PDA

Επιστροφή στο Forum : Καινούργιος



Spiritual_
24-01-05, 16:43
Γεια σε όλους!Είμαι καινούργιος με DSL και για να λέμε την αλήθεια ακόμα περιμένω να μου έρ8ει το in a box που πήρα!Αλλά επειδή θέλω να είμαι προετοιμασμένος θέλω να μου πείτε πως αλλάζω ip στη σύνδεση αυτή!Ένας φίλος μου, μου είπε πως μέσα στο manual του modem του είχε μια σελίδα στην οποία μπαίνει και κάνει connect disconnect και μετά ξανά connect και έτσι αλλάζει ip αλλά εγώ έψαξα το manual του modem(Crypto συγκεκριμένα) και δεν είχε τίποτα τέτοιο μέσα!Σας παρακαλώ βοηθήστε με!

cmos
24-01-05, 17:05
Kαλωσόρισες στο forum.

To modem/router σου παίρνει 2 IP διευθύνσεις, μία για το WAN (πραγματική ΙP από τον ISP), και μια για το LAN (ψεύτικη π.χ. 10.0.0.1 ή 192.168.0.1 κ.λ.π.) και το PC που θα συνδέσεις στο router σου θα έχει και αυτό μια ψεύτικη LAN address.

Η 1η διεύθυνση απονέμεται κατά τη σύνδεση του modem στο ADSL από τον DHCP server του provider σου και δεν μπορείς εσυ να την πειράζεις.

Η 2η είναι συγκεκριμένη fake IP που στο manual του modem σου θα περιγράφεται ποια είναι - φυσικά μπορείς αν θες να την αλλάξεις.

H 3η διεύθυνση (στο PC σου) απονέμεται αυτόματα από τον DHCP server του modem σου (αρα καλό είναι να τον έχεις ενεργό και το PC σου να είναι στην αυτόματη απόδοση διεύθυνσης). Μπορέις όμως να την βάλεις με το χέρι να είναι συγκεκριμένη. Πρέπει όμως να δώσεις λίγη προσοχή για να ανήκει στο ίδιο υποδίκτυο με αυτήν του LAN του modem σου ώστε να βλέπονται.

Spiritual_
24-01-05, 17:22
Ναι αλλά το 8έμα είναι ΠΩΣ αλλάζω την ip μου όποτε θέλω!

cmos
24-01-05, 17:25
Πας στις TCP/IP ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου σου (Ethernet) και εκεί βάζεις την IP address και τη μάσκα σύμφωνα με αυτά που σου είπα παραπάνω - αλλάζοντας την αυτόματη απόδοση.

Spiritual_
04-02-05, 16:12
Έχω κάνει εγκατάσταση το WAN μέσα απο το CD με τους οδηγούς και η DSL μου συνδεση λειτουργεί κανονικά πρέπει να βάλω και τους LAN οδηγούς μέσα για να κάνω αυτά που λές?Είμαι τρομερά καινούργιος τελικά:P!

cmos
04-02-05, 16:23
με USB συνδέεσαι στο Modem ?

Spiritual_
04-02-05, 16:24
Μπορώ να έχω 2 υπολογιστές συνδεμένους στο ιντερνετ με μια σύνδεση(οι υπολογιστές LAN δλδ) και να έχουν διαφορετική IP μέσα στο ιντερνετ?Αν ναι πώς παρακαλώ?

Spiritual_
04-02-05, 16:29
Ναι είναι το Crypto F200 ADSL USB modem!

cmos
04-02-05, 16:30
πρέπει να αγοράσεις static IP πακέτο από τον ISP σου με δύο μάλιστα IP διευθύνσεις (δυστυχώς κοστίζει πολύ)

Γιατί θέλεις δύο πραγματικές διευθύνσεις ?

cmos
04-02-05, 16:32
δεν χρειάζεται να βάλεις τους LAN οδηγούς.
Αυτοί χρειάζονται αν αποφασίσεις να συνδεθείς πάνω στη LAN πορτα του modem αντι για την USB (είναι καλύτερη δικτυακά λύση και πιο σταθερή)

PReD
04-02-05, 16:33
Δεν ξέρω γιατί αλλα η ερώτηση σου μου θύμισε την διαφήμιση στην τηλεόραση "Μπορώ να κάνω αυτό και να έχω το άλλο για πάντα?"

Πάντω ένα κοινό που έχετε είναι οτι η απάντηση είναι: ΟΧΙ

Spiritual_
04-02-05, 16:33
παιζω ενα παιχνιδι που χρειαζετε αλλαγη ip συνεχεια αμα θες να εισαι καλος παιχτης μην τιην ψαχνεις πολλη κολυμμα

Spiritual_
04-02-05, 16:36
Δεν ξέρω γιατί αλλα η ερώτηση σου μου θύμισε την διαφήμιση στην τηλεόραση "Μπορώ να κάνω αυτό και να έχω το άλλο για πάντα?"

Πάντω ένα κοινό που έχετε είναι οτι η απάντηση είναι: ΟΧΙ

Κάπως έτσι είμαι μην την ψάχνεις!

Spiritual_
04-02-05, 16:38
Πια χρειάζομαι να έχω για να αλλάζω ip συνέχεια έτσι όπως μου είπες?

cmos
04-02-05, 16:40
γιατί θες να αλλάζεις IP ?

Spiritual_
04-02-05, 16:42
γιατί θες να αλλάζεις IP ?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=13723
όπως είπα και εδώ παιζω ένα παιχνίδι που πρέπει να αλ΄λάζεισ συνέχεια ip για να είσαι ένασ απο τους καλύτερους!

cmos
04-02-05, 16:48
από το http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=10007171

στο τέλος έχεις μια σύνδεση

αν θες να αλλάζεις την IP σου πρέπει να αποσυνδεθείς και να ξανασυνδεθείς στο εικονίδιο AccessRunner DSL έτσι θα πάρεις άλλη internet IP (πραγματική) ή από τις τηλεορασούλες κάτω δεξιά (δεξί πλήκτρο - disconnect - connect).

Spiritual_
04-02-05, 16:48
Πάντως κατι κακό δεν κάνω!:P

Spiritual_
04-02-05, 16:49
Ευχαριστώ πολυ πάντως φίλε!

cmos
04-02-05, 16:52
βουρ λοιπόν και σκισε τους τώρα ............

έχεις τρελάνει όλα τα πρωτόκολλα TCP/IP - DHCP - PPP - IPCP - ATM - PAP !!!!!!!!!!!!!!

Aστειεύομαι - καλές νίκες !!

Crosstalk
04-02-05, 16:58
Φιλε spiritual.........

θα ηταν καλυτερο τις αποριες, εφοσον ειναι σχετικες, να τις εκθετεις σε ενα τοπικ (μια και εχεις φτιαξει ηδη ενα) ωστε να μην ανοιγονται συνεχεια νεα! ;)

EvilHawk
04-02-05, 17:51
Threads merged!

@ ADSLgr.com All rights reserved.