PDA

Επιστροφή στο Forum : Πραγματικη ταχυτητα του ADSL ???



TechnoFreak
22-07-03, 19:43
Εχω συνδεση 512 kbps με Forthnet, αλλα τις μονες ταχυτητες που εχω δει πρακτικα μεχρι σημερα, μετα σχεδον ενος μηνος χρηση του ADSL, ειναι ως 50-55 kbps!!!

Eιναι αυτο νορμαλ? Για πια 512 kbps μας μιλανε και εγω πληρωνω?

Δοκιμασα να κατεβασω απο το ftp Forthnet και παλι τα ιδια!

Mηπως μας κοροιδευουνε και δεν το ξερω????? :(

bond
22-07-03, 20:01
Εχω συνδεση 512 kbps με Forthnet, αλλα τις μονες ταχυτητες που εχω δει πρακτικα μεχρι σημερα, μετα σχεδον ενος μηνος χρηση του ADSL, ειναι ως 50-55 kbps!!!
Eιναι αυτο νορμαλ? Για πια 512 kbps μας μιλανε και εγω πληρωνω?
Δοκιμασα να κατεβασω απο το ftp Forthnet και παλι τα ιδια!
Mηπως μας κοροιδευουνε και δεν το ξερω????? :(

Η συνδεση είναι 512 Kbits/sec. Όταν λες ότι έχεις δεί ταχύτητες 50-55, υποθέτω ότι εννοείς 55 Kbytes/sec (1 byte = 8 bits), επειδή τα διάφορα προγράμματα εμφανίζουν συνήθως την ταχύτητα σε Kbytes/sec.
Αν υπολογίσεις και τις απώλεις λόγω των headers, του TCP/IP πρωτοκόλλου, τότε 55 Kbytes/sec είναι λογική ταχύτητα για μία συνδεση 512 Κbits/sec.

Stelios
22-07-03, 20:36
Η ταχυτητα σου ειναι η κανονικη ! ..Τοσο δινει η 512 !!! ...55-56 kbytes/sec ειναι το maximum .

...Μην κοιτας που μερικοι λενε πως εχουν 512 αλλα τελικα εχουν 576! ;)
O OTEς φταιει για το θεμα που δεν μπορει να χαραξει μια πολιτικη ...

TechnoFreak
23-07-03, 02:09
Σ' ευχαριστω πολυ για την πληροφορια σου bond :D
Δεν γνωριζα αυτη την λεπτομερεια, περι των bits και bytes!

Χαιρομαι που ολα ειναι φυσιολογικα τωρα με το ADSL και δεν υπαρχουν προβληματα! :D

TechnoFreak
23-07-03, 02:10
Σ'ευχαριστω Stelios :D

Stilskin
23-07-03, 02:51
H apoklish ayth ontos yparxei.Ayto pou tha hthela na rothso einai an xerei kapoios thn politikh tou ote.Dhladh me poia krithria ston A xrhsth tha einai kanonika 512 kai ston B tha einai 576; Mhpos paizoun rolo ta dslam h einai asxeto ayto;

Stelios
23-07-03, 03:07
Και εγω πολυ θα ηθελα να το ηξερα αυτο ! :evil:

Το πιθανοτερο ειναι πως το ριχνουν κορωνα-γραμματα .... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Stilskin
23-07-03, 03:19
Και εγω πολυ θα ηθελα να το ηξερα αυτο ! :evil:

Το πιθανοτερο ειναι πως το ριχνουν κορωνα-γραμματα .... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Tha hthela na matho mhpos paizetai diafora anamesa se dslam simens kai kokkalotheiou.
Pantos prepei na omologhso oti eimai apo tous tyxerous.Me thn 384 exo dei taxythta sto kazaa apo ena kai mono file 47 kb. :lol: :lol: :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.