PDA

Επιστροφή στο Forum : Επενδυτικό πρόγραμμα 33 εκ. ευρώ από την Altec Telecoms



nnn
25-09-07, 21:46
Επενδυτικό πρόγραμμα ύψους 32,96 εκ. ευρώ της Altec Telecoms, εγκρίθηκε από το υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών και εντάχθηκε στο Αναπτυξιακό Νόμο 3299/2004.
Η ένταξη της συγκεκριμένης επένδυσης στον Αναπτυξιακό Νόμο ήδη δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.
Το ποσοστό της επιχορήγησης καθορίστηκε σε 30,44%.

Η συγκεκριμένη επένδυση αποτελεί μέρος του επενδυτικού πλάνου που υλοποιεί η Altec Telecoms, με στόχο την παροχή υψηλού επιπέδου υπηρεσιών στον τελικό καταναλωτή, μέσα από ιδιόκτητο τηλεπικοινωνιακό δίκτυο.
Σύμφωνα με το business plan, η επένδυση αφορά την ανάπτυξη τεχνολογικών υποδομών για την παροχή καινοτομικών ευρυζωνικών υπηρεσιών (Next Generation Network) στο σύνολο των Νομών της χώρας με έμφαση σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
Το χρονοδιάγραμμα υλοποίησης της επένδυσης είναι 3ετές και θα έχει ολοκληρωθεί στα τέλη του 2009.

Σύμφωνα με την πορεία των εργασιών, οι οποίες ήδη βρίσκονται σε πλήρη εξέλιξη, η Altec Telecoms θα είναι σε θέση να προσφέρει ευρυζωνικές υπηρεσίες, μέσω ιδιόκτητων υποδομών σε επιλεγμένες περιοχές της Αττικής στο τέλος του τρέχοντος έτους, ενώ από τα μέσα του 2008 η εταιρία θα διευρύνει την παροχή των υπηρεσιών στην Θεσσαλονίκη και στα μεγάλα αστικά κέντρα.

Με την ολοκλήρωση της επένδυσης Next Generation Network η Altec Telecoms, θα «αλλάξει την επικοινωνία», προσφέροντας πακέτα υπηρεσιών triple play, σε πραγματικά υψηλές ταχύτητες, με ποιότητα, αξιοπιστία και οικονομικά οφέλη στους έλληνες καταναλωτές.

Η νέα επένδυση αντανακλά πλήρως την φιλοσοφία και την στρατηγική του Ομίλου Altec για διαρκείς επενδύσεις, ώστε οι υποδομές του και οι παρεχόμενες υπηρεσίες του να βρίσκονται συνεχώς στην αιχμή της τεχνολογίας, διακρινόμενες για την υψηλή τους ανταγωνιστικότητα

www.altectelecoms.gr (http://www.altectelecoms.gr)

JoeBar
25-09-07, 21:57
Καλώς την και αυτή στον χορό του full llu. Για να δούμε τι έχει να μας δείξει... :whistle:

A_gamer
25-09-07, 22:07
Τελευταία είχαμε τέτοιες φήμες, να λοιπόν που επαληθεύτηκαν. Αν και δεν είμαι σίγουρος πως μου αρέσει το ότι η OTEnet θα μείνει η μόνη που έχει μόνο ΑΡΥΣ και θα μειωθεί ο ανταγωνισμός σε αυτό.

Anarki
25-09-07, 22:23
Θες δηλαδή η OTEnet να φτιάξει δικό της δίκτυο; :p

RyDeR
25-09-07, 22:28
Τέλεια, όποιος ενναλακτικός έρθει πρώτος στο χωριό μου εδώ κερδίζει 5 αιτήσεις επι τόπου. :D

lewton
25-09-07, 22:29
Όλα τα είχε η Μαριωρή...

apodem
25-09-07, 22:34
Μα καλά....
πήρε ποιο πολλά και από την Tellas ??? Ετοιμάζουν κάτι "μεγαλύτερο" ?
Θα δείξει...
Άντε καλή αρχή. Ας ελπίσουμε να δώσει αρκετό upload... download δείνουν όλοι

=======
"ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ ΥΨΟΥΣ €9.5 εκ. ΣΤΗΝ Τellas ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΥΡΥΖΩΝΙΚΩΝ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Αθήνα, 25 Ιουλίου 2007 – Στο πλαίσιο του Αναπτυξιακού Νόμου υπεγράφη, από τον Υπουργό Οικονομίας & Οικονομικών κ. Γ. Αλογοσκούφη, η εγκριτική απόφαση για την επιχορήγηση ποσού €9,5 εκ. στην Tellas αναφορικά με την ανάπτυξη ευρυζωνικών υποδομών και υπηρεσιών στις περιοχές της Αττικής και της Θεσσαλονίκης. "

A_gamer
25-09-07, 22:49
Μα καλά....
πήρε ποιο πολλά και από την Tellas ??? Ετοιμάζουν κάτι "μεγαλύτερο" ?
Θα δείξει...
Άντε καλή αρχή. Ας ελπίσουμε να δώσει αρκετό upload... download δείνουν όλοι

=======
"ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ ΥΨΟΥΣ €9.5 εκ. ΣΤΗΝ Τellas ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΥΡΥΖΩΝΙΚΩΝ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Αθήνα, 25 Ιουλίου 2007 – Στο πλαίσιο του Αναπτυξιακού Νόμου υπεγράφη, από τον Υπουργό Οικονομίας & Οικονομικών κ. Γ. Αλογοσκούφη, η εγκριτική απόφαση για την επιχορήγηση ποσού €9,5 εκ. στην Tellas αναφορικά με την ανάπτυξη ευρυζωνικών υποδομών και υπηρεσιών στις περιοχές της Αττικής και της Θεσσαλονίκης. "

Επιχορηγήσεις έχουν πάρει μάλλον όλοι.

NitrOuS
25-09-07, 22:51
Το θεμα ειναι να ερθουν οι εναλλακτικοι παροχοι και στις υπολοιπες περιοχες της Ελλαδας, οχι μονο Αθηνα-Θεσ/νικη. Βεβαια το προγραμμα αυτο ειναι πολυ μεγαλο και θελει παρα πολλα χρηματα αλλα και χρονο . Το θεμα ειναι να μην σταματησουν οι εναλλακτικοι στα μεγαλα αστικα κεντρα και φοβαμαι μην γινει τπτ τετοιο...

mistac75
26-09-07, 09:18
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο; Όλα αυτά τα λεφτά για Tellas για Altec που τα βρίσκει ο Αλογοσκούφης; Μέσω Ευρωπαϊκής Ένωσης; Και τότε γιατί δεν ανεβάζει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΜΑΣ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ;

Nitro
26-09-07, 09:53
Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση απλά ξεχάστε ότι ξέρατε για τηλεπικοινωνίες μέχρι σήμερα :rolleyes:

[+=]Neo_Geo{Ech13}
26-09-07, 10:32
Κlein mein και με το συμπαθιο παντα (εντελως φιλικα το λεω αν παρεξηγησε το παιρνω πισω) που θα λεγανε οι φιλοι μου οι Σαλονικεις. Αν δεν ερθει οπτικη σε κουτι ανα γειτονιες τι ανεβασμα τι κατεβασμα...δεν μπορει να κανει την διαφορα. Ο,τι και να κανει ο καθενας ειναι απλα πολυ λιγο και δεν αναφερομαι σε ταχυτητες αλλα ποιοτητα. Πολυ θορυβος μεγαλες αποστασεις εξασθενισμενο σημα κλπ, με τοσα λαθη κατα την μεταδοση τι πανω κατω να φερουνε. Αλλωστε κανεις δε μπορει παρα μονο για ελαχιστους λιγους που ειναι διπλα στα dslam τους.

No-Name
26-09-07, 10:37
Οπότε μας έμεινε η ΟΤΕνετ που θα πάιζει με ΑΡΥΣ.....

A_gamer
26-09-07, 16:13
Οπότε μας έμεινε η ΟΤΕνετ που θα πάιζει με ΑΡΥΣ.....

Σε πρόλαβα. :p


Τελευταία είχαμε τέτοιες φήμες, να λοιπόν που επαληθεύτηκαν. Αν και δεν είμαι σίγουρος πως μου αρέσει το ότι η OTEnet θα μείνει η μόνη που έχει μόνο ΑΡΥΣ και θα μειωθεί ο ανταγωνισμός σε αυτό.

RyDeR
26-09-07, 16:42
Εντάξει όμως δεν είναι έτσι.

Για τις μεγαλούπολεις θα είναι διαθέσιμο το LLU, για τους υπόλοιπους... πάντα θα υπάρχει το ΑΡΥΣ.;)

nm96027
26-09-07, 16:47
Ειλικρινα παντως δεν πολυκαταλαβαίνω...
Με αυτα τα 33 εκ. ευρω (συν ίδια κεφαλαια) θα στήσει ΤΩΡΑ η Αλτεκ δικτυο; Τα λεφτα μου μοιάζουν λιγα και ο χρονος επισης...
Μακάρι να δουμε κατι εντυπωσιακα ανταγωνιστικο, αλλα περα απο τις τιμες (αληθεια υπαρχουν περιθώρια; Η Ον ηδη πουλαει με 32 ευρω απεριοριστες αστικες-υπεραστικες ΚΑΙ διεθνεις σε 15 χωρες) δεν μπορω να φανταστω κατι που να ταρακουνήσει την αγορα.

voithostyrempora2
26-09-07, 16:51
Τα λεφτα μου μοιάζουν λιγα και ο χρονος επισης...

Για τον χρόνο το συζητάω . Μην ξεχνάς άλλωστε ότι πολλά Α/Κ έχουν ανοίξει για φ/σ και έχουν τους χώρους έτοιμους μαζί με ρεύμα , κλιματισμό κτλ. Το μόνο που μένεις είναι να στήσεις τα DSLAM's σου και να τα συνδέσεις με το δίκτυο κορμού σου (πάνω-κάτω :p) , που στην ανάγκη μισθώνεις μια HellasCom μέχρι να τελειώσεις τα σκαψίματα.

Το πρόβλημα είναι ότι τα χρήματα μου φαίνονται τραγικά λίγα :hmm: ...

nm96027
26-09-07, 16:58
Για τον χρόνο το συζητάω . Μην ξεχνάς άλλωστε ότι πολλά Α/Κ έχουν ανοίξει για φ/σ και έχουν τους χώρους έτοιμους μαζί με ρεύμα , κλιματισμό κτλ. Το μόνο που μένεις είναι να στήσεις τα DSLAM's σου και να τα συνδέσεις με το δίκτυο κορμού σου (πάνω-κάτω :p) , που στην ανάγκη μισθώνεις μια HellasCom μέχρι να τελειώσεις τα σκαψίματα.

Το πρόβλημα είναι ότι τα χρήματα μου φαίνονται τραγικά λίγα :hmm: ...

Δεν εννοούσα μονο χρονο κατασκευης του δικτυου: εννοουσα και εμπορικους χρόνους.
Ηδη οι μεγάλοι εχουν παρει θέση στην αγορα και ηδη εχουμε δει τα πρωτα σημαδια συρίκνωσης της (Εξαγορες-συγχωνευσεις). Σε ολοκληρη σχεδον την Αθηνα, ενας συνδρομητης εχει ηδη αρκετους παρόχους να διαλέξει. ΤΙ μπορει να του δώσει ενας ακομα;:hmm:
Θα μπορουσε να απαντησει κάποιος "ποιότητα υπηρεσίων" που δεν εχει απο τους αλλους ή τουλάχιστον οτι δεν θα του σπαει τα νευρα. Δεν νομίζω ομως πως αυτο ειανι τοσο ευκολο, ουτε οτι εξαρτάται αποκλειστικα απο τους παρόχους...

A_gamer
26-09-07, 23:01
Εντάξει όμως δεν είναι έτσι.

Για τις μεγαλούπολεις θα είναι διαθέσιμο το LLU, για τους υπόλοιπους... πάντα θα υπάρχει το ΑΡΥΣ.;)

Γι' αυτό ακριβώς θέλουμε να υπάρχουν 2 ή περισσότεροι πάροχοι που δίνουν μόνο ΑΡΥΣ, ώστε να υπάρχει ανταγωνισμός και να διατηρούνται καλές οι τιμές για όσους ζουν στην περιφέρεια.

Όσοι επικεντρώνονται στο LLU δε "χτυπούν" πια τις τιμές στο ΑΡΥΣ, έτσι λοιπόν...

vajra
27-09-07, 10:55
Το ιδιόκτητο δίκτυο της Άλτεκ είναι μία πολύ καλή εξέλιξη για τον ανταγωνισμό στην αγορά.
Ελπίζω αρκετά από τα λεφτά της επιχορήγησης να καταλήξουν στην επαρχία.

Από τις τοποθετήσεις αρκετών στην είδηση, έχω δύο ερωτήματα:

1. Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι 33 εκ ευρώ είναι λίγα?
2. Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι η Άλτεκ θα αποσυρθεί από την αγορά του ΑΡΥΣ?

A_gamer
27-09-07, 13:25
2. Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι η Άλτεκ θα αποσυρθεί από την αγορά του ΑΡΥΣ?

Τίποτα και δεν πρόκειται να το κάνει. Να διαβάζεις τα μηνύματα των άλλων πιο προσεκτικά.

MNP-10
27-09-07, 14:35
Παιδια ειμαι ο μονος που διαβαζω την ειδηση αλλιωτικα? :hmm:

Λεει




Επενδυτικό πρόγραμμα ύψους 32,96 εκ. ευρώ της Altec Telecoms, εγκρίθηκε από το υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών και εντάχθηκε στο Αναπτυξιακό Νόμο 3299/2004.
Η ένταξη της συγκεκριμένης επένδυσης στον Αναπτυξιακό Νόμο ήδη δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.
Το ποσοστό της επιχορήγησης καθορίστηκε σε 30,44%.


Οπως το διαβαζω αυτο ειναι σαν να γραφεται:

"Εμεις, η ALTEC, θα κανουμε επενδυσεις 33εκ ευρω. Το κρατος ενεκρινε να πληρωσει τα 30,44% απο αυτα (δλδ γυρω στα 10εκ ευρω) και αρα τα αλλα 23 θα τα βαλουμε εμεις."

Crosstalk
27-09-07, 14:41
Παιδια ειμαι ο μονος που διαβαζω την ειδηση αλλιωτικα? :hmm:

Λεει



Οπως το διαβαζω αυτο ειναι σαν να γραφεται:

"Εμεις, η ALTEC, θα κανουμε επενδυσεις 33εκ ευρω. Το κρατος ενεκρινε να πληρωσει τα 30,44% απο αυτα (δλδ γυρω στα 10εκ ευρω) και αρα τα αλλα 23 θα τα βαλουμε εμεις."

Και εγω αυτο καταλαβαινω, εκτος και αν αυτος που συνεταξε την ανακοινωση αλλα διαβαζε και αλλα εγραφε!:lol:

kudos
27-09-07, 14:51
Επιχορηγήσεις 40% παίρνουν μέχρι και κομμωτήρια πλέον. Εγώ πάλι θα εστιάσω στο γρίφο του "η επένδυση αφορά την ανάπτυξη τεχνολογικών υποδομών για την παροχή καινοτομικών ευρυζωνικών υπηρεσιών (Next Generation Network)". Τι είν' τούτο; Όποιος ξέρει τι είναι αυτές οι καινοτομικές υπηρεσίες που δεν έχουν οι άλλοι να μιλήσει ΤΩΡΑ!

voithostyrempora2
27-09-07, 16:30
1. Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι 33 εκ ευρώ είναι λίγα?


Το ομολογιακό δάνειο της 4νετ (150 εκατομμύρια) και η αύξηση του μετοχικού καφαλαίου της (65 εκατομμύρια) . Μιλάμε για λιγότερα από το ένα εκτο του ποσου των 215 εκατομμυρίων της 4νετ :whistle: .

Gordito
27-09-07, 16:44
Πολλοι γιναν οι παροχοι και αρχιζει και δε μου αρεσει αυτο.

Ο ανταγωνισμος εχει πολλα θετικα και αρνητικα.

Για να το πω χειροπιαστα θα δωσω ενα παραδειγμα.

Η Forthnet εδωσε 24 mbps. Προιον ανταγωνισμου. Αλλα δεν ηταν ετοιμη, απλα το εκανε για να χτυπησει την αγορα.

Απλα οι παροχοι εχουν δειξει οτι θελουν να φτιαξουν πρωτιστως πελατολογιο και μετα να "προσφερουν".

Ας τους στειλει καποιιος τα στοιχεια μετακινησης χρηστων μεταξυ των παροχων να δουν οτι αρχιζει και ξυπναει ο κοσμος (σιγα σιγα:p)

MNP-10
27-09-07, 17:08
Απ'οσο θυμαμαι 250εκ ηταν η αυξηση του Μ/Κ της 4νετ.. +150 το ομολογιακο.. 400..

A_gamer
27-09-07, 17:09
Ε, σε τόσους πελάτες και τόσο κάτω του κόστους που πουλάει η Forthnet, λογικό είναι να χρειάζεται πιο πολλά λεφτά...

voithostyrempora2
27-09-07, 17:14
Απ'οσο θυμαμαι 250εκ ηταν η αυξηση του Μ/Κ της 4νετ.. +150 το ομολογιακο.. 400..

Ακόμα χειρότερα για την Αλτεκ :p . Αυτο ακριβώς εννοώ λέγοντας ότι τα 33 εκατομμύρια είναι απελπιστικά λίγα ...

A_gamer
18-10-07, 22:14
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=139830

@ ADSLgr.com All rights reserved.