PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρεπει να απορρίψουμε τελείως το Jetspeed??



economist
24-07-03, 03:26
Παρακολουθώντας τη συζήτηση για τα ADSL modems καταλήγω στο ότι τα μέλη του forum απορρίπτουν γενικά το Jetspeed. Μερικές ερωτήσεις και όποιος θέλει μου απαντά;

1. Η απόρριψη γίνετι για τεχνικούς λόγους ή παίζει μεγάλη σημασία και το γεγονός ότι το εν λόγω modem είναι κοκαλλομόντεμ και άρα η απόρριξη οφείλεται και σε ιδεολογικούς λόγους (να κάνουμε επανάσταση εναντίον του μεγάλου κεφαλαίου)

2. Από ότι έχω καταλάβει παίζει μεγάλη σημασία ο συνδυασμός DSLAM ADSL modem. Στην περίπτωση που το DSLAM μιάς περιοχής είναι της Intracom θα πρέπει κανείς να χρησιμοποιήσει το Jet ή όχι;

3. Τελικά υπάρχει κάποιος που με βάση τα μέχρι σήμερα post από τις εμπειρίες των διαφόρων χρηστών ADSL με τα διαφορετικά modem να μπορεί να παραθέσει ορισμένα στατιστικά ικανοποίησης πελάτη ανά modem;

Danke :roll:

holy
24-07-03, 03:30
Apo empeiria pou exoun 2 - 3 gnwstoi mou me to jetspeed den einai toso to modem pouxei ta problimata oso to antistoixo intracom dslam.. Ta pio polla einai ellatwmatika kai mini dslam... Tespa apo pings pianei poli kala se sxesh me auta pou mas exoun sinithisei ola ta "made by intracom" proionta.. Se sxesh me to antoistixo siemens exei 5-10 ping kalitero!

hippie
24-07-03, 13:27
xoris na eimai katoxos tou sigkekrimenou modem, thelo na episimano:

1) me eksairesi to JS100(i) to opoio einai PANAKRIVO, to JS500(i) paizei se logika plaisia gia modem/router.
texnikoi logoi den nomizo oti ifistantai oson afora to modem(ena modem me tis basikes prodiagrafes prepei na douleuei kanonika h me ena update)
ideologikoi logoi isos :twisted:

2) o sindiasmos exei megali simasia.nomizo oti se DSLAM siemens ta JS paizoun mia xara, h me poli ligotera provlimata
(simfono me holy parapano)

3) sinolika statistika gia olous tous xristes....ligo xlomo... :cry:
iparxoun kai xristes pou den antimetopisan kanena provlima.
tespa, ston olo sindiasmo (modem/grammi/dslam) nomizo to modem exei to mikrotero sintelesti epikindinotitas

Bitte :roll:

PS: koitakse to topic: rithmiseis ADSL :wink:

economist
24-07-03, 16:14
holy και hippie ευχαριστώ :D

c3250
24-07-03, 21:37
Παιδια το jetspeed 500i to exω απο 26/06/2003 περα απο τις πρωτες 10 μερες περιπου που ειχαμε προβληματα και τα πειραματα που εκανε ο ΟΤΕ ΚΑΙ μετα την αναβαθμησει που εκανε η ΙΝΤΡΑΚΟΜ στο κεντρο της ΕΡΜΟΥ στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (απο ΛΗΜΝΟ ειμαι αλλα ανοικουμε σε αυτο το κεντρο)το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι οταν για οποιοδηποτε λογο κλησει το MODEM ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΙP αλλα δεν κατεβαζει τιποτα τις πρωτες 2 ωρες και κατι μετα κατεβαζει κανονικα μεχρι να ξανακλεισει λογο ΔΕΗ (BLACKOUT) π.χ.

sdikr
25-07-03, 00:03
Εχω το jetspeed απο 21/6 (Δευτερα)
Ως τωρα το εχω ξεσκισει, δεν εχει χασει IP ουτε μια φορα, ειμαι μεταξυ 30-41kb/s (384)
Αυτα που δουλευα δουλευουν και τωρα, msn, icq, ivisit, http, ftp, kazaa.
το netmeeting δυστηχως δεν μπορεσε να δουλεψει, ουτε καν να δεχθει κληση, αλλα δεν το εχω δουλεψει ποτε οποτε No problem, εχω επισης net2phone το οποιο δουλευει ΑΨΟΓΑ!!
Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος με το jetspeed.


ΥΓ: δοκιμασα σημερα ενα modem της planet AD 4000B δυστηχως δεν δουλευει , κανει συνδεση στο dslam αλλα δεν μπορει να συνδεθει στον isp.
περιμενω ενα zyxel prestige 650 annex b για να δοκιμασω , θα σας ενημερωσω



Φιλικα

cosmos
25-07-03, 08:19
Παρακολουθώντας τη συζήτηση για τα ADSL modems καταλήγω στο ότι τα μέλη του forum απορρίπτουν γενικά το Jetspeed.

Θα πρέπει να διαχωρίσω τη θέση μου: άλλο πράγμα τα μικρά Jetspeed (100) και άλλο τα μεγάλα (500/600) που κάνουν και τους routers. Τα μικρά είναι πιό τίμια για τα λεφτά τους. Όσο αφορά τα μεγάλα, διάβασε παρακάτω:


1. Η απόρριψη γίνετι για τεχνικούς λόγους ή παίζει μεγάλη σημασία και το γεγονός ότι το εν λόγω modem είναι κοκαλλομόντεμ και άρα η απόρριξη οφείλεται και σε ιδεολογικούς λόγους (να κάνουμε επανάσταση εναντίον του μεγάλου κεφαλαίου)
Κανένα πρόβλημα με ιδεολογία επί το προκειμένω. Αλλά τα 200 € για ένα ΝΑΤ modem/router που δεν παρέχει port mapping είναι θάνατος... Ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι με 100€ παίρνει το planet που κάνει τα πάντα.


2. Από ότι έχω καταλάβει παίζει μεγάλη σημασία ο συνδυασμός DSLAM ADSL modem.
Μία παρένθεση: δε μιλάμε για συνδυασμό DSLAM/modem, αλλά για συνδυασμό DSLAM hardware/DSLAM software/modem. Το θέμα του "λογισμικού" σε τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό είναι καθοριστικής σημασίας.


Στην περίπτωση που το DSLAM μιάς περιοχής είναι της Intracom θα πρέπει κανείς να χρησιμοποιήσει το Jet ή όχι;
Άγνωστο. Θεωρητικά μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει κάτι άλλο με επιτυχία τώρα, αλλά όχι στο μέλλον. Ή και το αντίστροφο. Δες και προηγούμενο σχόλιο.


3. Τελικά υπάρχει κάποιος που με βάση τα μέχρι σήμερα post από τις εμπειρίες των διαφόρων χρηστών ADSL με τα διαφορετικά modem να μπορεί να παραθέσει ορισμένα στατιστικά ικανοποίησης πελάτη ανά modem;Όχι, αλλά το βλέπω δύσκολο σε υλοποίηση και πιθανώς αποτελέσματα τέτοιων δοκιμών να δρούσαν αποπροσανατολιστικά για τον κόσμο. Βλέπεις θα πρέπει να δοκιμαστούν όλα τα modems σε όλα τα κέντρα! Επιπρόσθετα, ο χρήστης θα πρέπει να έχει άγνοια του τι χρησιμοποιεί (blind tests). Τέλος τα test ενός συγκεκριμένου συνδυασμού modem/κέντρου θα έπρεπε να κρατήσουν μερικές μέρες...

hippie
25-07-03, 09:30
.... Τα μικρά είναι πιό τίμια για τα λεφτά τους......

edo, mallon de simfono :o
giro sta ~175€ gia ena (usb) modem einai para polla :twisted:
to sagem fast800 pou prosferei h vivodi nomizo einai poli fthinotero :wink:


.... .....Το θέμα του "λογισμικού" σε τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό είναι καθοριστικής σημασίας....

poly sosto...to thema tou logismikou einai armodiotita tou OTE/intracom/siemmens... (kai oxi ton xriston):wink:


...Τέλος τα test ενός συγκεκριμένου συνδυασμού modem/κέντρου θα έπρεπε να κρατήσουν μερικές μέρες...

toulaxiston... :wink:

cosmos
25-07-03, 10:16
.... Τα μικρά είναι πιό τίμια για τα λεφτά τους......

edo, mallon de simfono :o
giro sta ~175€ gia ena (usb) modem einai para polla :twisted:
to sagem fast800 pou prosferei h vivodi nomizo einai poli fthinotero :wink:

Δεν αναφερόμουν σε σχέση με τιμές εκτός OTE/OTEshop :) Πραγματικά για παράδειγμα το dsl modem-only Alcatel speedtouch usb έχει στη Γερμανία € 70. Εδώ ο OTE το χρεώνει όσο και το Jetspeed 100. Με αυτή την έννοια είναι "τιμιότερο" καθώς και με την έννοια ότι με τα € 210+ του 500 παίρνεις ΝΑΤ router, χωρίς λειτουργίες που πάνε πακέτο με το NAT (port mapping)...

@ ADSLgr.com All rights reserved.