PDA

Επιστροφή στο Forum : wag354g v2 web interface πρόβλημα σε linux fc6



ndros13
27-09-07, 16:06
Γειά σας,

προσπάθησα να βρω λύση στο web ή στο παρόν forum, τελικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη με ένα περίεργο πρόβλημα που με ταλαιπωρεί εδώ και κάποιο καιρό. Έχω ένα Linksys WAG354G v2 modem/router με ISP Forthnet. Η σύνδεση δουλεύει κανονικά μια χαρά (ειδικά στο linux, που την έχω τεστάρει πάνω από 6 μήνες καθημερινά), δεν έχω αποσυνδέσεις ή άλλα σχετικά προβλήματα που έχω διαβάσει, και το wifi παίζει επίσης οκ.

Το πρόβλημα είναι ότι από κάποιο σημείο και πέρα σταμάτησε να λειτουργεί το web interface στο linux. Έτσι, μόνο στο linux, όταν ανοίγω browser στο http://192.168.1.1 μου πετάει το dialog για username/password, και αφού τα δώσω, το interface stallάρει για πάντα σε λευκή σελίδα, δεν με βάζει ποτέ δηλαδή στη σελίδα του setup. Στα windows, ακριβώς η ίδια διαδικασία παίζει μια χαρά, δέχεται κανονικά το ζεύγος username/password, και το administration μέσω web λειτουργεί οκ.

Κάποια πράγματα που δοκίμασα να κάνω στην διαδικασία του troubleshooting, τίποτα από τα οποία δεν με βοήθησε:

- απενεργοποίησα τόσο το linux firewall (flush όλα τα iptables rules και default policy accept), όσο και το selinux (ούτως ή άλλως το έχω σε permissive mode)
- δοκίμασα με 3 διαφορετικούς browsers, μήπως έφταιγε κάποιο extension του firefox (αν και σε windows μπαίνω μια χαρά από firefox, αλλά just in case)
- bootαρα με ubuntu livecd, μήπως έφταιγε οτιδήποτε άλλο στο fedora
- δοκίμασα τόσο ενσύρματα (eth0 interface, από όλα τα πορτάκια του modem), όσο και ασύρματα (eth1)
- έκανα hardware reset το modem στα εργοστασιακά του settings
- snmp και telnet δεν δουλεύουν επίσης

Μια τελευταία λύση που διστάζω να δοκιμάσω είναι το firmware flush. Είδα το custom firmware του JohnAthana (εξαιρετική δουλειά, btw), αλλά επειδή η αδερφή μου δουλεύει με wireless στον πάνω όροφο, διστάζω να το εγκαταστήσω, γιατί διάβασα στο σχετικό thread για μειωμένο bandwidth σε πολλούς χρήστες με v2 wag354g modem, εξασθένηση σήματος κλπ. Προφανώς δεν χάνω το χρόνο μου να απευθυνθώ στη Forthnet, το support τους είναι ευγενικό μεν, αναποτελεσματικό δε, κι έτσι πήρα το θάρρος να postάρω εδώ μήπως κάποιο παιδί είχε κάτι να προτείνει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά, και συγγνώμη για το μεγάλο post :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.