PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΟΥΗΔΙΑ - ΣΤΟΚΧΟΛΜΗ



SAPACO
28-09-07, 00:05
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να πάω ενα ταξίδι στην Σκανδιναβία και ειδικότερα προς Σουηδία μεριά. Θα ήθελα να μοιραστεί κάποιος αν έχει πάει τις εμπειρίες του ή γενικά πράγματα για την Στοκχόλμη. Διασκέδαση διαμονή κόστος. Θα μου πείς και γιατί δεν ανοίγεις έναν οδηγό να ξεστραβωθείς? Απλά θεωρω οτι τα μικρά πράγματα που ο καθένας έχει ζήσει και προτείνει στους άλλους έχουν αλλη αξία και δεν περιέχονται σε κανέναν οδηγό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

nickolas2005
28-09-07, 00:16
Σουηδία δεν έχω πάει αλλα θα το κάνω κάποια στιγμή. Ισως και τώρα στα κοντα. Aπο ότι ξέρω στη σουηδία ειναι αρκετά υψηλό το κόστος ζωής... Α και εχει και πολλες ξανθιες :)

SAPACO
28-09-07, 09:26
Φιλε μου καλέ αν πάς ενημέρωσε. Εκτός απο τις ξανθές έχω ακουσει οτι και οι καστανοί κάνουν θραύση στην Σκανδιναβία.:p

papdoux
28-09-07, 10:42
Εχω βρεθει στη Στοκχολμη για 4-5 ωρες. Πολυ μου αρεσε σαν πολη απο οσο προλαβα να δω. Ηταν καλοκαιρι τοτε και ειχε πολυ καλο καιρο.
Απο τις Σουηδεζες δε μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα. Σπανια εβλεπα ωραιες γυναικες οσο περπατησα την πολη. Ισως γιατι περιμενα περισσοτερα απο οτι επρεπε (μεγαλες προσδοκιες φαινεται και ισως τελικα δεν ειναι ετσι οπως τα λενε). Συνηθως κατι μπαζα εβλεπα (ειναι και λιγο υποκειμενικο το θεμα). Αμα βρεθεις σε καποιο club τοτε να ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα.
Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι γενικα τα βαφουν μαυρα τα μαλλια (περναει πολυ απο οτι καταλαβα), κανουν πολυ σολαριουμ και οτι οταν φοραγαν φουστα και καθονταν, συνηθως δεν εκλειναν τα ποδια (ειχε καλο θεαμα η πολη).

Μπορεις να πας σε μουσεια οπως αυτο του Vassa. Εχει θεμα ενα πλοιο που βυθιστικε στο λιμανι. Μπορει να μην φαινεται ενδιαφερον αλλα βλεπεις ποσο ωραια το παρουσιαζουν και ποσο οργανωμενα.

SAPACO
28-09-07, 16:12
Αμα βρεθεις σε καποιο club τοτε να ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα.
Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι γενικα τα βαφουν μαυρα τα μαλλια (περναει πολυ απο οτι καταλαβα), κανουν πολυ σολαριουμ και οτι οταν φοραγαν φουστα και καθονταν, συνηθως δεν εκλειναν τα ποδια (ειχε καλο θεαμα η πολη).


Ενδιαφέρουσα αποψη

Ευχαριστώ

subzer0
28-09-07, 22:51
Πήγα Στοκχόλμη τα Χριστούγεννα του 2004 για 4 μέρες. Μου άρεσε πάρα πολύ η φυσική ομορφία της πόλης(είναι χτισμένη πάνω σε 16 νησάκια). Και το Vassa που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι μια καλή περίπτωση.
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω γιατι δεν είχα ταξιδέψει από Ελλάδα και γιατί εμείνα σε ξάδερφο μου και την δεύτερη μέρα αρρώστησα.
Γι' αυτον τον λόγο το σκέφτομαι κι εγώ πάρα πολυ να ξαναπάω.
Όσο για της Σουηδέζες τα πράγματα σε αυτά τα θέματα είναι πάντα υποκειμενικά. Πας και βλέπεις. Εγω τρελλάθηκα.

SAPACO
29-09-07, 13:09
Φίλε μου ελπίζω να με προλάβεις και να πάς πιο γρήγορα απο έμενα αλλιώς θα σου εκθέσω και έγω τις εμπειρίες μου ιδιοις όμασι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.