PDA

Επιστροφή στο Forum : TV BOX και Ψηφιακος Ηχος



absolutely silent
26-09-07, 16:19
Παιδια αν και 2 μηνες ενεργοποιημενος δεν ειχα την εθκαιρια να ασχοληθω καθολου με την τηλεοραση.
Λεω να αρχισω να ψαχνω δυνατοτητες κτλ. Μιας και εχω ηδη ενα συστημα 5.1 με hardware decoder ηθελα να μαθω αν το tv box δινει έξοδο ψηφιακή coaxial εστω μιας και οπτικη ξερω δεν εχει. Μιλαμε παντα για ηχο. Ο αποκωδικοποιητης 5.1 μπορει να παρει η coaxial ή optical ψηφιακο ήχο. Μπορω να εκμεταλλευτω το 5.1 με το tv box?

Ενταξει τα tv καναλια σιγουρα δεν εχουν 5.1 ηχο αλλα stereo. Αυτος ειναι ψηφιακος ομωσ? Οι ταινιεσ του on cinema ειναι οπως ακριβως θα τισ νοικιαζε κανεις δηλ με 5.1 ήχο?

ΤΗΝΧ!

cnp5
26-09-07, 16:42
Παιδια αν και 2 μηνες ενεργοποιημενος δεν ειχα την εθκαιρια να ασχοληθω καθολου με την τηλεοραση.
Λεω να αρχισω να ψαχνω δυνατοτητες κτλ. Μιας και εχω ηδη ενα συστημα 5.1 με hardware decoder ηθελα να μαθω αν το tv box δινει έξοδο ψηφιακή coaxial εστω μιας και οπτικη ξερω δεν εχει. Μιλαμε παντα για ηχο. Ο αποκωδικοποιητης 5.1 μπορει να παρει η coaxial ή optical ψηφιακο ήχο. Μπορω να εκμεταλλευτω το 5.1 με το tv box?

Ενταξει τα tv καναλια σιγουρα δεν εχουν 5.1 ηχο αλλα stereo. Αυτος ειναι ψηφιακος ομωσ? Οι ταινιεσ του on cinema ειναι οπως ακριβως θα τισ νοικιαζε κανεις δηλ με 5.1 ήχο?

ΤΗΝΧ!

Ο αποκωδικοποιητής δίνει digital coaxial (digital optical output δεν έχει, νομίζω) output για 5.1 ήχο... το πρόβλημα είναι ότι η on δεν εκπέμπει τίποτα σε 5.1 (oncinema). Ίσως στο μέλλον...

Αν κάνω λάθος στο παραπάνω ας με διορθώσει κάποιος. Πάντως ο ενισχυτής σου (ή το home cinema) θα μπορέσει να παράξει ψευδο 5.1 ήχο από το stereo output του digital coaxial output.

absolutely silent
26-09-07, 17:21
εστω και 2 * 2.1 να ακουω ειναι καλα προς το παρων. Χαμηλες συχνοτητες δεν θα ειναι ψευδο καναλι. Διαχωριζονται απο το crossover οποτε δεν ειναι ψευτικη πληροφορια.Αν δεν κανω λαθος.
Και στα υπολοιπα καναλια θα το αφησω στερεο απλα * 2 μπρος πισω χωρις να το κανω ψευδο
5.1 οπου εκει ο ηχος ειναι ιδιορυθμος. Αν ειμαι λαθος σε κατι απο τα παραπανω διορθώστε με. Σημασια εχει τουλ για τωρα οτι εκπέμπει ψηφιακο ηχο η ον.

@ ADSLgr.com All rights reserved.