PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέοπας στο zisto, δε με συνδέει..



sadako
27-09-07, 19:38
Καλησπέρα..

Εδώ και 2 μέρες έχει συνδεθεί η tellas adsl με τα 4mbps που δίνει zisto. Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα τον ένα χρόνο που έλειπα Αγγλία, αλλά την HOL που είχα πριν φύγω, την είχα ενεργοποιήσει μόνος μου, χωρίς καθόλου βοήθεια.Ή μάλλον με όνη βοήθεια τον αναλυτικό οδηγό για το USR 9105 που είχα βρει εδώ.. Με την tellas όμως τα πράγματα δεν φαίνεται να είναι τόσο απλά..

Πρώτη απορία.. Το USR 9105 που είχα αγοράσει τότε ΔΕΝ κάνει?? Γιατί δοκίμασα να το βάλω, και δε μου βρίσκει καν την adsl. Δεν ανάβει καθόλου το φωτάκι..

Δεύτερον. Άρχισα να κάνω μόνος μου την εγκατάσταση, αλλά τα βρήκα σκούρα. Πήρα τηλέφωνο λοιπόν απο την τεχνική βοήθεια, και προσπάθησε το παιδί να με καθοδηγήσει μέσα απο το setup του Siemens 4200. Το θέμα είναι, ότι ενώ μου είπε 2 τρόπους σύνδεσης, και με PPPoA και PPPoE, και στις 2 περιπτώσεις όταν πατούσα το connect (έχοντας ακόμα τους αρχικούς κωδικούς zisto/zisto που μου είπε ότι πρέπει να βάλω πριν μου δώσει τους κανονικούς μου απο το ISP account), μου βγάζει το εξής μήνυμα στην σελίδα του ISP Password...

Login failure:
The far end failed to respond. Please verify ATM and DSL settings. Ensure your local settings are correct, but if this problem persists contact your ISP

Ο τύπος μου είπε ότι μάλλον είναι βλάβη και θα το αναφέρει, απλά επειδή διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, μπορεί κάποιος να μου πει τις ρυθμίσεις που πρέπει να βάλω??

Ευχαριστώ..

jimsid
28-09-07, 01:37
1ο και βασικο. Συγχρονιζει η ADSL? Δηλαδη το αναλογο led στο router ειναι πρασινο? Συνηθως όταν προκειται για zisto (DSL+telephony) το DSL συνδεεται 4-5 μετα το τηλεφωνο (τουλαχιστον ετσι εγινε σε μενα). Αν λοιπον συγχρονιζει η DSL σου (πρασινο led στο router) τα βηματα ειναι τα εξης απλα:


ATM SETTINGS
----------------------
VPI 8
VCI 35
ENCAPSULATION TYPE VCMUX

ΠΑΤΑΣ NEXT

ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΟΘΟΝΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ
PROTOCOL PPPoA (ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΑ)

στην επομενη οθονη βαζεις username zisto password zisto και πατας finish
στην επομενη οθονη πατας reboot (ειναι με κοκκινα γραμματα και υπογραμμισμενο)
στην επομενη οθονη πατας στο γκρι κουμπακι που γραφει reboot και περιμενεις 45 δευτερολεπτα για να επανεκινησει.

Αυτα ειναι τα βηματα και παιζει (αν δεν εχει βεβαια προβλημα)

σ.σ. ψαξε μεσα στο μενου του καπου πρεπει να γραφει (δεν θυμαμαι που μιας και δεν το χρησιμοποιησα παρα μονο μια φορα) για DSL Modulation το οποιο πρεπει να ειναι ADSL2+

δεν υπαρχει κατι αλλο που χρειαζεται να κανεις

Καλη τυχη :hmm::hmm::hmm:

Kongas
28-09-07, 11:50
το usr είναι για pstn;

@ ADSLgr.com All rights reserved.