PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργο Προβλημα



gatulis
28-09-07, 20:40
Καλησπερα σε ολους! Ενας φιλος μου μενει στο Ηρακλειο Κρητης και εχει dsl με παροχο τη forthnet μεσω του ΟΤΕ. Σημερα πηγε και πηρε ενα router της Belkin για να συνδεσει δυο PC ενα με ethernet και αλλο ενα ασυρματο. Το προβλημα ειναι οτι οταν εβγαλε το μοντεμ που ειχε πανω (αυτο που ειχε μεσα το κουτι της forthnet) και συνδεσε το router, αναβαν κανονικα τα λαμπακια του power,dsl,ethernet και του ασυρματου δικτυου. Αλλα οταν πηγαινε στον υπολογιστη του για να συνδεθει το router εκανε ανακτηση διευθυνσης δικτυου και δεν εμπαινε στο νετ! Δεν μπορει να μπει ουτε καν στο interface του router!
Οκ μεχρι εδω καποιος λεει οτι ειναι προβλημα του router. Ελα μου ομως που οταν ξανασυνδεσε το παλιο του μοντεμ ειχε και αυτο ακριβως το ιδο προβλημα!!! Δεν εμπαινε ουτε στο ιντερνετ ουτε στο interface του μοντεμ! Γι'αυτο και σκεφτηκα οτι εφοσον δεν μπαινει σε κανενα απο τα δυο θα ειναι προβλημα της fortnet. Εσεις τι λετε να συμβαινει; Πως ειναι δυνατον να συμβαινει απο τι μια στιγμη στην αλλη κατι τετοιο; Τι μπορει να κανει ο φιλος μου;

nnn
30-09-07, 19:29
Λογικά φταίνε οι ρυθμίσεις δικτύου που έχει.
Λίγες λεπτομέρειες θα βοηθήσουν, πως παίρνει Ip, Dns, κλπ.

slaughter
30-09-07, 19:43
μάλλον έχει πρόβλημα το pc του! δεν μπορεί να φταίει η forthnet αν αυτός δεν μπορεί να συνδεθεί στον εξοπλισμό του τοπικά. Μάλλον κάποιες ρυθμίσεις στην κάρτα δικτύου ή κάνα firewall προκαλούν το πρόβλημα !!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.