PDA

Επιστροφή στο Forum : LINKSYS WAG200G-EU ή LINKSYS WAG54GS-EU



filippos_
26-09-07, 14:28
ποιό να προτιμήσω forthnet 24 mbps?
Ημουν έτοιμος για το 200...είδα πως βγήκε ο αντικατστάτης του αλλά διαβάζω πως εμφανίζει αρκετα προβλήματα..
Τί μου προτείνετε?

nnn
26-09-07, 20:29
Το 200.

Touristas
24-03-08, 14:39
Ήμουν έτοιμος να ανοίξω καινούριο θέμα για την ίδια απορία, αλλά είδα ότι και άλλος φίλος είχε το ίδιο δίλλημα.
Είμαι λοιπόν ανάμεσα στα δύο router. Το WAG54GS έχει 2-3 λειτουργίες παραπάνω, αλλά διάβασα κάπου ότι είναι παλαιότερης τεχνολογίας από το 200. Ισχύει άκάτι τέτοιο;
Εσείς ποιο προτείνετε;

VelleX
24-03-08, 15:28
I think the WAG54GS has maybe a better ADSL2+ part, because of its Broadcom Chipset, but dont know how the firmware is.
There were also the ability to change the SNR Margin via telnet, but dont know if telnet is still activated with latest firmwares.

But there is also a new WAG160N which should be available this soon (april). Its a new n-draft router with Broadcom BCM6358 chipset.
EDIT: But dont know if there is an Annex A Model.

Touristas
24-03-08, 17:05
I think the WAG54GS has maybe a better ADSL2+ part, because of its Broadcom Chipset, but dont know how the firmware is.
There were also the ability to change the SNR Margin via telnet, but dont know if telnet is still activated with latest firmwares.

But there is also a new WAG160N which should be available this soon (april). Its a new n-draft router with Broadcom BCM6358 chipset.
EDIT: But dont know if there is an Annex A Model.

Δηλαδή θεωρεί το WAG54GS καλύτερο αν κατάλαβα καλά;

ela002
24-03-08, 17:06
Ισως απλα να συγχρονίζει καλύτερα

Touristas
24-03-08, 17:22
Οπότε +1 για το 54GS.

Lumens
31-03-08, 03:25
Βρήκα το WAG54GS και του έβαλα το τελευταίο firmware να το δοκιμάσω στην 24άρα μου. Το έβαλα, αλλά δε μου άρεσε καθόλου η συμπεριφορά του. Συγχρόνιζε μεν ψηλά (21000/1023 έναντι 17800/880 του baudtec που δίνει ο ΟΤΕ), αλλά έχανε συχνά τη σύνδεση. Δεν εννοώ αποσυγχρονισμούς της DSL, αλλά τη σύνδεση από τον provider σε άσχετα διαστήματα.

Έκανα διάφορες αλλαγές αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Πάντως το έβαλα να δουλεύει σαν bridge σε ένα linksys WRT54Gv3 με Tomato firmware και παίζει άψογα σαν σκέτο modem. Επίσης το interface του μου φάνηκε πολύ φτωχό, ενώ στο τελευταίο firmware έχουν κλείσει και το telnet (άρα δε μπορείς να παίξεις ούτε με DMT).

Γνώμη μου, κοίτα για κάτι άλλο!

billaros_
31-03-08, 13:59
Έχω δοκιμάσει τα παρακάτω modem-routers:
WAG354GV1-E1
WAG354GV2-E1
WAG200G-EU
WAG54GS-E1.
Το WAG200G ήταν το πιο σταθερό αλλά με λίγες δυνατότητες.
Το WAG354 ήταν καλό αλλά παλιό και με λίγες δυνατότητες
Το WAG54GS είχε τις περισσότερες δυνατότητες (Telnet με το DMT Tools και Firmware 1.01.01 για παραμετροποίηση της γραμμής π.χ. SN Margin, Speedboost) αλλά ήταν λίγο ασταθές (συχνές αποσυνδέσεις).
Αν δεν σε ενδιαφέρει το Telnet ανάμεσα στα δυο θα προτιμούσα το WAG200

JoeBar
04-04-08, 00:18
To WAG200G φοράει το Ti AR7 γι αυτό συχρονίζει λίγο χαμηλότερα από το 54 που φοράει της Broadcom.

Παρόλα αυτά θεωρώ το 200άρι σαν καλύτερη αγορά.

atlandis
25-04-08, 15:55
Έχω το 54gs και είχα και εγώ τα ίδια προβλήματα στο να χάνω την σύνδεση… όχι τον συγχρονισμό
Έχω ένα φίλο τεχνικών δικτύου και μου έδωσε ρυθμίσεις. Τώρα πετά!!
Ο ΟΤΕ πχ, σου λέει να βάλεις pppoe vc η llc δοκιμάστε το pppoa vc 8/35. Από τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον ρουτερ μου.

kpagan
21-08-08, 18:11
Έχω το 54gs και είχα και εγώ τα ίδια προβλήματα στο να χάνω την σύνδεση… όχι τον συγχρονισμό
Έχω ένα φίλο τεχνικών δικτύου και μου έδωσε ρυθμίσεις. Τώρα πετά!!
Ο ΟΤΕ πχ, σου λέει να βάλεις pppoe vc η llc δοκιμάστε το pppoa vc 8/35. Από τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον ρουτερ μου.

Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αυτό;
Έχω 24Μbps σύνδεση με Conn-x και το baudtec router που πήρα μαζί με τη σύνδεση συγχρονίζει στα 4,5 με 8 Μbps και σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο ρουτεράκι της linksys. Διάβασα επίσης σε κάποιο άλλο thread του forum ότι τα router που έχουν broadcom chipset συγχρονίζουν σε υψηλότερες ταχύτητες οπότε θα με ενδιέφερε το WAG54GS-EU.

Επίσης @billaros_ :

Το WAG200G ήταν το πιο σταθερό αλλά με λίγες δυνατότητες.
τι εννοείς όταν λές "με λίγες δυνατότητες";

ch_and2003
03-09-08, 11:13
Παιδιά μακρυα από το wag54gs.Το έχω εδώ και 2 μήνες σε 24αρα forthnet.Αρχικά ήταν πολύ καλό συγχρόνιζε στα 21000 και κατέβαζα 2300kb rapidshare.Από τότε που άλλαξα διαμέρισμα και γραμμή πάλι forthnet 24mbps δεν κάνει σύνδεση στο internet αλλά συγχρονίζει στα 19000.Τα cl110 speedstream4200 και dlinkg624t δουλεύουν άψογα.Mε ότι ρυθμίσεις και να βάλω τα ίδια.Τελικά το πήγα πίσω και κατέληξα σε ασύρματο router linksys wrt54g πάνω στο cl110 της forthnet ως την πιο σταθερή και σίγουρη λύση.Διάβασα ότι πολλά παιδια έχουν πρόβλημα με το συγκεκριμένο ρούτερ οπότε καλύτερα το wag200 ή ένα ρούτερ πάνω στο siemens της forthnetγια σίγουρα αποτελέσματα.Από τότε ούτε ένα disconnect.Περιοχή Τούμπας Θεσσαλονίκη.Αυτή η εμπειρία μου...επώδυνη θα έλεγα μέχρι να δω τι φταέι.
Υ.Γ.Και άλλο φιλαράκι μου με 24 στη θεσσαλονίκη στο κεντρο το ίδιο ρούτερ τα ίδια προβλήματα.Αυτός με έπεισε να το πάρω το συγκεκριμενο και να πουλήσω το dlink g624t και από τότε τον βρίζω...:p:p:p
Ελπίζω να βοήθησα:whistle::whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.