικαιολογία του φόρτου εργασίας.

Μετά από emails που τους έστειλα και άπειρα τηλεφωνήματα μόλις τώρα με πήραν τηλέφωνο να μου πουν ότι δεν έχει ο ΟΤΕ να τους δώσει χάλκινο καλώδιο.

Ζήτησα να μου στείλουν αίτηση διακοπής ώστε να μην προχωρήσουν παραπέρα την αίτηση και ότι θα το σκεφτώ για πόσο καιρό θα τους δώσω ακόμα πριν τους την αποστείλω.

Είμαι στο κέντρο του ΟΤΕ Π. Μελλά. Έχει κανείς εμπειρία από την περιοχή εκείνη για την ποιότητα του δικτύου (ή γενικότερα και από άλλες περιοχές) για το αν αξίζει η αναμονή;

Το περίεργο είναι ότι η μισή οικοδομή ανοίκει στο κέντρο Ελευθέριο και η άλλη μισή στο Π. Μελλά.

Από φίλους στην Άνω Πόλη και στο κέντρο (περιοχή Αγ. Δημητρίου) μου λένε ότι έχουν πολύ χαμηλές ταχύτητες.

http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=126302

geo9419
29-10-07, 17:29
19/10/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
19/10/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

Εμένα μετα από πολυ κόπο γιατι εκανα την αιτηση τον Αυγουστο εμφανίζει πλεον στο site τους το αντίστοιχο μήνυμα. Βεβαια δεν ξερω εαν θα παίξει κάποιο ρόλο στο να μη γινει τίποτα τελικά το ότι ενώ ειμαι στο dslam του ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ το wizard της fothnet με βγαζει στο ΚΕΝΤΡΟ ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ γιατι το τηλεφ. μου είναι 558.... Απλως επειδή ο ΟΤΕ πλεον δίνει στον ΕΥΟΣΜΟ ασχετα νούμερα επειδή του τελείωσαν τα εφτάρια!!!

PhoiNiX
30-10-07, 00:40
Καλημέρα Κ. xxxx,

Είμαι ο xxxxx Κωνσταντίνος από xxxxx Εύοσμου. Σας αποστέλλω αυτό το μήνυμα/αίτημα για ακύρωση της αίτησης Double Play που εκκρεμεί στη γραμμή του σπιτιού μου. Επίσης θα ήθελα να προβείτε στην ΑΜΕΣΗ διακοπή της σύνδεσης αορίστου που υπάρχει αυτή τη στιγμή στο σπίτι μου. Δυστυχώς, η μεγάλη αναμονή ενεργοποίησης δε μου δίνει αλλά περιθώρια, οπότε αναγκάζομε να στραφώ προς τη λύση του ΟΤΕ στα 8mbit.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΜΕΣΑ Η ΔΙΑΚΟΠH ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΡΕΧΕΤΕ, ΔΙΟΤΙ:

Εκκρεμή αίτηση στον ΟΤΕ για ενεργοποίηση της γραμμής στα 8mbit και θέλω να ελαχιστοποιήσω το downtime.

Επίσης δεν θα αποδεχτώ να χρεωθώ επιπλέων για τους επομένους μήνες, κάθε χρέωση πέραν της γνωστοποίησης αυτού του μηνύματος την θεωρό παράνομη και θα ακολουθηθούν νομικές διαδικασίες, σε τέτοια περίπτωση.

Σε περίπτωση που δεν λάβω απαντητικό μήνυμα για επιβεβαίωση εντός της επόμενης εργάσιμης μέρας (30/10/2007) θα μεταβω προσωπικά στα γραφεία σας για την επίλυση του ζητήματος.

Σας επισυνάπτω τη ταυτότητα μου και παραθέτω τo username :

Username: xxxxx.the.forthnet.gr

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση επικοινωνήστε άμεσα μαζί μου στο 69xxxxxx όλο το 24ωρο.


Με φιλικούς χαιρετισμούς,
xxx Κωνσταντίνος





Δεν πήγαινε άλλο :evil: :closed::lock:

gogos888
30-10-07, 21:20
Παιδιά επειδή θέλω να ακυρώσω και εγώ την αίτηση 2play που εκκρεμεί από τις 3-8-07 (κέντρο Ελευθερίου) υπάρχει κάποιο link να την κατεβάσω;
Η θα πρέπει να ζητήσω από την forthnet να μου την στείλει;


Υ.Γ.Δεν μιλώ για διακοπή υπηρεσίας γιατί δεν είμαι πελάτης της forthnet

PhoiNiX
31-10-07, 00:59
Καλά σήμερα δηλαδή ένιωσα την ανάγκη να πω μπράβω στον ΟΤΕ. ;)


Πείρα 134 να παραγγείλω 8μβιτ και ρώτησα αν γίνεται να κρατήσω τη γραμμή που έχω από Forthnet (ΑΡΥΣ) και να γίνει connex μου λένε φυσικά! Και μου επισήμανε ότι είναι και πιο γρήγορη η διαδικασία επειδή τα αναλαμβάνει όλα ο ΟΤΕ και ότι δεν θα έχω σχεδόν καθόλου διακοπεί Internet. :worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:


Άντε να δούμε θα σας κραταω ενήμερους. :whistle:

balance21
04-11-07, 17:15
Καλεσπέρα και πάλι,

τι θα γίνει τελικά με το κέντρο ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ, πότε θα ληθεί το πρόβλημα? Εώς τώρα (εδώ και 3μήνες) δεν έχει συνδεθεί κανείς ακόμα...αίσχος!!!
Έμαθε κανείς τίποτα νεότερο!:(

Όσοι δηλαδή εχουμε στήλει αίτηση που πιστευω οτι είμαστει πάνω απο 1000, τι θα πρέπει να κάνουμε? ΟΥΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 4ΝΕΤ. :down:

ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.....ΕΣΤΩ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ή ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!

ΠΛΗΡΗΣ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ! :evil:

Όποιος φιλος έχει καταθέση αίτηση και συνδεεται στο συγκεκριμενο Κεντρο (ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ) ας μας ενημερώσει......:sorry:

ahepa
04-11-07, 17:31
Έχω συμπληρώσει, αλλά ακόμα δεν έστειλα με fax την αίτηση διακοπής του αιτήματος μου για 2play. Από τη Forthnet πάντως μου είπαν πως ο ΟΤΕ δεν τους δίνει τα καλώδια και έοχυν κάνει μηνύσεις και ο ΟΤΕ πληρώνει πρόστιμο, αλλά προτιμάει να πληρώνει πρόστιμο παρά να χάνει πελάτες.

Δεν ξέρω πως να το επιβεβαιώσω, ώστε αν είναι αλήθεια να τον καταγγείλω στην ΕΕΤΤ και γιατί όχι να κάνω και εγώ μηνύσεις. Έχω καιρό να κάνω καμία καταγγελία.

Αυτά είναι πάντως παιδικές ασθένειες στα άλλα κράτη γινόντουσαν στην αρχή που δεν είχαν νόμους να προστατέψουν τους καταναλλωτές, μέχρι που απέκτησαν. Εμείς έχουμε τους νόμους, αλλά επειδή δεν εφαρμόζονται (και η ΕΕΤΤ κάθεται και %$^#%$#%) έχουμε τις παιδικές ασθένειες, που δυστυχώς δεν πρόκειται να απαλαγούμε.

Καμία ιδέα τι να κάνω; Ακόμα και σε άλλη εταιρεία πλιν του ΟΤΕ να θέλω να πάω τις ίδιες χαζομάρες μάλλον θα υποστώ. Στον ΟΤΕ δε θέλω να μείνω όσο υπάρχουν χαραμοφάιδες.

NikoLakis
04-11-07, 17:36
Γιατι δεν κανεις μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ και άστην αυτή να ψάξει εάν το πρόβλημα είναι απο την πλευρά της Forthnet ή του ΟΤΕ.

gogos888
05-11-07, 09:37
Έστειλα αίτηση διακοπής με φαξ την προηγούμενη Τετάρτη και τους πήρα τηλέφωνο το απόγευμα για να επιβεβαιώσω ότι το έχουν πάρει (γιατί τους ξέρω τι $%@#&^% είναι όλοι τους). Παρασκευή έκανα αίτηση σε Tellas για Zisto. Μου βγάζει διαθεσιμότητα αλλά δεν ξέρω πιο κέντρο έχουν. Είναι το ίδιο με της Forthnet οπότε μιλάμε για συνεγκατάσταση με ΟΤΕ; Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει παρακαλώ;

Υ.Γ. Στον (π)ΟΤΕ πάντως δεν ξαναγυρνάω:lol::lol::lol:

Shade
05-11-07, 20:04
Εγω παιδια εχω καταχωρηση της αιτησης απο 16/10
Σημερα που τους πηρα τηλ. μου ειπαν πως δεν εχουν πορτες απο ΟΤΕ και θα πρεπει να περιμενω μεχρι τελος του μηνα για να συνδεθω...
Ιδομεν!

balance21
06-11-07, 01:17
Μακάρι φίλε το πρόβλημα να είναι οι πόρτες, και ας περιμένουμε και 2 μήνες ακόμα.....αλλά δεν νομίζο να είναι αυτό το προβλημα!!! :hmm:

ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ 4ΝΕΤ ? ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΕΛΗ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΤΑΞΗ?


ΟΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΤΕΤΟ!!! :oneup:

Μάλλον θα τους κάνω και εγώ ένα τηλεφώνημα αύριο να δούμε τι θα πούνε αυτή τη φορά.:p

Stergios_K
06-11-07, 03:10
Καλά που πέτυχα το τόπικ, σκεφτόμουν να κάνω αίτηση για 2play αύριο κιόλας!

Με βλέπω να πηγαίνω κατά Zisto μεριά.
Αλήθεια, ξέρει κανείς τι παίζεται από εκεί;

gogos888
06-11-07, 08:57
Stergios_K χθες μόλις έκανα αίτηση για το zisto αφού ακύρωσα αίτηση της Forthnet μετά από 3μηνη αναμονή. Επειδή και αυτοί είναι στο ίδιο κέντρο (Ελευθερίου) τους τηλεφώνησα για να μου πουν αν υπάρχουν ενεργοποιημένοι χρήστες της Tellas και μου είπαν ότι υπάρχουν. Θα ακολουθήσουν πολλά τηλέφωνα σίγουρα γιατί λίγο περίεργο μου φαίνεται να δίνει πόρτες ο ΟΤΕ στην Tellas και όχι στην Forthnet.:hmm::hmm::hmm:

Shade
06-11-07, 10:57
Εμαθα πως δεν υπαρχει ενεργοποιημενος Tellas Zisto στο κεντρο μας.(απο πηγη μεσα απο την Tellas)
Η Tellas ειχε περιορισμενη προσβαση μεσο του κεντρου μας μεχρι τον προηγουμενο μηνα.(Μονο τηλ)
Οποτε φιλε μια απο τα ιδια και εκει... δεν τους δινει πορτες ο ΟΤΕ.

gogos888
06-11-07, 11:34
Μόνο στον εαυτό του δίνει (conn-x) :evil::evil::evil:
Ούτε ΑΡΥΣ σε άλλους παρόχους :lol::lol::lol: (π.χ. vivodi & altec που δοκίμασα)
Προτιμάει να τρώει πρόστιμα παρά να χάνει πελάτες. Μόνο στο Ελλαδιστάν συμβαίνουν αυτά :hammered:

Shade
06-11-07, 12:21
Αστα να πανε...

Και τι μπορεις να κανεις...
Anyway Εγω εχω ενημερωση για ενεργοποιηση μεχρι τελος Νοεμβριου απο Φορθνετ...

Ο χρονος θα διξει...
Οποιος εχει οποιδηποτε ενημερωση για το κεντρο μας. ας μας πει να ξερουμε τι γινεται...

Stergios_K
06-11-07, 12:37
Οπότε με βολεύει να κάνω στη forthnet, αφού έχω δεσμευμένη πόρτα, έστω μέσω ΑΡΥΣ...

Shade
06-11-07, 12:47
Οπότε με βολεύει να κάνω στη forthnet, αφού έχω δεσμευμένη πόρτα, έστω μέσω ΑΡΥΣ...

Λογικα εσυ εχεις πορτα και μπορεις να παρεις μεσο Forthnet.
Απο εκει και περα θα αποδεσμευση ο ΟΤΕ την πορτα σου?
ή θα φας πορτα....?

Stergios_K
06-11-07, 12:59
Λογικά, αλλά σίγουρα θα έχουν κι άλλοι forthnet μέσω ΑΡΥΣ.

Δε θα 'πρεπε να είχαν ενεργοποιηθεί;
Μου φαίνεται η μόνη βιώσιμη λύση προς το παρόν είναι το conn-x talk.

Α ρε ΟΤΕ, όπου και να πάω με πληγώνεις...

Shade
06-11-07, 13:08
Οντος φιλε μου,
δε μπορω να καταλαβω τι παιζει...
Απο τη μια βγαινει ενοχος ο ΟΤΕ...
Απο την αλλη οι παροχοι μας τα μπερδευουν λιγο..

Γιατι..??

Φτανεις σε σημειο που σου την δινει!

PhoiNiX
07-11-07, 20:30
Έχω μεταφερθεί σε connex εδώ και και 10 μέρες ακόμα όμως είμαι στο 1μβιτ και χρησιμοποιώ για ιντερνετ τη Forthnet. Από τότε που έγινε η αλλαγή (ΑΡΥΣ -> connex) έχω παρατήρηση μεγάλη αύξηση στη σταθερότητα της ταχύτητας. Π.χ. για 3 μέρες που μετέφερα κάτι από Αμερική όλη μέρα είχα σταθερά 120KB/s :worthy: απλά απίστευτο :worthy:, κ η απορία είναι ότι ακόμα χρησιμοποιώ Forthnet. :hmm:

gogos888
08-11-07, 09:00
Είχα Vivodi DSLCube 2048/256 μέσω ΑΡΥΣ για 1,5 χρόνο έως και πριν 1 μήνα και η σύνδεσή μου έπιανε ταβάνι ακόμη και σε ώρες αιχμής. Μάλλον το κέντρο Ελευθερίου δεν είναι πιτταρισμένο ακόμη :oneup:

gogos888
08-11-07, 09:03
Να δώσει όμως και καμιά πόρτα σε άλλους παρόχους, όχι μόνο στον εαυτό του :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.