PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσφορά Otenet έως 30/9



understatement
26-09-07, 12:12
Έχω μια σύνδεση OnDSL kit στο 1mbit η οποία λήγει στις 31/10/07.

Είμαι σε δίλημμα να μείνω στην Otenet η να φύγω, καθότι από την μια απολαμβάνω αξιοπιστία στην σύνδεση μου και πολύ καλό support, από την άλλη όμως στερούμαι υψηλότερων ταχυτήτων (το κόστος των 2mbit της Otenet το είναι κοροϊδία). Αν πάλι μεταβώ σε άλλο πάροχο κινδυνεύω να μείνω χωρίς σύνδεση για μεγάλο διάστημα και να είμαι υπέρ-ενεργός στην επίλυση τεχνικών προβλημάτων που πιθανός να προκύψουν, μιας και το support των εναλλακτικών ISP είναι για γέλια [το έχω διαπιστώσει στην επικοινωνία μαζί τους για να ενημερωθώ για τα προϊόντα τους (ειλικρινά έχω μιλήσει με άτομα αμφιβόλου ευφυΐας)].

Η Οtenet έχει μια προσφορά που λήγει στις 30/09 και μου προσφέρει για ένα 6μηνο (δεσμευτικό) χρέωση 19,50 στο 1mbit, με δυνατότητα επέκτασης στους 12 μήνες (χωρίς δέσμευση). Αξίζει να προβώ σε μια τέτοια επέκταση ή από 1/10 θα «τρέξει» νέα προσφορά και θα την πατήσω; Έχει κανείς προνομιακή πληροφόρηση (λέμε τώρα!); Θυμάται κανείς τι έγινε πέρισυ;

Eυχαριστώ

traderman
26-09-07, 12:23
θα ελεγα να περιμενεις.οι καιροι ειναι πονηροι.

understatement
26-09-07, 13:51
Από την μια σκέφτομαι ότι οι τιμές της Otenet είναι υψηλές και δεν μπορούν παρά να κατέβουν. Από την άλλη όμως, με την δεσπόζουσα θέση που έχει στην αγορά η Ote(net), μπορεί και ακολουθεί διαφορετική τιμολογιακή πολιτική σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Είναι γεγονός ότι η Otenet διαφημίζει τις τιμές αυτές ως «ειδική προσφορά» και πιθανή αναίρεση της την επομένη της λήξης της - μέσω νέων χαμηλότερων χρεώσεων - θα συνιστούσε παραπλάνηση/εξαπάτηση (αν γίνει κάτι τέτοιο θα τους καταγγείλω). Έτσι και αλλιώς €20,5 πληρώνω τώρα, στα €19,5 θα πάω (αντί €26,5 της αορίστου), άρα έστω και ελάχιστα βγαίνω κερδισμένος (με το δεδομένο ότι δεν θα άλλαζα πάροχο).

Μετά το πέρας του 6μηνου βλέπουμε...

ostvarivanje
26-09-07, 23:57
Έχω μια σύνδεση OnDSL kit στο 1mbit η οποία λήγει στις 31/10/07.

Είμαι σε δίλημμα να μείνω στην Otenet η να φύγω, καθότι από την μια απολαμβάνω αξιοπιστία στην σύνδεση μου και πολύ καλό support, από την άλλη όμως στερούμαι υψηλότερων ταχυτήτων (το κόστος των 2mbit της Otenet το είναι κοροϊδία). Αν πάλι μεταβώ σε άλλο πάροχο κινδυνεύω να μείνω χωρίς σύνδεση για μεγάλο διάστημα και να είμαι υπέρ-ενεργός στην επίλυση τεχνικών προβλημάτων που πιθανός να προκύψουν, μιας και το support των εναλλακτικών ISP είναι για γέλια [το έχω διαπιστώσει στην επικοινωνία μαζί τους για να ενημερωθώ για τα προϊόντα τους (ειλικρινά έχω μιλήσει με άτομα αμφιβόλου ευφυΐας)].

Η Οtenet έχει μια προσφορά που λήγει στις 30/09 και μου προσφέρει για ένα 6μηνο (δεσμευτικό) χρέωση 19,50 στο 1mbit, με δυνατότητα επέκτασης στους 12 μήνες (χωρίς δέσμευση). Αξίζει να προβώ σε μια τέτοια επέκταση ή από 1/10 θα «τρέξει» νέα προσφορά και θα την πατήσω; Έχει κανείς προνομιακή πληροφόρηση (λέμε τώρα!); Θυμάται κανείς τι έγινε πέρισυ;

Eυχαριστώ
Επειδή ήμουν και εγώ στο ίδιο πρόγραμμα με το δικό σου, "τρέχει" μία προσφορά με 20,90 ευρώ στα 2 mbit. Λογικά τις επόμενες μέρες θα σε πάρουν τηλέφωνο να σε ρωτήσουν για τη συγκεκριμένη προσφορά. Εμένα με πήραν και την έκανα. Έχεις εξάμηνη δέσμευση και την ίδια τιμή για άλλους 6 μήνες.
Εγώ δέχτηκα την προσφορά και θεωρώ ότι είναι πολύ καλή.
Αν θες όμως μπορείς να τους πάρεις και εσύ στο: 2108847460
Αν χρειαστείς κάτι άλλο, γράψε μου.

tengai
27-09-07, 00:22
[quote=ostvarivanje;1453421]Επειδή ήμουν και εγώ στο ίδιο πρόγραμμα με το δικό σου, "τρέχει" μία προσφορά με 20,90 ευρώ στα 2 mbit. Λογικά τις επόμενες μέρες θα σε πάρουν τηλέφωνο να σε ρωτήσουν για τη συγκεκριμένη προσφορά. Εμένα με πήραν και την έκανα. Έχεις εξάμηνη δέσμευση και την ίδια τιμή για άλλους 6 μήνες.
Εγώ δέχτηκα την προσφορά και θεωρώ ότι είναι πολύ καλή.
Αν θες όμως μπορείς να τους πάρεις και εσύ στο: 2108847460
Αν χρειαστείς κάτι άλλο, γράψε μου.[/quote

συγγνωμη δε ποιο προγραμμα ησουν και σου κανουν προσφορα 20,90 ευρω τα 2 mbit;;
γιατι εμενα που ρωταω μου λενε προσφορα 26 ευρω τα 2 mbit;;;:hmm:

InVADeR
27-09-07, 00:39
Ας ελπισουμε να βγει καποια προσφορα τωρα γιατι και εγω στην ιδια κατασταση ειμαι και περιμενω να δω. Εβγαλε παντως μια καλη προσφορα η vivodi οπου συνολο βγαινει η 2αρα 16,50 ευρω/μηνα.

Αντε να δουμε και την ΟΤΕνετ. Μακαρι να δωσει καμια 4αρα με 26/μηνα

understatement
27-09-07, 02:27
Επειδή ήμουν και εγώ στο ίδιο πρόγραμμα με το δικό σου, "τρέχει" μία προσφορά με 20,90 ευρώ στα 2 mbit. Λογικά τις επόμενες μέρες θα σε πάρουν τηλέφωνο να σε ρωτήσουν για τη συγκεκριμένη προσφορά. Εμένα με πήραν και την έκανα. Έχεις εξάμηνη δέσμευση και την ίδια τιμή για άλλους 6 μήνες.
Εγώ δέχτηκα την προσφορά και θεωρώ ότι είναι πολύ καλή.
Αν θες όμως μπορείς να τους πάρεις και εσύ στο: 2108847460
Αν χρειαστείς κάτι άλλο, γράψε μου.

Έχω την αίσθηση πως η εν λόγω προσφορά έχει λήξει εδώ και κάποιο διάστημα, ήταν προσφορά telemarketing και αφορούσε ορισμένους μόνο χρήστες (τα κριτήρια δεν τα γνωρίζω). Πάραυτα θα δοκιμάσω το τηλέφωνο να δω αν θα βγάλω άκρη. Εσύ τι (α) σύνδεση είχες πριν την ανανέωση, (β) πότε σε πήραν, (γ) είσαι παλιός πελάτης της Otenet;

Ευχαριστώ

Durdyn
28-09-07, 18:27
Ισχύει η παραπάνω προσφορά. Χθες πήραν τηλέφωνο από ΟΤΕνετ και παρ' ότι πρόσφατα είχε ανανεωθεί η συνδρομή (υπήρχε σύνδεση 2mbit που έληξε και στη συνέχεια έγινε ανανέωση για 6+6 μήνες με 27 Ευρώ περίπου) μας προσέφεραν συνδρομή με 20,90 Ευρώ.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πώς λειτουργούν. Γι' αυτή την προσφορά είχε γράψει κάποιο παλικάρι στο φόρουμ πριν κανένα μήνα, αλλά όταν έληξε η συνδρομή που είχα δεν μου είπαν κάτι. Έκανα τα χαρτιά για ανανέωση στα 27 Ευρώ και τελικά λίγες βδομάδες πιο μετά με πήραν για τα 20,90. Φυσικά δεν αρνήθηκα, απλά ελπίζω να μην έχω τίποτα εκπλήξεις στους λογαριασμούς.

tengai
29-09-07, 23:19
και εμενα σημερα με πηραν τηλ και μουεκαναν προσφορα ειτε για connex ή να συνεχισω otenet στα 2gb με 6 μηνη δεσμευση και στα 20,90 απο 19,50 που ημουν στο 1gb

sakistsalikis
30-09-07, 16:22
Πολυ καλη προσφορα. Εγω θα ελεγα ναι με τη μια. Απλα θα ζητουσα εγγραφη δεσμευση για την τιμη, οχι προφορικη.

ipo
30-09-07, 17:09
Πολυ καλη προσφορα. Εγω θα ελεγα ναι με τη μια. Απλα θα ζητουσα εγγραφη δεσμευση για την τιμη, οχι προφορικη.
Από προσωπική εμπειρία και με έγγραφη δήλωση προϊσταμένου της OTEnet, δεν κέρδισα κάτι. Όταν ήρθε η ώρα να διεκδικήσω όσα μου είχε εγγράφως υποσχεθεί βάσει της προσφοράς, είπε τηλεφωνικώς:
"Έχετε δίκιο σε όσα λέτε, αλλά η πολιτική της εταιρείας είναι άλλη και δεν μπορώ να κάνω κάτι."
Είχα δύο επιλογές:
Ή να αρχίσω τις καταγγελίες και να τον απολύσουν (βάσει των παραπλανητικών εγγράφων του) ή να μείνω με μικρότερη ταχύτητα και μικρότερη τιμή. Τότε επέλεξα το δεύτερο, διότι είχα πολύ σημαντικότερα πράγματα για να ασχοληθώ, από το ξεκινήσω κατεγγελίες.

Πάντως τα 21 ευρώ/μήνα για 2 Mbit, εφόσον δεν σε καλύπτει κάποιος εναλλατικός, είναι καλή τιμή.

jap
30-09-07, 21:27
Η προσφορά πήρε παράταση 1 μήνα, οι προνομιακές τιμές νέων συνδέσεων ισχύουν έως 31/10 πλέον.

kostas500
02-10-07, 01:11
Από προσωπική εμπειρία και με έγγραφη δήλωση προϊσταμένου της OTEnet, δεν κέρδισα κάτι. Όταν ήρθε η ώρα να διεκδικήσω όσα μου είχε εγγράφως υποσχεθεί βάσει της προσφοράς, είπε τηλεφωνικώς:
"Έχετε δίκιο σε όσα λέτε, αλλά η πολιτική της εταιρείας είναι άλλη και δεν μπορώ να κάνω κάτι."
Είχα δύο επιλογές:
Ή να αρχίσω τις καταγγελίες και να τον απολύσουν (βάσει των παραπλανητικών εγγράφων του) ή να μείνω με μικρότερη ταχύτητα και μικρότερη τιμή. Τότε επέλεξα το δεύτερο, διότι είχα πολύ σημαντικότερα πράγματα για να ασχοληθώ, από το ξεκινήσω κατεγγελίες.

Πάντως τα 21 ευρώ/μήνα για 2 Mbit, εφόσον δεν σε καλύπτει κάποιος εναλλατικός, είναι καλή τιμή.

σώπα ρε μάγκα που θα τον απέλυαν!!!!!!!
ποιός είσαι ρε συ

ipo
02-10-07, 01:28
σώπα ρε μάγκα που θα τον απέλυαν!!!!!!!
ποιός είσαι ρε συ
Το κακό ενδεχόμενο σκέφτηκα και δεν ήθελα να γίνει κάτι τέτοιο. Σκέφτεσαι λάθος. Δεν έχει να κάνει με το ποιος κάνει την καταγγελία, αλλά με το τι έγγραφα του άλλου έχει στα χέρια του. Και δεν είναι καθόλου απίθανο η OTEnet να προτιμήσει να διώξει κάποιον που εγγράφως παραπλανεί τον κόσμο. Θα μπορούσαν απλά να του κάνουν σύσταση ή να τον αφήσουν στην ησυχία του, αν δεν έχει δημιουργήσει άλλο πρόβλημα. Ποτέ δεν ξέρεις όμως.

ikaros2006
23-10-07, 18:41
Υπάρχει κάποια προσφορά που δεν την δείχνει στο site της otenet;;;
Γιατί σύνφωνα με αυτά που γράφει εδώ
http://corporate.otenet.gr/otenet/home/individuals/individualsinternetconnections/individualsondsl/ondslbundle/ondslbundleprices/
οι τιμές είναι 19,5 για το 1Mb και 26,90 για τα 2Mb.

Πως προκύπτουν ρε παιδιά τα 20,90 για τα 2Mb;

Πήρα στο 8011135555 να ρωτήσω σχετικά με το τι πρέπει να κάνω για να μετατρέψω την σύνδεσή μου (έχω 768 για την οποία πληρώνω 20.50 πλέον) και μίλησα με δύο υπαλλήλους.

Ο ένας μου είπε να συμπληρώσω αυτή την αίτηση
http://www.otenet.gr/hd/downloads/Aitisi_Metavolis_OnDSL_Line.pdf

και ο άλλος αυτή!!!
http://www.otenet.gr/hd/downloads/Aitisi_OTENET_Kit.pdf

Μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά στους κάμπους πέφτει χιόνι!:rofl:

Έχει κάνει κανείς την διαδικασία μετατροπής;

Αν ναί, με πόσα λεφτά τελικά και ποια έντυπα συμπλήρωσε;

ss13
23-10-07, 19:03
Υπάρχει κάποια προσφορά που δεν την δείχνει στο site της otenet;;;
Γιατί σύνφωνα με αυτά που γράφει εδώ
http://corporate.otenet.gr/otenet/home/individuals/individualsinternetconnections/individualsondsl/ondslbundle/ondslbundleprices/
οι τιμές είναι 19,5 για το 1Mb και 26,90 για τα 2Mb.

Πως προκύπτουν ρε παιδιά τα 20,90 για τα 2Mb;



Η τιμή των 20,90 είναι γι'αυτούς που είναι ήδη χρήστες και όχι για καινούριες συνδέσεις!

ikaros2006
23-10-07, 19:12
Η τιμή των 20,90 είναι γι'αυτούς που είναι ήδη χρήστες και όχι για καινούριες συνδέσεις!


Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση.

Είμαι χρήστης του Ondsl Kit εδώ και δύο χρόνια όμως!

Δικαιούμαι λοιπόν τα 2MB με 20.90;

Έχεις βάλει 2ΜΒ με 20,90 ευρώ;

ss13
23-10-07, 19:15
λογικά πρέπει να δικαιούσαι.Δεν ξέρω όμως μήπως θα πρέπει να έχει λήξει η σύνδεσή σου για να το βάλεις.Πάρτους ένα τηλ και ρώτα τους.Με πήραν την Παρασκευή και μου είπαν για την εν λόγω προσφορά και δέχτηκα αλλά δεν έχω αναβαθμιστεί ακόμα σε 5 μέρες!

ikaros2006
23-10-07, 19:22
λογικά πρέπει να δικαιούσαι.Δεν ξέρω όμως μήπως θα πρέπει να έχει λήξει η σύνδεσή σου για να το βάλεις.Πάρτους ένα τηλ και ρώτα τους.Με πήραν την Παρασκευή και μου είπαν για την εν λόγω προσφορά και δέχτηκα αλλά δεν έχω αναβαθμιστεί ακόμα σε 5 μέρες!


Δεν σου ζήτησαν δηλαδή να συμπληρώσεις κανένα έγγραφο; Μόνο τηλεφωνικώς έγινε η δουλειά; Πόσο καιρό το είχες το ΚΙΤ;

(Ρωτάω αυτές τις λεπτομέρειες για να ξέρω τί να τους πω αν μου τα μασήσουν)

ss13
23-10-07, 19:31
οχι τπτ.Με πήραν τηλ. δέχτηκα και μου είπαν σε 5 μέρες.Μόνο το username μου ζήτησαν,τπτ άλλο.

ikaros2006
23-10-07, 19:32
οχι τπτ.Με πήραν τηλ. δέχτηκα και μου είπαν σε 5 μέρες.Μόνο το username μου ζήτησαν,τπτ άλλο.

Οκ φίλε!:oneup:

understatement
23-10-07, 20:24
Άν λήγει η τρέχουσα σύνδεση σας (ΟnDSL Kit), πάρτε το 8011135555 ext. 2 και ζητήστε πληροφορίες κατάργησης της σύνδεσης σας. Ο υπάλληλος θα προωθήσει το αίτημα σας στο "τμήμα καταργήσεων" που θα σας καλέσει και θα σας ενημερώσει σχετικά...

Δεν γνωρίζω εως πότε οι αιτήσεις για πληροφόρηση σχετικά με τις καταργήσεις θα διαχειρίζονται κατα αυτόν τον τρόπο.

mpcom
24-10-07, 19:28
με πηραν και μενα χθες το βραδυ τηλεφωνο για να ανανεωσω για ακομη 6 μηνες με 20,90€ απο 26€ που πληρωνα την 2048 (η συνδεση μου ειχε ληξη πριν 3 μερες).Το περιεγο παντως ειναι οτι με πηραν απο τον οτε και οχι απο οτενετ (με πηραν χωρις αποκρυψη απο το 2103721200)

perfection07
25-10-07, 13:38
http://www.otenet.gr/hd/downloads/6monthsOffertoBundleKit.pdf

pelopas1
29-10-07, 18:29
εχουμε κανενα νεο για τυχον αναβαθμιση της γραμμης περα των 8 mbps?

perfection07
30-10-07, 01:18
Ακομα δεν εχει ακουστει κατι...:down:

ipo
30-10-07, 01:36
Φημολογείται όμως ότι θα γίνει στις αρχές του έτους. Άμποτε!

POLYDOR
01-11-07, 18:23
Και τωρα πρεπει να υπαρχει . :oneup:

(Για τα 2 μιλαω )

Ενα pm δεν βλαπτει ποτε. ;)

man with no name
08-12-07, 16:25
Επειδή ήμουν και εγώ στο ίδιο πρόγραμμα με το δικό σου, "τρέχει" μία προσφορά με 20,90 ευρώ στα 2 mbit. Λογικά τις επόμενες μέρες θα σε πάρουν τηλέφωνο να σε ρωτήσουν για τη συγκεκριμένη προσφορά. Εμένα με πήραν και την έκανα. Έχεις εξάμηνη δέσμευση και την ίδια τιμή για άλλους 6 μήνες.
Εγώ δέχτηκα την προσφορά και θεωρώ ότι είναι πολύ καλή.
Αν θες όμως μπορείς να τους πάρεις και εσύ στο: 2108847460
Αν χρειαστείς κάτι άλλο, γράψε μου.

Μήπως γνωρίζει κανείς να μου πεί εαν το το τηλ που αναγράφεται παραπάνω έχει καμία σχέση με την Otenet; Γιατί τα τηλ που γνωρίζω για την οτενετ δεν ξεκινάνε από 21088....:hmm:

ostvarivanje
08-12-07, 21:40
Μήπως γνωρίζει κανείς να μου πεί εαν το το τηλ που αναγράφεται παραπάνω έχει καμία σχέση με την Otenet; Γιατί τα τηλ που γνωρίζω για την οτενετ δεν ξεκινάνε από 21088....:hmm:
Δεν είναι τηλέφωνο της Otenet, αλλά του ΟΤΕ. Τώρα πώς γίνεται και ο ΟΤΕ να προωθεί πακέτο της Otenet (ondsl kit) και όχι του ΟΤΕ (Connex), θα σε γελάσω.

man with no name
08-12-07, 21:53
Δεν είναι τηλέφωνο της Otenet, αλλά του ΟΤΕ. Τώρα πώς γίνεται και ο ΟΤΕ να προωθεί πακέτο της Otenet (ondsl kit) και όχι του ΟΤΕ (Connex), θα σε γελάσω.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σου:oneup: Σε μια επικοινωνία που είχα χθές με την οτενετ μου δώσανε κάποιο τηλ επικοινωνίας και με έκπληξη διαπίστωσα ότι είναι του οτε. Γνωρίζεις αν παίζει καμιά καλή προσφορά στα 2 mbps εκτός απ' αυτή που υπάρχει στο site της otenet ή αν έχεις ακούσει κάτι για τις γιορτές;

@ ADSLgr.com All rights reserved.