PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με VCI/VPI



imprdsl
25-09-07, 17:46
Παιδια προσφατα αγορασα το modem/router της linksys wag200g. Ενω ειχα συνδεσει ολα τα καλωδια και τα αντοιστιχα leds ηταν στο πρασινο χρωμα, καποια στιγμη ο οδηγοw εγαταστασης προσπαθει να εντοπισει τη συνδεση στο Internet. Μετα απο λιγα λεπτα μου πεταει ενα μηνυμα που λεει πως υπαρχει προβλημα με τις ρυθμισεις VCI/VPI ενω ξερω πως οι σωστες τιμες ειναι 8 και 35 και ετσι ειναι και στην σελιδα του router. Εχω δοκιμασει να αφαιρεσω ολες τις τηλεφωνικεw συσκευες και να αλλαξω φιλτρα(PSTN συνδεση) αλλα τιποτα, το προεγατεστημενο firmware ειναι το 1.01.05 το οποιο ειναι το τελευταιο που εχει βγαλει η Linksys. Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω ?


Υ.Σ.: Χρησιμοποιω το φοιτητικο πακετο OnDSL της Otenet me ταχυτητα 768 Κbps.

hedgehog
25-09-07, 18:07
Αν κατάλαβα καλά τις έχεις ορίσει ανάποδα...
Το VPI είναι 8 και το VCI 35 ;)

imprdsl
25-09-07, 18:18
Oχι δεν τις εχω ορισει αναποδα απλα στο θεμα του forum τις εγραψα αλλιως. Βλεπωντας το Interface του router ειδα πως τις εχει βρει μονο του γιαυτο δεν μπηκα στον κοπο να τισ πειραξω. Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου. Αν εχεις καποια ιδεα για το τι μπορω να κανω στειλε μου. Ξερεις θεωρω πως αγορασα ενα καλο modem/router και δεν θελω να πανε χαμενα 70 euro. Ευχαριστω και παλι.

mad_max
09-11-07, 19:18
Παιδια προσφατα αγορασα το modem/router της linksys wag200g. Ενω ειχα συνδεσει ολα τα καλωδια και τα αντοιστιχα leds ηταν στο πρασινο χρωμα, καποια στιγμη ο οδηγοw εγαταστασης προσπαθει να εντοπισει τη συνδεση στο Internet. Μετα απο λιγα λεπτα μου πεταει ενα μηνυμα που λεει πως υπαρχει προβλημα με τις ρυθμισεις VCI/VPI ενω ξερω πως οι σωστες τιμες ειναι 8 και 35 και ετσι ειναι και στην σελιδα του router. Εχω δοκιμασει να αφαιρεσω ολες τις τηλεφωνικεw συσκευες και να αλλαξω φιλτρα(PSTN συνδεση) αλλα τιποτα, το προεγατεστημενο firmware ειναι το 1.01.05 το οποιο ειναι το τελευταιο που εχει βγαλει η Linksys. Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω ?

Ρε παιδες, εχω ακριβως το ιδιο προβλημα... Εσυ το ελυσες τελικα φιλε?? Ξερει κάποιος αλλος τουλαχιστον τί πρέπει να γινει??? Οτενετ 2μβ εχω. Thanx

imprdsl
09-11-07, 22:41
Δοκιμασε στην κεντρικη σελιδα του Web-Interface του router να αλλαξεις την τιμη του Dsl Modulation απο Multimode σε ADSL2+ και μετα παλι σε Multimode. Παραδοξως μολις το εκανα αυτο το κοκκινο λαμπακι της ενδειξης Internet αναψε πρασινο και ολα δουλευαν κανονονικα, επισης να εχεις επιλεξει και τo Keep Alive με 30 seconds...αυτα..καλη τυχη.:oneup:

mad_max
10-11-07, 03:01
Επειτα απο ωρες ταλαιπωριας τα καταφερα!! Αφου ειχα απελπιστει και ειχα γραψει ενα ποστ δυο μετρα με 15 χιλιαδες screenshots (λέμε τωρα) και ημουν ετοιμος να το ανεβασω, εφτιαξε μονο του!! Εκανα αυτο που ειπες και αν και δεν επιασε με την πρωτη πειραξα οτι βρηκα μπροστα μου, εκανα ενα ταμα, κατεβασα κατι καντηλια και μετα απο λιγο βουαλά!!! Ευχαριστω:respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.