PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν ξέρω τι να κάνω με τους αποσυγχρονισμούς!



Σελίδες : [1] 2

johnkall69
28-09-07, 17:42
Γειά σας,

έχει ενεργοποιηθεί το zisto εδώ και 12 ημέρες περίπου αλλά έχω όλο προβλήματα .. αποσυγχρονίζει το modem.

Δηλώνω συνέχεια βλάβη , μετά με πέρνουν τηλ. πως έφτιαξε και όντως είναι οκ για λίγες ώρες. Μετά απο λίγο πάλι τα ίδια, ξανα δηλώνω βλάβη και πάει λέγοντας. Αυτό συμβαίνει απο την ημέρα που ενεργοποιήθηκα!!!

Τους ρώτησα για διακοπή γραμμής τι θα πρέπει να κάνω και μου είπανε να πληρώσω το τέλος ενεργοποίησης που είναι 157 ευρώ! Θέλουν να τους πληρώσω και απο πάνω!!!!!!! :lol:

Τι κάνω τώρα? Είναι πραγματικά ερασιτέχνες πάντως.

harris
28-09-07, 17:45
Τι κάνω τώρα?

Nα μας δώσεις όλα τα στατιστικά από το ρούτερ σου σε πρώτη φάση ;)

johnkall69
28-09-07, 17:47
Δεν γίνεται γιατί είμαι σε net cafe τώρα. Γενικά απο ρυθμίσεις κλπ είναι όλα οκ απο μένα.

harris
28-09-07, 17:58
Δεν γίνεται γιατί είμαι σε net cafe τώρα. Γενικά απο ρυθμίσεις κλπ είναι όλα οκ απο μένα.

Δεν θέλουμε τις ρυθμίσεις σου μόνο, αλλά τα στατιστικά σύνδεσης της γραμμής σου (θόρυβος, εξασθαίνηση κλπ )

jim chris
28-09-07, 23:04
Kαλησπερα παιδια....βλεποντας τo τοπικ του παιδιου αποφασισα να γραψω και εγω για τo προβλημα μου σαν τελευταια προσπαθεια πριν το τρελαδικο...........ευχομαι και ελπιζω και ευελπιστω καποιος απο ολους εσας που βρισκεστε σαυτο το φορουμ να ερθετε στην θεση μου να ευαισθητοποιηθειτε και να
προσπαθησετε αν και εφοσον μπορειτε να με βοηθησετε..
λοιπον..ειμαι πελατης ζιστο από αρχες φλεβαρη..απο τιν πρωτη κιολας μερα που συνδεθηκα ξεκινισανε τα προβληματα.πολυ θορυβο στην γραμμη…πολλες αποσυνδεσεις…κλειδωμα του ρουτερ σε ταχυτητες πολύ χαμηλοτερες του κανονικου..σε κάθε χτυπημα του τηλ.και μια αποσυνδεση…..και…και…και
ακολουθησα την κλασικη οδο των δηλωσεων βλαβης..φανταζομαι καταλαβαινετε τι αντιμετωπισα και αντιμετωπιζω από το 13800.ουτε να κακοχαρακτηρισω θελω ουτε να να περιγραψω καταστασεις που οσοι ειστε πελατες της τελλας σιγουρα γνωριζετε οποτε περιττο θα ηταν να αναφερθω στην στην αντιμετωπιση του 13800…τελοσπαντων καποιες φορες λυνοταν το προβλημα για λιγες μερες και μετα παλι τα ιδια..με περνανε από το τεχνικο τμημα και μου λεγανε το ελεγξαμε και είναι όλα καλα…και αφου τελικα δεν εχει λυθει το προβλημα θα το ξανακοιταξουμε…και…και…και…παρεπιπτοντως να αναφερω ότι με καλουσανε και με καλουνε από το τεχνικο αφου περασουν τουλαχιστον 15-20 μερες από την δηλωση βλαβης…
με τα πολλα καποια στιγμη αποφασισανε να μου στειλουνε τεχνικο από το σπιτι μου…ηρθε ένα παιδι πιτσιρικας σχετικα ο οποιος μου φανηκε πολύ προθυμος να με βοηθησει οσο μπορει …ελεγξε την γραμμη εκανε διαφορες αλλαγες από εδώ και από εκει…να σας πω την αληθεια όμως ουτε αυτος καταφερε να μου δωσει σαφη απαντηση του τι φταιει…’’ ναι υπαρχει πολυς θορυβος..ισως να φταιει το δικτυο του οτε σε καποιο σημειο ισως όμως και η καλωδιωση του σπιτιου σου…θα το ελεγξουμε……’’
Τελοσπαντων καταληξαμε στο να διαχωρισει την γραμμη και να βαλει το τηλεφωνο στη μια πριζα και το ιντερνετ στην άλλη ……ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!μου ειπε επισης ότι θα αλλαζε και το σπλιτερ στο ντισλαμ και ότι θα ανοιγε και μια βλαβη στον οτε για να ελεγξει και να αντικαταστησει τον βρογχο αν χρειαζεται…
Όπως μπορειτε να φανταστειτε η χαρα μου δεν κρατησε παραπανω από μιε μερα …την επομενη παλι τα ιδια και σε ακομα χειροτερη κλιμακα…(όλα αυτά γινανε πριν 15 μερες περιπου…)
Μιλησα ξανα με τον τεχνικο που ειχε ερθει σπιτι μου και μου ειπε ότι αλλαξε και το σπλιτερ στο ντισλαμ και ότι θα ανοιγε την βλαβη στον οτε και αν παλι συνεχιστουνε τα ιδια τοτε μαλλον θα χρειαζοταν να βρω ηλεκτρονικο να βαλω καινουργιο εξωτερικο καλωδιο απο το κουτι τη πολυκατοικιας και μεσω του ακαλυπτου να το ανεβασω στο διαμερισμα γιατι κατά πασα πιθανοτητα καποιο καλωδιο στο εσωτερικο της πολυκατοικιας εχει προβλημα…
τελοσπαντων τις τελευταιες 4-5 μερες καπως ειχε βελτιωθει καπως η κατασταση και λογω διαφορων υποχρεωσεων το ειχα αμελησει…μεχρι σημερα όμως που παλι οι αποσυνδεσεις είναι σε ρυθμο 10λεπτου…το upload εχει κλειδωσει στα 96κβ αντι 512…και ο θορυβος παρα πολύ εντονος..και το κορυφαιο???καποια στιγμη το πρωι με καλεσανε από το τεχνικο και μου ειπανε πως ελεγθηκαν όλα και από τον οτε και είναι όλα οκ!!!!απιστευτο θρασος δηλαδη!!!την στιγμη που ειμαι 6 μηνες με προβληματα μου λενε’’όλα οκ’’
μιλωντας το απογευμα με ένα παιδι (φαινοταν να γνωριζε 5 πραγματα….) από το 13800 οπου πηρα για να ξανανοιξω βλαβη μου ειπε τα εξης’’να μην σκεφτομαι την περιπτωση βλαβης στην πολυκατοικια γιατι κατι τετοιο θα μπορουσε να βρεθει από την πρωτη στιγμη και χωρις την παρουσια τεχνικου…μου ειπε επισης ότι θα μπορουσανε να βρουνε μεχρι κ σε ποση αποσταση από το σπιτι μου είναι το προβλημα!!!!((γιατι δεν το κανουν επιτελους….???????) και ότι μαλλον καπου στο δικτυο ειτε το δικο τους ειτε του οτε υπαρχει το προβλημα και ότι θα χρειαστει καποιο διαστημα μεχρι να εντοπιστει το ακριβες σημειο….(ποσο παραπανω διαστημα από 6 μηνες που δηλωνω βλαβες…????δηλαδη εκ διαμετρου αντιθετα λογια από αυτά του τεχνικου..ποιον να πιστεψω ρε παιδια…?????
Τωρα πολύ ευλογα θα με ρωτησετε….’’και τι κανεις 6 μηνες και δεν σηκωνεσαι να φυγεις ???μαζοχα εισαι???????και καλα θα κανετε να μου το πειτε αυτό!!!αλλα ρε παιδια…που να φυγω και να παω αν δεν βεβαιωθω που είναι το προβλημα…αν φταινε αυτοι..οκ!!αλλα αν εχω εγω το προβλημα στην πολυκατοικια…??οπου και να παω τα ιδια θα εχω…
λιγο πολύ ετσι εχει η κατασταση και αυτή είναι η εμπειρια μου από το ζιστο και την τελλας…ουτε να βρισω ουτε να σιχτιρισω θελω…δεν εχω καν την διαθεση…
ευελπιστω μονο στην ευαισθησια καποιον παιδιων εδώ που είναι γνωστες επι τοων θεματων αυτων…ευχομαι καιελπιζω καποιος να ερθει στην θεση μου και να φανταστει την ψυχολογια μου τοσο καιρο….οποιος θελει και εχει την δυνατοτητα να με βοηθησει θα μπορουσα να του δωσω και στοιχεια και το τηλ. Μου να επικοινωνησουμε….πραγματικα παιδια ειστε η τελευταια μου ελπιδα..
Ευχαριστω εκ των προτερων σους καθησουν και διαβασουν όλα αυτά και επισης οσους τελικα ενδιαφερθουνε να με βοηθησουν….

harris
29-09-07, 02:16
ευελπιστω μονο στην ευαισθησια καποιον παιδιων εδώ που είναι γνωστες επι τοων θεματων αυτων…ευχομαι καιελπιζω καποιος να ερθει στην θεση μου και να φανταστει την ψυχολογια μου τοσο καιρο….οποιος θελει και εχει την δυνατοτητα να με βοηθησει θα μπορουσα να του δωσω και στοιχεια και το τηλ. Μου να επικοινωνησουμε….πραγματικα παιδια ειστε η τελευταια μου ελπιδα..

Ευαισθησίες έχουμε, αλλά μάντεις δεν είμαστε :p

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση... αλήθεια ο τεχνικός που ήρθε σπίτι σου κατέβηκε στον κατανεμητή να ελέγξει την καλωδίωση; Ή απλά στο σπίτι έκανε ό,τι έκανε; :hmm:


Ευχαριστω εκ των προτερων σους καθησουν και διαβασουν όλα αυτά και επισης οσους τελικα ενδιαφερθουνε να με βοηθησουν….


Σε μια κοινότητα "το'να χέρι νίβει τ'άλλο και τα δυο το πρόσωπο" ;)

jim chris
29-09-07, 03:10
φιλε harri κατεβηκε και στον κατανεμητη τωρα τι ακριβως βρηκε....
αν θυμαμαι καλα ειδε και κατω θορυβο αλλα λιγοτερο....
τι να πω ρε παιδια....δεν μπορω να βρω με τιποτα ακρη πραγματικα εχω σαλταρει...

jim chris
29-09-07, 03:12
και οπως ανεφερα και πιο πανω μοθ προτεινε σαν καλυτερη λυση το να διαχωρισουμε τηλ. απο νετ σε ξεχωριστες πριζες...αλλα προκοπη καμια δεν ειδα.....

harris
29-09-07, 11:29
φιλε harri κατεβηκε και στον κατανεμητη τωρα τι ακριβως βρηκε....
αν θυμαμαι καλα ειδε και κατω θορυβο αλλα λιγοτερο....
τι να πω ρε παιδια....δεν μπορω να βρω με τιποτα ακρη πραγματικα εχω σαλταρει...

Αν από τον κατανεμητή βρήκε καλύτερο SNR (Λόγος Σήματος προς Θόρυβος), τότε, αν μπορείς κάνε τα βήματα του οδηγού αυτού (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819), να δεις μήπως καλυτερέψει η κατάσταση...



και οπως ανεφερα και πιο πανω μοθ προτεινε σαν καλυτερη λυση το να διαχωρισουμε τηλ. απο νετ σε ξεχωριστες πριζες...αλλα προκοπη καμια δεν ειδα.....

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς μ'αυτό :hmm:

jim chris
29-09-07, 12:02
εννοω οτι πριν ειχα και τοιντερνετ και το τηλεφωνο σε ενα δωματιο.τωρα μου εχει το νετ στο ενα δωματιο και το τηλεφωνο σε αλλο...οσον αφορα snr και το atten. θα σου πω μερικεσ χαρακτηριστικες τιμες..7 και 32 ,8 και 31 εκει περιπου οταν εχω τις πολλες αποσυνδεσεις....ενω οταν ειναι σε καλη σχετικα κατασταση 26 και 21 28και 20 καπου εκει..

jim chris
29-09-07, 12:06
το πιο παραξενο απο ολα παντως ειναι οτι καποιες μερες και καποιες ωρες ολα διορθονονται απο μονα τους...πχ..χτες ολη μερα ειχα στατιστικα 8 και 31,πολυ θορυβο και το ρουτερ ειχε κλειδωσει σε 112 κ΄β upload..σημερα ειδα 26.5 και 21.5 καθολου θορυβο και ολα καλα!το βεβαιο ειναι οτι σε 2-3 ωρες ολα θα γινουν χαλια παλι...για μενα ειναι πολυ παραξενο αυτο..

harris
29-09-07, 12:07
7 και 32 ,8 και 31 εκει περιπου οταν εχω τις πολλες αποσυνδεσεις....ενω οταν ειναι σε καλη σχετικα κατασταση 26 και 21 28και 20 καπου εκει..

Δεν καταλαβαίνω έτσι τις τιμές :(

Έτσι είναι;

|Down|Up
Attenuation|32|31
SNR|7|8

jim chris
29-09-07, 13:38
ναι απλα στην σελιδα του ρουτερ μου βγαζει μονο την μια στηλη....δηλαδη δεν βλεπω να υπαρχει ξεχωριστα για το down ξεχωριστα για το up...καπως ετσι ειναι...
SNR Atten.
7 31
η 8 30
η 7 32
φανταζομαι αφου βλεπω μια μετρηση θα αναφερεται στο down..
σου λεω διαφορες τιμες που μου εμφανιζει ενδεικτικα οσο περναει η ωρα.

harris
29-09-07, 13:48
Για να καταλάβω... το attenuation παίζει κι αυτό μεταξύ 20 και 31 ή μεταξύ 28 και 31;

jim chris
29-09-07, 14:13
τις ωρες που φαινονται ολα καλα το atten. ειναι στο 20 με 21
οταν παλι εχω τις αποσθνδεσεις και τον θορυβο ειναι πανω απο 29-30 ....
τον snr τωρα,οταν ειναι καλα τα πραγματα βρισκεται πανω απο το αττεν μεταξυ 23 -29
οταν εχω τα προβληματα ειναι πολυ χαμηλο το πολυ μεχρι 8-9 και οταν γινεται η αποσνδεση γινεται αρνητικο

jim chris
29-09-07, 14:23
πχ ενω απο τις 11-12 το πρωι ημουν ενταχει τωρα αρχισανε παλι οι αποσυνδεσεις και ο θορυβος...
913.0 kb 232.0 kb (αυτες ειναι οι ταχυτητες που εχει κλειδωσει το ρουτερ για down kai up
snr atten
4.5 28.5

jimsid
29-09-07, 14:34
Φιλε μου γεια σου μηπως θα βοηθουσε αν μας ελεγες καποιες ρυθμισεις στο router. PPPoa ή PPPoE ειναι ρυθμισμένο?

Modulation???

Spliter η φιλτρο χρησιμοποιεις? Μηπως παει κατι στραβα στα πιο απλα πραγματα και οχι στην γραμμη που μου φαινετε λιγο απιθανο...

Ποιο router χρησιμοποιεις?

jim chris
29-09-07, 14:43
jimsid ευχαριστω και εσενα για το ενδιαφερον σου καταρχην.....
λοιπον.ειμαι σε PPPoE.το modulation δεν ξερω τι ειναι...οσον αφορα το σπλιτερ εχω αλλαξει 3...δεν χρησιμοποιω φιλτρο.οταν ηρθε ο τεχνικος και εβαλε και φιλτρο πανω δεν ειδαμε καμια βελτιωση...
αυτο που δεν μπορω με τιποτα να καταλαβω ειναι πως γινεται καποιες ωρες να μυν υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα ουτε αποσυνδεσεις ουτε θορυβος και ξαφνικα να αρχιζουν τα προβληματα τα οποια διαρκουν αρκετες ωρες...και μετα παλι για 3-4 ωρες ολα καλα και μετα παλι τα ιδια...

jim chris
29-09-07, 14:44
εχω το speedstream 4200 αλλα και ενα microcom που δοκιμασα μου εκανε τα ιδια...

jimsid
29-09-07, 14:53
Η Τελλας προτεινει στις ρυθμισεις της ΡΡΡοΑ VCMUX 8/35 (το λεει και στον οδηγο της) το Modulation εχει τις εξης επιλογες ADSL2/2+, Multimode Gdmt Glite και η Τελλας προτεινει ADSL2/2+

jim chris
29-09-07, 14:58
μου προτεινανε να βαλω ρρροε για ειχα προβληματα με την ιρ ...οταν εβαλα ρρροε αυτο το προβλημα λυθηκε...
τωρα οσον αφορα το modulation πραγματικα δεν ξερω αν το εχω δει καπου και δεν μου το εχει αναφερει και κανενας απο την τελλας...
παντως δεν πιστευω να ειναι κατι τετοιο...μου φαινεται πολυ πιο συνθετο το προβλημα...
πχ μεχρι τισ 2 περιπου ηταν ολα καλ..και τωρα παλι τα ιδια...

Ioudas1
29-09-07, 15:21
Σου είναι εύκολο να αντικαταστήσεις τώρα το καλώδιο του modem που πάει στην τηλεφ. πρίιζα με ένα άλλο. Αν δεν έχεις άλλο , βγάλε προσωρινά το καλώδιο της τηλ. συσκευής σου και χρησιμοποίησε αυτό. Αν δεις αλλαγές σε θόρυβο, ταχύτητα, εξάσθενηση, ενημέρωσέ μας.

jim chris
29-09-07, 15:30
φιλε μου ιουδας1 τιποτα....ανεβηκε λιγο και το snr και το atten...
αλλα η ταχυτητα παλι πολυ χαμηλη...το μονο αξιοπροσεκτο ειναι οτι με το που εβγαλα το καλωδιο
εμφανιστικε στο sef kai los του πινακα στην σελιδα του ρουτερ οι αριθμοι 201 κ 200 και στο error to 4...
ακριβως αυτα τα νουμερα εμφανιζονται και οταν γινονται οι αποσυνδεσεις...

jim chris
29-09-07, 15:32
πιο συγκεκριμενα για την ταχυτητα το down εχει κλειδωσει μια χαρα στο 4096 το up ομως ειναι στο 96...
αν και εικονικα ειαι γιατι αυτη την στιγμη κατεbαζω με 4 κb..

Ioudas1
29-09-07, 15:34
Μπορείς να δοκιμάσεις να συνδέσεις το modem με την κεντρική τηλ. πρίζα;

jim chris
29-09-07, 15:39
η κεντρικη ειναι σε αλλο δωματιο στο σαλονι...παντως οταν το εκανε ο τεχνικος βρηκε και εκει θορυβο.στην κεντρικη εχω το τηλεφωνο τωρα αφου θεωρησε ο τεχνικος οτι κατι θα γινοταν αν χωριζαμε νετ κ τηλ. αλλα παλι τα ιδια.και μπορω να πω οτι απο τοτε που τα ξεχωρισαμε ειναι χειροτερα απο πριν...

Ioudas1
29-09-07, 15:42
Επίσης στις ρυθμίσεις του modem σου έχεις προσέξει ποτέ adsl2+. adsl2, adsl, g992.1, g992.02, g992.3, g992.5. Αν μπορείς ψάξε το.

Ioudas1
29-09-07, 15:45
η κεντρικη ειναι σε αλλο δωματιο στο σαλονι...παντως οταν το εκανε ο τεχνικος βρηκε και εκει θορυβο.στην κεντρικη εχω το τηλεφωνο τωρα αφου θεωρησε ο τεχνικος οτι κατι θα γινοταν αν χωριζαμε νετ κ τηλ. αλλα παλι τα ιδια.και μπορω να πω οτι απο τοτε που τα ξεχωρισαμε ειναι χειροτερα απο πριν...

Πόσες τηλ. συσκευές έχεις;
Όταν λες σου διαχώρισε το νετ με το τηλ. δηλ. τι έκανε; Σου έβαλε καποιο φίλτρο στην γραμμή, τι έκανε;

jim chris
29-09-07, 15:48
αυτο δεν υπαρχει πουθενα ....δεν ξερω ποιο rουτερ εχεις παντως στο speedstream 4200 δεν υπαρχει πουθενα
αν εχεις κ εσυ αυτο και ξερεις που ειναι πες μου
τι πργμα ειναι αυτο ρε γαμωτο........??δεν παιζει να υπαρχει αλλος που εχει τραβηξει τετοιο χουνερι με την τελλας......

harris
29-09-07, 15:49
μου προτεινανε να βαλω ρρροε για ειχα προβληματα με την ιρ ...οταν εβαλα ρρροε αυτο το προβλημα λυθηκε...
τωρα οσον αφορα το modulation πραγματικα δεν ξερω αν το εχω δει καπου και δεν μου το εχει αναφερει και κανενας απο την τελλας...
παντως δεν πιστευω να ειναι κατι τετοιο...μου φαινεται πολυ πιο συνθετο το προβλημα...
πχ μεχρι τισ 2 περιπου ηταν ολα καλ..και τωρα παλι τα ιδια...

Κοίτα... είναι φυσιολογικό η εξασθαίνηση να παίζει 1dB πάνω κάτω, αλλά όχι 10... εδώ κάτι βρωμάει άσχημα :hmm:

Δοκίμασε να παίξεις σε ΡΡΡοΑ αφενός, αν και λογικά δεν θα κλειδώσει καθόλου...

Και μετά δοκίμασε και σε G.dmt...

Και πες μας ;)

jim chris
29-09-07, 15:52
εχω 2 γραμμες μια στο σαλονι την κεντρικη κ μια στο ενα υπνοδωματιο που εχω τον υπολογιστη...
στην αρχη οταν συνδεθηκα ειχα κ το τηλ και το νετ στην πριζα του υπνοδωματιου..
βασικα δεν ειχα δει καν οτι υπηρχε και αλλη γιατι ειχε μια πολυ περιεργη πριζα και δεν το ειχα καταλαβει ο τεχνικος την βρηκε...
λοιπον οταν ηρθε ο τεχνικος εκανε κατι εργασιες κατω στο κουτι κ αφησαμε στο δωματιο μονο το ρουτερ ενω μετεφερε το τηλ. μεσα στην κεντρικη..

jim chris
29-09-07, 15:54
ναι στο ρρροα οταν γινεται μια αποσυνδεση μετα πρεπει να ξανακανω ολοκληρη την διαδικασια του log in απο την αρχη γιατι δεν μου δινει ιρ...δεν με ξανασυνδεει δηλαδη αθταματα οπως στο ρρροε
το g.dmt ι ειναι ακριβω??

harris
29-09-07, 15:58
το g.dmt ι ειναι ακριβω??


Ένα από τα πρωτόκολλα ADSL...

Κοίτα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας να αγοράσεις μια καλή τηλεφωνική πρίζα, να την βάλεις στο σαλόνι συνδέοντάς στην στο καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή και να δοκιμάσεις εκεί... :hmm:

jim chris
29-09-07, 16:01
μπηκα με ρρροα μου εκανα μια αποσυνδεση κ δεν μου εδωσε ιρ...
(μολις εγινε η αποσυνδεση στα στατιστικα εμφανιστηκε ακριβως τα ιδια νουμερα οπως και πριν που εωγαλα το καλωδιο.....)

jim chris
29-09-07, 16:05
φιλε harri...πες οτι το κανω αυτο που λες και δεν βλεπω διαφορα...τι θα εχω διασφαλησει μαυτο??
απο οσα εχεις ακουσει μεχρι τωρα εχεις βγαλει καποιο συμπερασμα??πριν που ειπες κατι βρωμαει ασχημα..που παει το μυαλο σου??

harris
29-09-07, 16:21
φιλε harri...πες οτι το κανω αυτο που λες και δεν βλεπω διαφορα...τι θα εχω διασφαλησει μαυτο??

Θα έχεις διασφαλίσει ότι δεν φταίει η εσωτερική σου καλωδίωση, αν και πιστεύω ότι δεν είναι μόνο αυτό που φταίει... αλλά και αυτό ;)


απο οσα εχεις ακουσει μεχρι τωρα εχεις βγαλει καποιο συμπερασμα??πριν που ειπες κατι βρωμαει ασχημα..που παει το μυαλο σου??

Τελευταία φορά που άκουσα σε κάποιον να έχει τέτοια σκαμπανευάσματα στην εξασθαίνηση ήταν θέμα εσωτερικής καλωδίωσης... αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σώνει και ντε και σένα θα είναι το ίδιο... το σίγουρο είναι ότι κάτι στη γραμμή σου είναι πολύ στραβά... και θα το βρούμε σιγά σιγά ;)

jim chris
29-09-07, 17:23
μακαρι.. και σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον...εστω και οτι βλεπεις οτι καποια σε νοιαζονται κατι ειναι και αυτο...με καταλαβαινεις πιστευω...
λοιπον δευτερα θα παρω μια καλη πριζα και θα το συνδεσω στην κεντρικη.επειδη ομως ο θπολογιστης θα ειναι σε αλλο δωματιο λογικα θα χρειαστω κ ενα μεγαλο καλωδιο...δεν πιστευω αυτο να ειναι προβλημα??

harris
29-09-07, 17:43
θα χρειαστω κ ενα μεγαλο καλωδιο...δεν πιστευω αυτο να ειναι προβλημα??

Όχι... δεν επιρρεάζει τη γραμμή σου αυτό... το θέμα είναι το ρούτερ να είναι συνδεδεμένο στην καινούρια πρίζα με ένα καλό καλώδιο. Ρώτα στα μαγαζιά και θα σου πουν ;)

johnkall69
29-09-07, 18:51
Nα μας δώσεις όλα τα στατιστικά από το ρούτερ σου σε πρώτη φάση ;)

Μιας και που μπόρεσα να συνδεθώ τα δείχνω (όσο προλαβαίνω :lol: )

23263

Το SNR κυμαίνεται απο 13 - 21.

Θα ήθελα να σημειώσω πως πρόβλημα στην ταχύτητα δεν έχω.

jim chris
29-09-07, 19:01
(εμενα το snr απο 4.5 - 29 και το atten. απο απο 20-32...)

harris
29-09-07, 19:17
Το SNR κυμαίνεται απο 13 - 21.

Αυτό το επίπεδο SNR δεν δικαιολογεί τις αποσυνδέσεις, εκτός αν την στιγμή της αποσύνδεσης γίνεται κάτι με τον εξοπλισμό σου... Έχεις σιγουρευτεί ότι το δικό σου άκρο είναι ΟΚ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819);


(εμενα το snr απο 4.5 - 29 και το atten. απο απο 20-32...)

Εσύ βάλε την πρίζα και τα καλώδια και τα λέμε :p

SoFGR
29-09-07, 21:30
Παιδια ειμουνα για αρκετο καιρο με shared LLU απο tellas και δεν ειχα ποτε ιδαιτερο προβλημα με disconnects, το καλοκαιρι που πηγα full LLU αρχισε το μαρτυριο, δεν ειμαι σιγουρος αν φταιει η ιδια η tellas ή το router που μου δωσανε γιατι ποτε δεν θυμαμαι να εσβησε το λαμπακι της γραμμης, 9 στα 10 dc τα τρωω ενω υπαρχει activity στην γραμμη επι ωρα ( κανα 2ωρο σε κανα online game, kανα utorrent/emule ανοιγμενο για 5 ωρες + κλπ ) αλλα εχω παρατηρησει οτι το βραδυ ειναι πιο συχνα μπορει να ειναι και ιδεα μου

Πριν με την isdn και το speedtouch 530i δεν ειχα προβλημα, αμα παρω το 530 απτο oteshop λετε να φτιαξει ?

jim chris
29-09-07, 21:50
φιλε χαρη κατι αλλο που θυμηθηκα...νομιζω οτι ο τεχνικος εχει χωρισει και κατω στο κουτι την γραμμη βαζοντας ενα σπλιτερ στο καλωδιο που εχουμε βαλει το τηλ....
αρα μαλλον δεν θα δουλεψει το ρουτερ αν το βαλω στην κεντρικη πριζα σωστα??
ps(περυσι με vivodi στα 512 ειχα παλι θορυβο οχι τοσο οσο τωρα αλλα χωρις προβληματα αποσυνδεσεων....)

harris
29-09-07, 23:16
Παιδια ειμουνα για αρκετο καιρο με shared LLU απο tellas και δεν ειχα ποτε ιδαιτερο προβλημα με disconnects, το καλοκαιρι που πηγα full LLU αρχισε το μαρτυριο, δεν ειμαι σιγουρος αν φταιει η ιδια η tellas ή το router που μου δωσανε γιατι ποτε δεν θυμαμαι να εσβησε το λαμπακι της γραμμης, 9 στα 10 dc τα τρωω ενω υπαρχει activity στην γραμμη επι ωρα ( κανα 2ωρο σε κανα online game, kανα utorrent/emule ανοιγμενο για 5 ωρες + κλπ ) αλλα εχω παρατηρησει οτι το βραδυ ειναι πιο συχνα μπορει να ειναι και ιδεα μου

Πριν με την isdn και το speedtouch 530i δεν ειχα προβλημα, αμα παρω το 530 απτο oteshop λετε να φτιαξει ?

Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την περίπτωση να φταίει το ρούτερ... καθόλου μάλιστα! Πριν αγοράσεις άλλο όμως, δες αν μπορείς να βρεις κάποιο δανεικό ;)

Το 530 δεν είναι να το αγοράσεις, γιατί είναι μόνο για ADSL απλή μέχρι 8Mbps... αν κάνει καμμιά τρελλή αναβάθμιση η τελλας δεν θα μπορείς να ακολουθήσεις ;)


φιλε χαρη κατι αλλο που θυμηθηκα...νομιζω οτι ο τεχνικος εχει χωρισει και κατω στο κουτι την γραμμη βαζοντας ενα σπλιτερ στο καλωδιο που εχουμε βαλει το τηλ....

Mας έστειλες αδιάβαστους!!! :crazy: :crazy: :crazy: :crazy::crazy::crazy::crazy:

Υπάρχει πιθανότητα να το έκανε αυτό, ναι... σε πολυκατοικίες νεότερες των 15-20 ετών, στο διαμέρισμα φτάνουν δύο ζεύγη από τον κατανεμητή μας, για να υποστηρίζουμε δύο γραμμές... αυτό που έκανε ο τεχνικός ήταν να κάνει την μία μόνο τηλεφωνία και την άλλη ADSL.

Θα πρέπει να ανοίξεις την κεντρική σου πρίζα στο σαλόνι, να δεις ποιο ζεύγος πάει που (τηλεφωνία ή ADSL), και αυτή που δίνει ADSL, να της βάλεις μια καινούρια πρίζα και να την ρίξεις κατευθείαν στο ρούτερ σου, κι από κει με utp καλώδιο στο PC σου......

Λέμε ο τεχνικός έκανε παπάδες προσπαθώντας να σου βρει λύση... αλλά δεν έκανε το απλούστερο ρε γμτ :(

Αν δεν πιάσει η κίνηση που σου λέω υπάρχει και άλλη... να αντιστρέψεις το καλώδιο τηλεφωνίας με αυτό του ADSL... αλλά πρέπει να επέμβεις στον κατανεμητή, κάτι που, αν ο τεχνικός έκανε σωστά τη δουλειά του, θα είναι απλό ;)

johnkall69
30-09-07, 01:21
Nαί σιγά μην φταίει ο router του. Εδώ μιλάμε για οίκο ανοχής, όχι αστεία.

harris
30-09-07, 01:23
Nαί σιγά μην φταίει ο router του. Εδώ μιλάμε για οίκο ανοχής, όχι αστεία.

Το ορκίζεσαι ότι δεν φταίει ο ρούτερ του; :whistle:

johnkall69
30-09-07, 01:32
Με την tellas ναί το ορκίζομαι! :p

Ούτε ξέρουν τι φταίει στην περιπτωσή μου όταν τους ρωτάω. Απλά με πέρνει τηλ. το ίδιο άτομο κάθε φορά (γιατί δεν πρέπει να έχουν άλλους) και μου λέει άν αποκαταστάθηκε η βλάβη.

Χθές πάλι μου είπαν ότι δεν λειτουργεί σήμερα το 1212 (η υπηρεσία βλαβών) λόγο σαββατοκύριακου. Μόλις πήρα το σηκώσανε. Ε ρε τρέλα:rofl:

Για να διακόψω και να μην πληρώσω το νταβατζιλίκι των 157 ευρώ τι πρέπει να κάνω τώρα? Ινκα? ΕΕΤΤ? Τους βαρέθηκα & χάσανε παντελώς την αξιοπιστία τους απο μένα, μια χαρά είμουν με Οτε και λέω να πάω forthnet.

υγ thanks για την βοήθεια harris.

Ioudas1
30-09-07, 02:08
λέω να πάω forthnet.



Θα καλοπεραααααάσεις......;);):whistle::whistle::hmm::hmm::rofl::rofl::rofl::rofl:

Υ/Γ: Γιατί δεν έχεις βάλει στο προφίλ σου τα αληθινά στοιχεία της adsl σύνδεσής σου;
Διότι με δηλωμένη ταχύτητα 24.576, δεν γνωρίζω κι αν είναι η μάρκα του δρομολογητή σου αληθινή......

tazio nuvolari
30-09-07, 10:45
Το ορκίζεσαι ότι δεν φταίει ο ρούτερ του; :whistle:

4 μήνες παιδεύομαι με την tellas στο θέμα των αποσυνδέσεων
τι τεχνικοί περάσαν απο το σπίτι ,τι μετρήσεις επί μετρήσεων
το μόνο που δεν άλλαξα είναι ο router λές να φταίει μόνο αυτό;
δεν το νομίζω, αλλά στα χάλια που έχω δεν μπορώ και να το αποκλείσω.
Προτείνω λοιπόν εάν κάποιος μπορεί να μας δανείσει ένα αξιόπιστο ρουτερ :worthy:για μια ημέρα (και λιγότερο) θα μπορούμε να πούμε με σιγουριά πλέον τι φταίει.

jim chris
30-09-07, 14:40
φιλε χαρη για να καταλαβω κατι...τωρα στην κεντρικη πριζα στο σαλονι που εχουμε βαλει το τηλ..υπαρχουν καλωδια που ειναι για το ιντερνετ?/η μονο η τηλεφωνια εχει μεινει εκει??δηλαδη υπαρχει περιπτωση να βαλω το ρουτερ εκει κ να μη εχει νετ??
(απο το πρωι εχει σταματησει ο θορυβος κ οι αποσυνδεσεις.......................)

@ ADSLgr.com All rights reserved.