PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή του 4/1 και "πρόστιμο" !!!



Σελίδες : [1] 2

strider
26-09-07, 18:13
Εφτασε λοιπόν η στιγμή να φύγω από το σπίτι που μένω.

Έχω συμπληρώσει το 12μηνο στη HOL (4/1) και μου ζητάνε 59 ευρώ για διακοπή !!!

Η σύμβαση που έχω υπογράψει δεν λέει τίποτα για 59 ευρώ μετά το 12μηνο. Λέει μόνο για ελάχιστη παραμονή στο πακέτο για 12 μήνες. Βλέπω ότι οι όροι για τους καινούριους συνδρομητές έχουν πρόστιμο για τα 3 πρώτα χρόνια διακοπής. Οι τύποι λένε ότι αυτό ισχύει και για εμένα. Αδιανόητο αλλά έτσι είπαν.

Είχε κανείς άλλος τέτοιο πρόβλημα? Έχετε μήπως τη σύμβαση που υπογράψατε στο Broadband 4000?

strider
26-09-07, 18:18
Και για να προλάβω διπλά posts, εγώ στη σύμβαση υπέγραψα αυτό:


7. ΔΙΑΡΚΕΙΑ - ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ
1. Βασική Διάρκεια - Ανανέωση. Η Βασική Διάρκεια της Σύμβασης ορίζεται στη συνημμένη στο παρόν Αίτηση Σύνδεσης του Πελάτη. Μετά το πέρας της αρχικής διάρκειας της Σύμβασης θα ανανεώνεται αυτομάτως για ένα (1) έτος κάθε φορά, εκτός εάν κάποιο από τα συμβαλλόμενα μέρη ενημερώσει εγγράφως τον αντισυμβαλλόμενό του περί του αντιθέτου, δηλώνοντας ότι δεν επιθυμεί την ανανέωση της Σύμβασης. Η εν λόγω δήλωση θα πρέπει να κοινοποιηθεί στον έτερο συμβαλλόμενο το αργότερο τριάντα (30) ημέρες πριν την λήξη διάρκεια της Σύμβασης.
2. Καταγγελία πριν την λήξη της Βασικής Διάρκειας. Οι συμβαλλόμενοι δικαιούνται να καταγγείλουν την παρούσα σύμβαση πριν την λήξη της ορισθείσας Βασικής Διάρκειας, μόνον για σπουδαίο λόγο. Σπουδαίοι λόγοι καταγγελίας της Σύμβασης συμφωνούνται ενδεικτικά οι εξής: (α) όταν συμβαλλόμενος αδυνατεί ή καθυστερεί να εκπληρώσει τις συμφωνηθείσες με την παρούσα παροχές στον αντισυμβαλλόμενό του, (β) όταν συμβαλλόμενος αδυνατεί ή καθυστερεί να συμμορφωθεί με τις συμφωνηθείσες υποχρεώσεις του, (γ) όταν συμβαλλόμενος παραβιάσει τους συμφωνηθέντες όρους συνεργασίας.
3. Καταγγελία από την Εταιρία. Η Εταιρία με την επιφύλαξη όλων των λοιπών δικαιωμάτων της, δικαιούται να καταγγείλει αμέσως και αζημίως τη Σύμβαση, σε οποιαδήποτε από τις κάτωθι περιπτώσεις:

Μιλάει για καταγγελία της σύμβασης ΠΡΙΝ τη λήξη. Δεν μιλάει καν για πρόστιμο €89, €59, €29, κλπ.

lkatsa
26-09-07, 18:35
για διάβασε τους κανόνες λίγο


Aμα δε φωνάξεις και δεν ακούσουν την μαγική λέξη ΕΕΤΤ δε νιώθουν! :evil:
Και μένα χθες ότι θα πλήρωνα έλεγαν, σήμερα ο πολiτής μου με πήρε τηλέφωνο και με ενημέρωσε ότι δεν πρόκεται να πληρώσω euro για την διακοπή! :whistle:

strider
26-09-07, 18:41
Αααααα, μάλιστα, κρατούν σταθερή γραμμή. Λέμε στον πελάτη να πληρώσει Χ ποσό νταβατζιλίκι και αν παραθυμώσει του λέμε ότι "θα του κάνουμε τη χάρη" να μην πληρώσει.

lkatsa, την ίδια σύμβαση με εμένα δεν έχεις? Έκανες καταγγελία στην ΕΕΤΤ?

lkatsa
26-09-07, 19:03
Ναι στα συμβόλαιο μου αναφέρεται ότι σε περίπτωση διακοπής πριν την ημερομηνία λήξης πρέπει να πληρώσω τα αντίστοιχα χρήματα. Αλλα ακόμα λέει ότι σε εύλογο χρονικό διάστημα πρέπει να απαντούν στα αιτήματα του πελάτη, και εγώ περίμενα 37 μέρες για να πάρω μια απάντηση . :rtfm:

NikoLakis
26-09-07, 19:22
Εφτασε λοιπόν η στιγμή να φύγω από το σπίτι που μένω.

Έχω συμπληρώσει το 12μηνο στη HOL (4/1) και μου ζητάνε 59 ευρώ για διακοπή !!!

Η σύμβαση που έχω υπογράψει δεν λέει τίποτα για 59 ευρώ μετά το 12μηνο. Λέει μόνο για ελάχιστη παραμονή στο πακέτο για 12 μήνες. Βλέπω ότι οι όροι για τους καινούριους συνδρομητές έχουν πρόστιμο για τα 3 πρώτα χρόνια διακοπής. Οι τύποι λένε ότι αυτό ισχύει και για εμένα. Αδιανόητο αλλά έτσι είπαν.

Είχε κανείς άλλος τέτοιο πρόβλημα? Έχετε μήπως τη σύμβαση που υπογράψατε στο Broadband 4000?

Η σύμβαση σου επίσης λέει ότι :


Μετά το πέρας της αρχικής διάρκειας της Σύμβασης θα ανανεώνεται αυτομάτως για ένα (1) έτος κάθε φορά, εκτός εάν κάποιο από τα συμβαλλόμενα μέρη ενημερώσει εγγράφως τον αντισυμβαλλόμενό του περί του αντιθέτου, δηλώνοντας ότι δεν επιθυμεί την ανανέωση της Σύμβασης. Η εν λόγω δήλωση θα πρέπει να κοινοποιηθεί στον έτερο συμβαλλόμενο το αργότερο τριάντα (30) ημέρες πριν την λήξη διάρκεια της Σύμβασης.

Τους ενημέρωσες 30 μέρες πριν την λήξη του 12 μηνου ότι θες να διακόψεις?
Εάν όχι τότε το συμβόλαιο σου ανανεώθηκε για άλλους 12 μήνες.

strider
26-09-07, 21:34
Η σύμβαση σου επίσης λέει ότι :
Τους ενημέρωσες 30 μέρες πριν την λήξη του 12 μηνου ότι θες να διακόψεις?
Εάν όχι τότε το συμβόλαιο σου ανανεώθηκε για άλλους 12 μήνες.

Nαι, ανανεώνεται για έναν ακόμα χρόνο κατά τον οποίο μπορώ να διακόψω όποτε θέλω δίχως πρόστιμο. Οι 12 μήνες έχουν περάσει.

Η αυτόματη ανανέωση συνδρομής δεν έχει σχέση με τη διακοπή της.
Και στον cosmote ανανεώνεται το κινητό μου κάθε χρόνο αυτόματα αλλά το διακόπτω όποτε θέλω μετά τους πρώτους 12 μήνες.


Ναι στα συμβόλαιο μου αναφέρεται ότι σε περίπτωση διακοπής πριν την ημερομηνία λήξης πρέπει να πληρώσω τα αντίστοιχα χρήματα. Αλλα ακόμα λέει ότι σε εύλογο χρονικό διάστημα πρέπει να απαντούν στα αιτήματα του πελάτη, και εγώ περίμενα 37 μέρες για να πάρω μια απάντηση . :rtfm:

Εννοείς ότι λέει Χ ευρώ πρόστιμο ΜΕΤΑ τον 1ο χρόνο? Μπορείς να το παραθέσεις να το δώ, αν το έχεις κάπου κοντά? Προσοχή, μιλάω για το 4/1 πακέτο όχι αυτά για τους τωρινούς συνδρομητές που λένε για 3 χρόνια πρόστιμο.

BoGe
26-09-07, 21:48
Nαι, ανανεώνεται για έναν ακόμα χρόνο κατά τον οποίο μπορώ να διακόψω όποτε θέλω δίχως πρόστιμο. Οι 12 μήνες έχουν περάσει.

Δεν τα λες σωστά.
Στην περίπτωση της HOL ανανεώνεται για ένα χρόνο και ισχύει σαν να είσαι πάλι στον πρώτο χρόνο. Έχεις δικαίωμα πάλι να κάνεις διακοπή 30 ημέρες πριν την λήξη του δεύτερου χρόνου.

strider
26-09-07, 22:13
Στην περίπτωση της HOL ανανεώνεται για ένα χρόνο και ισχύει σαν να είσαι πάλι στον πρώτο χρόνο. Έχεις δικαίωμα πάλι να κάνεις διακοπή 30 ημέρες πριν την λήξη του δεύτερου χρόνου.

Η σύμβαση δεν λέει κάτι τέτοιο.

2. Καταγγελία πριν την λήξη της Βασικής Διάρκειας.

BoGe
26-09-07, 22:16
Η σύμβαση δεν λέει κάτι τέτοιο.

2. Καταγγελία πριν την λήξη της Βασικής Διάρκειας.

Λέει ότι ανανεώνεται για ένα έτος, δεν λέει ότι γίνεται αορίστου όπου μπορείς να φύγεις όπωτε θες.
Και στο τηλέφωνο αυτό μου είχαν πει.

strider
26-09-07, 22:18
Λέει ότι ανανεώνεται για ένα έτος, δεν λέει ότι γίνεται αορίστου όπου μπορείς να φύγεις όπωτε θες.
Και στο τηλέφωνο αυτό μου είχαν πει.

Δεν κάνει διαφορά. Δεν υπάρχει πρόστιμο για καταγγελία μετά το πέρας της Βασικής Διάρκειας. Ας ανανεώνεται για 10 χρόνια, 100 χρόνια, αορίστου χρόνου.

Για αυτό παραθέτω αυτό που υπέγραψα.

sdikr
26-09-07, 22:21
Λέει ότι ανανεώνεται για ένα έτος, δεν λέει ότι γίνεται αορίστου όπου μπορείς να φύγεις όπωτε θες.
Και στο τηλέφωνο αυτό μου είχαν πει.

Δεν λέει όμως και το αντίθετο, δηλάδη οτι θα γίνει 12μηνό πάλι
Ακόμα αφού δεν στείλαν κάποιο email δεν έχει υποχρεώση ο συνδρομητής να ακολουθήσει το νεό σύστημα θα έλεγα καταγγελία στο ΙΝΚΑ

BoGe
26-09-07, 22:21
Δεν κάνει διαφορά. Δεν υπάρχει πρόστιμο για καταγγελία μετά το πέρας της Βασικής Διάρκειας. Ας ανανεώνεται για 10 χρόνια, 100 χρόνια, αορίστου χρόνου.

Για αυτό παραθέτω αυτό που υπέγραψα.

Όπως είπα και πιο πάνω στο τηλέφωνο που τους είχα ρωτήσει μου είπαν ότι δυστηχώς έτσι είναι, όπως είπα πιο πάνω.
Φοβάμαι ότι κάνεις λάθος, και καλύτερα να πάρεις τηέφωνο να το διευκρινήσεις.

BoGe
26-09-07, 22:22
Δεν λέει όμως και το αντίθετο, δηλάδη οτι θα γίνει 12μηνό πάλι


Μα λέει για ένα έτος=12μηνο κάθε φορά

sdikr
26-09-07, 22:26
Μα λέει για ένα έτος=12μηνο κάθε φορά

Δεν λέει 36μηνό

strider
26-09-07, 22:26
12μηνο ναι, όπως η σύμβαση που έχω στη δουλειά μου ή στον Cosmote στο κινητό. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να φύγω όποτε θέλω ή να σταματήσω το κινητό. Δεν υπάρχει τέτοιος όρος.

Η ανανέωση είναι άσχετη με την καταγγελία της σύμβασης ΜΕΤΑ τη Βασική Διάρκεια. Επίσης δεν αναφέραι πουθενά για πρόστιμο ΧΧ ευρώ. Πουθενά.

harris
26-09-07, 22:26
Μα λέει για ένα έτος=12μηνο κάθε φορά

Nαι, δυστυχώς έτσι γράφει το συμβόλαιο... μετά το πέρας του πρώτου χρόνου ανανεώνεται αυτόματα για άλλον έναν μου τους ίδιους όρους... και στα παλιά συμβόλαια δεν προβλεπόταν ποινή διακοπής, αλλά ζητούσαν ό,τι θέλανε :(

Ερώτηση: Γιατί δεν τους ζητάς να σου μεταφέρουν τη γραμμή στο καινούριο σου σπίτι... αν τυχόν δεν καλύπτουν την περιοχή είναι υποχρεωμένοι να σε αφήσουν να φύγεις χωρίς ποινή ;)

Κι αν σε καλύπτουν θα συνεχίσεις να έχεις τη γραμμούλα σου ;)

BoGe
26-09-07, 22:29
12μηνο ναι, όπως η σύμβαση που έχω στη δουλειά μου ή στον Cosmote στο κινητό. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να φύγω όποτε θέλω ή να σταματήσω το κινητό. Δεν υπάρχει τέτοιος όρος.

Η ανανέωση είναι άσχετη με την καταγγελία της σύμβασης ΜΕΤΑ τη Βασική Διάρκεια. Επίσης δεν αναφέραι πουθενά για πρόστιμο ΧΧ ευρώ. Πουθενά.

Δηλαδή ότι ισχύει στην Cosmote πρέπει να ισχύει και στην HOL;
Δες τι θα γράψουν και άλλοι, αλλά καλύτερα πάρε τηλέφωνο και πες μας τι θα σου πουν, δεν χάνεις κάτι.

strider
26-09-07, 22:31
Δεν λέει 36μηνό

Σωστά, η βασική διάρκεια είναι το πρώτο 12μηνο.

Παραθέτω από τη σύμβαση:

Η παροχή των υπηρεσιών HOLCPE, HOLAnyDSL / AnyAccess, HOLeVoice, HOLeMoney και HOLPowerPack είναι αορίστου χρόνου με ελάχιστη υποχρεωτική διάρκεια ανάλογη με την επιλογή της αρχικής χρέωσης του Πελάτη που δηλώνεται στην παρούσα.

Σύμφωνα με τη σύμβαση, η αρχική χρέωση ήταν το προπληρωμένο 8μηνο, έτσι κι αλλιώς.

strider
26-09-07, 22:34
Nαι, δυστυχώς έτσι γράφει το συμβόλαιο... μετά το πέρας του πρώτου χρόνου ανανεώνεται αυτόματα για άλλον έναν μου τους ίδιους όρους... και στα παλιά συμβόλαια δεν προβλεπόταν ποινή διακοπής, αλλά ζητούσαν ό,τι θέλανε :(

Ερώτηση: Γιατί δεν τους ζητάς να σου μεταφέρουν τη γραμμή στο καινούριο σου σπίτι... αν τυχόν δεν καλύπτουν την περιοχή είναι υποχρεωμένοι να σε αφήσουν να φύγεις χωρίς ποινή ;)

Κι αν σε καλύπτουν θα συνεχίσεις να έχεις τη γραμμούλα σου ;)

Ναι, με τους ίδιους όρους: με ελάχιστη υποχρεωτική διάρκεια ανάλογη με την επιλογή της αρχικής χρέωσης του Πελάτη που δηλώνεται στην παρούσα.

Επίσης:
1. ΟΡΙΣΜΟΙ
δ) «Βασική Διάρκεια»: Η ελάχιστη βασική διάρκεια της Σύμβασης, όπως αυτή καθορίζεται στην Αίτηση Σύνδεσης του Πελάτη.

Καταγγελία από τον Πελάτη. Κατά τη διάρκεια της Βασικής Διάρκειας, ο Πελάτης έχει δικαίωμα να καταγγείλει αμέσως την Σύμβαση μόνο για σπουδαίο λόγο με έγγραφη ειδοποίησή του προς την Εταιρία. Μετά το πέρας της Βασικής Διάρκειας, ο Πελάτης έχει δικαίωμα να καταγγείλει τη Σύμβαση για οποιοδήποτε μη σπουδαίο λόγο με έγγραφη ειδοποίησή του προς την Εταιρία. Τα αποτελέσματα της καταγγελίας επέρχονται τριάντα (30) ημέρες μετά τη λήψη της ειδοποιήσεως από την Εταιρία


Μετά από αυτά που μου λένε δεν τους θέλω. Θα πάω αλλού. Επίσης για μεταφορά γραμμής ζητούν €53. Καλοοοοοοό?

harris
26-09-07, 22:40
Ναι, με τους ίδιους όρους: με ελάχιστη υποχρεωτική διάρκεια ανάλογη με την επιλογή της αρχικής χρέωσης του Πελάτη που δηλώνεται στην παρούσα.

Nαι ακριβώς ;)

Μετά από αυτά που μου λένε δεν τους θέλω. Θα πάω αλλού. Επίσης για μεταφορά γραμμής ζητούν €53. Καλοοοοοοό?

Η υπηρεσία αυτή (μεταφορά γραμμής) δεν υπάρχει πουθενά σε τιμοκατάλογο... πες τους κι εσύ ότι τους δίνεις 20 ευρώ :p

Παράλογοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο :whistle:

contime
26-09-07, 22:49
Αμα λεει καθε φορα, δε γινεται αοριστου αλλα ανανεωνεται η 12μηνη δεσμευση...
Αυτο τουλαχιστον καταλαβαινω απο αυτα που διαβαζω στο thread, δεν ημουν ποτε στη χολ για να ξερω απο μεσα.

strider
26-09-07, 23:00
Η υπηρεσία αυτή (μεταφορά γραμμής) δεν υπάρχει πουθενά σε τιμοκατάλογο... πες τους κι εσύ ότι τους δίνεις 20 ευρώ :p

Παράλογοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο :whistle:


Άστα να πάνε.

Άσε που στο νέο σπίτι δεν υπάρχει και διαθεσιμότητα. Έτσι μου λέει ο wizard της HOL.

strider
26-09-07, 23:04
Αμα λεει καθε φορα, δε γινεται αοριστου αλλα ανανεωνεται η 12μηνη δεσμευση...
Αυτο τουλαχιστον καταλαβαινω απο αυτα που διαβαζω στο thread, δεν ημουν ποτε στη χολ για να ξερω απο μεσα.

Χωρίς 12μηνη δέσμευση, απλά δίνουν ένα χρόνο μια τιμή, κι ας λένε "αορίστου".

Είπαμε:
με ελάχιστη υποχρεωτική διάρκεια ανάλογη με την επιλογή της αρχικής χρέωσης του Πελάτη που δηλώνεται στην παρούσα.

Αυτοί θέλουν να πάρουν τώρα Χ λεφτά έτσι, γιατί λένε "σιγά μην τον ξαναδούμε αυτόν".

contime
26-09-07, 23:05
Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες φιλε, αλλα σημασια εχει να πεισεις αυτους...

sexrazat
26-09-07, 23:08
Ελπίζω να βγάλετε άκρη μετά από κανά τριήμερο κουβέντας. Και υποτίθεται ότι όλοι γνωρίζετε και δεν ήσαστε ένας απλός συνδρομητής που ούτε θα καταλάβει από που του ήρθε και θα πάει να πληρώσει. Δεν ξέρω αν είναι για γέλια ή για κλάματα. Μάλλον είναι εναλλακτικός πάροχος στην Ελλάδα.

Για πολλοστή φορά εδώ και μήνες τα ίδια και τα ίδια διαβάζω

Καθυστερήσεις, κομπίνες, απίστευτη ταλαιπωρία για το αυτονόητο, συνδρομητές που ξυπνάνε μια μέρα και βρίσκονται σε μια εταιρεία χωρίς να το ξέρουν, συνδρομητές που έχουν προπληρώσει μια υπηρεσία και κάνουν μήνες να την πάρουν κλπ κλπ, cc που κάνουν ώρες να απαντήσουν, τηλέφωνα που δεν δουλεύουν κλπ κλπ

Άντε καλό βράδυ.

thama
26-09-07, 23:09
Υπάρχουν 2 ειδών δεσμεύσεις στη HOL
1. Αν η γραμμή είναι στο όνομά σου, τότε κανονικά μπορείς να φύγεις όποτε θές μετα το πέρας της διάρκειας των 8 μηνών που πλήρωσες.

2. Αν η γραμμή είναι στο όνομα της HOL τότε, δυστυχώς, αν θες να φύγεις, θα πρέπει να τους το πεις 2 μήνες νωρίτερα. Αυτό αναφέρεται ξεκάθαρα στο τμήμα του συμβολαίου σου για HOL Circuit. Σε αυτό δεν πρέπει να κατηγορείς μόνο τη HOL αλλά κυρίως τον ΟΤΕ, γιατί εξαιτίας της πολιτικής του, συμβαίνει αυτό το πράγμα.

Μια καλή ερώτηση είναι, τι ισχύει σε κάθε περίπτωση. Αυτό φαίνεται στο συμβόλαιο. Ένας πρακτικός τρόπος είναι να δεις αν υπάρχει πάγιο DSL στον τηλέωνικό λογαριασμό σου. Αν ναι, τότε ανήκεις στην πρώτη περίπτωση. Αν όχι, είσαι στη δεύτερη.

Εσύ φίλε stider, είσαι στη δεύτερη περίπτωση, καθώς κι εγώ με ένα παρόμοιο πακέτο είχα ξεκινήσει (Broadband Pack 300). Επειδή όμως ΔΙΑΒΑΣΑ τους όρους του συμβολαίου, ΠΡΙΝ υπογράψω, ρώτησα 2-3 πραγματάκια στον υπάλληλο. Όπως:
1. Το θέμα ενημέρωσης 40 ημερες πριν τη διακοπή. Μου εξήγησε, ότι αν δεν ενημερώσω, έγκαιρα παραμένω άλλον ένα χρόνο.
2. Το θέμα του χρησιδανείου, δλδ, μετά την λύση της συνεργασίας μου με τη HOL πρέπει να επιστρέψω τον εξοπλισμό στο ακέραιο.

ΣΟυ λέω λοιπόν ότι, με βάση την 2ετή εμπειρία μου στη HOL, μπορείς να διακόψεις τη συνδρομή σου χωρίς πρόστιμό μόνο 40 μέρες πριν τη λήξη του 12μήνου.
Όταν το κάνεις, πρέπει να επιστρέψεις το Fritz! ΚΑΙ τα καλώδια KAI το CD

Αυτά

sdikr
26-09-07, 23:13
Υπάρχουν 2 ειδών δεσμεύσεις στη HOL
1. Αν η γραμμή είναι στο όνομά σου, τότε κανονικά μπορείς να φύγεις όποτε θές μετα το πέρας της διάρκειας των 8 μηνών που πλήρωσες.

2. Αν η γραμμή είναι στο όνομα της HOL τότε, δυστυχώς, αν θες να φύγεις, θα πρέπει να τους το πεις 2 μήνες νωρίτερα. Αυτό αναφέρεται ξεκάθαρα στο τμήμα του συμβολαίου σου για HOL Circuit. Σε αυτό δεν πρέπει να κατηγορείς μόνο τη HOL αλλά κυρίως τον ΟΤΕ, γιατί εξαιτίας της πολιτικής του, συμβαίνει αυτό το πράγμα.

Μια καλή ερώτηση είναι, τι ισχύει σε κάθε περίπτωση. Αυτό φαίνεται στο συμβόλαιο. Ένας πρακτικός τρόπος είναι να δεις αν υπάρχει πάγιο DSL στον τηλέωνικό λογαριασμό σου. Αν ναι, τότε ανήκεις στην πρώτη περίπτωση. Αν όχι, είσαι στη δεύτερη.

Εσύ φίλε stider, είσαι στη δεύτερη περίπτωση, καθώς κι εγώ με ένα παρόμοιο πακέτο είχα ξεκινήσει (Broadband Pack 300). Επειδή όμως ΔΙΑΒΑΣΑ τους όρους του συμβολαίου, ΠΡΙΝ υπογράψω, ρώτησα 2-3 πραγματάκια στον υπάλληλο. Όπως:
1. Το θέμα ενημέρωσης 40 ημερες πριν τη διακοπή. Μου εξήγησε, ότι αν δεν ενημερώσω, έγκαιρα παραμένω άλλον ένα χρόνο.
2. Το θέμα του χρησιδανείου, δλδ, μετά την λύση της συνεργασίας μου με τη HOL πρέπει να επιστρέψω τον εξοπλισμό στο ακέραιο.

ΣΟυ λέω λοιπόν ότι, με βάση την 2ετή εμπειρία μου στη HOL, μπορείς να διακόψεις τη συνδρομή σου χωρίς πρόστιμό μόνο 40 μέρες πριν τη λήξη του 12μήνου.
Όταν το κάνεις, πρέπει να επιστρέψεις το Fritz! ΚΑΙ τα καλώδια KAI το CD

Αυτά

Στο δευτέρο κομμάτι που αναφέρεις, ο ΟΤΕ έχει υποχρέωση για 12 μήνες (και όχι για 36) ακόμα ο παρόχος μπορεί άνετα να μεταφέρει την γραμμή σε αλλόν χρήστη στο ίδιο κέντρο (υπάρχει στο ruo κλπ)

Το μεγάλο θέμα όμως είναι οτι πλεον η Hol κάνει διακοπή μόνο εφόσον περάσουν οι 36 (ακόμα στο συμβόλαιο δεν λέει πουθένα για 59 ευρώ ;) )

dimitris_v
27-09-07, 00:08
Θυμάται κανείς πότε ξεκίνησε να βάζει η hol ποινή διακοπής για τα 3 πρώτα χρόνια στο hibox?

Νομίζω ότι έγινε δεν έγινε από την αρχή αλλά από τη στιγμή που βγήκε το 2play. Και μέχρι τώρα νόμιζα ότι αφορούσε μόνο το 2play. Εγώ είχα ξεκινήσει πριν δυο χρόνια με broadband pack ανανέωσα τηλεφωνικά πέρυσι για ένα χρόνο, έκανα αλλαγή εξοπλισμού λόγω προβλήματος και ο νέος εξοπλισμός ήταν στο κουτί του hibox. Στους όρους του συμβολαίου που είχε μέσα (Ιανουάριος 2007) πουθενά δεν αναφέρει για τριετίες και ποινές διακοπής αλλά οι όροι είναι πανομοιότυποι με του broadband pack (το γνωστό 12μηνο με διακαίωμα διακοπής μετά από ενημέρωση 45 ημέρες πριν τη λήξη).

Όσοι έχουμε ανανεώσει από παλαιότερο πακέτο συνεχίζουμε με τους αρχικούς όρους. Το πεναλτυ αφορά αυτούς που το γράφει το συμβόλαιό τους

strider
27-09-07, 00:25
Το πεναλτυ αφορά αυτούς που το γράφει το συμβόλαιό τους

Ακριβώς. :oneup:

Δεν μπορεί ο καθένας να βάζει πρόστιμα και να αλλάζει τους όρους στους παλιούς συνδρομητές χωρίς αυτοί να γνωρίζουν τίποτα. Νομικά ισχύει μόνο ότι γράφει η σύμβαση. Αν ένας νέος συνδρομητής αποδεχτεί τους νέους όρους τότε ισχύουν για αυτόν και μόνον. Εγώ δεν υπέγραψα τίποτα που να αναφέρει πρόστιμο.

lkatsa
27-09-07, 01:13
Το μεγάλο θέμα όμως είναι οτι πλεον η Hol κάνει διακοπή μόνο εφόσον περάσουν οι 36 (ακόμα στο συμβόλαιο δεν λέει πουθένα για 59 ευρώ ;) )

Υπάρχουν και εξαιρέσεις όπως εγώ :p

strider
27-09-07, 01:28
Υπάρχουν και εξαιρέσεις όπως εγώ :p

Λοιπόν θα πάρεις αύριο τηλέφωνο και θα συστηθείς με το όνομά μου. Τα υπόλοιπα τα ξέρεις... ;)

lkatsa
27-09-07, 01:42
Λοιπόν θα πάρεις αύριο τηλέφωνο και θα συστηθείς με το όνομά μου. Τα υπόλοιπα τα ξέρεις... ;)

Να πάρω τηλέφωνο? :hmm:
Είσαι τρελός? :rofl:
δε χαραμίζω ούτε δευτερόλεπτο από τη ζωή μου σε αυτό το χάος!!!! :nono:

strider
27-09-07, 02:49
Τώρα που γλίτωσες, ε? :p

Μου είπαν ότι αυριο θα μου τηλεφωνήσει ο υπεύθυνος. Για να δούμε....

pkdan
27-09-07, 09:23
Εγώ που διέκοψα 2play με Fax ένα μήνα πριν ενεργοποιηθεί,
Που τελικά ενεργοποιήθηκε, ξαναγύρισα το τηλέφωνο σε οτε , δεν παρέλαβα από αυτούς εξοπλισμό ούτε υπόγραψα συμβόλαιο, μίλησα μόνο 20 Ιουνίου με κάποιον τηλεφωνικά, τι πληρώνω τελικά 89

antreas9
27-09-07, 09:37
είμαι συνδρομητής της ΗΟΛ περίπου 1,5 χρόνο! όταν τελείωσε ο 1ος χρόνος για το πακέτο 4/1, τους είπα οτι δε με ενδιαφέρει να συνεχίσω ΕΙΔΙΚΑ Στην περίπτωση που με δεσμεύουν με ετήσιο συμβόλαιο πάλι.
Μου απάντησαν ότι σταμάτησε να ισχύει αυτό, και ότι μπορώ να διακόψω όποτε θέλω χωρίς ρήτρα αποπληρωμής, γιατί η σύμβαση μετατρέπεται σε αορίστου.
Οπότε, ελπίζω να δικαιωθείς εσύ, γιατί θα διακόψω και εγώ, (για τον ίδιο λόγο), πριν να τελειώσει ο 2ος χρόνος!

strider
27-09-07, 11:52
είμαι συνδρομητής της ΗΟΛ περίπου 1,5 χρόνο! όταν τελείωσε ο 1ος χρόνος για το πακέτο 4/1, τους είπα οτι δε με ενδιαφέρει να συνεχίσω ΕΙΔΙΚΑ Στην περίπτωση που με δεσμεύουν με ετήσιο συμβόλαιο πάλι.
Μου απάντησαν ότι σταμάτησε να ισχύει αυτό, και ότι μπορώ να διακόψω όποτε θέλω χωρίς ρήτρα αποπληρωμής, γιατί η σύμβαση μετατρέπεται σε αορίστου.
Οπότε, ελπίζω να δικαιωθείς εσύ, γιατί θα διακόψω και εγώ, (για τον ίδιο λόγο), πριν να τελειώσει ο 2ος χρόνος!

Ναι, το είπαν τηλεφωνικώς όπως σε όλους. Να δούμε τί θα πουν όταν πας να διακόψεις. Θα πουν ένα τυχαίο Χ ευρώ πρόστιμο όπως σε εμένα? Τόση ώρα έχω μιλήσει με 3 άτομα και άκρη δεν έχω βγάλει ακόμα :down:

Hellis
27-09-07, 12:13
Είναι απλή η τακτική που ακολουθείς σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ρωτάς αυτό που θέλεις και αν καταλάβεις ότι σου αρχίζουν την παπαρολογία, πχ έχει ρήτρα για πρόστιμο διακοπής η αορίστου :nono: ζητάς το ονοματεπώνυμο του εκπροσώπου που συνομιλείς και τον ενημερώνεις τυπικά πως το θέμα θα πάει στην ΕΕΤΤ και στον συνήγορο του πολίτη.

strider
27-09-07, 12:43
Οοοοουφ, δεν χρειάστηκε τελικά τίποτα. Μίλησα με των άνθρωπο που είχα κάνει την αρχική σύνδεση και μου είπε πως δεν τίθεται θέμα προστίμου, κλπ.

Μάλλον είχα πέσει στην περίπτωση χτες, τί να πώ? Όλα καλά πάντως.

pkdan
27-09-07, 13:11
Είναι απλή η τακτική που ακολουθείς σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ρωτάς αυτό που θέλεις και αν καταλάβεις ότι σου αρχίζουν την παπαρολογία, πχ έχει ρήτρα για πρόστιμο διακοπής η αορίστου :nono: ζητάς το ονοματεπώνυμο του εκπροσώπου που συνομιλείς και τον ενημερώνεις τυπικά πως το θέμα θα πάει στην ΕΕΤΤ και στον συνήγορο του πολίτη.

Και θα τους κάνεις την μούρη κρέας.!!!!
Εγώ του έστειλα εγγράφως 1 μήνα πριν να μην προχωρήσουν την μεταφορά του τηλεφώνου μου στο δίκτυο τους, με κοινοποίηση ΕΕΤΤ, και αυτοί με έγραψαν κανονικά και από 6/9/2007 μέχρι 10/10/2007 που θα το μεταφέρει ο ΟΤΕ δεν έχω ούτε τηλέφωνο ούτε ADSL
Θέλει τώρα 35 ο ΟΤΕ για επανασύνδεση και 89 η HOL για διακοπή συμβολαίου
Όσο για ΕΕΤΤ έχουν τα παραθυράκια τους και δεν βρίσκεις άκρη
Εγώ είμαι διατεθειμένος να τα πληρώσω αρκεί να γλιτώσω από αυτούς

nm96027
30-09-07, 09:08
Οοοοουφ, δεν χρειάστηκε τελικά τίποτα. Μίλησα με των άνθρωπο που είχα κάνει την αρχική σύνδεση και μου είπε πως δεν τίθεται θέμα προστίμου, κλπ.

Μάλλον είχα πέσει στην περίπτωση χτες, τί να πώ? Όλα καλά πάντως.

Οντως ετσι ειναι...
Περα απο το 12μηνο δεν υπαρχει καμμια αλλη υποχρέωση...

Dimitris
30-09-07, 17:04
Κι εγώ θα μετακομίσω και θα πάω σε άλλη περιοχή που επίσης έχει δίκτυο η HOL. Μπορώ να μεταφέρω τη γραμμή μου όπως είναι χωρίς να υπάρξει κάποιο πρόβλημα ? Να συνεχίσω δηλαδή με το συμβόλαιο που έχω τώρα.

harris
30-09-07, 23:50
Κι εγώ θα μετακομίσω και θα πάω σε άλλη περιοχή που επίσης έχει δίκτυο η HOL. Μπορώ να μεταφέρω τη γραμμή μου όπως είναι χωρίς να υπάρξει κάποιο πρόβλημα ? Να συνεχίσω δηλαδή με το συμβόλαιο που έχω τώρα.

Δύσκολα... δυστυχώς...

Η διαδικασία δεν προβλέπεται από το RUO, οπότε δεν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος να γίνει η μεταφορά αυτή...

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ να σου παραδώσει ανενεργό βρόχο στο καινούριο σπίτι (δηλαδή την καλωδίωση χωρίς αριθμοδότηση), και όταν γίνει αυτό, τότε να πεις στην hol να μεταφέρει την γραμμή στο καινούριο σπίτι...

Μπερδεμένο, αλλά είναι το μόνο που γίνεται ;)

Dimitris
01-10-07, 14:23
Έχω shared llu και isdn και θέλω να παραμείνει έτσι. Και φυσικά είναι σημαντικό να κρατήσω και τον ίδιο αριθμό. Αν μου πουν ότι πρέπει να διακόψω και να πληρώσω το πρόστιμο, τους το πληρώνω αλλά τους λέω μετά ότι πάω Forthnet :p

harris
01-10-07, 14:45
Έχω shared llu και isdn και θέλω να παραμείνει έτσι. Και φυσικά είναι σημαντικό να κρατήσω και τον ίδιο αριθμό. Αν μου πουν ότι πρέπει να διακόψω και να πληρώσω το πρόστιμο, τους το πληρώνω αλλά τους λέω μετά ότι πάω Forthnet :p

Η διαδικασία που σου περιέγραψα ταιριάζει μάλλον στο full LLU και όχι στο μεριζόμενο :whistle:

Στον μεριζόμενο ίσως να είναι πιο μπλεγμένο αφού πρέπει να συντονιστούν ΟΤΕ και hol, πράγμα μάλλον εξωγήινο :p

Αν κάνει αίτημα μεταφοράς της γραμμής στον ΟΤΕ στη νέα διεύθυνση, υπάρχει περίπτωση να μην την κάνει όσο στη γραμμή υπάρχει η μεριζόμενη της hol... εκτός αν και η hol κάνει παράλληλα αίτημα μεταφοράς του μεριζόμενου στη νέα διεύθυνση και έτσι γίνουν όλα μαζί ;)

Dimitris
01-10-07, 23:27
Θυμάται κανείς πόσο είναι το τέλος διακοπής για την 4096/512 πριν τον 1ο χρόνο ? Αν είναι πάνω από 55 ευρώ, τότε συμφέρει να πας στα 24/1 και να κάνεις μετά διακοπή :p

harris
02-10-07, 13:05
Θυμάται κανείς πόσο είναι το τέλος διακοπής για την 4096/512 πριν τον 1ο χρόνο ? Αν είναι πάνω από 55 ευρώ, τότε συμφέρει να πας στα 24/1 και να κάνεις μετά διακοπή :p

Μόνο που υπάρχει σοβαρή πιθανότητα μέχρι να σου έρθουν τα 24 να έχεις λήξει το συμβόλαιο :p

Dimitris
02-10-07, 14:43
Εμένα το συμβόλαιο λήγει το Μάιο. Δε νομίζω να κάνουν τόσο πολύ πια. Αλλά το πιο πιθανό είναι ότι θα έχω μετακομίσει μέχρι να με πάνε στα 24 :p

strider
02-10-07, 14:51
Κι εγώ θα μετακομίσω και θα πάω σε άλλη περιοχή που επίσης έχει δίκτυο η HOL. Μπορώ να μεταφέρω τη γραμμή μου όπως είναι χωρίς να υπάρξει κάποιο πρόβλημα ? Να συνεχίσω δηλαδή με το συμβόλαιο που έχω τώρα.

Με την τηλεφωνική περιπέτεια ρώτησα και για αυτό. Μου είπαν ότι μπορείς να μεταφέρεις το HOL Shared LLU ADSL σου στο νέο τηλέφωνο (σπιτι) συνεχίζοντας κανονικά το συμβόλαιό σου (χωρίς νέο συμβόλαιο, 3 χρόνια πρόστιμο διακοπής, κλπ). Αλλά θα έχει κάποια αναμονή + 53 ευρώ για τη μεταφορά σε άλλο κέντρο. Στο ίδιο κέντρο είναι δωρεάν.

ΑνδρέαςΛ.
02-10-07, 16:22
Και 'γω θα μετακομίσω (έχω 2Play) αλλά σε περιοχή που μόνο ο ΟΤΕ έχει DSLAM. Γνωρίζει κανείς τι γίνετε η να διακόψω και να πάρω νεα γραμμή από OTE;

@ ADSLgr.com All rights reserved.