PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμπειρίες από δοκιμή δικτύου



chris25873
28-09-07, 12:27
Στην αρχή της εβδομάδας λόγω μεγάλης πατάτας της HOL έμεινα χωρίς internet στο γραφείο. Μνν έχοντας άλλη επιλογή σκέφτηκα να απευθυνθώ στην ΔΕΑΔΑ μια και το hotspot ειναι σχεδόν έξω από το γραφείο μου και να ζητήσω demo, να κάνω δουλειά προς το παρόν αλλά και να το δοκιμάσω σαν υπηρεσία.
Σας παραθέτω τις εντυπώσεις-απόψεις μου.

1. ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΤΑΤΟΙ! Χωρίς πολλά πολλά μου ζήτησαν ένα user-pass και μου άνοιξαν demo λογαριασμό. Μάλιστα με πήραν οι ίδιοι τηλέφωνο για να επιβεβαιώσουν ότι ο λογαριασμός δουλεύει. Εντωμεταξύ εγώ δοκίμαζα και δεν έμπαινα, γιατί διαπιστώθηκε ότι το username είχε ανοιχτεί με κεφαλαία γράμματα ενώ προσπαθούσα να μπώ με μικρά.
2. Αφού λοιπόν συνδέθηκα, έβαλα το laptop δίπλα στο παράθυρο και το έκανα inernet gateway για το υπόλοιπο δίκτυο της εταιρίας. Οι εντυπώσεις από το σερφάρισμα είναι πραγματικά εξαιρετικές. Τόσο καιρό με ADSL ΠΟΤΕ δεν είχα τόσο γρήγορα σερφάρισμα παρ'ότι είχα μεγαλύτερες ταχύτητες (HOL 4Mbps). Θεωρώ δηλαδή ότι είναι η ιδανική σύνδεση για γρήγορο σερφάριμα.
3. p2p Εδώ όμως μας τα χαλάει to arnet. Ενώ στις σελίδες του διαφημίζει σε περίοπτη θέσηη ότι δεν έχει περιορισμούς σε p2p ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να πάρεις high-id στο emule και αντίστοιχα να έχεις προώθηση πορτών για .trorrents κλπ. Όταν συνδέεσαι παίρνεις εσωτερική ip και όχι inet IP με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ τρόπος να ξεπεραστεί αυτό το πρόβλημα.

Τώρα η ADSL μου επανήλθε και μπορώ να πώ ότι η υπηρεσία μου φάνηκε πολύ καλή αλλά....! Τους δίνω κίτρινη κάρτα γιατί διαφημίζουν φωναχτά κάτι που στην ουσία του δεν μπορούν να προσφέρουν, παρ'ότι ο τεχνικός που μίλησα μου είπε ότι το high-id δεν είναι απαραίτητο για να κατεβάζεις σωστά από το emule... (Μην τρελαθούμε κιόλας :evil: )

ArNet1
28-09-07, 14:09
Φίλε Chris25873

Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια για την εξυπηρέτηση και απόδοση του δικτύου.
Στο θέμα του high-id για το e-mule νομίζουμε όμως ότι μας αδικείς λίγο.

Στο thread ArNet Wifi και Firewalls (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=115214)
απαντήσαμε για το πρόβλημα αυτό στον φίλο epursimuove ότι το δίκτυο δίνει IP εσωτερικά και δεν μπορεί να πάρει είτε ο χρήστης high-id. Σε αντιστάθμισμα αυτού μπορεί να αξιολογήσει κανείς την γρήγορη γραμμή και ταχύτητα και να δουλέψει εξίσου καλά με low id, ως προς την απόδοση της γραμμής.

Πράγματι δηλώνουμε ότι δεν υπάρχουν περιορισμοί σε p2p, torrents κ.λ.π. και εννοούμε ότι δεν κόβουμε το download απαγορεύοντας ουσιαστικά την λειτουργία τέτοιων εφαρμογών (όπως συμβαίνει για παράδειγμα στα Τρίκαλα, που το δίκτυο παρέχει μόνο σερφάρισμα και e-mail).

Αναφέρεσαι στην δυνατότητα μιας εφαρμογής (e-mule) να αξιοποιεί τα δικά της ιδιαίτερα χαρακτηριστικά (high-low id κ.λ.π.) και νομίζουμε ότι η κίτρινη κάρτα ίσων είναι λίγο υπερβολική μόνο και μόνο για το high id.

Άλλωστε όσοι φίλοι ενδιαφέρονται κυρίως για download κατ’ αρχήν δεν θα τους ικανοποιούσε ότι η μέγιστη ταχύτητα που δίνει αυτή τη στιγμή το ArNet.gr είναι 1024 Mbps (παρότι είναι κατά το μέγιστο δυνατόν «καθαρή»).

Έχουμε πει πολλές φορές στους κατοίκους της Αργυρούπολης και το αναφέρει και ο Γ. Δ/ντής της Δημοτικής Επιχείρησης στην πρόσφατη συνέντευξή (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=129611) του για το ArNet.gr (βλέπε σχετικό thread) ότι η WiFi πρόσβαση είναι συμπληρωματική – εναλλακτική λύση της ADSL και όχι ανταγωνιστική. Και πράγματι δεν ανταγωνιζόμαστε τον πάροχο ενσύρματης πρόσβασης. Θεωρούμε ότι ένας χρήστης που έχει ανάγκη τοπικά πολύ γρήγορου download θα πρέπει να χρησιμοποιεί μια ADSL. Είναι χρήστης που θέλει πρόσβαση στο δρόμο, επικοινωνία με WiFi τηλέφωνο εν κινήσει ή πρόσβαση στο σπίτι για εργασία, μπορεί να βρεί στο ArNet.gr το ιδανικό εργαλείο, χωρίς υψηλό κόστος.

Παρ’ όλα αυτά σε διαβεβαιώνουμε ότι θα προσπαθήσουμε να βρούμε μια τεχνική λύση για το high-id στο emule.
Αν με τις παρατηρήσεις των χρηστών μπορεί να βελτιωθεί κάτι, θα το κάνουμε. Ιδιαίτερα δε αν όπως στην δική σου περίπτωση ενός έμπειρου χρήστη μπορούν να μας επιστραφούν πληροφορίες για βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών.

Και πάλι ευχαριστούμε για τις παρατηρήσεις.

φιλικά

Arnet1
ArNet.gr Support

chris25873
28-09-07, 14:54
Σας συγχαίρω για την απάντηση, που επιβεβαιώνει τα λεγόμενά μου περι άψογης εξυπηρέτησης από την Δημοτική Επιχείρηση.

Όμως σε δίκτυα p2p δεν μπορεί με κανέναν τρόπο να γίνει πλήρης αξιοποίηση της ταχύτητας της γραμμής παρά μόνο εάν ο χρήστης έχει "καθαρή" internet ip διεύθυνση ή τέλος πάντων έχει πρόσβαση στο routing του δικτύου (κάτι που σίγουρα δεν γίνεται). Με βάση αυτό θα πρότεινα μόνο να είστε λίγο πιο συγκρατημένοι σε σχέση με την λειτουργία των p2p και να μην συγκρίνετε με την υπηρεσία των Τρικάλων που από ότι γνωρίζετε είναι δωρεάν για τους δημότες, ενώ η δική σας έχει ένα (έστω μικρό) τίμημα.

Όπως και να έχει πάντως επιμένω να στηρίζω την προσπάθειά σας και παραμένω στην διάθεσή σας για οποιοαδήποτε βοήθεια μπορώ να δώσω για την καλυτέρευση των υπηρεσιών σας.

Φιλικά
Χρήστος

epursimuove
01-10-07, 00:49
Αγαπητέ γείτονα Χρήστο σε χαιρετώ. Εϊναι αλήθεια αυτό που λες για το high id στο emule. Όπως ο ίδιος είχα πει στο σχετικό thread, είναι καλύτερο να τα έχουμε όλα. Οι τεχνικοί της ArNet πράγματι το ψάχνουν το ζήτημα για το συγκεκριμένο θέμα. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι για τεχνικούς κυρίως λόγους αλλά και ασφαλείας δεν γίνεται να έχουμε High Id. Αλλά το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι το emule. Εϊναι το ftp. Όσα ftp και να δοκίμασα από το σπίτι δεν άνοιγε κανένα. Δεν ξέρω ακόμα αν το θέμα του ftp είναι συγκενές με το emule αλλά νομίζω ότι το ftp είναι στοιχειώδες. Επί τούτου έχω να σε ρωτήσω τι εννοείς με το


έχει "καθαρή" internet ip διεύθυνση ή τέλος πάντων έχει πρόσβαση στο routing του δικτύου (κάτι που σίγουρα δεν γίνεται).

Προσωπικά (μπορεί και να λέω και πατάτα) νομίζω ότι το μόνο που χρειάζεται είναι να ανοιχτούν τα κατάλληλα port για το ftp και να γίνει μια άτυπη συμφωνία μεταξύ μας για το ποια port θα παίζουν στο emule. Αν τα έχω καταλάβει σωστά, ένα port forwarding μας χωρίζει από το επιθυμητό αποτελέσμα. Δεν ξέρω αν γίνεται έτσι η δουλειά. Μια ιδέα είπα....

@ ADSLgr.com All rights reserved.