PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ DSLAM ΕΡΜΟΥ χαλια ταχυτητες τελευταια?



kavaliotis
26-01-05, 02:37
Εχει πανω κατω 1 βδομαδα περιπου (ισως και καποιες μερες λιγοτερο/περισσοτερο) που κατι παιζει με το ιντερνετ. Ενω μεχρι τωρα τα Ρ2Ρ κατεβαζαν κανονικα κτλ, τωρα εχει πεσει κατακορυφα η ταχυτητα. Ειμαι με 384/128 Τελλας και εκει που κατεβαζα με 35+ απο Ρ2Ρ οπως Shareaza (torrents), τωρα αντε με τα χιλια ζορια να πιασω 20 και εκεινο στις καλυτερες, συνηθως 5-15 πιανω... Τι παιζει? Αυτο το προβλημα το ειδα και σε ενα FTP SERVER που εχω, εκει που παλια μπορουσα να στελνω ανετα με 9-10 kb/sec και να κατεβαζω απο HTTP ή αλλο FTP με 40 κολλημενο, τωρα κατεβαζει με 32-34 το πολυ και σαν αποτελεσμα εχει να πεφτει το upload στο 5-6 το πολυ και ας μην βαζω limit sto netlimiter!

Ειναι προβλημα της Τελλας ή του ΟΤΕ? Μου εχει σπασει τα νευρα η κατασταση... Εχω απενεργοποιησει τα παντα απο firewall (both hardware -router- and software) αλλα τιποτα. Στα ΝΑΤ ειναι ολες οι πορτες ανοιχτες κανονικα (οσες χρησιμοποιω δηλαδη), εχω SP1 οποτε δεν εχω το προβλημα με τα connections και γενικα δεν αλλαξα κατι στις ρυθμισεις για να πω οτι φταιει κατι απο μενα... Αν κατεβαζω απο HTTP και δεν τρεχω τιποτα αλλο στο μηχανημα, πιανω καπου 35 νομιζω απο 40 που επιανα σταθερα επι μηνες τωρα... Ειδα σε ενα text αρχειο που ποσταρε αλλου ενα παιδι οτι υπαρχουν παρα πολλες κενες πορτες στο DSLAM το συγκεκριμενο, οποτε δεν ειναι πιταρισμενο... Τι αλλο μπορει να παιζει? Εκανα και reset το μοντεμ (Speedtouch 510) αλλα τιποτα...

Κανεις αλλος στο DSLAM Ερμου Θεσσαλονικης ή γενικα απο Τελλας Θεσσαλονικη που να εχει παρομοια προβληματα?

kadronarxis
26-01-05, 02:57
welcome to the club, φίλε!
Δες λίγο και αυτό.

http://www.adslgr.com/forum/thread13475.html&highlight=

Άντε γερά.

kadronarxis
26-01-05, 03:00
Ερμού και πρόβλημα;
Τα dslam εκεί είναι κολλημένα πάνω στον bras.
Και υπάρχει πρόβλημα στην ταχύτητα;
Δύσκολο να το πιστέψω, αλλά για να το λες έτσι θα είναι.

Άντε γερά.

kavaliotis
26-01-05, 03:16
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι το κανει σε προγραμματα που χρειαζεται να κανεις upload παραλληλα οπως ειναι τα torrents. Πριν δεν μου το εκανε, ανεβαζε κανονικα και κατεβαζε γρηγορα, τωρα αν ανεβαζει εστω και 1 kb/sec η ταχυτητα του download πεφτει κατακορυφα...

zardoz
26-01-05, 09:41
Εγώ είμαι από τον Ιούλιο στο BRAS ERMOU και (με εξαίρεση το
γονάτισμα του Σεπτέμβρη) δεν έχω δεί άλλη μείωση ταχύτητας.

XTCgr
31-01-05, 18:39
Και Αποστόλου Παύλου πρέπει να παίζει πρόβλημα aka πιτάρισμα

@ ADSLgr.com All rights reserved.