PDA

Επιστροφή στο Forum : Η σύνδεση στην Forthnet δεν αναβαθμίζεται ποτέ λόγω... γραφειοκρατίας



Linktothepast
28-09-07, 00:07
Πρώτα πρώτα να χαιρετίσω τους υπόλοιπους καθότι καινούριος.
Είμαι κάτοχος γραμμής adsl in a box από την forthnet στα 1 mbps με αίτηση μου μέσα Ιουνίου και ενεργοποίηση 2 Ιουλίου περίπου( κέντρο Παύλος Μελάς, Θεσσαλονίκη).
Το κουτί της σύνδεσης το αγόρασα από το κατάστημα multirama στην Θεσ/νίκη. Παρόλο που στο site της forthnet έλεγε ότι το κουτί αναβαθμίζεται στα 12 (και αργότερα 24) mbps αν υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή, πριν από λίγες μέρες μία κοπέλα από την forthnet με πήρε τηλ. για να με ενημερώσει ότι η γραμμή μου έχει καταχωρηθεί πλέον ως 1 mbps και άμα θέλω να αναβαθμιστεί θα πρέπει να περιμένω να λήξει το εξάμηνο (άλλους 3-4 μήνες δηλαδή)!!!
Τι έγινε λοιπόν; Το κουτί που αγόρασα ήταν παλιό και δεν περιείχε την επιπλέον αίτηση για σύνδεση στο ιδιόκτητο, και ο Γερμανός μου την έστειλε συμπληρωμένη με fax στην εταιρία την στιγμή που το αγόρασα, χωρίς να γνωρίζει για κάποια επιπλέον αίτηση(πόσο μάλλον εγώ), ως έχει. Το μόνο που μου είπαν ήταν να πάω στα γραφεία της forthnet για καλό και για κακό, γιατί μερικές φορές μπορεί να μην ληφθεί η αίτηση μέσω fax!!
Έτσι και εγώ πήγα την επόμενη μέρα στα γραφεία , με ενημέρωσαν για μία επιπλέον αίτηση που θα έπρεπε να συμπληρώσω, την συμπλήρωσα σπίτι μου και την επέστρεψα την μεθεπόμενη στα γραφεία της forthnet. Έτσι λοιπόν για 2 ημέρες καθυστέρησης, για τις οποίες σημειωτέων δεν έφταιγα εγώ,( o γερμανός που δεν ήξερε και η forthnet που δεν απέσυρε τα κουτιά ίσως, σίγουρα όχι όμως εγώ που δεν είχα καμία ενημέρωση ούτε από το site της Forthnet, ούτε από τον Γερμανό), παρά μόνο όταν κατέληξα στα γραφεία της Forthnet με επακόλουθο την καθυστέρηση των 2 ημερών τώρα δεν γίνεται αναβάθμιση. Εξήγησα και στην κοπέλα που με πήρε τηλ. ότι στην όλη ιστορία ο μοναδικός που δεν φταίει είμαι εγώ άρα γιατί να την πληρώσω στην τελική, αυτή όμως επαναλάμβανε ότι μου πήρε τηλ. μόνο για ενημέρωση και για τίποτε άλλο.
Τώρα να πληρώνω και τα λάθη των εταιριών, έλεος δηλ. Ήλπιζα τουλάχιστον να μου πούνε ότι θα προσπαθήσουν να το λύσουν, έστω και με μικρή καθυστέρηση...Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο τίποτε ανάλογο;

slaughter
28-09-07, 14:15
Καλα κ εγώ είχα ενα "ανάλογο" πρόβλημα πέρυσι τα χριστούγεννα. Ανανέωσα μια μέρα πριν λήξη η συνδρομή μου μέσω του online shop ths Forthnet κ κόλλησε η σελίδα τους. Δεν μου ήρθε κανένα email ή κάτι που να λέει οτι η ανανέωση έγινε κανονικά οπότε τους πήρα τηλέφωνο. Μου είπανε οτι δεν μπορούσαν επιτόπου να δουν αν όντος έγινε επιτυχώς η ανανέωση κ μου είπανε να τους πάρω την επόμενη μέρα (χρέωση στην κάρτα δεν είχα εκείνη τη μερα). Την επόμενη που τους πήρα μου είπανε οτι δεν έχει γίνει η ανανέωση κ τους είπα να την κάνουμε τηλεφωνικός κ οτι ήθελα κ μια αναβάθμιση απο 768 στο 1ΜΒ. Όλα καλα μου είπανε κ οτι μέχρι να μου γίνει 1 θα είμαι στα 768 τσαμπε για 2 βδομάδες που θέλει η αναβάθμιση. όλα ωραία κ καλά μέχρι που μια μέρα βλεπώ στο may dialup ότι η συνδρομή μου ανανεώθηκε (στα 768). κοιτάζω πιστώτικη κ αυτή είχε χρεωθεί το ποσό του 768. του παίρνω τηλέφωνο κ τι μου λενε .... οτι στο σύστημά τους έχουνε 2 πράγματα την αναβάθμιση κ ανανέωση απο 768 σε 1 κ την ανανέωση της 768. Μπαχαλο !!!! Τελικα με χρέωσαν το διάστημα μέχρι να γίνει η αναβάθμιση (η οποία έκανε 2 βδομάδες από μεριά ΟΤΕ αλλά δεν ενημέρωση τη Forthnet οτι την είχε ολοκληρώσει οπότε τελικά η σύνδεσή μου αναβαθμίστηκε μετα απο 1 μήνα) κ μετά με χρέωσαν την διαφορά της 768 σε 1024 !!! την οποία παρότι τους είχα πει να μην μου την πάρουνε από την πιστοτική κάρτα αυτή πήρανε τα λεφτά από εκεί !!!

εγώ δεν είχα το κουράγιο να το κυνηγήσω. άλλοστε η διαφορά ήτανε μικρή. Το κακό είναι οτι τα συστήματά τους είναι μπάχαλο κ δεν τους επιτρέπουν να κάνουν αλλαγές. Δεν φταις εσύ .... τωρα το τι μπορείς να κάνεις δεν ξέρω. ή το κυνηγάς κ χαλάς τη ζαχαρένια σου ή το κάνεις μετα την λήξη του 6μήνου.

Linktothepast
28-09-07, 17:42
Μάλλον δεν θα κάνω τίποτα παραπάνω από αυτό που έκανα ήδη, δηλαδή να καταδείξω κατά πόσο φιλική προς τον πελάτη είναι η εν λόγω εταιρία, για όποιον ενδιαφέρεται να μετακινηθεί σε αυτήν. Γιατί αν είναι να χαλάσει η ζαχαρένια μου, ούτε σύνδεση στα 500 mbits δεν θα την φτιάξει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.