PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποίηση γραμμής...



vagk
26-01-05, 19:21
Γεια σε όλους ξέρω ότι έχει συζητηθεί το θέμα αλλά καλό θα είναι να αποσαφηνιστούν κάποια πράγματα για να είμαστε σίγουροι.

Λοιπόν την αίτηση μου την έκανα Δευτέρα 24/1 για γραμμή 384 στον ΟΤΕ.Χθές το βράδυ γύρισα σπίτι με ένα 9106 που αγόρασα.Έχω ακούσει τόσα οπότε λέω να είμαι έτοιμος όσο το δυνατόν νωρίτερα μήπως γίνει κανένα θαύμα.Λοιπόν τις συνδέσεις και τις ρυθμίσεις τις έκανα πολύ γρήγορα(με βάση και κάποια threads για το 9106)...Είμαι over isdn όποτε με ένα splitter(που σκέφτηκα να προμηθευτώ επίσης) σύνδεσα το router και προς μεγάλη μου έκπληξη το adsl λαμπάκι έμεινε μόνιμα αναμμένο πράσινο...Βέβαια το wan ip λαμπάκι είναι μόνιμα κόκκινο.
Η ερώτηση μου είναι η εξής: Το wan ip λαμπάκι πότε γίνεται πράσινο...είναι 100% θέμα παραμετροποίησης της γραμμής στον bbras ή μπορεί κάποια ρύθμιση(ή έλλειψη ρύθμισης) να το κάνει να παραμένει κόκκινο και να μην παίρνω Ip.Αν βάλω ένα υποθετικό κωδικό που δεν υπάρχει σε κάποιον isp όταν δουλεύει κανονικά η σύνδεση (αν π.χ η σύνδεση έχει ενεργοποιηθεί κανονικά) το λαμπάκι του Wan Ip παραμένει πράσινο και απλά δεν μπορώ να ανοιξω σελίδες κ.λ.π

Ευχαριστω πολύ και γενικότερα για όλη τη βοήθεια ...

John_Nastos
26-01-05, 19:46
Όχι φίλε. το wan ip θα γίνει πράσινο μόνο όταν πάρεις ip από τον isp. Και για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις κάνει τις σωστές ρυθμίσεις (πρωτόκολα κλπ) αλλά και να εγκριθεί από τον isp το username και ο κωδικός. Αν θέλεις να δοκιμάσεις, έχω μια netcarta που δεν χρειάζομαι πλέον και έχουν απομείνει ακόμα 7 λεπτά. Μπορώ να σου δώσω αν θες τα στοιχεία για να προσπαθήσεις.

vagk
26-01-05, 20:19
Όχι φίλε. το wan ip θα γίνει πράσινο μόνο όταν πάρεις ip από τον isp. Και για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις κάνει τις σωστές ρυθμίσεις (πρωτόκολα κλπ) αλλά και να εγκριθεί από τον isp το username και ο κωδικός. Αν θέλεις να δοκιμάσεις, έχω μια netcarta που δεν χρειάζομαι πλέον και έχουν απομείνει ακόμα 7 λεπτά. Μπορώ να σου δώσω αν θες τα στοιχεία για να προσπαθήσεις.

Α μάλιστα...Ευχαριστώ πολύ.Αν δεν την χρησιμοποιήσεις θα με εξυπηρετούσε πολύ να μοθ τη στείλεις με ένα pm για να δοκιμάσω μιας και δεν έχω σύνδεση.
Ευχαριστώ και πάλι.

John_Nastos
26-01-05, 20:27
Στείλε μου εσύ καλύτερα ένα username και ένα password με PM και θα το αλλάξω σε δυο λεπτά.

Να και οι ρυθμίσεις που χρειάζονται:

Για να δημιουργήσετε μια νέα σύνδεση με τη NETCARTA (ADSL 384Kbps/128Kbps ή 512Kbps/128Kbps ή 1024Kbps/256Kbps)

1. Στο πεδίο "Mode" συμπληρώστε "routing"
2. Στο πεδίο "Εncapsulation" συμπληρώστε "pppoA"
3. Στο πεδίο "Μultiplex" συμπληρώστε "vc-mux"
4. Στο πεδίο "vpi" συμπληρώστε 8
5. Στο πεδίο "vci" συμπληρώστε 35
6. Στο πεδίο "username" συμπληρώστε "username@altecnet"
7. Στο πεδίο "ip" συμπληρώστε "automatically"
8. Στο πεδίο "translation" συμπληρώστε "NAT enabled" (αν έχει)
9. Στο πεδίο "dns" συμπληρώστε 213.5.17.21 & 213.5.41.8

vagk
27-01-05, 00:20
Στείλε μου εσύ καλύτερα ένα username και ένα password με PM και θα το αλλάξω σε δυο λεπτά.



Χμ, οι κάρτες δεν δουλεύουν βάζοντας ως username τον αριθμό τους;Anyway, σου στέλνω.

unre@l
27-01-05, 01:02
και εμενα αναψε το λαμπακι απο την δευτερη μερα! αλλα ακομα περιμένω. το loop back test το περναει? λογικα δεν εχεις ακομα adsl αν μενεις αθηνα. θα εχει καθυστερηση μεχρι αρχες φεβρουαριου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.