PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετάβαση απο την Vivodi στο Conn-x ~ Απορίες



georgep800
27-09-07, 20:07
Είμαι στην Vivodi και σκέφτομαι να μεταβώ στον ΟΤΕ. Η γραμμή μου είναι 2Mbps και σκέφτομαι να πάρω το conn-x 2048/ 256. Έχω μερικές απορίες.

α) Είναι δυνατόν να μεταβώ απο την vivodi στο conn-x άμεσα και γρήγορα, χωρίς να μείνω χωρίς δίκτυο;;

β)Βλέπω ότι δίνει δώρο εξωτ. σκληρό δίσκο ή modem. Με δεσμεύει για κάποιο χρονικό διάστημα να παραμείνω και να μην διακόψω;

γ)Έρχεται ξεχωριστός λογαριασμός κάθε μήνα ή προστίθεται στον λογαριασμό του τηλεφώνου;

sdikr
27-09-07, 20:47
α) όχι δεν γίνεται ισχύει μόνο για να πάς απο ΟΤΕ σε αλλό πάροχο μέσω LLU
β) 6μήνη δεσμευσή
γ) στον λογαριασμό του ΟΤΕ

georgep800
27-09-07, 20:58
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Για το α) να διευκρινίσω ότι εγώ είμαι σε ΑΡΥΣ και όχι στο ιδιόκτητο της vivodi. Αυτό αλλάζει κάτι; Διαβάζω σε κάποια άλλα θέματα για τον κανονισμό RUO. Ο κανονισμός αυτός, αυτό το πράγμα δεν προβλέπει;

Επίσης το κόστος 29,5 ευρώ για το 2048/ 256, είναι και για την γραμμή και για την συνδρομή, σωστά; Δεν θα υπάρχουν άλλα έξοδα για το ADSL, έτσι;

sdikr
27-09-07, 21:00
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Για το α) να διευκρινίσω ότι εγώ είμαι σε ΑΡΥΣ και όχι στο ιδιόκτητο της vivodi. Αυτό αλλάζει κάτι; Διαβάζω σε κάποια άλλα θέματα για τον κανονισμό RUO. Ο κανονισμός αυτός, αυτό το πράγμα δεν προβλέπει;

Επίσης το κόστος 29,5 ευρώ για το 2048/ 256, είναι και για την γραμμή και για την συνδρομή, σωστά;

Το ruo αφόρα κυρίως τον ΟΤΕ και πως θα περάσει η γραμμή απο τον ΟΤΕ στον εναλλακτικό, αν και έχει πρόβλεψη για το αντίστροφο δεν είναι υποχρεωτικό ως προς τον εναλλακτικό.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση εσένα δεν σε καλύπτει

Ναι τα 29 είναι γραμμή Adsl + Ιντερνετ adsl

georgep800
27-09-07, 21:08
Το ruo αφόρα κυρίως τον ΟΤΕ και πως θα περάσει η γραμμή απο τον ΟΤΕ στον εναλλακτικό, αν και έχει πρόβλεψη για το αντίστροφο δεν είναι υποχρεωτικό ως προς τον εναλλακτικό.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση εσένα δεν σε καλύπτει

Ναι τα 29 είναι γραμμή Adsl + Ιντερνετ adsl

Α κατάλαβα... Αποδέσμευσης της γραμμής δηλαδή και ξανά δέσμευση...:( == χωρίς δίκτυο για κάποιο διάστημα...:(

esquellot
27-09-07, 21:57
Αφού είσαι μέσω ΑΡΥΣ ΟΤΕ θα κάνεις αίτηση διακοπής από vivodi.
Μετά μπορείς να πας και στον ΟΤΕ της περιοχής σου και εκτός από την αίτηση για conn-x, να κάνεις μια αίτηση /εξουσιοδότηση καταναλωτή που γράφει πάνω ότι εσύ εξουσιοδοτείς την εταιρεία ΟΤΕ Α.Ε. να προβεί αντί εσού και για λογαριασμό σου σε όλες τις δέουσες ενέργειες για να λαμβάνεις την υπηρεσία του ΟΤΕ που έχεις επιλέξει κι ότι δεσμεύεσαι να εξοφλήσεις τον τελικο λογαριασμό που θα εκδοθεί για τις υπηρεσίες που λάμβανες από vivodi.
Υπάρχει έτοιμο το έντυπο αυτό. Το συμπληρώνεις υπογράφεις και παίρνεις αντίγραφο.
Έτσι δεν θα σου κοπεί καθόλου η adsl πρόσβαση.
Εγω έτσι έκανα όταν διέκοψα από forthnet.

georgep800
27-09-07, 22:21
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις φίλε μου!!!
Ελπίζω μόνο να είναι ενημερωμένοι εδώ στον ΟΤΕ και να ξέρουν για την αίτηση... Θα πάω αύριο να ρωτήσω.

esquellot
27-09-07, 22:25
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις φίλε μου!!!
Ελπίζω μόνο να είναι ενημερωμένοι εδώ στον ΟΤΕ και να ξέρουν για την αίτηση... Θα πάω αύριο να ρωτήσω.

Εκανα αίτηση για Conn-x στις 17-9-07, με κάλεσαν να κάνω αίτηση εξουσιοδότηση καταναλωτή στις 20-9-07 και στις 25-9-07 μου έδωσαν κωδικούς και router και συνδέθηκα. :oneup:

georgep800
27-09-07, 22:43
Εκανα αίτηση για Conn-x στις 17-9-07, με κάλεσαν να κάνω αίτηση εξουσιοδότηση καταναλωτή στις 20-9-07 και στις 25-9-07 μου έδωσαν κωδικούς και router και συνδέθηκα. :oneup:

Ενδιαφέρον! Άμεσα και γρήγορα δηλαδή!
Όταν πάρεις ένα πακέτο conn-x απο τον ΟΤΕ, σου δίνουν κατευθείαν το δωρεάν modem ή τον εξωτερικό σκληρό, και υποβάλεις αμέσως την αίτηση σ' αυτούς;

esquellot
27-09-07, 22:51
Ενδιαφέρον! Άμεσα και γρήγορα δηλαδή!
Όταν πάρεις ένα πακέτο conn-x απο τον ΟΤΕ, σου δίνουν κατευθείαν το δωρεάν modem ή τον εξωτερικό σκληρό, και υποβάλεις αμέσως την αίτηση σ' αυτούς;


Πρώτα κάνεις αίτηση μαζί και φωτοτυπία ταυτότητας. Μετά σε καλούν και σου δίνουν κωδικούς και το router. Το συνδεεις και κάνεις ενεργοποίηση της συνδρομής αορίστου ακολουθώντας κάποιες οδηγίες. Σου λέω ούτε δευτερόλεπτο δεν έμεινα χωρίς adsl.

georgep800
27-09-07, 23:00
Πρώτα κάνεις αίτηση μαζί και φωτοτυπία ταυτότητας. Μετά σε καλούν και σου δίνουν κωδικούς και το router. Το συνδεεις και κάνεις ενεργοποίηση της συνδρομής αορίστου ακολουθώντας κάποιες οδηγίες. Σου λέω ούτε δευτερόλεπτο δεν έμεινα χωρίς adsl.

Ωραία, θα πάω αύριο σε κάποιο κατάστημα ΟΤΕ να κάνω την αίτηση και θα στείλω παράλληλα και αίτηση διακοπής στην vivodi.

esquellot
27-09-07, 23:05
Ωραία, θα πάω αύριο σε κάποιο κατάστημα ΟΤΕ να κάνω την αίτηση και θα στείλω παράλληλα και αίτηση διακοπής στην vivodi.


Στείλε πρώτα την αίτηση διακοπής στην vivodi. Βεβαιώσου ότι έλαβαν το fax, και μετά κάνε αίτηση στον ΟΤΕ.

georgep800
27-09-07, 23:40
Στείλε πρώτα την αίτηση διακοπής στην vivodi. Βεβαιώσου ότι έλαβαν το fax, και μετά κάνε αίτηση στον ΟΤΕ.

Δεν κινδυνεύω έτσι να ξεκινήσουν την διαδικασία αποδέσμευσης της γραμμής;

esquellot
28-09-07, 00:38
Δεν κινδυνεύω έτσι να ξεκινήσουν την διαδικασία αποδέσμευσης της γραμμής;


Όταν πήρα τηλ. για επιβεβαίωση ότι έλαβαν το fax, μου είπαν ότι θα με διακόψουν σε 10-15 εργάσιμες. Δεν σε αποδεσμεύουν αμέσως.

georgep800
28-09-07, 00:44
Όταν πήρα τηλ. για επιβεβαίωση ότι έλαβαν το fax, μου είπαν ότι θα με διακόψουν σε 10-15 εργάσιμες. Δεν σε αποδεσμεύουν αμέσως.

Μήπως όμως τότε έληγε κανονικά η συνδρομή σου; Γιατί εμένα λήγει στις 6/10...

esquellot
28-09-07, 00:49
Μήπως όμως τότε έληγε κανονικά η συνδρομή σου; Γιατί εμένα λήγει στις 6/10...

Όχι. Είχα αορίστου χρόνου.

georgep800
04-10-07, 15:18
Τελικά έκανα αίτηση για το conn-x, πήρα την ίδια ημέρα κωδικούς και συνδέθηκα αμέσως!! Άμεσα και γρήγορα! Με διαβεβαίωσαν ότι δεν θα γίνει αποδέσμευση της γραμμής!
Για να δούμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.